۹ کاری که فوتبالیست های بزرگ دنیا برای حفظ سلامت خود انجام می دهند

۹ کاری که فوتبالیست های بزرگ دنیا برای حفظ سلامت خود انجام می دهند

فوتبالیست های بزرگ دنیا گرچه برای حفظ سلامت و قدرت بدنی خود از آشپز شخصی، مربی خصوصی و پزشک تغذیه بهره می گیرند، اما روش هایی هم برای این منظور دارند که برای هر کسی قابل استفاده است. در ادامه با تعدادی از این روش ها آشنا خواهیم شد.

۱- مصرف قلب و جگر گاو

ارلینگ هالند، بازیکن هلندی تیم منچستر سیتی در مستندی گفت: «می گویند گوشت قرمز برایمان ضرر دارد. اما چه گوشتی؟ گوشتی که از مک دونالد می گیرید؟ یا گوشت یک گاو محلی که از علف های همانجا تغذیه می کند؟ من قلب و جگر گاو می خورم.»

شاید به همین دلیل باشد که او از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار است، چرا که هم قلب و هم جگر گاو برای دستگاه قلبی عروقی بدن مفید هستند.

به گفته ی کارشناسان، مصرف جگر گاو می تواند به کاهش سطح کلسترول مضر خون و افزایش سطح کلسترول مفید کمک کند، امری که به جلوگیری از سکته کمک می کند.

مواد مغذی درون قلب گاو هم برای قلب و کل دستگاه قلبی عروقی ما مفید است.

۲- گلف

گرت بیل، کاپیتان تیم ملی ولز و هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس، هر دو از طرفداران گلف هستند و کین گفته این ورزش برای سلامت روان او بسیار مفید بوده است.

کین در مصاحبه ای در اینباره گفت: «این ورزش مرا برای مدتی از فوتبال دور می کند و ذهنم را پاک می کند.»

گلف می تواند با بدن هم معجزه کند.

به گفته ی کارشناسان، ورزش گلف می تواند با بهبود تون عضلانی و افزایش استقامت، به حفظ آمادگی جسمانی کمک کند. انجام این ورزش می تواند به کنترل وزن بدن و کاهش چربی ها هم کمک کند.

۳- بازی های کامپیوتری

ترنت الکساندر آرنولد، بازیکن انگلیسی که در پست دفاع راست بازی می کند، با استفاده از تمرینات دیداری و بازی های واقعیت افزوده ی ردبول، بر روی دید جانبی و ادراک عمق خود کار می کند.

این به معنای استفاده از بازی های کامپیوتری فناوری پیشرفته برای افزایش سرعت واکنش، حافظه و هوشیاری است، که بهانه ی خوبی برای بازی با نینتندو و ایکس باکس هم هست.

۴- شطرنج

ترنت الکساندر آرنولد شطرنج هم بازی می کند که به گفته ی خودش، مزایایی دارد که در زمین فوتبال به کارش می آید.

او در مصاحبه ای در اینباره گفت: «شطرنج هم مثل فوتبال، همه اش استراتژی و تاکتیک و روش های مختلف بازی کردن است. من شباهت هایی بین هر دو بازی می بینیم و از هر کدام برای دیگری بهره می گیرم.»

به گفته ی کارشناسان، شطرنج می تواند به ویژه برای مغز مفید باشد.

تحقیقات نشان داده انجام این ورزش مهارت های حل مسأله را بهبود می بخشد و اهمیت صبر را آموزش می دهد. شطرنج همچنین می تواند به مواجه ی بهتر با اضطراب کمک کند و مغز را ورزش می دهد، امری که توانایی یادگیری را افزایش می دهد.

۵- مصرف جلبک

باورتان می شود یا نه، اما لیونل مسی و کریستیانو رونالدو هر دو از طرفداران جلبک خوراکی هستند که سرشار پروتئین است، ماده ای که برای بازسازی عضلات بعد از ورزش ضروری است. جلبک خوراکی سرشار از مواد معدنی هم هست که می توانند میل و عملکرد جنسی را افزایش دهد.

به گفته ی کارشناسان، جلبک خوراکی منبع سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی و حاوی انواع مختلفی از آنتی اکسیدان های حفاظت بخش است.

جلبک خوراکی، ید فراوانی هم دارد، ماده ای که با کمک به هورمون های تیروئید، باعث تنظیم سوخت و ساز بدن می شود. وقتی هم که سوخت و ساز بدن تنظیم باشد، می توانید وزن متناسب خود را حفظ کنید.

۶- چرت زدن

شاید تصور کنید فوتبالیست ها دائماً در حال تمرین و ورزش هستند، اما به گفته ی اریک دایر، بازیکن انگلیسی که در پست دفاع بازی می کند، این زمان استراحت و به ویژه چرت زدن است که عملکرد آن ها را افزایش می دهد.

او در مصاحبه ای در اینباره گفت: «من عاشق چرت زدن هستم. شب ها ۸ تا ۹ ساعت می خوابم و عصرها هم بالافاصله بعد از تمرین، ۴۵ دقیقه چرت می زنم. این کار باعث می شود برای بقیه ی روز احساس بهتری داشته باشم.»

شاید بعد از یک چرت کوتاه کمی احساس سستی کنید، اما کارشناسان می گویند چرت زدن می تواند مفید باشد.

تحقیقات نشان داده چرت زدن هوشیاری، عملکرد و حافظه را بهبود می بخشد.

۷- حمام یخ

هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس، رحیم استرلینگ، هافبک انگلیسی و دکلان رایس، بازیکن انگلیسی که در پست دفاع بازی می کند، از جمله فوتبالیست هایی هستند که از حمام یخ استفاده می کنند.

رایس گفته او حمام یخ را به اتاق های سرمادرمانی حرفه ای ترجیح می دهد. او در مصاحبه ای در اینباره گفت: «بعد از حمام یخ بیشتر احساس شادابی می کنم، برای همین معمولاً حمام یخ را انتخاب می کنم.»

کارشناسان می گویند حمام یخ دردهای عضلانی را تسکین می دهد، به تحریک شدن دستگاه عصبی مرکزی کمک می کند و واکنش التهابی بدن را کاهش می دهد، امری که می تواند باعث کاهش درد و ورم شود و به التیام یافتن آسیب ها کمک کند.

۸- ماهیگیری

فوتبالیست ها باید زمانی را هم به ترمیم و التیام بدن خود اختصاص بدهند و فیل فودن، هافبک انگلیسی دوست دارد اوقات فراغت خود را با ماهیگیری سپری کند.

او در مصاحبه ای درباره ی ماهیگیری گفت: «فکر می کنم بهترین تفریح برای استراحت دادن به پاها و گذراندن اوقات فراغت باشد.»

به گفته ی کارشناسان، ماهیگیری به مقابله با اضطراب و نگرانی کمک می کند و تمرکز و صبر را بهبود می بخشد.

۹- زمان و محتوای وعده های غذایی

دکلان رایس، بازیکن انگلیسی گفته از آنجایی که بعد از خوردن غذا احساس سنگینی می کرد با مشورت پزشک تغذیه اش، غذای سبک تری را انتخاب کرد.

او در مصاحبه ای در اینباره گفت: «روز بازی، چه ساعت ۱۲ ظهر بازی داشته باشیم و چه ۸ شب، من ۴ ساعت قبل غذا می خورم و همیشه هم ماهی سیباس و برنج می خورم. همیشه.»

به گفته ی کارشناسان، ماهی سیباس منبع خوبی از پروتئین است، ماده ای که برای رشد و بازسازی بافت های بدن ضروری است و مصرف به اندازه ی آن کمک می کند عضلات و استخوان های قوی و سالمی داشته باشید.

منبع: thesun
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود