چرا بعد از یک خواب کامل همچنان احساس خستگی می کنیم؟

چرا بعد از یک خواب کامل همچنان احساس خستگی می کنیم؟

ممکن است وقتی صبح پس از یک خواب کامل بیدار می شوید همچنان احساس خستگی کنید. پس از انجام محاسبات، متوجه می‌شوید که از نظر فنی و زمانی به اندازه کافی خوابیده اید یا حتی سعی کرده اید زودتر به رختخواب بروید و از اینکه پس از بیدار شدن از مزایای یک خواب مناسب بهره مند نشده اید احساس ناامیدی کنید. یک دلیل بالقوه این وضعیت آن است که خواب شما آنقدر که فکر می کنید مفید نبوده است.

خواب بی کیفیت چیست؟

اصطلاح خواب بی کیفیت (Junk Sleep) بیش از ۳۶ میلیون بازدید در تیک تاک داشته است، اما اگر چیزی در مورد آن نشنیده اید، می توانید با تشخیص آن بفهمید که چگونه می توانید با آن دست و پنجه نرم کنید، چه چیزی باعث آن می شود و چگونه می توانید آن را شکست دهید؟

نشانه های خواب بی کیفیت چیست؟

خواب بی کیفیت چیست؟
برای بسیاری از ما، بیدار شدن با احساس خستگی یک امر مسلم است. منطقی است که برای کاملا هوشیار شدن به چند دقیقه و چند فنجان قهوه یا چای نیاز داشته باشیم. اما در چه شرایطی خواب ناکافی مسئله ای می شود که باید به آن بپردازیم؟

خواب بی کیفیت چیست؟

زمانی که انقدر احساس خستگی کنید که حتی شک کنید که اصلا خوابیده اید یا نه! و آیا می توانید کار کنید. شاید از خواب بیدار شوید و احساس کنید که حتی نخوابیده اید. با احساس بی قراری، گیجی یا تحریک پذیری از خواب بیدار می شوید. این نوع خواب به ما کمک نمی کند تا عملکردهای بدن خود را بازیابی کنیم و کیفیت روز پیش رو را با مشکل مواجه می کند و از نظر عاطفی، ذهنی یا فیزیکی توانایی نخواهیم داشت.

خواب بی کیفیت چیست؟

ممکن است احساس اضطراب، افسردگی، فراموشی، به راحتی حواس پرتی یا تحریک پذیری داشته باشید. در دراز مدت، ممکن است متوجه شوید که زودتر مریض می‌شوید، درد مزمن را تجربه کنید، مشکلات گوارشی یا قلبی عروقی دارید یا احساس خستگی شدید می‌کنید. علاوه بر این، ممکن است متوجه تغییراتی در الگوهای غذایی خود شوید. یکی دیگر از علائم کمتر شناخته شده این مشکل، بیش از حد معمول غذا خوردن یا تجربه افزایش هورمون گرسنگی است.

خواب بی کیفیت چیست؟

محیط، عادات سبک زندگی و سلامت روان شما همگی می توانند دلایلی باشند که باعث می شود شما خواب بی کیفیت را تجربه کنید.

چه چیزی باعث خواب بی کیفیت می شود و چگونه این مشکل را حل کنیم؟
عوامل زیادی می توانند در خواب بی کیفیت نقش داشته باشند که برخی بیشتر از بقیه موثرند. در اینجا آنچه باید بدانید و آنچه می توانید انجام دهید آورده شده است:

فاکتورهای محیطی

خواب بی کیفیت چیست؟

صداهای مختلفی هستند که می تواند شما را از خواب عمیق در طول شب باز دارد، مانند بیدار شدن بچه ها، حیوانات خانگی، ترافیک، خروپف همسرتان یا تماشای تلویزیون کس در خانه. سایر عوامل، مانند خیلی گرم یا خیلی سرد شدن هوای محیط خواب، خوابیدن روی تشک ناراحت، درد فیزیکی، بیماری و نور زیاد نیز تاثیر منفی بر کیفیت خواب می گذارند.

خواب بی کیفیت چیست؟

احساسات ما نیز بر کیفیت خواب تاثیر می گذارند. وقتی افراد مضطرب یا افسرده هستند، اغلب در خواب با مشکل مواجه می شوند که می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله اعتماد به نفس ضعیف، احساس گناه، عصبانیت یا احساس ناامیدی عمومی.

خواب بی کیفیت چیست؟

آنچه را که می توانید تنظیم کنید؛ به عنوان مثال می توان با خرید روکش نرم تشک، روشن کردن سیستم تهویه مطبوع، نصب پرده های ضخیم، مصرف دارو برای رفع رفلاکس معده، اطمینان از اینکه به اندازه کافی غذا می خورید تا گرسنه از خواب بیدار نشوید، استفاده از گوش گیر و قرار دادن وسایل استرس زا مانند لپ تاپ و گوشی در اتاق دیگر.

عوامل رفتاری

خواب بی کیفیت چیست؟

این متغیرها بیشتر تحت کنترل شما هستند، مانند وقت گذرندان در اینترنت با گوشی یا تماشای فیلم در اواخر شب. بهتر است گوشی خود را یک ساعت قبل از خواب کنار بگذارید. گوشی ها، چرخه خواب شما را مختل می‌کنند، زیرا نور آبی روشن ساطع شده از صفحه‌نمایش‌های LED در دستگاه‌های الکترونیکی یک مختل کننده خواب است که مغز شما را فریب می‌دهد تا فکر کند هنوز روز است، بنابراین وقتی وقتش است احساس خواب آلودگی نخواهید کرد.

خواب بی کیفیت چیست؟

در حالی که استفاده نکردن از تلفن همراه گزینه بهتری است، اما اگر قرار است از تلفن همراه خود در رختخواب استفاده کنید، حداقل آن را در حالت شب قرار دهید که انتشار نور آبی را کاهش می دهد و نور صفحه را کم می کند.

بیشتر بخوانید:

تکنیک تنفس ۸-۷-۴ ؛ ترفندی عالی برای آنکه سریع تر به خواب بروید

درمان بی خوابی ؛ با این تکنیک نظامی در عرض ۲ دقیقه خواب‌تان می‌برد!

منبع: yahoo
بدون نظر

ورود