شرایط جدید دریافت وام ودیعه مسکن؛ کاهش سود وام مستاجران

شرایط جدید دریافت وام ودیعه مسکن؛ کاهش سود وام مستاجران

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و نرخ تورم بسیار بالا در کشور، بسیاری از افراد در پرداخت اجاره ماهانه خانه خود با مشکل مواجه هستند. وام ودیعه مسکن، یکی از تسهیلاتی است که دولت از سال گذشته در جهت کمک به مستاجران کشور در نظر گرفته است. اما شرایط دریافت این وام نسبت به سال گذشته کمی تغییر کرده است.

ثبت‌نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱، همانند سال گذشته، از طریق سامانه tem.mrud.ir صورت می‌گیرد و نیازی به مراجعه حضوری، به هیچ یک از نهادهای دولتی مربوطه نیست. پیش‌بینی شده است امسال نیز همانند سال گذشته، تعداد زیادی از مستاجران، برای دریافت تسهیلات اجاره‌خانه، در سامانه اعلام‌شده ثبت‌نام کنند. با این وجود، ممکن است درخواست وام تمام متقاضیان، مورد پذیرش قرار نگرفته و تنها افرادی که واجد شرایط هستند، موفق به دریافت این تسهیلات شوند. اما چه کسانی واجد شرایط خواهند بود؟

جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

یکی از شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران این است که این تسهیلات تنها به مستاجران پرداخت می‌شود و بازپرداخت تسهیلات اجاره‌خانه توسط مستاجران انجام خواهد گرفت. در حالی که از شرایط وام ودیعه مسکن در سال گذشته این بود که تسهیلات اجاره‌نامه به موجر و مستاجر پرداخت می‌شود. همچنین براساس جدیدترین اعلامیه‌های منتشرشده، نرخ سود ۱۳ درصدی به جزئیات وام مستاجران اضافه شده است.

گفتنی است تنها افراد مشمول می‌توانند برای ثبت نام وام ودیعه مسکن اقدام کنند. به بیان دیگر، شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران باید با آیین‌ نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مطابقت داشته باشد.

متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار بوده و اجاره‌ نامه رسمی داشته باشد. اجاره‌نامه باید تا پایان زمان ثبت‌ نام ودیعه مسکن اعتبار داشته باشد. برای پذیرش نهایی وام ودیعه مسکن لازم است دو هفته بعد از زمان معرفی به بانک، اسناد و مدارک لازم به بانک تحویل داده شود و ضامن‌ ها معرفی شوند.

جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

اقساط و مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱

مبلغ وام مستاجری در سال گذشته، ۳۰ میلیون کمتر از لیست زیر اعلام شده بود. اما در سال جدید، ۳۰ میلیون تومان به مبلغ وام مستاجران اضافه شد. در جدول زیر، مبلغ و اقساط وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ برای شهر تهران، کلانشهرها و سایر شهرها، سود و مدت بازپرداخت آن‌ها به صورت زیر آمده است:

جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

وام ودیعه مسکن چند درصد است؟

در ابتدا، درصد سود وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱، ۱۸ درصد اعلام شد اما در تیرماه سال جاری، خبری مبنی بر کاهش سود ۱۸ درصدی به ۱۳ درصدی تسهیلات ودیعه مسکن منتشر شد.

جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

وضعیت تاهل متقاضیان وام ودیعه مسکن

وضعیت تاهل متقاضی جزو شرایط وام ودیعه مسکن مستاجران است که از سوی دولت معرفی شده است. شرایط استفاده از وام ودیعه مسکن از آن جهت از سوی دولت اعلام شده که تمامی مستاجران بدون داشتن آن‌ها نمی‌توانند مشمول این تسهیلات باشند. بنابراین با تقسیم مستاجران به دو گروه متاهل و مجرد، افراد متاهل در اولویت شرایط وام مستاجری قرار می‌گیرند. همچنین، براساس الزامات اعلام شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی، متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن باید متاهل و یا سرپرست خانوار باشند. در نتیجه افراد مجردی که سرپرست خانوار نیستند، نمی‌توانند تسهیلات اجاره نامه را دریافت کنند.

بر اساس اطلاعیه‌های رسمی وزارت راه و شهرسازی دو گروه استثنا وجود دارد. این دو گروه استثنا (حتی اگر مجرد باشند و سرپرست خانوار هم نباشند) با شرایط زیر می‌توانند اقدام به دریافت این تسهیلات کنند:

  • زنان مجرد بالای ۳۵ سالی که با خانواده زندگی نمی‌کنند. (خودسرپرست هستند.)
  • مردانی که قبلا سرپرست خانواده بوده‌اند اما هم‌اکنون، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد هستند.
جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

شرایط اجاره نامه وام ودیعه مسکن مستاجران

اگر اجاره‌نامه یکی از دو شرایط زیرا را داشته باشد، مورد تایید وزارت راه و شهر سازی است:

  • در دفتر اسناد رسمی و توسط سردفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد
  • در سامانه ایران املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری برای آن صادر شده باشد.

گفتنی است ثبت قراردادهای اجاره در سایت ثبت و معاملات کشور فقط از طریق صاحبان دفاتر املاکی که مجوز آن را دارند امکان‌پذیر است. در نتیجه، تمامی افراد یا تمامی مراکز آنلاین نمی‌توانند اقدام به ثبت قراردادهای اجاره در این سایت کنند.

شرایط ضامن برای وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن جزو وام‌هایی است که برای دریافت آن به معرفی ضامن نیاز است. از آنجایی که هر بانک، شرایط ضامن وام ودیعه مسکن را موارد متفاوتی در نظر گرفته است، به طور قطع نمی‌توان به شرایط ضامن اشاره کرد. علاوه بر این، اعلامیه‌ای مبتنی بر شرایط ضامن وام برای ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن اعلام نشده است. گفتنی است در ابتدا، درصد سود وام ودیعه مسکن در سال جاری، ۱۸ درصد اعلام شد. در تیرماه امسال، خبری بر مبنای کاهش سود ۱۸ درصدی به ۱۳ درصدی تسهیلات ودیعه مسکن منتشر شد.

جزئیات شرایط جدید وام ودیعه مسکن؛ اقساط و مبلغ وام ودیعه مستاجران

زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن

ثبت نام وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ از ۲۶ خرداد سال جاری شروع شد و تا تا ۳۰ آذر ماه سال جاری ادامه دارد. هنوز شرایط ثبت نام جاماندگان مشخص نیست. مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن مستاجران از این قرار است:

مدارک شناسایی مستاجر (شناسنامه – کارت ملی)

اجاره نامه رسمی و ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قولنامه مسکن)

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود