موشک‌های Brimstone بریتانیا در راه اوکراین؛ از این سلاح نقطه‌زن و ضد زره چه می‌دانیم؟

موشک‌های Brimstone بریتانیا در راه اوکراین؛ از این سلاح نقطه‌زن و ضد زره چه می‌دانیم؟

بر اساس گزارش تلگراف، بریتانیا موشک های Brimstone 2 با قابلیت هدایت لیزری را در اختیار اوکراین قرار دهد که برد آن دو برابر نسخه اول این موشک است. بریتانیا اولین بار شش ماه پیش بود که موشک های Brimstone را در اختیار اوکراین قرار داد و نیروهای اوکراینی نیز کامیون های نظامی خود را برای ایجاد یک پلتفرم پرتاب متحرک با این موشک تغییر کاربری دادند، برای موشکی که معمولاً از هوا به سمت اهداف زمینی شلیک می شود و یک موشک ضد تانک است. اولین نسخه موشک Brimstone در سال ۲۰۰۵ وارد سرویس نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا شد و در سال ۲۰۰۸ بود که به سیستم هدایت لیزری مجهز شد.

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

نسخه دوم و پیشرفته تر این موشک که در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت در سال ۲۰۱۶ وارد سرویس شده است. وزارت دفاع بریتانیا اخیراً گفته بود که به سرعت ۱,۰۰۰ فروند موشک سطح به هوای دیگر در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. موشک Brimstone  که توسط کمپانی MBDA Systems توسعه یافته است دارای نسخه های هوا پرتاب، زمین پرتاب و کشتی پرتاب است و عموماً به عنوان یک سلاح ضد کشتی یا حمله به اهداف زمینی به کار می رود. بدون توجه به نوع استفاده، Brimstone موشکی با ۱.۸ متر طول و وزن ۵۰ کیلوگرم است که قطر آن به ۱.۸ متر می رسد.

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

این موشک توسط یک رادار میلیمتری-موجی دوگانه فعال و لیزر نیمه فعال هدایت می شود و این یعنی اینکه می توان در تمامی شرایط آب و هوایی و در طول شب نیز می توان از آن استفاده نمود. همچنین یک سیستم هدایت و مسیریابی اینرسیال خودکار در این موشک طراحی شده که پیش از شروع جستجوی خودکار برای پیدا کردن هدف، آن را به منطقه  کلی هدف خواهد رساند. کلاهک موشک Brimstone دارای یک خرج انفجاری دوگانه با مدهای فیوزی متفاوت تاخیری و مجاورتی است. نسخه هواپرتاب این موشک توانایی نابود کردن اهدافی در فاصله ۷ تا ۲۵ کیلومتری را داشته و برد حداکثری نسخه سطح پرتاب نیز تاکنون اعلام نشده است اما گمان می رود که از برد نسخه هوا پرتاب کمتر باشد.

موشک های Brimstone 2 در راه اوکراین

این موشک ضد زره پیشرفته یک موشک تهاجمی سبک وزن است که برای درگیری با اهداف متحرک با سرعت بالا یا کشتی ها طراحی شده است اما از سیستم های موسوم به «یک موشک چندین پلتفرم» است که می تواند علیه پلتفرم های مختلفی از جت های جنگنده تا هلیکوپترهای تهاجمی، سیستم های هوایی کنترل از راه دور، تا خودروهای زرهی به کار گرفته شود. این موشک امکان پرتاب از لانچرهای زمینی ثابت و متحرک را داشته و در صورت پرتاب از آسمان به یک موشک ضد زره برد بلند تبدیل می شود که به هواپیماهای بریتانیای توانایی درگیری با تانک ها و خودروهای زرهی در پشت خطوط دفاعی دشمن را می دهد. سایز و وزن کم این موشک به آن امکان می دهد که در هلیکوپترها و هواپیماهای بال ثابت بسیاری به کار گرفته شود.

همچنین Brimstone دارای یک کلاهک ضد تانک دوگانه با قدرت انفجاری بالاست که توانایی نفوذ به زره های واکنشی انفجاری را داراست. خرج انفجاری جلویی باعث انفجار اولیه زره شده و راه را برای خرج انفجاری اصلی برای نفوذ دارت ضد تانک فراهم می کند. نسخه جدید Brimstone 2 دارای دقت بالا و خسارت جانبی کمتری است و از یک تکنولوژی جستجوی سنسوری دوگانه جدید استفاده می کند که شامل سنسورهای راداری SAL و mmW است.

این نسخه ۱.۸ متری دارای ۵۲.۷ کیلوگرم وزن و قطر ۰.۱۸ متر است. تولید این نسخه از جولای ۲۰۱۴ آغاز شده و در جولای ۲۰۱۶ به صورت گسترده برای به کار گرفتن روی جنگنده های بریتانیایی Tornado GR4 به کار گرفته شد. در مارس ۲۰۱۹ بود که نسخه سوم با نام Brimstone 3 به عنوان یک سیستم موشک با دقت بسیار بسیار بالا با موفقیت در سوئد تست شد. تازه ترین نسخه دارای تجهیزات پیشرفته تری است که توانایی سطح به هوای این موشک را بالاتر می برد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • سلیمان آذر ۴, ۱۴۰۱

  عشق فقط یک کلام
  RPG 7
  والسلام

  • . آذر ۴, ۱۴۰۱

   اصلا روی تانک های غربی اثری نداره و حتی روی تانک های قدیمی روسی هم زیاد کار ساز نیست.

 • سیامک آذر ۶, ۱۴۰۱

  قیمت هر عدد از این موشک ۴ تا ۷ میلیارد تومن هست واقعا بصرفه نیست