۱۰ مستند برتر در مورد قاتلان سریالی به انتخاب IMDB؛ از «گرگینه ویستریا» تا «تعقیب‌گر شب»

۱۰ مستند برتر در مورد قاتلان سریالی به انتخاب IMDB؛ از «گرگینه ویستریا» تا «تعقیب‌گر شب»

بعد از پایان سریال بحث برانگیز Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story، سوالات بسیاری ذهن تماشاگران این سریال نتفلیکس را به خود مشغول کرده است. بسیاری از طرفداران پرسیده اند که پس از پایان داستان، چه اتفاقی برای مادربزرگ جفری دامر رخ داد و آیا او هرگز به نوه اش مشکوک شده بود یا خیر. در حالی که سریال نتفلیکس روایت هایی را به تصویر می کشد که در واقعیت رخ داده اند، سریال هیولا: داستان جفری دامر در روایت این داستان واقعی ترسناک گاهی اوقات به خود آزادی داده است. در نتیجه، کسانی که به ذهن و انگیزه های قاتلان سریالی واقعی مانند دامر علاقه دارند، شاید بخواهند برای اطلاعات بیشتر و دیدن نسخه های کمتر دراماتیزه شده از سرنوشت این افراد به سراغ مستندهایی بروند که در مورد آن ها ساخته شده است.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

دامر خودش موضوع مستندهایی بسیاری بوده است اما تقریباً تمام قاتلان سریالی دیگر نیز به نوعی صاحب مستند خاص خود هستند و به همین خاطر مستندهای بسیاری آن بیرون وجود دارند که علاقمندان به دنیای جنایت های سریالی از تماشایشان لذت خواهند برد. به دلیل علاقه وسواس گونه و مداوم نسبت به قاتلان سریالی، سریال ها و فیلم های مستند بسیاری در مورد آن ها ساخته شده و در IMDb امتیاز بالایی دریافت کرده اند که در ادامه شما را با ۱۰ مورد از بهترین آن ها آشنا خواهیم کرد.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۱۰- Albert Fish: In Sin He Found Salvation (2007)

با القاب مرد خاکستری، گرگینه ویستریا، خون آشام بروکلین و دیوانه ماه و البته بوگی من، آلبرت فیش یکی از مشهورترین و بدنام ترین قاتلان سریالی در تاریخ ایالات متحده است. در حالی که وی به قتل های بسیاری اعتراف کرد، فیش تنها در یک مورد محکوم شده و در سال ۱۹۶۵ با صندلی الکتریکی اعدام شد. فیلم مستند Albert Fish: In Sin He Found Salvation به روایت جنایات آلبرت فیش با جزییات تصویری پرداخته و پیشینه او را نیز بررسی می کند، از جمله فرزندان بسیاری که داشت، دیگر القاب و نام های جعلی اش و البته کارهای بسیاری که روی خود انجام داد. اگر چه اطلاعات بسیاری در این مستند وجود دارد، اما بازسازی صحنه ها در این مستند اغلب اوقات آنطور نیست که انتظار دارید و کیفیت بالایی ندارد.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۹- H.H. Holmes: America’s First Serial Killer (2004)

پیش از اینکه ماهیت واقعی اش فاش شود، اچ اچ هلمز به عنوان یک جاعل هنری باهوش و مردی با دو زن (دو زن رسمی همزمان داشتن در ایالات متحده و اکثر کشورهای غربی ممنوع است) شناخته می شد که در ادامه به یکی از اولین قاتلان سریالی ایالات متحده تبدیل شد. او گاهی اوقات بقایای اسکلت قربانیانش را به مدارس پزشکی محلی می فروخت. هولمز به قتل ۲۷ نفر در ساختمانی که بعدها قلعه قتل نام گرفت اعتراف کرد. H.H. Holmes: America’s First Serial Killer مستندی است که با نقدهای عمدتاً مثبتی مواجه شد زیرا به شکلی حرفه ای و قابل باور، اسناد واقعی جنایت های هولمز را فاش می کند. عکس های واقعی و معتبر، مقداری بازسازی و یک راوی ترسناک اما کارآمد باعث شده که این مستند حال و هوایی ترسناک داشته باشد. در حالی که برخی رویکرد مستندانه و واقع گرایانه مطلق این مستند را بیش از حد خشک و بیروح دانسته اند اما تماشای این مستند کوتاه ۶۴ دقیقه ای به خوبی شما را با شخصیت هولمز و ماجرای جنایت هایش آشنا می کند.

۸- Fresh Meat: Jeffrey Dahmer (2021)

در میان بهترین فیلم های و سریال هایی که شبیه Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story هستند باید به مستندات بسیاری اشاره کرد که در مورد خود این قاتل سریالی خوفناک ساخته شده اند. Fresh Meat: Jeffrey Dahmer در قالب یک روایت سریع از زندگی این قاتل سریالی معروف روایت می شود اما این مستند هم شامل تصویرسازی های خونین از جنایات دامر است که شاید مناسب همه مخاطبان نباشد. در حالی که این مستند به خاطر گنجاندن مصاحبه های واقعی با افرادی که دامر را می شناختند مورد تحسین قرار گرفته اما ممکن است پرش آن از شخصی به شخص دیگر خیلی با عجله و عجیب جلوه کند و توازن در بخش مصاحبه با این اشخاص حفظ نشده باشد. کسانی که به تماشای این مستند علاقه دارند باید این هشدار ما را جدی بگیرند که حاوی جزییات بسیار ترسناک و تکان دهنده ای است.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۷- Aileen Wuornos: Selling Of A Serial Killer (1992)

به عنوان یکی از مشهورترین و پرکارترین قاتلان سریالی زن تاریخ، آیلین وورنوس در قتل سه مرد مقصر شناخته شد. در ابتدا او مدعی شد که این قتل ها در دفاع از خود بوده اما در ادامه فاش کرد که برای سود مالی دست به این قتل ها زده است. اما جزییات بسیار دیگری در مورد شخصیت و سرگذشت وورنوس و همچنین قتل هایش وجود دارد که در مستند Aileen Wuornos: Selling Of A Serial Killer به آن ها پرداخته شده است. این مستند هیجان انگیز دادگاه وورنوس را به تصویر می کشد و همزمان اطلاعات خوبی در مورد گذشته تلخ او، پوشش رسانه ای پرونده او و افسرانی که به معامله با هالیوود متهم شده بودند در اختیار مخاطب قرار می دهد. در نتیجه هیچ کسی بعد از تماشای این مستند حس خوبی نخواهد داشت اما برای کسانی که به پرونده یکی از مشهورترین قاتلان سریالی زن تاریخ علاقه دارند، نگاهی هیجان انگیز به تمامی جوانب این ماجرا خواهد بود.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۶- John Wayne Gacy: Devil In Disguise (2021) 

جان وین گیسی به خاطر اعمال هولناک و قتل دستکم ۳۳ قربانی مرد جوان خود شناخته می شود. این قاتل سریالی بدنام موضوع مستندهای بسیاری در طول دهه های اخیر بوده و یکی از بهترین و شناخته شده ترین آن ها مستند John Wayne Gacy: Devil In Disguise است. Devil in Disguise یک مینی سریال ۶ اپیزودی است که هر آنچه در مورد قتل های تراژیک گیسی وجود دارد را روایت می کند، از جمله مصاحبه های قدیمی با گیسی که توسط رابرت رسلر صورت گرفته است. برای کسانی که به داستان این قاتل سریالی بدنام علاقه دارند، این مینی سریال یکی از مستندهایی است که به عمق اتفاقاتی که در مورد یک قاتل سریالی رخ داده می رود و تنها انتقاد به آن مدت زمان طولانی اپیزودها بوده است.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۵- The Confession Killer: Henry Lee Lucas (2019)

در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، هنری لی لوکاس به قتل صدها نفر اعتراف کرد اما بر اساس اسناد تاریخی، تنها سه مورد از این قتل ها تایید شد که یکی از آن ها مربوط به کشتن مادر خود او بود. تناقضات داستان لوکاس باعث گمانه زنی و کنجکاوی بسیار در مورد جنایت های او شده است که باعث شد مستندی در این مورد ساخته شده و مستقیماً به این تئوری ها و گمانه زنی ها بپردازد. مینی سریال The Confession Killer یکی از بهترین سریال های نتفلیکس در مورد قاتلان سریالی است که جنایات واقعی لوکاس را همراه با صدها قتلی که وی مدعی انجام آن ها شده بود بررسی کرده و صحبت های نیروهای پلیس درگیر ماجرا را نیز نشان می دهد. نقدهای مثبت فراوان به تحقیق عمیق و علمی این مینی سریال اشاره کرده اند در حالی که برخی دیگر نیز گفته اند طول سریال ها بیش از حد طولانی بوده است.

۴- Night Stalker: The Hunt For A Serial Killer (2021)

ریچارد رامیرز یکی از خشن ترین، سادیستیک ترین مردانی بود و هست که به خاطر رفتارهای هولناکش با قربانیان زن خود شناخته می شود. همانطور که در گزارش های معتبر اینترنتی آمده است، رامیرز به جرم قتل ۱۳ نفر محکوم شد اما گمان می رود که تعداد قربانیان او بسیار بیشتر بوده باشد. او در دهه ۱۹۸۰ وحشتی عمیق در لس آنجلس ایجاد کرده بود که باعث شده نام تعقیب گر شب هنوز هم در این منطقه شناخته شده باشد. به خاطر علاقه مداوم به روایت جنایات رامیرز، او یکی از قاتلان سریالی متعددی است که بسیاری دوست داشتند در سریال Mindhunter ببینند. او همچنین در طی سال ها موضوع مستندهای بسیاری بوده است. مینی سریال Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer  از نتفلیکس یکی از تحسین شده ترین و بهترین مستندها در مورد جنایات رامیرز است که به خاطر روایت های کارآگاهانی که روی پرونده او کار می کردند از اعتبار و جذابیت بالایی برخوردار است اگر چه نقدهای اندکی نیز به طولانی بودن اپیزودها شده است.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۳- Martina Cole’s Lady Killers: Amelia Dyer (2008) 

به عنوان یکی از افراد بسیاری که در زمینه پذیرش نوزادان به فرزند خواندگی و سپردن نوزادان به خانواده ها دخالت داشتند، روشی که با نام پرورش فرزند در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم وجود داشت، آملیا دایر یک زن خونسرد و سنگدل بود که به جای مراقبت از فرزندانی که به او سپرده شده بود، آن ها را به قتل می رساند. شواهد نشان می دهد که او دستکم ۱۲ نوزاد را به قتل رسانده و برخی کارشناسان بر این باورند که تعداد قربانیان او بسیار بیشتر بوده است. به عنوان بخشی از مستند Martina Cole’s Lady Killers، پیشینه دایر از جمله دوران آموزش حرفه ای او، ازدواج ها و قتل هایش به طور کامل مورد بحث قرار می گیرند. در حالی که این تنها یک اپیزود از سریال بزرگ تری است، Martina Cole’s Lady Killers به خاطر داستان کمتر شناخته شده اما تکان دهنده اش بیش از دیگر اپیزودها مورد توجه قرار گرفته است. این اپیزود تصویر و اطلاعاتی دقیق و درست از لحاظ تاریخی برای کسانی که به این ماجرا علاقه دارند ارائه کرده و بازسازی تصویری اتفاقات مربوط به این جنایات و بازی هایی که صورت می گیرد کیفیت بالایی دارد.

10 مستند در مورد قاتلان سریالی با بالاترین امتیاز IMDB

۲- Fred And Rose (2014)

یک زوج به ظاهر معمولی، پشت درهای بسته و در خانه ای که بعدها لقب «خانه وحشت» را پیدا کرد، فرد و رُز وست هیولاهایی واقعی بودند. این زوج ۱۲ نفر را شکنجه کرده و به قتل رساندند در شرایطی که دو تن از قربانیان، دختران بیولوژیکی فرد از ازدواج قبلی و دختری بودند که وی و رُز داشتند. Fred And Rose مینی سریالی است که زندگی و جنایات این زوج بدنام بریتانیایی را مستند کرده است. این مستند نگاهی جامعه به داستان این زوج می اندازد که بدون شک کسانی که از جنایات آن ها خبر دارند را شوکه کرده و تکان خواهد داد. در یک مستند خوش ساخت، بهترین جنبه افشاگری های این مستند این است که چطور این زوج جنایتکار دهه ها توانستند جنایت هایشان را مخفی کرده و کسی متوجه هویت واقعی آن ها نشود.

۱- Conversations With A Killer: The Ted Bundy Tapes (2019) 

تد باندی بدون شک یکی از بدنام ترین و شناخته شده ترین قاتلان سریالی در تاریخ ایالات متحده است. باندی به قتل ۳۶ نفر اعتراف کرد اما برخی گمان می کنند که قربانیان او بسیار بیشتر از این تعداد بوده است. مینی سریال Conversations With A Killer: The Ted Bundy Tapes یکی از تحسین شده ترین مستندها در مورد قاتلان سریالی است. این مینی سریال مستند به خاطر پرداختن به واقعیات بدون دراماتیزه کردن زندگی باندی یا جنایاتش مورد تحسین قرار گرفته است. به خاطر اطلاعاتی که در این مستند از جنایات تد باندی فاش می شود تماشای آن تکان دهنده و ناخوشایند خواهد بود. به طور کلی، Conversations With A Killer: The Ted Bundy Tapes مستندی حرفه ای و خوش ساخت است که به شکلی جذاب به پرونده جنایات یکی از مشهورترین قاتلان سریالی تاریخ می پردازد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود