لولا داسیلوا رییس جمهور برزیل شد؛ شکست نزدیک ژائیر بولسونارو در دور دوم انتخابات

لولا داسیلوا رییس جمهور برزیل شد؛ شکست نزدیک ژائیر بولسونارو در دور دوم انتخابات

پس از شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا، رئیس جمهور اسبق برزیل توانست ۵۸.۸۱ درصد آرا را بدست بیاورد و در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور کنونی این کشور را شکست دهد.

انتخابات 2022 برزیل

لولا داسیلوا، که قبلاً از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس جمهور برزیل بود، تنها یک سال پس از آزادی از زندان، با کمتر از ۲ درصد اختلاف از رئیس جمهور فعلی، یک بازگشت تاریخی را رقم زد. نزدیک به ۱۲۰ میلیون نفر برزیلی، به پای صندوق های رای رفتند تا در یکی از دو قطبی ترین انتخابات تاریخ معاصر این کشور شرکت کنند.

فاصله پیروزی لولا نزدیک ترین فاصله از سال ۱۹۸۹ بود، زیرا او ۵۰.۹ درصد آرای ملی را در مقابل بولسونارو ۴۹.۱ درصد به دست آورد.

انتخابات 2022 برزیل

بولسونارو، رئیس جمهور فعلی، در مناطق جنوبی سائوپائولو و ریو دو ژانیرو پیروز شد. اما رقیب چپ افراطی او با پیروزی های قابل توجه در شمال شرق کشور پیشتاز شد و در نهایت رئیس جمهور فعلی را با بیش از دو میلیون رای پشت سر گذاشت.

این انتخابات دو قطبی بر اساس موضوعات کلیدی مانند تورم، فقر و محیط زیست جهت یافته بود و هر نامزد دیدگاه های بسیار متفاوتی در مورد آینده کشور ارائه می کرد.

انتخابات 2022 برزیل

بازگشت سیاسی خیره کننده لولا پس از آزادی او از زندان درست سال گذشته و پس از اینکه در بزرگترین رسوایی فساد در برزیل به دام افتاد، رخ می دهد. او پیش از این به عنوان یکی از محبوب ترین رهبران کشور با محبوبیت ۹۰ درصدی، سمت خود را ترک کرده بود.

انتخابات 2022 برزیل
اما در سال ۲۰۱۷ او در میان صدها سیاستمدار و تاجر عالی رتبه بود که در یک تحقیق جنجالی فساد مالی گرفتار شد و به دلیل فساد و پولشویی به زندان رفت. دادگاهی بعداً در مارس ۲۰۲۱ محکومیت او را رد کرد و راه را برای بازگشت حیرت انگیز او به ریاست جمهوری باز کرد. لولا در سخنرانی پیروزی خود اعلام کرد که پیروزی او نشانه ای بود برای جهان که برزیل بازگشته است.

انتخابات 2022 برزیل

او وعده داد که دوران ریاست جمهوری او با مبارزه بی امان علیه نژادپرستی، تعصب و تبعیض همراه خواهد بود تا سفید پوستان، سیاه پوستان و مردم بومی از حقوق و فرصت های یکسان برخوردار شوند. وی افزود: «این یک پیروزی برای یک جنبش دموکراتیک است که بالاتر از منافع احزاب و ایدئولوژی هاست.»

انتخابات 2022 برزیل

پس از این نتیجه، رهبران جهان به سرعت به رهبر جدید تبریک گفتند. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پیروزی لولا را پس از انتخابات آزاد، عادلانه و معتبر ستود. وی افزود: «من مشتاق ادامه همکاری بین دو کشور در ماه ها و سال های آینده هستم.»

انتخابات 2022 برزیل

شکست بولسونارو پس از آن اتفاق افتاد که او در سال ۲۰۱۹ به سرعت به عنوان یکی از جنجالی ترین رهبران صحنه جهانی ظاهر شد. او به دلیل اظهاراتش و مقایسه‌ خود با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، شهرت یافت و آقای ترامپ علناً از نامزدی بولسونارو برای انتخاب مجدد در اوایل ماه جاری حمایت کرد. همچنین او از سوی مخالفان سیاسی به دلیل انکار بزرگی شیوع کرونا و نام بردن از آن به‌عنوان آنفولانزای کوچک، مورد انتقاد قرار گرفت.

نمایندگان بولسونارو گفتند که بولسونارو امشب پس از شکست با لولا داسیلوا، تماس نخواهد گرفت و افزودند که او قصد زیر سوال بردن نتیجه انتخابات را ندارد.

بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید در مورد ریشی سوناک اولین نخست‌وزیر رنگین پوست بریتانیا بدانید

جورجا ملونی مدعی پیروزی انتخابات نخست وزیری ایتالیا کیست؟ + ویدیو

منبع: the sun
بدون نظر

ورود