۲۵ فیلم برتر تاریخ سینما که هر کسی باید ببیند؛ از L.A. Confidential تا Tokyo Story

۲۵ فیلم برتر تاریخ سینما که هر کسی باید ببیند؛ از L.A. Confidential تا Tokyo Story

ما در روزیاتو از تهیه فهرست «بهترین ها» به اندازه تماشایشان لذت می بریم اما انتخاب ۲۵ فیلم برتر تاریخ سینما کار دشوار و چالش برانگیزی است. اما بیایید با این چالش مواجه شویم! هرگز نمی توانیم تمام فیلم هایی که تاکنون ساخته شده اند را تماشا کنیم و غیرممکن است فهرستی از بهترین فیلم های تاریخ سینما تهیه کرد بدون اینکه حس کنیم فیلم هایی را جا انداخته ایم. اما همچنان امیدواریم وقتی پای انتخاب یک فیلم به میان می آید، به شما کمک کند که نام برخی از بهترین فیلم هایی که رسانه سینما تولید کرده است را در اختیار داشته باشید. با انتخاب از میان تحسین شده ترین فیلم ها در مقیاس بین المللی تا تعیین کننده ترین شاهکارهای هر ژانر، فهرستی از بهترین فیلم های تاریخ سینما در ژانرهای مختلف را تهیه کرده ایم.

هشدار اسپویل: در هر بخش به خلاصه ای از داستان فیلم اشاره خواهد شد.

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲۵- Lawrence of Arabia

در جریان جنگ جهانی اول، تی ای لارنس خود را به عنوان فرستاده و نماینده ارتش بریتانیا در بخش های مختلفی از عربستان می یابد. او به آن ها کمک می کند که سازماندهی و منابع بیشتری در مبارزه با ترک های عثمانی پیدا کنند و قبایل متفاوت و عمدتاً دشمن را ترغیب به وحدت می کند تا قدرت بیشتری داشته باشند. او بهترین گزینه برای این نقش است و در واقع بعد از مدتی احساس می کند به همینجا تعلق دارد اما تنش و شدت جنگ- به ویژه پی بردن او به این موضوع جدید که از خشونت لذت می برد- و دانش جانبی اش در مورد نقشه های امپراطوری بریتانیا برای آینده رفته رفته بر موفقیت هایش سایه می افکند. Lawrence of Arabia همزمان یک فیلم جنگی حماسی بسیار زیبا و یک بیوگرافری کاریزماتیک است که تجربه فراموش نشدنی را برای شما رقم می زند.

 • بازیگران: پیتر اوتول، الک گینس، عمر شریف
 • کارگردان: دیوید لین
 • سال ساخت: ۱۹۶۲
 • زمان: ۲۲۷ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲۴- Chinatown

یک کارآگاه خصوصی به نام جیک گیتس خود را در حال دنبال کردن یک پرونده معمولی و ساده می یابد: او شوهر اولین مالوری را دنبال می کند تا بفهمد که آیا با زنی رابطه دارد یا خیر. اما زنی که او را استخدام کرده خود یک دروغگو و متقلب است و فعالیت های گیتس به مرگ مالوری ختم می شود. اکنون گیتس وارد زندگی واقعی اولین و یک توطئه بزرگ شده که به منابع آبی شهر مربوط می شود. همه چیز در لس آنجلس به پول مربوط می شود و گیتس خیلی زود بار دیگر به این نتیجه می رسد که مبارزه با مردان ثروتمند و دارای قدرت چقدر دشوار است- به ویژه وقتی که این مرد نوآه کراس ثروتمند و بسیار بانفوذ باشد. او در می یابد که مردان قدرتمند شهر بسیار فاسدتر و شیطان صفت تر از آن چیزی هستند که در ابتدا تصور می کرد. فیلم Chinatown یک سناریو بسیار هوشمندان و مملو از لحظات تاریک دارد اما همزمان نگاهی شاعرانه به شرایط انسانی است و بدون شک برخی دیالوگ ها و تصاویر آن برای همیشه در ذهن فرهنگ عامه ماندگار شد.

 • بازیگران: جک نیکلسون، فی داناوی، جان هیوستون
 • کارگردان: رومن پولانسکی
 • سال ساخت: ۱۹۷۴
 • زمان: ۱۳۱ دقیقه

۲۳- ۱۲ Angry Men

در اتاق تصمیم گیری و کوچک هیئت منصفه در یک روز گرم، ۱۲ مرد برای اعلام رأی یک پرونده قتل با هم جدل می کنند. همگی غیر از یک نفر رأی به گناهکاری متهم داده اند و به نظر می رسد که همه چیز واضح بوده و پرونده بسته شده است. پسری ۱۸ ساله فریاد می زند که پدرش را می کشد، شاهدی نظاره گر کشته شدن پدر به دست پسر بوده و پسرک اخیراً چاقویی خریداری کرده است و جدای از همه اینها، پیشینه و سابقه این پسر نیز به قاتل بودن او اشاره دارد. اما تنها مخالف در میان هیئت منصفه در بیگناهی او تردید نداشته و اصرار دارد که محاکمه ای کامل و منصفانه انجام شود. بدین ترتیب تنش در میان هیئت منصفه افزایش یافته و رفته رفته آرای مردان تغییر می کند و رفته رفته واقعیت عیان می شود. ۱۲ Angry Men یک بازی اخلاقی موثر و خوش ساخت است که ضربه محکمی به پیشداوری های مخاطب می زند.

 • بازیگران: هنری فاندا، لی جی کوب، اد بیگلی
 • کارگردان: سیدنی لومت
 • سال ساخت: ۱۹۵۷
 • زمان: ۹۶ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲۲- L.A. Confidential

در دهه ۱۹۵۰ در لس آنجلس، همه چیز قرار است صداقت و درستکاری مطلق، ستاره های باشکوه سینما و آبادانی باشد. اما L.A. Confidential واقعیت رام ی بینیم. در این فیلم سه کارآگاه نیروی پلیس لس آنجلس- اد اکسلی منظم و به شدت جاه طلب، جک وینسس شهرت طلب و باد وایت سرسخت- در شرایطی که یک توطئه در مورد فساد، پورنوگرافی، فاحشگی، قتل، قاچاق مواد مخدر و لاپوشانی های بزرگ را بررسی می کنند. در این فرآیند، زندگی همه به شکل بی سابقه و غیرقابل جبرانی زیر و رو می شود و هر سه نفر آن ها از قالبی که تاکنون بوده اند بیرون می آیند. با سناریویی پیچیده و بازی هایی خیره کننده و شخصیت پردازی بی نقص، L.A. Confidential یک نئونوآر بدون تاریخ مصرف است که تماشای آن برای علاقمندان سینما یک ضرورت است.

 • بازیگران: کوین اسپیسی، راسل کرو، گای پیرس
 • کارگردان: کورتیس هانسون
 • سال ساخت: ۱۹۹۷
 • زمان: ۱۳۸ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲۱- Mr. Hulot’s Holiday

موسوی هولت شخصیت همیشگی بسیاری از فیلم های ژاک تاتی اولین حضور خود را در این فیلم بامزه کمدی فرانسوی تجربه می کند. هولت شخصیتی مهربان و بسیار دوست داشتنی است اما ضعف و علاقه او به گرفتار شدن در شرایط ناخوشایند و سوررئال باعث شده که تعطیلاتش خراب شود.. هولت همچنین نقش شخصیتی را بازی می کند که عینک مخاطب نسبت به کلیت شخصیت ها و لوکیشن های داستان است که به یک فیلم با ساختار عجیبی منجر می شود که هتل محل اقامت او و دیگر شخصیت ها را در قالب یک سری تصاویر هجو آمیز، توهمی و ترسناک به ما نشان می دهد. فیلم های بعدی هولت جاه طلبانه تر بودند اما این یکی کاملاً بامزه و دوست داشتنی است.

 • بازیگران: ژاک تاتی، ناتالی پاسکود، میشلین رولا
 • کارگردان: ژاک تاتی
 • سال ساخت: ۱۹۵۳
 • زمان: ۹۸ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲۰- The Wizard of Oz

در این فانتزی کلاسیک، دوروتی در درون یک گردباد گرفتار می شود. در یک لحظه، او از کانزاس معمولی به یک دنیای جادویی و پررنگ به نام آز منتقل می شود. وقتی خانه دوروتی ویران می شود، او با دو شخصیت جادویی با کفش های یاقوتی همراه می شود در شرایطی که جادوگر شرور غرب در تعقیب آن هاست. دوروتی باید خود را به شهر زمردین برساند، جایی که می تواند از جادوگر شهر آز بخواهد تا پیش از اینکه خیلی دیر شود، او را به خانه بازگرداند. و در این مسیر نیز همراهانی پیدا می کند: یک شیر ترسو که به شجاعت نیاز دارد، یک مرد حلبی که به قلب نیاز دارد و یک مترسک که به مغز نیاز دارد. آن ها باید با عبور از ماجراجویی های فراوان و مختلف خود را به مقصد و خواسته شان برسانند.

 • بازیگران: جودی گارلند، فرانک مورگان، ری بولگر
 • کارگردان: ویکتور فلمینگ
 • سال ساخت: ۱۹۳۹
 • زمان: ۱۰۱ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۹- Sunset Boulevard

هالیوود عاشق ساختن ستاره ها و سپس نابود کردن یا فراموش کردنشان است. کمتر فیلمی توانسته این موضوع را بهتر از Sunset Boulevard به نمایش بگذارد، فیلمی که نوآر را با نگاهی باشکوه به صنعت سینما و زندگی مصنوعی کسانی که آن را هدایتگر خود می دانند ترکیب می کند. حتی انتخاب بازیگران در این فیلم نیز طوری بوده که زندگی واقعی آن ها با حال و هوا و سرنوشتی مشابه را به تصویر بکشد. نورما دزموند یکی از بزرگ ترین بازیگران دوران سینمای صامت بود اما نتوانست بعد از انتقال به سینمای صدادار آن شهرت و اعتبار را حفظ کند. او اکنون در عمارتی رو به زوال در حال نابود شدن است، در شرایطی که در رویای بازگشتی بزرگ به سر می برد که هرگز اتفاق نمی افتد. جو که یک سناریو نویس بدشانس است به درون زندگی او کشیده می شود اما سرنوشت او چه می شود؟

 • بازیگران: ویلیام هولدن، گلوریا سوانسون، اریک فون استروهیم
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • سال ساخت: ۱۹۵۰
 • زمان: ۱۱۰ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۸- Toy Story

اگر وقتی شما در خانه یا اتاقتان نیستید، عروسک هایتان زنده شوند و حرکت کنند چه؟ در Toy Story، این اتفاقی است که رخ می دهد و در اتاق اندی کوچولو، رییس عروسک ها کسی نیست جز وودی گاوچران که عروسک محبوب اندی است. اندی یک رهبر مهربان و قابل است تا اینکه یک فضانورد دوست داشتنی جدید به نام باز لایت یر از راه رسیده و او را از جایگاهش به عنوان محبوب ترین عروسک زندگی اندی کنار می زند. نکته بدتر اینکه باز فکر می کند عروسک نیست و این واقعیت را انکار می کند. انیمیشن کامپیوتری پیکسار در این فیلم، باعث تغییر سینما در کلیت آن و برای همیشه شد اما در کنار خلاقیت فنی جذاب فیلم، این داستان و بازی های صداپیشگان است که نقطه قوت اصلی Toy Story به شمار می آید.

 • بازیگران: تام هنکس، تیم آلن، دان ریکلز
 • کارگردان: جان لستر
 • سال ساخت: ۱۹۹۵
 • زمان: ۸۱ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۷- Modern Times

ترکیب چارلی چاپلین از کمدی فیزیکی، موضوعات نیشدار و لحظات ترسناک در فیلم صامت Modern Times به اوج خود می رسد. در این فیلم، شخصیت همیشگی آسمان جل و آواره داستان های چاپلین در زمان صفر کرده و وارد یک جامعه صنعتی می شود که به تمامی برای بلعیدن فقرا، افراد بی دفاع و رانده شده خلق شده است. علیرغم دشواری ها و شکست های متعدد، شخصیت اصلی داستان شیفته یک زن جوان فقیر اما مصمم و شاد می شود. داستان آن ها بسیار احساسی است اما این فضا تنها زیرساختی برای فیلم بامزه ای است که در آن، مالکان کارخانه ها سعی دارند ناهار خوردن کارگران را نیز  مکانیزه کننده و شخصیت آسمان جل داستان دائماً در حال جست و خیز در داخل کارخانه است بدون اینکه متوجه باشد هر لحظه جانش در خطر است.

 • بازیگران: چارلی چاپلین، پائولت گدارد، هنری برگمن
 • کارگردان: چارلی چاپلین
 • سال ساخت: ۱۹۳۶
 • زمان: ۸۷ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۶- The Philadelphia Story

ازدواج تریسی لرد با سی کی دکستر هاون زرنگ و شیک پوش که از خانواده ای با جایگاه اجتماعی بالاتر است به شکلی حیرت انگیز از هم می پاشد. او عمیقاً بر این باور است که عروسی در شرف انجامش اوج احترام و شهرت خواهد بود در شرایطی که پوشش این عروسی برای شخصیت گزارشگر باهوش و شوخ مایک که قرار است آن را در صفحات اجتماعی یک روزنامه بگنجاند، خسته کننده به نظر می رسد. اما اوضاع زمانی به هم می ریزد ک مایک بار دیگر دسکتر را به این ترکیب باز می گرداند. علیرغم خوش نیتی اش، تریسی خود را همزمان شیفته مایک و شوهرش سابقش می یابد در شرایطی که عروسی او بزودی برگزار خواهد شد. جاذبه متقابل فراوان شخصیت ها و دیالوگ های شوخ رد و بدل شده بین آن ها باعث شده که با یک کمدی رمانتیک بسیار وسوسه انگیز و جذاب مواجه باشیم.

 • بازیگران: کری گرانت، کاترین هپبورن، جیمز استوارت
 • کارگردان: جرج کاکر
 • سال ساخت: ۱۹۴۰
 • زمان: ۱۱۲ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۵- The Godfather

دون ویتو کورلئونه «پدرخوانده» یک خانواده مافیایی است، یک مرد قدرتمند و بسیار مورد احترام که می تواند هر کاری بکند. مایکل جوان ترین پسر اوست، یک قهرمان جنگ جهانی دوم با اعتباری قابل توجه. مایکل خانواده اش را دوست دارد اما نمی خواهد با کسب و کار مافیایی پدر و برادرانش ارتباطی داشته باشد. اما وقتی پدرش مورد سوءقصد قرار می گیرد، وفاداری مایکل به خانواده اش بر همه چیز ارجحیت پیدا می کند. او دیگر نمی خواهد جایگاه معصوم و بیگناهش را در حاشیه خانواده ادامه داده و مستقیماً وارد عمل می شود و با گذشت زمان، نشان می دهد که رویکرد خونسرد اما به شدت خشن او، نقش مهمی در گرفتن قدرت از پدر و تحکیم جایگاه خود در میان دیگر خانواده های مافیایی دارد. هم یک فیلم مافیایی و هم یک فیلم حماسی خانوادگی، The Godfather یک کلاسیک بی بدیل است که سخت می توان در مقابل آن مقاومت کرد. قسمت دوم این فیلم با نام The Godfather Part II نیز یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخ سینماست.

 • بازیگران: مارلون براندو، آل پاچینو، جیمز کان
 • کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا
 • سال ساخت: ۱۹۷۲
 • زمان: ۱۷۷ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۴- Dr. Strangelove

فیلم Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb یک هجو دیوانه وار و بی نقص در مورد پارانویای دوران جنگ سرد و هشدار یک مرد خشمگین در مورد عواقب این جنگ است، داستانی که با دستور یک ژنرال آمریکایی سرکش برای حمله هسته ای به اتحاد جماهیر شوروی به خاطر نگرانی او از خطر غیرقابل توصیف اضافه کردن فلوراید به آب آغاز می شود. وقتی پنتاگون در تلاشی دیوانه وار سعی می کند راهی برای متوقف کردن این عملیات پیدا کند، در می یابند که رهبران شوروی نیز ماشین آخرالزمانی خود را آماده حمله کرده اند که در صورت هدف قرار گرفتن خاک شوروی، یک جنگ هسته ای تمام عیار و نابودی کل سیاره زمین را در پی خواهد داشت. اکنون دیگر نگرانی آن ها افزایش تنش در موضوع جنگ سرد نیست بلکه پایان قریب الوقوع جهان را در افقی نزدیکی می بینند.

 • بازیگران: پیتر سلرز، جرج سی اسکات، استرلینگ هیدن
 • کارگردان: استنلی کوبریک
 • سال ساخت: ۱۹۶۴
 • زمان: ۹۴ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۳- It Happened One Night

فرار الی با معشوقش به شکلی باورنکردنی به فاجعه منجر شده است. پدرش فکر می کند که شوهر جدید الی تنها به خاطر پول با او وارد رابطه شده است (که البته حقیقت دارد) و سعی دارد این دو را از هم دور نگه دارد. الی که شخصیتی شورش طلب دارد تصمیم می گیرد به هر قیمتی که شده نزد شوهرش بازگردد و در این فرآیند، با یک خبرنگار موقتی به نام پیتر آشنا می شود که داستان او را فرصتی برای شروع مجدد حرفه اش می بیند. آن ها شروع به سفر کردن با همدیگر می کند اما در بحبوحه ماجراجویی های عمدتاً بدفرجامشان، این دو رفته رفته عاشق هم می شوند. خیلی زود دیگر این دو نمی توانند از هم جدا زندگی کنند.

 • بازیگران: کلارگ گیبل، کلاودت کولبرت، والتر کانلی
 • کارگردان: فرانک کاپرا
 • سال ساخت: ۱۹۳۴
 • زمان: ۱۰۵ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۲- Rio Bravo

دستگیری برادر یک مرد ثروتمند به جرم قتل عواقب هیجان انگیز اما ناخوشایندی در Rio Bravo دارد. کلانتر جان تی چنس نمی خواهد بگذارد که ناتان بوردت برادر گناهکارش را از زندان آزاد کند، حتی اگر بوردت بتواند یک ارتش کوچک برای این کار استخدام کند. نیروهای فراوان بوردت باید با گروهی متجانس و اندک اما کارکشته از هفت تیرکش هایی روبرو شوند که کلانتر چنس آماده کرده است. فیلم Rio Bravo یک اکشن وسترن بسیار خوب است اما جذابیت اصلی یلم از حال و هوای دلپذیر و شخصیت های دوست داشتنی اش می آیند: آن ها جاذبه متقابل خارق العاده ای دارند و خیلی ساده مخاطب در ماجراجویی های احساسی آن ها و نتیجه ای که پیروزی برایشان دارد، سرمایه گذاری می کند.

 • بازیگران: جان وین، دین مارتین، ریکی نلسون
 • کارگردان: هاوارد هاکس
 • سال ساخت: ۱۹۵۹
 • زمان: ۱۴۱ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۱- The Maltese Falcon

همکار یک کارآگاه خصوصی کارکشته به نام سم اسپید بعد از تحقیق در مورد یک پرونده ظاهراً معمولی کشته می شود. روث وندرلی که او را استخدام کرده، فاش می کند که زنی ثروتمند به نام بریجید اوشانسی است. این زن به هیچ وجه صادق نیست اما سوگند می خورد که در ماجرای قتل آرچر بیگناه است. اسپید نمی تواند به او اعتماد کند اما نمی تواند جلوی علاقمند شدنش به این زن زیبا را نیز بگیرد در شرایطی که تلاش دارد معمای قتل همکارش را حل کند. او سرنخ هایی را دنبال کرده و به گروهی از خلافکاران می رسد که تلاش دارند یک مجسمه پرنده مملو از جواهر به نام شاهین مالت را به چنگ بیاورند. با یک کارآگاه به شدت بیرحم و زمخت و خلافکارانی بسیار کاریزماتیک و البته خطرناک و البته دیالوگ های به یاد ماندنی فراوان، The Maltese Falcon یک فیلم بسیار سرگرم کننده و دیدنی است.

 • بازیگران: هامفری بوگارت، ماری آستور، گلادیس جورج
 • کارگردان: جان هیوستون
 • سال ساخت: ۱۹۴۱
 • زمان: ۱۰۱ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱۰- Double Indemnity

یک فروشنده بیمه به نام والتر نف، اعترافی به قتل را با رییس در میان می گذارد. مسحور شده با عشق به یک زن زیبای وسوسه گر به نام فیلیس دیتریشسون و به امید استفاده از دانشش در زمینه بیمه برای گول زدن شرکتی که برای آن کار می کند، والتر موافقت می کند که در کشتن همسر فیلیس به او کمک کند. آن ها طوری نقشه می کشند که مرگ شوهر فیلیس یک حادثه به نظر برسد، مانند اینکه از قطار افتاده است و به این ترتیب با یک تیر دو نشانه بزنند. اما حفره هایی کوچک در داستان آن ها بعد از پیاده سازی نقشه شکل می گیرد و این حفره ها آنقدر بزرگ می شوند که به یک گودال تاریک تبدیل شده و والتر را در خود می بلعند. Double Indemnity یک فیلم نوآر در بهترین شرایط خود است: هوشمندانه، تاریک و قابل ارجاع.

 • بازیگران: فرد مک موری، باربارا استنویک، ادوارد جی رابینسون
 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • سال ساخت: ۱۹۴۴
 • زمان: ۱۰۷ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۹- Bicycle Thieves

در میانه رکورد اقتصادی شدید ایتالیا، آنتونیو ریچی با ناامیدی به دنبال شغلی است تا بتواند شکم خانواده اش را سیر کند. وقتی تنها شغلی که می تواند پیدا کند به یک دوچرخه نیاز دارد، ریچی و همسرش تنها دارایی ارزشمندشان که ملحفه های عروسی شان است را به یک سمساری می دهند تا برای او یک دوچرخه بخرند و برای مدت کوتاهی به نظر می رسد که همه چیز خوب پیش می رود. اما مدت کوتاهی بعد یک نفر دوچرخه او را به سرقت می برد. آنتونیو و پسر کوچولویش به جستجویی بی محابا برای پیدا کردن دوچرخه می پردازند اما شهر شبیه هزارتویی بی پایان از کوچه های بن بست است. آنتونیو در این مسیر با معماهای اخلاقی مختلفی روبرو می شود: او برای بقای خانواده اش چکار باید بکند؟ فیلم Bicycle Thieves یک شاهکار تند و تیز و احساسی است که درامی باشکوه را در خیابان های شهر رُم به تصویر می کشد.

 • بازیگران: لمبرتو ماگیورانی، انزو استایولا، لیانلا کارل
 • کارگردان: ویتوریو دسیکا
 • سال ساخت: ۱۹۴۸
 • زمان: ۸۹ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۸- Singin’ in the Rain

دوران انتقال بین سینمای صامت و فیلم های صدادار با خلق برخی از بهترین و ماندگارترین فیلم های تاریخ سینما همراه بود، دورانی که Singin’ in the Rain طلیعه دار آن بود، یک موزیکال کمدی رمانتیک بسیار باشکوه و جذاب. دان لاک وود به عنوان اسطوره دنیای نمایش ارتباط احساسی عمیقی با شخصیت اول نمایش هایش، لینا لامونت دارد.  اما در پشت صحنه، دان یک شخصیت ساده و کودن و البته بی مزه است. بهترین دوست او یک شخصیت دلقک گونه است که کازمو نام دارد و از همه مهم تر اینکه دان اصلاً حوصله شخصیت از خود راضی لینا را ندارد. در مقابل، دان به یک بازیگر جوان دیگر به نام کتی علاقه دارد که زنی بسیار خونگرم و موقر است. همه چیز وقتی پیچیده تر می شود که استودیو سازنده برای ساخت فیلم های صامت دست به کار می شود، به ویژه از زمانی که مشخص شده صدای لینا بسیار ناخوشایندتر از ظاهر اوست. آیا دان، کتی و کازمو می توانند پشت صحنه یک فیلم خوب بسازند که نتیجه دهد؟

 • بازیگران: جین کلی، دبی رینولدز، دونالد اوکانر
 • کارگردان: جین کلی، استنلی دونن
 • سال ساخت: ۱۹۵۲
 • زمان: ۱۰۳ دقیقه

۸- The Best Years of Our Lives

باشکوه اما به شدت احساسی. The Best Years of Our Lives به دنیای کهنه سربازان جنگ جهانی دوم و خانواده هایشان با همدردی و توجه به جزییات می پردازد. این فیلم داستان سه سرباز بازگشته از نبرد را روایت می کند که همگی در جاهای جدیدی از زندگی شان قرار دارند، زندگی که با آنچه قبل از ورود به جنگ داشته اند کاملاً متفاوت است. ال استپنسون یک بانکدار و مرد خانواده است، فرد دری یک مرد جوان است که همسر نامناسبی را برای ازدواج انتخاب کرده و هومر پریش دست هایش را از دست داده و با دست هایی مصنوعی به خانه بازگشته، در حالی که باور دارد دیگر انتخاب درستی برای ازدواج با دختری که قبل از جنگ دوست داشته، نیست. همچنین در این مسیر با داستان های عاشقانه بسیار خوش ساخت و واقع گرایانه ای مواجه می شویم، از زوج های دوست داشتنی اما بدشانس تا تصویر سازی زیبا از ازدواج هایی که سال ها دوام پیدا می کنند.

 • بازیگران: میرنا لوی، فردریک مارچ، دینا اندروز
 • کارگردان: ویلیام وایلر
 • سال ساخت: ۱۹۴۶
 • زمان: ۱۷۲ دقیقه

۶- M

فیلم M روی خط بین وحشت و تعلیق راه می رود، نگاهی ترسناک به گناه و احساس تعقیب شدن یک مرد. این احساس گناه کاملاً معقول و سزاوارانه است زیرا هانس بکت کودکان را می کشد (این موضوع را هیچگاه در برابر دوربین می بینیم اما چیزی که می بینیم بسیار تکان دهنده و ویرانگر است، مانند بادکنک دختربچه ای که به خطوط تلفن گیر کرده است). او با دشمنی غیرمنتظره مواجه می شود، وقتی جنایتکاران خیابانی و گانگسترهای شهر علیه او اعلان جنگ می کنند، و تلاش دارند به قتل های او پایان دهند تا حضور پلیس در خیابان های شهر کاهش یابد. فیلم M یک فیلم روانشناختی غنی، با بازی های بی نقص و یکی از اولین موارد استفاده از صدا در سینماست که باعث می شود اثرگذاری داستان و حال و هوای آن روی مخاطب تضمین شود.

 • بازیگران: پیتر لور، اوتو ورنیک، گوستاف گرونجنز
 • کارگردان: فریتز لانگ
 • سال ساخت: ۱۹۳۱
 • زمان: ۱۱۱ دقیقه

۵- Tokyo Story

در این درام تاثیر گذار از زندگی قابل درک انسان ها، شویکیچی و تومی یک زوج سالمند ژاپنی هستند که برای مدتی کوتاه نزد بچه هایشان در توکیو می روند. این دیدار تنها بر فاصله عمیق و فراوان بین این خانواده تاکید دارد، در شرایطی که فرزندان خانواده نمی توانند فضایی کافی برای والدینشان در زندگی خود ایجاد کنند. یک استثنا اما عروس بیوه آن ها نوریکو است که دختری مهربان و شیرین است، دختری که این زوج سالمند از او می خواهند برای رسیدن به شادی دوباره ازدواج کند و این یعنی که او رفته رفته از زندگی پدر و مادر شوهر سابقش دور می شود. یک مطالعه شخصیت دقیق و پرجزییات از خانواده و بررسی بی صدای زندگی ژاپنی در میانه قرن بیستم، Tokyo Story یک اثر بسیار ظریف و خوش ساخت اما به شدت قدرتمند و تاثیرگذار است.

 • بازیگران: چیشوی ریو، چیکو هیگاشیمایا، ستسوکو هارا
 • کارگردان: یوسوجیرو اوزو
 • سال ساخت: ۱۹۵۳
 • زمان: ۱۳۶ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۴- The Treasure of the Sierra Madre

فیلم The Treasure of the Sierra Madre یک تمثیل سیاه در مورد حرص و طمع است. فرد سی دابز در همکاری با دو مرد دیگر، سفری را برای پیدا کردن گنج آغاز می کند اما در این سفر او همه چیزش را از دست می دهد. حتی کار بیرون کشیدن این گنج از دل زمین نیز خسته کننده و  ناتوان کننده است و وقتی این ثروت ناگفتنی به دستشان می رسد، این سه مرد رفته رفته پارانویایی شده و به هم بی اعتماد می شوند. دابز، به طور ویژه، رفته رفته ذات خود را آشکار می کند و شخصیتی خودخواه، وحشت زده، عصبی و نفرت انگیز پیدا می کند. و مهم نیست که چکار می کند زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که بتواند زنده با این طلاها به ساحل امن برسد.

 • بازیگران: هامفری بوگارت، والتر هیوستون، تیم هولت
 • کارگردان: جان هیوستون
 • سال ساخت: ۱۹۴۸
 • زمان: ۱۲۶ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۳- Casablanca

سال ها قبل، ریک و ایلسا یک رابطه عاشقانه بسیار گرم داشته اند. اکنون ریک صاحب یک کافه در کازابلانکا است، جایی که مردم ناامیدانه به دنبال بدست آوردن مدارک سفری هستند که تنها ماموران حکومت ویشی در اختیار دارند و ریک در این شرایط تلاش می کند که خود را قاطی جنگ و این قضایا نکند. اما ایلسا به زندگی او باز می گردد، این بار با شوهرش که مردی خوشنام و نجیب به نام ویکتور لازلو است و یکی از رهبران ارشد مقاومت به شمار می آید، مردی که نقش مهمی در تغییر مسیر جنگ دارد. در شرایطی که آن احساسات قدیمی بین ریک و ایلسا بار دیگر خود را نشان می دهند، خطر از همه طرف به آن ها فشار می آورد و آن ها را به تصمیماتی وا می دارد که زندگی شان را برای همیشه تغییر می دهد. Casablanca یکی از بهترین و تلخ ترین فیلم های عاشقانه تاریخ سینما را به ما می دهد، و این احساس برانگیزی را با سناریویی هوشمندانه مملو از دیالوگ های تند و تیز و ماندگار ترکیب می کند.

 • بازیگران: هامفری بوگارت، اینگرید برگمان، پل هنرید
 • کارگردان: مایکل کورتیز
 • سال ساخت: ۱۹۴۲
 • زمان: ۱۰۲ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۲- Citizen Kane

رًزباد. این آخرین کلمه مبهمی است که از زبان یک سرمایه دار مشهور به نام چارلز فوستر کین پیش از مرگش بیرون می آید. در تلاش برای پیدا کردن توضیحی برای این کلمه رازآلود، یک خبرنگار به جستجوی مسیر زندگی کین می پردازد، با دوستان و معشوقه های قدیمی او مصاحبه می کند با این امید که بتواند شخصیت و روان این مرد را بشناسد. از طریق تحقیقاتش، ما رسیدن کین به قدرت را مشاهده می کنیم، به ویژه رشد امپراطوری رسانه ایش که دورنمای رسانه ای آمریکا را برای همیشه تغییر می دهد و می بینید که او در نهایت، به شکل اجتناب ناپذیری، روابطش و افرادی که در زندگی اش بودند را نابود می کند. به عنوان یکی از بهترین و کلاسیک ترین تراژدی های تاریخ هالیوود، Citizen Kane در زمینه تکنیک های فیلمسازی نیز پیشگام بود که باعث می شود نقشی متمایز در صنعت سینما داشته و یک شاهکار بدون تاریخ مصرف باشد.

 • بازیگران: اورسون ولز، جوزف کاتن، روث واریک
 • کارگردان: اورسون ولز
 • سال ساخت: ۱۹۴۱
 • زمان: ۱۱۹ دقیقه

25 فیلم برتر تاریخ سینما که باید حتما ببینید

۱- Seven Samurai

یک روستای فقیر کوهستانی در ژاپن می داند که با فرا رسیدن فصل برداشت، یک حمله دیگر از جانب راهزنان به روستا برای گرفتن غذای زمستانشان در راه است و این حمله می تواند برای همیشه به زندگی آن ها و خانواده هایشان پایان دهد. بدین ترتیب تصمیم می گیرند تا تعدادی سامورایی را برای محافظت از خودشان اجیر کنند، سامورایی هایی ساده و کم توقع که به جای پول، در قبال این کار، تنها به سیر شدن شکمشان راضی شوند. نتیجه این تصمیم، تشکیل گروهی نامتجانس و عچیب است که از یک استاد پیر تا یک سامورایی جوان و خام و مردی دیوانه که اصلاً سامورایی هم نیست متفاوت است. در کنار هم، این گروه باید روستاییان را آموزش داده و با تکیه بر همکاری، شجاعت و فریب، بتوانند راهزنان را شکست دهند. با لحظات هیجان انگیز، طنز، تراژدی و پیچیدگی های متعدد، فیلم Seven Samurai یک شاهکار کلاسیک موثر و ماندگار است.

بازیگران: توشیرو میفونه، تاکاشی شیمورا، دایسوکه کاتو

کارگردان: آکیرا کوروساوا

سال ساخت: ۱۹۵۴

زمان: ۲۰۷ دقیقه

علاوه بر ۲۵ فیلمی که در فهرست بالا آمده است، فیلم های زیر نیز از بهترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می آیند:

 • The Shawshank Redemption
 • The Umbrellas of Cherbourg
 • Jaws
 • The Seventh Seal
 • His Girl Friday
 • Alien
 • Schindler’s List
 • Rear Window
 • Vertigo
 • Some Like It Hot
 • Spirited Away
 • E.T. the Extra-Terrestrial
 • Parasite
 • Metropolis
 • Unforgiven
 • Taxi Driver
 • Psycho
 • The Bridge on the River Kwai
 • Groundhog Day
 • High and Low
 • The Night of the Hunter
 • It’s a Wonderful Life
 • Pulp Fiction
 • In the Mood for Love
 • Fargo
 • ۲۰۰۱: A Space Odyssey
 • Blade Runner
 • Mulholland Drive
 • Memento
 • Zodiac
 • The Age of Innocence
 • Bonnie and Clyde
 • The Exorcist
 • The Shining
 • The Big Lebowski
 • Heat

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود