از بوتاکس تا داکسیفی؛ کدام روش برای کاهش چین و چروک مناسب تر است؟

از بوتاکس تا داکسیفی؛ کدام روش برای کاهش چین و چروک مناسب تر است؟

پوست شما پنجره ای است رو به سن و سال تان، و چین و چروک ها بارزترین نشانه ی آن هستند. افزایش خطوط روی صورت با بالا رفتن سن امری کاملاً طبیعی است. چین و چروک ها نتیجه ی نهایی از میان رفتن رشته های کلاژن و الاستین هستند. ژنتیک و نوع پوست، ۲ عاملی هستند که کنترل آن ها در دستان شما نیست و می توانند پوست شما را بیشتر مستعد چین و چروک سازند و در عین حال، عواملی همچون قرارگیری در معرض نور خورشید یا آلودگی هوا و یا مصرف سیگار می تواند به ایجاد چین و چروک ها سرعت بخشد. حالت خوابیدن، مانند خوابیدن روی صورت هم می تواند باعث چین و چروک شود.

بوتاکس و دیگر کاهش دهنده های چین و چروک چگونه خطوط چهره را کمرنگ می کنند؟

برای متوقف کردن چین و چروک هایتان شاید به فکر استفاده از بوتاکس یا تزریق های مشابه افتاده باشید. بوتاکس نام تجاری یک اصطلاح پیچیده است که متخصصان پوست برای توکسین بوتولینوم نوع اِی (Botulinum Toxin Type A) به کار می برند، ماده ای تزریقی که از توکسین به دست آمده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. این باکتری می تواند باعث بوتولیسم هم شود، حالتی که به عصب ها حمله می برد اما به ندرت پیش می آید تزریق بوتاکس چنین عارضه ی جانبی داشته باشد.

این قوی ترین نوروتوکسین شناخته شده برای انسان است. این توکسین وارد سیناپس های ماهیچه ها شده و مانع ارسال تکانه های عصبی به ماهیچه می شود. با وجود توکسین، ماهیچه دیگر نمی تواند دور سیناپس (فاصله ی جزئی میان دو سلول عصبی) جمع شود. این بدان معنی است که آن ماهیچه تا حدی یا به طور کامل فلج می شود و در نتیجه، خطوط چهره کمرنگ می شوند. این درمان ها موقتی هستند و ممکن است بین ۲ تا ۶ ماه ماندگار باشند.

با متوقف کردن خطوط چهره، جلوی عمیق تر و ماندگارتر شدن چین و چروک های فعلی هم گرفته می شود. زمان شروع استفاده از این درمان ها به خود فرد بستگی دارد اما برخی پزشکان اعتقادی به استفاده ی پیشگیرانه از نوروتوکسین ها ندارند. به عقیده ی آن ها تا زمانی که چین و چروکی وجود ندارد، لزومی به استفاده از چنین درمان هایی نیست.

اما اگر متوجه چین و چروکی شدید که در زمان بی حالت بودن چهره تان هم کماکان وجود داشت، این بدان معنی است که آن چین و چروک دیگر شکل گرفته و آنوقت است که می توانید به استفاده از یک نوروتوکسین فکر کنید.

چه گزینه هایی در اختیار داریم؟

برای کاهش چین و چروک ها محدود به بوتاکس نیستید. اغلب افراد به این دلیل تصمیم به استفاده از بوتاکس می گیرند که شناخته شده ترین برند نوروتوکسین است. اما ۴ برند دیگر هم با کاربرد مشابه وجود دارد که می توانید از متخصص پوست تان درباره ی آن ها سؤال کنید: دیسپورت، زئومین، ژیوو و داکسیفی.

داکسیفی جدیدترین آن ها است که در سال ۲۰۲۰ از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای رفع چین و چروک در افراد بزرگسال به تأیید رسید.

بوتاکس / Botox

بوتاکس چیست؟

OnabotulinumtoxinA یا همان بوتاکس نوروتوکسینی تأیید شده برای درمان موقت خطوط جزئی تا شدید پیشانی، میان ابروها و گوشه ی چشم ها است.

بوتاکس برای چه مواردی مناسب است؟

بوتاکس برای خطوط میان ابروها، گوشه ی چشم ها، دو طرف بینی و پیشانی بسیار مناسب است. بوتاکس می تواند برای خطوط چانه، چین و چروک های دور لب و خطوط گردن هم مؤثر باشد. نتیجه ی تزریق هم بین ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

گرچه استفاده از این روش برای هر قسمتی از بدن که تزریق بوتاکس به آن مورد تأیید باشد، مؤثر است، اما کارشناسان هشدار می دهند کسانی که ابروهایی پایینی دارند، استفاده از هر نوع نوروتوکسینی برای رفع خطوط افقی پیشانی می تواند باعث پایین تر آمدن ابروهای آن ها شود. متخصص پوست می تواند به شما کمک کند راه دیگری برای این منظور پیدا کنید.

معایب بوتاکس چیست؟

نتیجه ی تزریق فوراً نمایان نمی شود و در نظر گرفتن این نکته کمک می کند انتظار صحیحی داشته باشید و در صورتی که قصد آماده شدن برای رویداد خاصی را دارید، بتوانید به درستی برای درمان خود برنامه ریزی کنید. گرچه نتیجه ی تزریق ممکن است در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت نمایان شود، اما برای مشاهده ی اثر کامل تزریق باید یک یا ۲ هفته صبر کرد.

همچنین از آنجایی که مردان توده ی عضلانی بیشتری دارند، به دوز بیشتری از بوتاکس برای کاهش مؤثر چین و چروک های آن ها نیاز است که اغلب ۲ برابر میزان دوز مؤثر برای زنان است.

دیسپورت / Dysport

دیسپورت چیست؟

AbobotulinumtoxinA یا همان دیسپروت نوروتوکسینی تزریقی است که می تواند خطوط میان ابروها را کمرنگ کند. نتیجه ی تزریق ظرف ۲ تا ۳ روز نمایان می شود اما این فرآیند می تواند تا یک هفته نیز به طول انجامد.

دیسپورت برای چه مواردی مناسب است؟

برخی پزشکان دیگر بوتاکس را پیشنهاد نمی دهند و استفاده از دیسپورت را ترجیح می دهند. این شیوه ۴ ماه ماندگاری دارد و به این ترتیب فرد می تواند تنها ۳ بار در سال برای تجدید آن به متخصص مراجعه کند. به ادعای شرکت تولیدکننده ی دیسپورت، این روش ممکن است ماندگاری بیشتری هم داشته باشد که در بعضی افراد به ۵ ماه می رسد.

بنابراین استفاده از دیسپورت مزیت مالی هم دارد، چون طی سال دفعات کمتری به متخصص مراجعه می کنید، نتیجه ی نهایی هزینه ی کمتری برایتان خواهد داشت. با این کار به نتیجه ی بهتری دست خواهید یافت، چرا که وقتی هزینه کمتر باشد، مراجعه ی منظم به متخصص هم برایتان راحت تر خواهد بود.

به علاوه، دیسپورت ممکن است تا حدی به فاصله ی دورتری از بافت هم برسد. این ویژگی در برخی موارد یک مزیت محسوب می شود، مثل چین و چروک گوشه ی چشم ها که وسعت بیشتری دارد.

یک مزیت احتمالی دیگر دیسپورت کاهش چربی پوست، اندازه ی منافذ پوست و جوش است، چون این نوروتوکسین ممکن است فعالیت غدد تولید چربی را مختل کند. تحقیقی در سال ۲۰۲۱ نشان داد دیسپورت ممکن است یکی از روش های مناسب برای این منظور باشد. البته استفاده از دیسپورت برای درمان جوش هنوز به تأیید نرسیده، بنابراین نباید به آن به چشم شیوه ای تضمین شده نگاه کرد. پژوهش دیگری در سال ۲۰۲۱ نیز نشان داد تزریق دیسپورت به پیشانی باعث کاهش قابل توجه چربی این بخش از صورت به مدت ۶ ماه شده بود. شرکت کنندگان پژوهش که این درمان را دریافت کرده بودند از نتیجه بسیار راضی بودند.

معایب دیسپورت چیست؟

دیگر نوروتوکسین های تزریقی همچون بوتاکس ممکن است در مقایسه با دیسپورت عملکرد بهتری در هدف قرار دادن یک ماهیچه ی خاص داشته باشند (مثلاً خطوط میان ابروها). اما این بدان معنی نیست که با دیسپورت نمی توان به نتیجه ی مورد نظر خود دست یافت، چرا که این تفاوت ها آنقدر جزئی است که اهمیت چندانی ندارد.

زئومین / Xeomin

زئومین چیست؟

IncobotulinumtoxinA یا همان زئومین نوروتوکسینی تزریقی است که برای خطوط جزئی یا شدید میان ابروها به کار می رود.

زئومین برای چه مواردی مناسب است؟

در بعضی افراد، بدن به مرور در برابر نوروتوکسین های تزریقی مقاوم می شود، به همین دلیل رفته رفته از تأثیر آن ها کاسته می شود. آنچه که زئومین را متمایز می کند این است که لایه ی پروتئینی روی مولکول این نوروتوکسین در مقایسه با باقی نوروتوکسین ها تراکم بسیار کمتری دارد. اگر باقی نوروتوکسین ها برایتان بی تأثیر شدند، ممکن است پزشک تان زئومین را به شما توصیه کند.

معایب زئومین چیست؟

نتیجه ی تزریق ظرف ۳ تا ۴ روز نمایان می شود و این فرآیند حداکثر ۳۰ روز به طول می انجامد. اگر به دنبال روشی هستید که تأثیر آن زودتر نمایان شود، زئومین گزینه ی مناسبی برای شما نیست.

به علاوه، گرچه شرکت تولیدکننده ی زئومین مدعی است نتیجه ی تزریق تا ۳ ماه ماندگاری خواهد داشت، اما برای برخی افراد تنها ۲ ماه دوام داشته است. با این حال، اگر بدن تان در برابر روش های دیگر مقاومت پیدا کرده باشد، شاید همان ۲ ماه هم مناسب باشد.

ژیوو / Jeuveau

ژیوو چیست؟

PrabotulinumtoxinA یا همان ژیوو یکی از جدیدترین نوروتوکسین های تزریقی عرضه شده به بازار است که برای رفع خطوط جزئی تا شدید میان ابروها به تأیید رسیده است. تحقیقی در سال ۲۰۱۹ نیز نشان داد ژیوو همان تأثیرگذاری بوتاکس را برای رفع خطوط پیشانی دارد.

ژیوو برای چه مواردی مناسب است؟

ژیوو برای افرادی که مایل به امتحان کردن یک نوروتوکسین جدید هستند جالب خواهد بود. گاهی برخی معتقدند نوروتوکسینی نسبت به بقیه سریع تر عمل می کند، مؤثرتر است یا ماندگاری بیشتری دارد. این ترجیحی شخصی است و فرد می تواند خود در این باره تصمیم بگیرد.

معایب ژیوو چیست؟

ژیوو گرچه چند سالی است که مورد استفاده قرار می گیرد اما اطلاعات درباره ی آن محدود است و آن تجربه و شناختی که در رابطه با بوتاکس، دیسپورت و زئومین داریم، هنوز برای ژیوو وجود ندارد.

داکسیفی / Daxxify

داکسیفی چیست؟

DaxibotulinumtoxinA-lanm یا همان داکسیفی جدیدترین روش موجود در بازار برای کاهش چین و چروک ها است. این روش برای رفع خطوط جزئی تا شدید میان ابروها به تأیید رسیده است.

داکسیفی برای چه مواردی مناسب است؟

چیزی که داکسیفی را از باقی نوروتوکسین های این فهرست متمایز می کند، این است که در این روش نتیجه ی تزریق بیشترین ماندگاری را دارد. آزمایشات شرکت تولیدکننده ی داکسیفی نشان داد ۸۰ درصد شرکت کنندگان تا ۴ ماه پس از تزریق، بهبود در خطوط چهره را تجربه کرده بودند. در عین حال، نیمی از شرکت کنندگان تا ۶ ماه این بهبودی را مشاهده کرده بودند. برخی افراد هم بودند که نتیجه ی تزریق حتی تا ۹ ماه برای آن ها باقی مانده بود.

این امر شاید ویژگی خوبی به نظر برسد اما پیش از استفاده از داکسیفی، بهتر است تجربه ی بیشتری در استفاده از نوروتوکسین ها پیدا کنید تا بدانید که به دنبال چه هستید.

به همین دلیل، برخی پزشکان به افرادی که برای اولین بار قصد استفاده از نوروتوکسین ها را دارند توصیه می کنند از روشی استفاده کنند که ماندگاری کمتری داشته باشد تا از رضایتبخش بودن نتیجه ی تزریق مطمئن شوند. در حقیقت، داکسیفی برای کسانی گزینه ی مناسبی است که تجربه ی استفاده از نورتوکسین ها را دارند و انتظار واقع بینانه تری دارند و از نتیجه ی تزریق راضی هستند.

معایب داکسیفی چیست؟

در تحقیقات، داکسیفی تنها برای عده ی اندکی از شرکت کنندگان عوارضی خفیف داشته است، مانند افتادگی پلک، سردرد و نامتقارن شدن چهره.

عیب اصلی داکسیفی این است که از آنجایی که ماندگاری زیادی دارد، در صورت راضی نبودن از نتیجه ی تزریق باید مدت طولانی تری برای از بین رفتن اثر آن صبر کنید.

منبع: everydayhealth
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود