خداحافظی جرارد پیکه با بارسلونا؛ «اینجا به دنیا آمدم، اینجا زندگی کردم و اینجام می‌میرم»

خداحافظی جرارد پیکه با بارسلونا؛ «اینجا به دنیا آمدم، اینجا زندگی کردم و اینجام می‌میرم»

بیشترین تعداد تماشاگران بارسایی در فصل حاضر شاهد خداحافظی جرارد پیکه بعد از ۶۱۶ مسابقه در طی ۱۵ فصل در بارسلونا بودند و او زمانی که از زمین خارج می شد گریه می کرد، زمانی که در دقیقه ۸۲ بازی تعویض شد. پیکه یک بار دیگر بعد از پایان مسابقه و وقتی میکروفون را در دست گرفت و در مقابل استادیومی که هنوز مملو از تماشاگر بود سخن گفت به گریه افتاد. ۹۲۶۰۵ تماشاگر در ورزشگاه نیوکمپ حضور داشتند تا با یکی از بهترین و وفادارترین بازیکنان تاریخ باشگاه بارسلونا خداحافظی کنند. او پیش از سفر بارسلونا به اوساسونا نقش مهمی در برد دو بر صفر تیمش داشت اما دیگر هرگز برای بارسلونا بازی نخواهد کرد.

خداحافظی باشکوه جرارد پیکه با بارسلونا بعد از 15 فصل حضور

جرارد پیکه پس از پایان مسابقه توسط همبازی هاش روی دست گرفته شده و به هوا انداخته شد و برای طرفداران بارسلونا که ایستاده او را تشویق کرده و نامش را صدا می زدند بوسه می فرستاد. خداحافظی یک بازیکن افسانه ای در ماه نوامبر غیرمعمول است اما این فصل نیز فصل نرمالی نیست در شرایطی که یک جام جهانی در میانه فصل رخ می دهد و جرارد پیکه ای که با بارسلونا ۳۰ جام کسب کرده از همین فرصت برای خداحافظی با تیم محبوبش استفاده کرد. پیش از شروع مسابقه، روی دایره میانی زمین عبارت Sempr3 نوشته شده بود که به شماره ۳ پیراهن جرارد پیکه و واژه کاتالانی به معنای «برای همیشه» اشاره داشت.

خداحافظی باشکوه جرارد پیکه با بارسلونا بعد از 15 فصل حضور

همچنین نام پیکه روی پشت لباس تمام بازیکنان حک شده بود وقتی به زمین آمدند و لباس هایی با لوگوی Sempr3 نیز برای فروش در وبسایت باشگاه قرار گرفت. برای طرفداران بارسلونا نیز شب غم انگیزی بود. یکی از دو نفر آخر بهترین تیم بارسلونایی که در عمرشان دیده بودند آخرین بازی خانگی اش را بازی می کرد. اکنون تنها سرخیو بوسکتس از تیم افسانه ای دوران پپ گواردیولا باقی مانده است که توانست با دو بار پیروزی برابر منچستر یونایتد در فینال لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی برسد. وقتی بازی برابر آلمریا آغاز شد، با اولین تماس پیکه با توپ تماشاگران او را تشویق کردند، برعکس اتفاقی که در مسابقه قبل افتاد وقتی پس از اینکه پیکه به جای ژولز کونده به بازی آمد، با سوت های اعتراض طرفداران مواجه شد.

این خداحافظی شایسته بازیکنی بود که با هشت قهرمانی لیگ و چهار قهرمانی لیگ قهرمانان و در کل ۳۰ جام با باشگاهی بزرگ خداحافظی می کرد. در دقیقه سوم بازی بود که فریادهای پیکه پیکه در میان تماشاگران به گوش رسید و هر بار که توپ به پیکه می رسید تماشاگران نامش را صدا می زدند تا اینکه در دقیقه ۸۲ زمان خداحافظی فرا رسید. شیوه در آغوش گرفتن تمام بازیکنان بارسلونا توسط او شاهدی بر وفاداری و تعهد او به تیم و همبازی هایش بود و داور و تیم حریف نیز با او همراهی کرد و با پیروزی دو بر صفر و قرار گرفتن موقتی در صدر، آخرین بازی پیکه برای بارسلونا با شادی تمام شد. او در ادامه تمام بازیکنان و مربیان بارسلونا که روی نیمکت بودند را نیز در آغوش کشید و حتی بازیکنان مصدوم که در جایگاه تماشاگران نشسته بودند را نیز فراموش نکرد.

خداحافظی باشکوه جرارد پیکه با بارسلونا بعد از 15 فصل حضور

بعد از پیروزی دو بر صفر برابر آلمریا، بوسکتس گفت: «او میراثی فوق العاده به جا گذاشت. بازی برای بارسلونا برای او بیش از هر کس دیگری معنا داشت و دلمان برایش تنگ خواهد شد». بوسکتس و ژاوی نیز در حالی که برای پیکه کف می زدند به گریه افتادند. در ادامه ویدیویی از لحظات ماندگار بازی پیکه برای بارسلونا روی صفحه نمایش بزرگ استادیوم به نمایش گذاشته شد. پیکه به مقامات باشگاه گفته بود که سخنرانی نخواهد کرد اما در نهایت تصمیم گرفت میکروفون به دست بگیرد و با استادیومی که هیچ یک از تماشاگرانش بعد از پایان مسابقه، استادیوم را ترک نکرده بودند صحبت کرد و با اشاره به پدربزرگش آمادور برنابئو که در روز تولدش او را به عضویت باشگاه بارسلونا درآورد، گفت: «من اینجا به دنیا آمدم، اینجا زندگی کردم و اینجام می میرم» و در ادامه بار دیگر پیام «باز خواهم گشت» را تکرار کرد و گفت که روزی به عنوان ریاست باشگاه به بارسلونا باز خواهد گشت.

هنوز مشخص نیست که دلیل خداحافظی ناگهانی جرارد پیکه چه بود و همانطور که خودش گفته بود نمی خواست برای هیچ باشگاهی بازی کند اما می توان نیمکت نشینی در فصل اخیر و عدم استقبال باشگاه و سرمربی از تمدید قرارداد او یا ماندنش در باشگاه دلیل اصلی بوده باشد. جرارد پیکه به جز آن اشتباه سرنوشت ساز در بازی با اینترمیلان، پیکه در حضورهای کوتاهش در این فصل برای بارسلونا یکی از بهترین بازیکنان و مدافعان تیم بود. در بازی برابر اینتر نیز اگر چه پیکه مقصر اصلی دریافت گل اول بود اما فراموش نکنیم که بارسلونا دو گل دیگر نیز دریافت کرد و ضعف به کل مدافعان و سیستم بازی و نه شخص پیکه باز می گشت.

همچنین در دیگر بازی های لیگ قهرمانان که پیکه در زمین حضور نداشت نیز بارسلونا عملکرد افتضاحی داشت به ویژه شکست سنگین در نیوکمپ برابر بایرن مونیخ. بدون شک نیمکت نشینی جرارد پیکه و خداحافظی متعاقب او از تیم برای بارسلونا گران تمام خواهد شد، همانطور که تاکنون نیز بوده است زیرا هیچ کدام از مدافعان کنونی بارسلونا بهتر از پیکه نیستند، به ویژه مدافعان پرشمار عمدتاً مُسن و از اوج به دوری که در فصل جاری به این تیم پیوسته اند. هیچ کدام از مدافعان کنونی که در ترکیب اصلی بارسلونا به کار گرفته می شوند قدرت سرزنی، جنگندگی و تعصب جرارد پیکه را ندارند و همانند اشتباهات دیگر ژاوی در انتخاب ترکیب اصلی، نیمکت نشین کردن پیکه یکی از عوامل اصلی شکست های بارسلونا و گل خوردن های ساده این تیم در ماه های اخیر بوده است، هر چند پیکه نیز هرگز بدون اشتباه نبوده است.

ادامه حضور پیکه در بارسلونا و استفاده بیشتر از او در قلب خط دفاع می توانست در ادامه فصل به تیم ژاوی کمک شایانی کند اما مجبور کردن پیکه به خروج از بارسلونا درست همانند همان اشتباهی بود که بارسلونا سال ها پیش در مورد دیگر مدافع این تیم، مارک بارترا، مرتکب شد و به راحتی او را از دست داد و مدافعانی گرانقیمت اما ناکارآمد را جایگزینشان کرد که بار برخی از آن ها هنوز بر شانه باشگاه سنگینی می کند. بدون شک جرارد پیکه یکی از بهترین و کاریزماتیک ترین بازیکنان تاریخ بارسلوناست که فقدان او در باشگاه بزودی بیش از پیش حس خواهد شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود