زنی که به خاطر سرطان بینی اش را از دست داده بود روی دستش یک بینی جدید درآورد

زنی که به خاطر سرطان بینی اش را از دست داده بود روی دستش یک بینی جدید درآورد

یک زن ۵۰ ساله که هشت سال پیش در نبرد با سرطان بینی‌ اش را از دست داده بود، پس از آنکه روی دستش یک بینی جدید رشد کرد توانست دوباره صاحب بینی شود.

این بیمار فرانسوی که با نام کارین شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۳ بخشی از بینی‌اش را به دلیل درمان سرطان سینوس از دست داد، زیرا پزشکان مجبور شدند آن را ببرند. با آنکه این عمل جراحی زندگی او را نجات داد، آسیب باقیمانده از آن باعث شد تا مدت‌ها از خانه خارج نشود و به علاوه حس بویایی‌اش را از دست بدهد.

پیش از آنکه درمان سرطان را انجام دهد، پزشکان با استفاده از مواد زیستی که به‌صورت سه بعدی پرینت شده بود، بینی سفارشی برای او ساختند و آن را در یخ گذاشتند، تا زمانی که فناوری آن درست شود.

رشد یک بینی جدید روی دست زنی که بینی اش را به خاطر سرطان از دست داده بود

امسال این سازه زیر پوست ساعد او کاشته شد و سلول ها و رگ های خونی طی دو ماه درون دستگاه رشد کردند. دو ماه بعد این بینی روی صورت او کاشته شد و بعد رگ های خونی داخل آن به رگ های شقیقه‌ این بیمار متصل شد. اما بیمار هنوز در این ناحیه حسی ندارد و یک عمل دیگر برای ایجاد حس در این عضو تازه مورد نیاز است.

رشد یک بینی جدید روی دست زنی که بینی اش را به خاطر سرطان از دست داده بود

او که مادر یک فرزند است از بینی جدیدش هیجان‌زده است و می‌گوید به او کمک می‌کند بهتر نفس بکشد. کارین اضافه می‌کند: «حالا دوباره می‌توانم گل‌های باغچه‌ام را بو بکشم، از خانه بیرون بروم و دوباره به زندگی برگردم. این واقعا معجزه است. در هشت سال گذشته در خانه بودم. وقتی بیمار هستید خود را منزوی می‌کنید و صورتتان اولین چیزی است که به چشمتان می‌آید.»

این بیمار در سال ۲۰۱۳ به سرطان بینی مبتلا شد و برای درمان تحت شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار گرفت. این کار سرطان را از بین برد اما بخش عمده بینی را هم از او گرفت.

پزشکان ابتدا سعی کردند به او پیوندهای پوستی بدهند تا بافت از دست رفته را جایگزین کنند اما این پیوندها از بین رفتند. آنها همچنین به او پیشنهاد پروتز را دادند که نپذیرفت. در این مرحله تصمیم گرفتند که دوباره بینی را رشد دهند. آنها دستگاه را روی ساعد کاشتند، زیرا پوست این ناحیه مثل پوست صورت نازک است. بیمار مجبور بود به‌طور مکرر به بیمارستان مراجعه کند تا پزشکان مطمئن شوند پوست آسیبی ندیده و به خوبی در حال رشد است.

رشد یک بینی جدید روی دست زنی که بینی اش را به خاطر سرطان از دست داده بود

بعد از دو ماه آنها به این نتیجه رسیدند که بینی جدید به قدر کافی بزرگ شده تا به جای اصلی‌اش منتقل شود. پس از قرار گرفتن در محل، دانشمندان از یک میکروسکوپ برای اتصال رگ‌های خونی دستگاه به رگ‌های صورت استفاده کردند. سپس برای جایگزینی پوست از دست رفته ساعد، از ران او پیوند گرفتند. بیمار بعد از ۱۰ روز بستری در بیمارستان و مصرف آنتی بیوتیک با سلامت آنجا را ترک کرد.

این عمل پس از آن صورت گرفت که در ماه می فاش شد که یک مرد بریتانیایی یک آلت تناسلی جدید را، پس از رشد کردن آن روی ساعد خود، به ناحیه تناسلی‌اش پیوند زده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود