فایل صوتی لو رفته از رعنا رحیم پور خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی درباره تجزیه ایران

فایل صوتی لو رفته از رعنا رحیم پور خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی درباره تجزیه ایران

شب گذشته فایلی صوتی از صحبت های رعنا رحیم پور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در فضای مجازی منتشر شد که سر و صدای زیادی به پا کرده است.

رحیم پور در این فایل صوتی می گوید: «چیز نگران کننده ای که دیروز شنیدم این است که رؤسای ایران اینترنشنال دستور داده اند که در این شبکه فقط با رهبران احزاب در ایران مصاحبه شود… احزاب کُرد، احزاب لر، احزاب عرب… این جای نگرانی دارد. کشورهای منطقه، ایران دموکراتیک که نمی خواهند. اگر در ایران دموکراسی شود و زنان راه بیافتند حقوق شان را بگیرند، اولین جایی که وحشت می کند عربستان است. این ها که به دنبال آینده ی ایران نیستند. الان شروع می کنند به زدن به طبل جدایی. این ها یک ایران تکه پاره ی تضعیف شده می خواهند.»

پس از انتشار این فایل صوتی، رعنا رحیم پور با انتشار یک استوری اینستاگرامی اصالت آن را تأیید کرد و مدعی شد این صحبت ها بخشی از مکالمه ی خصوصی او با مادرش بوده. رحیم پور همچنین ادعا کرد که احتمالاً او یا پدر و مادرش تحت شنود قرار گرفته اند و گفت به همه ی خبرنگاران شبکه های فارسی زبان خارج کشور احترام می گذارد.

مالک شبکه ایران اینترنشنال، شرکت ولنت مدیا و صاحب‌ امتیاز آن در بریتانیا شرکت گلوبال مدیا است. ایران اینترنشنال توسط شرکت دی‌ام‌ای مدیا راه‌ اندازی شده و استخدام کارکنان و گرداندن امور روزانه ی شبکه نیز توسط همین شرکت خدمات خبری انجام می‌ شود. نحوه ی تأمین بودجه ی شبکه شفاف نیست. به نوشته ی روزنامه‌ های گاردین و وال‌ استریت ژورنال، ایران اینترنشنال به صورت غیرمستقیم از سوی دربار عربستان سعودی تأمین مالی می‌ شود. اما خود شبکه این ادعاها را تکذیب کرده و مدعی داشتن مالک خصوصی، استقلال تحریریه و عملکرد حرفه‌ ای بر مبنای اصول و اخلاق روزنامه‌ نگاری است.

بیوگرافی رعنا رحیم پور

رعنا رحیم پور متولد سال ۱۳۶۱ در تهران و دارای لیسانس مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد اسلامی و فوق لیسانس حسابداری از دانشگاه الزهرا است.

تا ۲۵ سالگی در ایران بود و بعد از آن برای کار در شبکه بی‌بی‌سی فارسی به لندن مهاجرت کرد.

پدر و مادر وی هنوز در ایران زندگی می کنند.

او بعد از یک دوره ی کوتاه مجری گری در آکادمی بی‌بی‌سی، در سال ۱۳۸۸ با دعوت صادق صبا، مدیر سابق بی‌بی‌سی فارسی وارد این شبکه خبری شد.

در سال ۹۷ کانالی تلگرامی ویدئویی از رعنا رحیم پور در زمان حضورش در ایران منتشر کرد. این ویدئو که بخشی از یک مستند خارجی بود، او را با چادر نماز مشغول خواندن نماز و در حال صحبت درباره ی دین اسلام نشان می داد. این مستند برای شبکه تلویزیونی فرانسوی-آلمانی آرته ساخته شده بود.

او در واکنش به انتشار این ویدئو در یکی از کانال های تلگرامی نوشت: «این کانال، مستندی که در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و من هم در اون حضور دارم، به خیال خودش افشاگری کرده.. قصه هفت جوان از هفت کشور مسلمانه که قرار بود برن حج. متاسفانه ویزای من به موقع نرسید…».

او در ادامه نوشت: «تصویری که می بینید از من موقع نماز خواندن در‌ مسجد جامع اصفهانه، یکی از تجارب بیاد ماندنی زندگیم. خودم قبلا این فیلم رو‌ باز نشر کرده بودم. من تا بیست و چهار پنج سالگی باورهای مذهبی پررنگتری داشتم، نماز شب می خوندم و دعای کمیل هم می رفتم».

رعنا رحیم پور ازدواج کرده و ۲ فرزند دارد. او گرچه هرگز هویت همسرش را فاش نکرده اما خبرگزاری فارس در سال ۹۵ با انتشار تصاویری مدعی شد همسر وی، دومینیک هربرت، مدیر بخش خاورمیانه شرکت فدلتی اینترنشنال است که مسلط به زبان‌ های عربی و فرانسه و آشنا با زبان فارسی است. این خبرگزاری همچنین مدعی شد همسر رعنا رحیم پور رفت و آمدهای مشکوکی به ایران داشته و در این سفرها با برخی هنرمندان ایرانی نیز دیدار داشته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • HH آبان ۱۶, ۱۴۰۱

  کسی نمیخواد بگه کار خودشونه؟
  هیچکس؟ کاربران آلبانی نشین هنوز تشریف فرما نشدن؟

 • HH آبان ۱۶, ۱۴۰۱

  خود این خانم با این حرف هاش اصالت این ویس رو تایید کرد.
  تعجبی نمیکنم اگر آلبانی نشین های سایت ادعا کنن اینم از خودشونه و میخواد از ادامه اغتشاشات جلوگیری کنه. همونطور که قبلا برای بی بی سی به این نتیجه رسیده بودن که از خودشونه ?
  خود این خانم که توی شبکه ای مشغوله که علیه ایران کار میکنه بیان کرده اینترنشنال هدفش چیه ولی هنوز برخی گوششون به افاضات اینترنشناله. هرچند این خانم هم دستش با بی بی سی توی یه کاسه هست ولی باز درک و شعور این خانم نسبت به اغتشاشگر های توی خیابون واقعا تحسین بر انگیزه.

 • امیر آبان ۱۶, ۱۴۰۱

  کوروش نگاهی به وضعیت فعلیمان داشته باش که شورشی های غرب زده کل حرف هات رو گذاشتن دم کوزه؛ کل هم و غمشون شده آزادی جنسی!
  کوروش! کی تو شعار کوییر. ترنس. آزادی سر دادی که توی ملبورن تو و کاوه را تبدیل به فاحشه هایی همجنس گرا کردند؟
  وا مصیبتا!!!! لعنت الله علی القوم الکافرین و الظالمین.

 • حامد آبان ۱۷, ۱۴۰۱

  رعنا رحیم پور عمله نایاک و از وابسته ها به همین نظامه
  کیه که ندونه امثال این و فرناز فصیحی و خیلی نایاکی های دیگه همه حرفا و اعمالشون واسه موندن این ….

 • bsj آبان ۱۷, ۱۴۰۱

  این سایت ماله خودمونه ، نبینم اغتشاشگر توشا ، کلا همش واس ماس ، همش تا همیشه ، زورمون میرسه همه جا هستیم ، هر کسی هم که ناراضیه توو آلبانیه ، اصلا ایران آدم ناراضی نداره ، همه چیم خوبه ، قیمت دلارو سکه ام حبابه ، اینترنتم که وصله میتونه اسنپ بگیری ، وام ۲ تومنی هم به صاحبان بیزینس میدیم که حقوق کارگر عقب نیوفته ، روابط بین الملل هم که عالیه با ونزوئلا و سوریه ارتباط خوبی داریم

 • مارکوپولو آبان ۱۸, ۱۴۰۱

  قیمت دلاروسکه رو،بروازکسی بپرس که حتی آدمهای نظیرتورو تحریم داروکرده!تواینترنت به لیدرهای خارجی وهابی ودشمن ایران وایرانی برای ناامن کردن کشورمون دستورتهیه بمب ویا کوکتل مولوتوف میدن!به نظرم خیلی هم خوب کاری کردندکه این چراگاه اراذل واوباش وتروریست های مخفی شده لابه لای این افرادولانه کرده بین اینهارا تعطیل وقطعش کردند،غربیهاهم وقتی پای امنیت ملی کشورشان وسط باشه مثل جریان آشوب ترامپ در ساختمان کنگره آمریکا،اینترنت وفیسبوک رومحدودو قطع کردندبه همراه توییترترامپ،رئیس جمهورسابق که قطعش کرده بودند