ماجرای حضور یک زن بی حجاب در راهپیمایی ۱۳ آبان؛ روایت شاهد عینی و واکنش ها

ماجرای حضور یک زن بی حجاب در راهپیمایی ۱۳ آبان؛ روایت شاهد عینی و واکنش ها

یکی از حواشی راهپیمایی ۱۳ آبان امسال که روز جمعه برگزار شد، انتشار تصاویری از یک زن بی حجاب در میان شرکت کنندگان راهپیمایی بود. این تصاویر که توسط آرشیده شاهنگی، عکاس خبرگزاری مهر ثبت و روز جمعه در صفحه ی اینستاگرام او منتشر شد، طی روزهای گذشته واکنش های زیادی را به دنبال داشته و سوژه ی بحث و جدل کاربران شبکه های اجتماعی بوده است.

آرشیده شاهنگی در اینستاگرام خود توضیحی درباره ی این تصاویر ارائه نکرده و تنها به ذکر این نکته که در راهپیمایی ۱۳ آبان امسال ثبت شده اند، بسنده کرده است.

اما واکنش ها به این تصاویر در فضای مجازی متفاوت بوده و گمانه زنی های مختلفی درباره ی پشت پرده ی این اتفاق صورت گرفته است. برخی کاربران معتقدند این زن به صورت خودجوش، در مخالفت با حجاب و در حرکتی اعتراضی تصمیم به حضور در میان شرکت کنندگان راهپیمایی ۱۳ آبان گرفته است. با این حال، این تصاویر با استقبال برخی گروه های موسوم به «ارزشی» نیز مواجه شده و آن ها این اتفاق را سندی بر مدارای نظام و پرهیز حکومت از برخورد جدی در مواجهه با مخالفان حجاب دانسته اند. همین امر سبب شده برخی کاربران مدعی شوند حضور این زن بی حجاب در راهپیمایی ۱۳ آبان هماهنگ شده و با اهداف تبلیغاتی بوده است.

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب در توییتی در واکنش به تصاویر جنجالی این زن بی حجاب نوشت:

هنگامی که جریانی فراگیر می‌شود خلاقیت‌های فردی در جمعیت زیاد بروز یافته و حالتی فورانی پیدا و طرف خود را منفعل می‌کند. این دقیقا چیزی است که سیستم از درک آن ناتوان است و همچنان خود را به مقابله بی ثمر مشغول می‌کند.

نتیجه: فقط نیروهایش را مستهلک می‌کند و بس.

بهار فخرایی، گوینده و مجری هم در استوری اینستاگرام خود اینگونه به این اتفاق واکنش نشان داد:

من چند سال پیش مجری برنامه ی روز ۱۳ آبان در خیابان طالقانی بودم. اینکه باورم به نرفتن بود و رفتم یه دلیل داشت که بماند.

برنامه که شروع شد بعد از چند دقیقه برنامه رو متوقف کردن گفتن مجری باید چادر سرش کنه. برام چادر آوردن. هنوز تصویر چادر در دستان اون آقا (…) تو خاطرمه. من رفتم سمت ماشین و گفتم من چادر سرم نمیکنم. خداحافظ. چرا؟ چون چادری نیستم. باشه تو رو خدا نرو. چیکار کنیم؟ برنامه از تصویری تغییر پیدا کرد به صوتی. یعنی فقط صدام بود رو تصاویر. این در حالی بود که من کاااملا محجبه بودم فقط چادر نداشتم.

پس بذار باور نکنم این تصویرو. توام هر چیزی رو باور نکن.

به دنبال بالا گرفتن بحث ها درباره ی پشت پرده ی این تصاویر جنجال برانگیز، روزنامه هفت صبح به نقل از یک شاهد عینی روایتی از آنچه در لحظات حضور این زن حجاب در راهپیمایی ۱۳ آبان رخ داده بود را منتشر کرده است.

روزنامه هفت صبح دراینباره نوشته است:

عکسی که آرشیده شاهنگی عکاس خبرگزاری مهر در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده، از ظهر جمعه به پربحث‌ترین موضوع روز تبدیل شده است. یک زن بی‌حجاب در میان تظاهرکنندگان روز ۱۳ آبان ماه. این عکس به خودی خود انقدر عجیب است که بعضی‌ها آن را غیرواقعی، فتوشاپ و ساختگی می‌دانند و بعضی‌ها می‌گویند حتما داستان خاصی پشت آن است.

اما داستان آن را یکی از کسانی که در این مراسم بوده برای ما تعریف کرده. این عکس درست روبه‌روی سفارت ســابق آمریکا کنار مترو طالقانی و توسط یکی از عکاسانی که روی دیوار نسبتا بلند ایستگاه مترو ایستاده بوده ثبت شده. این شاهد عینی به هفت صبح تعریف می‌کند در آن لحظه صدای شاتر دوربین‌ها آنقدر زیاد بوده که متوجه شده باید دنبال یک سوژه خاص در دل شــلوغی و جمعیت بگردد. او می‌گوید: وقتی صدای شــاتر دوربین‌ها را شنیدم فکر کردم یک فرد مشهور را دیده‌اند. همینطور که دنبال سوژه عکاس‌ها می‌گشتم متوجه یک شــلوغی عجیب در بین تظاهرات‌کنندگان در قسمت بانوان شدم. دیدم یک خانم بی‌حجاب با موهــای طلایی بین چند خانم با چادر مشکی و خیلی هماهنگ با جریان تظاهرات راه می‌رود.

زن به روبه‌رو نگاه می‌کرد و قدم‌هایش را بلند برمی‌داشــت. «اما عکسی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود یک صحنه مواجهه را نشان می‌دهد و اینکه چند خانم محجبه با او در حال مجادله‌اند. این شاهد عینی درباره این صحنه می‌گوید: «راستش من از آن‌ها دور بودم و صدای‌شان را نمی‌شنیدم. اما چیزی که من می‌دیدم این بود که بعضی از خانم‌ها وقتی آن خانم بی‌حجاب را می‌دیدند خیلی ناراحت می‌شدند و با او صحبت می‌کردند. او هم همانطور که بین آن‌ها قدم می‌زد جواب آنها را می‌داد. البته هیچ دعوا و درگیری فیزیکی من ندیدم. فقط هر چند ثانیه یک بار چند خانم به او نزدیک می‌شدند و با او صحبت می‌کردند و دوباره از او دور می‌شدند و او هم به راهش ادامه مــی‌داد.»

حداقل چند بار صحنه تذکر خانم‌های محجبه تکرار شــد ولی او زیر بار نمی‌رفت و روســری‌اش را روی سرش نمی‌انداخت. این شاهد عینی حتی از ناراحتی یکی از خانم‌های حاضر در تظاهرات روز ۱۳ آبان می‌گوید که بعد از صحبت با آن خانم بی‌حجاب کنار خیابان می‌نشیند و گریه می‌کند. چند مرد در بین تظاهرات‌کنندگان هم وقتی آن خانم را بدون حجاب دیده بودند به سمت او رفته بودند. این شاهد عینی در این باره می‌گوید: «چند مرد هم به او تذکر دادند که روسری‌اش را سرش کند ولی چیزی که من دیدم این بود که نیروی انتظامی آن چند مرد را از صحنه دور کرد. نیروی انتظامی اجازه نمی‌داد نظم تظاهرات خراب شود. آن خانم هم خیلی در تظاهرات نماند. بعد از چند قدم که از سفارت آمریکا دور شدیم از بین جمعیت بیرون آمد و دیگر او را ندیدم.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • امیر آبان ۱۶, ۱۴۰۱

  آزادی خواه در میان ارزشی ها و انقلابی ها
  آیت الله در میان آزادی خواهان (در واقع شورشی ها)
  اولی گیسوانی باز و غر غر کنان.
  دومی غرق در خون و غلتیده بر روی خاک.
  به راستی که چه کسی آزاد و آزاده است؟

 • محمد آبان ۱۶, ۱۴۰۱

  حکومت به موقع وارد عمل شده و سعی در فریب افکار عمومی دارد ، زمستان خواهد رفت و روسباهی خواهد ماند به ذغال

 • عبدالله آبان ۲۴, ۱۴۰۱

  حکومت موظفه قانونو رعایت کنه