خروج پیش از موعد نیروهای بریتانیایی از مالی در پی پیمان این کشور با گروه روسی واگنر

خروج پیش از موعد نیروهای بریتانیایی از مالی در پی پیمان این کشور با گروه روسی واگنر

دولت بریتانیا روز دوشنبه خروج زودهنگام نیروهای نظامی خود از مالی را که در حال حاضر به عنوان بخشی از ماموریت سازمان ملل در این کشور هستند اعلام کرد. بریتانیا دلیل این تصمیم را استفاده حزب حاکم این کشور از گروه شبه نظامی روسی واگنر (Wagner group) اعلام کرد.

حدود ۳۰۰ سرباز بریتانیایی از پایان سال ۲۰۲۰ به عنوان بخشی از خطرناک ترین ماموریت حفظ صلح در جهان در کشور مالی واقع در غرب آفریقا در این مدت با جهادی ها نبرد کرده‌اند. آنها قرار بود به مدت سه سال به عنوان نمایش نمادین حمایت بریتانیا از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد با هدف تثبیت وضعیت امنیتی مالی، در آنجا مستقر شوند، اما با توجه به افزایش بی‌ثباتی در این کشور، لندن تصمیم گرفته است نیروهای خود را ظرف شش ماه آینده از آنجا خارج کند.

بریتانیا به دنبال پیمان کشور مالی با گروه روسی واگنر نیروهایش را از این کشور خارج می‌کند

جیمز هیپی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا می‌گوید وقتی دولت مالی مایل به همکاری با ما نیست، به خطر انداختن جان سربازان اشتباه است. او گفت: «کار نیروهای ما در این مدت فوق العاده بوده و باید به دستاوردهایی که در آنجا به دست آورده‌‌اند افتخار کنند.»

او حاکمان مالی را که با یک کودتا قدرت را به دست گرفته‌اند به دلیل پیمان بستن با گروه شبه نظامیان مزدور روسی یعنی واگنر، مورد انتقاد قرار داد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که گروه واگنر که یک گروه نظامی خصوصی با ماهیت روسی است به رهبری یوگنی پریگوژین (Yevgeny Prigozhin) -معروف به آشپز پوتین- در اوکراین، سوریه، لیبی و جمهوری آفریقای مرکزی نیز فعالیت داشته است.

این گروه در مجموعه تحریم های اعمال شده علیه روسیه توسط کشورهای غربی هدف تحریم‌ها قرار گرفته است و از سال ۲۰۱۷ در لیست تحریم ایالات متحده است.

بریتانیا به دنبال پیمان کشور مالی با گروه روسی واگنر نیروهایش را از این کشور خارج می‌کند

وزیر نیروهای مسلح بریتانیا گفت: «مشارکت دولت مالی با گروه واگنر برای برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه‌، برای آنها نتیجه عکس به همراه خواهد داشت، زیرا گروه واگنر به نقض گسترده حقوق بشر شناخته شده است.»

مالی از سال ۲۰۱۲ با آشوب های سازماندهی شده رو به رشد توسط ستیزه جویان اسلام گرای افراطی در مناطق شمالی و مرکزی خود در نبرد است که سربازان و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود