آیا سیستم دفاع هوایی باور ۳۷۳ می‌تواند جنگنده پنهانکار آمریکایی F-35 را شناسایی کند؟

آیا سیستم دفاع هوایی باور ۳۷۳ می‌تواند جنگنده پنهانکار آمریکایی F-35 را شناسایی کند؟

ایران به تازگی از نسخه روزآمدسازی شده سیستم دفاع هوایی دوربرد خودکششی سطح به هوای باور ۳۷۳ رونمایی کرده است. گفته می شود که این سیستم دفاع هوایی دارای برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر بوده و می تواند با هواپیماهای پنهانکاری مانند F-35 در مسافت های طولانی درگیر شود. باور ۳۷۳ اولین سیستم دفاع موشکی با برد بلند است که در ایران ساخته می‌شود. موشک مورد استفاده در این سامانه از نوع صیاد ۴ می‌باشد که مجهز به یک سیستم مانورپذیری پیشرفته است. حداکثر سرعت موشک صیاد ۴، برابر با ۶ تا ۸ ماخ اعلام شده است.

سیستم دفاع هوایی دوربرد باور 373 با قابلیت شناسایی جنگنده های اف 35

همه اجزاء سیستم باور ۳۷۳ بر خودروهای ظفر و ذوالجناح سوار می‌شوند و خودکششی هستند. طرح اولیه این سامانه، از سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی الگوبرداری شده و گفته می شود بعد از شناسایی هدف از فاصله ۴۵۰ کیلومتری، می تواند از فاصله ۳۰۰ کیلومتری آن را هدف قرار دهد. رادار این سیستم موشکی، از نوع رادارهای معراج ۴ می‌باشد. معراج ۴ که برای اولین بار همزمان با این سیستم رونمایی شد، یک رادار کنترل آتش، برد بلند و از نوع آرایه فازی، معرفی شده‌ است.

سیستم دفاع هوایی دوربرد باور 373 با قابلیت شناسایی جنگنده های اف 35

وبسایت eurasiantimes در مطلبی به تهدید سیستم دفاع هوایی دوربرد باور ۳۷۳ برای جنگنده های اف ۳۵ ایالات متحده پرداخته که در ادامه خواهد آمد. وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده است که سیستم باور ۳۷۳ با موفقیت تست شد و در این تست از موشک دوربرد صیاد بی ۴ استفاده شده است. در جریان این آزمایش، رادار روزآمد شده سیستم باور ۲۷۲ توانسته هدفی را در فاصله بیش از ۴۵۰ کیلومتری شناسایی کند. این سیستم توانسته هدف را در حدود ۴۰۵ کیلومتری ردگیری کرده و سپس در برد بیش از ۳۰۰ کیلومتری آن را هدف قرار داده و نابود ساخته است.

سیستم دفاع هوایی دوربرد باور 373 با قابلیت شناسایی جنگنده های اف 35

پیش از این روزآمدسازی، سیستم باور می توانست تنها اهداف هوایی تا فاصله ۳۵۰ کیلومتر را شناسایی کرده، در فاصله ۲۶۰ کیلومتری رهگیری کرده و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری با آن ها درگیر شود. بر اساس گزارش های منتشر شده، ظاهراً در تست های انجام شده این سیستم دفاع هوایی از پهپادهای کرار ساخت هسا استفاده شده است. گفته می شود که رادارهای باند ایکس باور ۳۷۳ توانسته اند در فاصله ۳۷۶ کیلومتری روی این هدف با سطح مقطع ۱.۶۴ متر مربعی قفل کنند. همچنین گزارش شده است که حداکثر ارتفاع موشک صیاد در سیستم باور از ۲۷ کیلومتر به ۳۲ کیلومتر افزایش یافته است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از سرتیپ علیرضا صباحی فرد، فرمانده پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته است که این موشک توانسته پهپاد هدف را در ارتفاع ۴۰,۰۰۰ پایی که بیش از ۱۲.۲ کیلومتر است ساقط کند.

آیا سیستم دفاع هوایی باور ۳۷۳ می تواند با جنگنده های آمریکایی F-35 درگیر شود؟

اکانت توییتری @Pataramesh که در زمینه تسلیحات نظامی فعالیت دارد، گفته است که اگر سطح مقطع پهپاد کرار و عملکرد رادار باند ایکس باور ۳۷۳ را معیاری برای مقایسه با اف ۳۵ قرار دهیم که دارای سطح مقطع ۰.۰۰۵ متر مربع است، سیستم باور ۳۷۳ می تواند در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری با جنگنده نسل پنجم آمریکایی درگیر شود. پهپاد کرار پنهانکار نبوده اما اف ۳۵ یک جنگنده پنهانکار است. اکانت @Pataramesh می گوید که رهگیری F-35 توسط باور ۳۷۳ ممکن است، اگر موشک استفاده شده دارای سیستم هدایت راداری نیمه فعال (SARH) یا سیستم هدایت زمینی کمکی جستجوگر (SAGG) باشد.

در طرف مقابل، توماس ویتینگتون، یک کارشناس نظامی آمریکایی مدعی است که رادار باور ۳۷۳ بتواند روی اف ۳۵ قفل کند اگر خلبان بتواند از قابلیت های جنگ الکترونیک جنگنده پیشرفته خود استفاده کرده و توانایی های رادار ایرانی را تحت تاثیر قرار دهد. در تلاشی مشابه برای ساقط کردن هواپیماهای پنهانکار نسل پنجمی، روسیه نیز به تازگی از رادار ۱L119 NEBO SVU AESA رونمایی کرده که از نوع رادارهای ۳D VHF است و روس ها مدعی هستند که این رادار توانایی شناسایی و شکار جنگنده های پنهانکار F-35 را دارد. به گفته کارشناسان روسی، رادارهای VHF از طول موج متفاوتی- بین یک و سه متر- استفاده می کنند. آن ها می گویند نقاط خاصی روی F-35 وجود دارد که رادارهای VHF  آن ها را شناسایی می کنند.

1L119 NEBO SVU

این بخش ها شامل نوک یا دماغه هواپیما، ورودی موتور و اتصال بین بدنه، بال ها و کابین است. اینجاست که انتشار موج، بر طبق انتظار، دو متر یا کمتر است و این بعنی اینکه رادارهای VHF می توانند آن ها را شناسایی کنند. اما رادارهای VHF یک مشکل جدی دارند و آن دقت ناکافی است و این یعنی اینکه موشک شلیک شده باید از فاصله ای نزدیک از هواپیما عبور کند تا رادار روی موشک را برای کشف هدف فعال کند. اما روس ها مدعی هستند که رادارشان می تواند هدفی با سطح مقطع ۰.۱ متر مربعی از فاصله ۱۰۰ کیلومتری شناسایی و رهگیری کند. ۱L119 NEBO SVU اولین رادار از نوع رشته اسکن الکترونیکی فعال (AESA) در باند VHF است. برد شناسایی آن برای هدفی با سطح مقطع ۱ متر مربع در ارتفاع ۰.۵، ۱۰ و ۲۰ کیلومتری به ترتیب ۶۵، ۲۷۰ و ۳۸۰ کیلومتر اعلام شده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۳ نظر

ورود

 • . آذر ۸, ۱۴۰۱

  این باور که جنگنده های پنهان کار غیر قابل شناسایی هستند را حتی خود آمریکایی ها هم قبول ندارند. آنها فقط امواج بازتابی خیلی کمی دارند و کم پیدا هستند و نا پیدا

 • حمید آذر ۸, ۱۴۰۱

  اگر روند کشور مثبت بود دوست داشتم این دروغها را باور کنم ولی وقتی میبینم بعد ار ۴۳ سال کشور شده افغانستان مجبورم بگم لعنت به دروغگو

 • علی آذر ۹, ۱۴۰۱

  کاری ندارم که در کشوری که قادر نیست موتور ۱۲۵ سی سی موتور سیکلت رو بسازه از کدام فناوری موجود استفاده میکنند و دور برد ترین پدافند هوایی جهان رو میسازند؟ اما اگر کل این مطالب صحیح باشه باز باید گفت این باور ۳۳۷ هنوز با غلافهای جنگ الکترونیکی اف۳۵ رو برو نشده که تست بشه اما با این وجود اف۳۵ خیلی دورتر از فاصله ۹۰ کیلومتری کشف توسط باور میتونه موشکهای فراصوت قدرتمندی شلیک کنه که هیچ پدافندی قادر نیست مهارشون کنه و در ضمن این باور۳۷۳ عین اس دویست رده خارج روسیه شک دارم غیر از اون باشه

  • محمد آذر ۹, ۱۴۰۱

   در مورد عین الاسد و پهپاد هایی که تمام پدافند غربی ها در اوکراین رو زد

  • Arash آذر ۱۰, ۱۴۰۱

   بابا ای ….تنها چیزی که پیشرفت کردین عبور از خط های خالی بندیه ، هنوز نه ماشین درست حسابی ، نه اقتصاد خوب نه حقوق بشر حداقلی نه زندگی معمولی برا ما مردم نه هوا بر نفس کشیدن ، دیگه چیزی نمونده برا باور کردنتون ، حرفهای چوپان دروغگو رو میشه باور کرد اما حرفهای شما رو نهههه

 • آشنای نزدیک آذر ۹, ۱۴۰۱

  برجوانان آرزو کردن عیب نیست هروقت تونستید یک اتومبیل کاملا استاندارد ساختید اون وقت این اساب بازی تون رو باور داریم این سامانه تون یه چیز شبیه همون دستگاه مستعان تون بیسترنیست…

  • محمد آذر ۹, ۱۴۰۱

   در مورد پهپاد ها که میگفتین فتو شاپه کل دنیا رو شوکه کرد و هیچ پدافندی نتونست بزنتشون

 • شهرام آذر ۹, ۱۴۰۱

  درسته که تمام جنگنده های رادارگریز سرانجام در رادار کشف خواهند شد ولی مشکل اینجاست که کشف در نود کیلومتری باشد، قفل راداری حداقل در سی کیلومتری خواهد بود ولی جنگنده توانایی شلیک و نابودی اهداف از جمله همون سیستم راداری رو به کمک ماهواره یا پهپاد جاسوسی از فاصله بیش از هزار کیلومتری و با کمک تجهیزات خودش حداقل از سیصد کیلومتری دارد و هیچوقت وارد محدوده خطر سیستم پدافندی نخواهد شد….

  • علی آذر ۹, ۱۴۰۱

   کسی تخصص نداره نظرنده

 • باور نمیکنم آذر ۹, ۱۴۰۱

  شب بلند است و قلندر بیدار،بلاخره یه روز این اسباب بازیهاتون تو یک میدان واقعی جنگ باید آزمایش بشن،اون روز باید مردم ایران ببینند چه کندی زدید،مثل تمام دروغاتون تو این ۴۳سال.

  • محمد آذر ۹, ۱۴۰۱

   دو تا یاد آوری : عین الاسد و پهپاد هایی که اوکراین و پندافند های غربی رو راحت زد ….

  • مهراد آذر ۱۰, ۱۴۰۱

   تو جنگ اوکراین دارن امتحان پسمیدن پس ببندش خود تحقیرکن

 • یکی آذر ۹, ۱۴۰۱

  این رادار فوق پیشرفته از همان تکنولوژی مستعان استفاده می کند، به نظرم که از فواصل دورتر هم باید بتواند اف ۳۵ و یا حتی اف ۲۲ را هم شناسایی کند.

  • Arash آذر ۱۰, ۱۴۰۱

   ای …داداش این پرایدم نمیتونه رهگیری کنه

 • KHORASANY آذر ۱۰, ۱۴۰۱

  ۱۰سال پیش ارکیو۱۷۰ را با رادار گریزی بیشتر از f35 صحیح سالم به زمین نشوندیم و پهپاد گلوبال هاوک ۲۲۰ میلیون دلار که ۶ برابر f35 قیمتشه را با یه تیر موشک زدن البته با پدافند و رادار های قدیمی تر از باور ۳۷۳ این جنگنده ها که حکم سیبل رو داره برا این پدافند

  • ایراندوست آذر ۱۰, ۱۴۰۱

   خوبه که کشور داره برای بروزرسانی صنایع دفاعی تلاش میکنه. اما با کشورهای پیشرفته جهان خیلی فاصله داریم f35 مقطع راداری خیلی کمی داره اما نامرئی نیست در چند مورد رادارهای روسیه در سوریه f35های اسرائیل رهگیری کردن و روی آنها قفل راداری انجام شده بگفته خود اسرائیلی ها. پس باور ۳۷۳ هم ممکنه این قدرت را داشته باشه

 • امید آذر ۱۲, ۱۴۰۱

  من تخصص نظامی ندارم اما اندک دانش سیاسی و اقتصادی دارم. ببینید امکان ساخت اداوات نظامی ارتباط خطی و مستقیمی با وضعیت مدیریت اقتصاد و توانایی ساماندهی مسائل سیاسی و اقتصادی نداره، یعنی نظامی سیاسی مثل ایران که توانایی رشد و توسعه اقتصادی محدود و ناکارآمدی سیاسی داره هم می تونه اداوات نظامی نسبتا قوی تولید کنه چون در تولید اداوات نظامی موضوع اقتصادی نیست بلکه امنیتی هست. ساخت این ادوات ممکنه کاملا غیر اقتصادی باشه به این معنی که هرچقدر منابع (اعم از پول، وقت و دانش (خود این تاحدی سوال برانگیزه اما گویا دانشمندان خارجی ها رو هم استخدام می کنن)…) لازم باشه براش اختصاص میدن و ممکنه بتونن بسازن اما خب اقتصادی کردن آن موضوع کاملا متفاوته. یعنی شما برای تولید موشک منابع تقریبا نامحدود ولی برای یک خوردو منابع محدود دارید نمی تونید یک خودرو معمولی را با قیمت ۱۰۰ هزار دلار بسازید وقتی تویوتا اون رو با ۱۰-۲۰ هزار می سازه، اینجا موضوع اقتصادی و مدیریتی است که ما به شدت در این مسائل ضعیف هستیم. اما عرض کردم با منابع نامحدود میشه چیزهای موثری ساخت. برای همین هست موشک های توانمندی داریم ولی خودرو ها بسیار ناتوان و غیر اقتصادی… البته خود ادوات نظامی هم موقعی اهمیت مضاعف پیدا می کنه که قابلیتش رو در بازار نشون بده اون هم میشه تابع شرایط اقتصادی….

  • Aa آذر ۱۲, ۱۴۰۱

   من با گفته هات کاملا موافقم.
   مثال بارزش کره شمالی هست. حاکمان در واقع میتونن مردم رو در فقر و گرسنگی نگه دارند ولی منابع کشور رو به نفع حکومت خودشون مصادره کنند و برای حفظ حکومت خودشون به انواع جنگ افزارها و ادوات سرکوب، مجهز بشن.
   منتها در کشوری مثل ما که هشتاد درصد دانشجویان نخبه و دانشمندانش مهاجرت کردن یا به فکر مهاجرت هستن نمیشه گفت این تکنولوژی ها بومی هست. چیزی که شک برانگیزه همین توسعه نیافتگی صنایع مادر و پیشرفت در عرصه های دیگه هست ولی در صنعت موشک سازی جلو بودنه. میگم موشک سازی چون خرید تکنولوژی و مونتاژ اون بسیار راحت تر هست تا هزینه در لابراتوارهای علمی

  • حسین آذر ۱۳, ۱۴۰۱

   شاهد ۱۳۶ که اونقدر ارزون و کارآست که کلی تحلیل براش هست تو اینترنت

 • علیرضا آذر ۱۲, ۱۴۰۱

  مسئله اصلی اینه که چه زمانی میتونه حضور f22 یا f35 رو تشخیص بده،تا این بیاد پیدا کنه اونا پدافندو زدن

 • رصا آذر ۱۳, ۱۴۰۱

  انشالله در ورطه عمل ببینیم چه کار میکنه ، حرف که زیاده ولی مسلما کشور ابرقدرتی که بودجه نظامیش به تنهایی ۸ برابر بودجه کل مملکت ماست حتما در جنگ واقعی حساب همه چیز رو میکنه

 • حسین آذر ۱۳, ۱۴۰۱

  یعنی آف ۳۵ از پهپاد آمریکایی که دو برابرش قیمت داشت و با همین سامانه زده شد هم پنهانکار تره؟

  • هوتن لامعی آذر ۱۴, ۱۴۰۱

   به نام خداوند رنگین کمان، بله! گلوبال هاوک پهباد خیلی پیشرفته و گران قیمتی بود که اتفاقا انواع تکنولوژی های به روز را داشت، به جز پنهانکار بودن. با اون پهنای بال و ساختار بزرگ و سرعت بسیار کم نسبت به جنگنده و نداشتن تجهیزات رادار جمینگ و موشک ضد رادار، چندان هم هدف سختی نبوده. مرگ بر جنگ و ایدئولوژی های عاشق جنگ و کشتار و درود بر تفکر.