هیالورونیک اسید چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

هیالورونیک اسید چیست و چه فایده ای برای پوست دارد؟

هیالورونیک اسید را اغلب چاره ی کار پوست تشنه می دانند. سرم های هیالورونیک اسید از خاصیت آبرسانی برخوردارند و فواید زیادی برای همه نوع پوستی دارند، حتی آن هایی که پوست چرب و مستعد جوش دارند. به گفته ی کارشناسان، هیالورونیک اسید برای همه می تواند مفید باشد، چرا که همه ی ما گاهی، چه بر اثر آب و هوا و چه به دلیل نوع پوست مان، مشکل پوست دهیدراته یا همان بی آب را تجربه کرده ایم.

بنابراین هیالورونیک اسید دقیقاً چه می کند؟ تحقیقات نشان داده هیالورونیک اسید مزایایی برای پوست دارد. به طور خلاصه اینکه، این مولکول از خاصیت نم نگهدارندگی برخوردار است، یعنی مانند اسفنج عمل می کند، به طوری که رطوبت را از محیط به درون پوست می کشد.

این اسید وقتی به پوست زده می شود می تواند هزار برابر وزنش در خود آب نگه دارد و همان چیزی که یک پوست دهیدراته نیاز دارد را به آن ببخشد. برای مثال، یک گرم هیالورونیک اسید می تواند ۶ لیتر آب در خود نگه دارد.

هیالورونیک اسید گرچه در تمام سال قابل استفاده است، اما همان چیزی است که در هوای ناپایدار فصل زمستان می توانید به آن اتکا کنید و از پوست در برابر گرمای خشک کننده ی هوای داخل و سرمای اذیت کننده ی هوای بیرون محافظت می کند. به علاوه، نوشیدنی های گرمی که در فصل سرما می خوریم هم باعث از دست رفتن آب بدن می شوند. هم چای و هم قهوه ادرارآورهایی طبیعی هستند و باعث می شود بدن سریع تر آب خود را از دست دهد.

هیالورونیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید یک مولکول کربوهیدرات و از ترکیبات طبیعی پوست است. کارشناسان نقش این مولکول را در رطوبت پوست کلیدی می دانند، چرا که از توانایی ای منحصر به فرد در پیوند دادن مولکول های آب به یکدیگر و حفظ آن ها برخوردار است.

هیالورونیک اسید گرچه یکی از ترکیبات طبیعی پوست است، اما ماده ی موجود در سرم ها و کرم های هیالورونیک اسید از نوع مصنوعی است. و پیش از آنکه از زدن این اسید به پوست خود نگران شوید، به خاطر داشته باشید که همه ی اسیدها سوزاننده نیستند. شیر اندکی اسیدی است، همانطور که پوست طبیعی ما نیز اینگونه است. pH هیالورونیک اسید چیزی بین ۵/۰ (همان میزان اسیدیته ی یک فنجان شیر قهوه) تا ۸/۰ (تقریباً خنثی) واحد است. pH پوست ما نیز بین ۴/۵ تا ۶/۲ واحد است. بنابراین هیالورونیک اثر ملایمی بر پوست دارد.

هیالورونیک اسید چه فوایدی برای پوست دارد؟

با بالا رفتن سن، میزان هیالورونیک اسید پوست کاهش می یابد و این کاهش در رطوبت پوست باعث افزایش خشکی، زبری و چین و چروک های آن خواهد شد.

هیالورونیک اسید مصنوعی وقتی روی پوست قرار می گیرد، با توانایی احیاگر خود به افزایش رطوبت پوست کمک می کند و کمبود رطوبت را جبران و مانع از آن می شود.

بهترین راه برای استفاده از هیالورونیک اسید چیست؟

مانند اغلب محصولات مراقبت از پوست، با استفاده ی مستمر از هیالورونیک اسید است که می توان به بهترین نتیجه دست یافت. هیالورونیک اسید را باید زمانی به پوست بزنید که اندکی مرطوب است چرا که این مولکول برای اثربخشی در وهله ی اول به رطوبت نیاز دارد. اگر هیالورونیک اسید را به پوست خشک بزنید، در یک هوای خشک مثل خانه ی گرم تان، ممکن است پوست تان بیشتر خشک شود.

دلیلش این است که هیالورونیک اسید برای آبرسانی به سطح پوست از هر جایی که بتواند رطوبت می گیرد و اگر رطوبتی در هوا وجود نداشته باشد، به سراغ رطوبتی که در لایه ی عمیق تر پوست وجود دارد خواهد رفت.

بنابراین سرم هیالورونیک اسید را بلافاصله بعد از حمام یا شستشوی صورت تان بزنید. بعد از آن از یک مرطوب کننده استفاده کنید که در آن مواد نرم کننده ای همچون گلیسیرین یا سرامید وجود دارد تا رطوبت محفوظ بماند.

این نمونه ی خوبی از استفاده ی لایه لایه از محصولات مراقبت از پوست است. در این شیوه ابتدا از محصولاتی استفاده می کنیم که سبک ترین ترکیب را دارند و بعد از آن به سراغ محصولاتی با ترکیبی سنگین تر می رویم.

از هیالورونیک اسید صبح ها باید استفاده کرد یا شب ها؟

کارشناسان توصیه می کنند از سرم هیالورونیک اسید هم صبح ها و هم شب ها استفاده کنید. اگر هر روز از سرم ویتامین C استفاده می کنید، خوب است بدانید که هیالورونیک اسید و ویتامین C از جهت آبرسانی به پوست، ترمیم و محافظت از آن، مکمل یکدیگر هستند.

آیا هیالورونیک اسید برای پوست افراد مسن هم مفید است؟

بله هیالورونیک اسید برای افراد مسن که به دلیل بالا رفتن سن به طور طبیعی پوست خشک تری دارند هم مفید است. اغلب انواع پوست از خاصیت رطوبت بخشی هیالورونیک اسید بهره مند می شوند، به همین دلیل است که این ماده در طیف وسیعی از محصولات مراقبت از پوست وجود دارد. با این حال، هیالورونیک اسید بیشترین فایده را برای پوست های خشک و دهیدراته دارد.

چرا با اینکه پوست را لایه برداری نمی کند اما به آن اسید گفته می شود؟

فریب نام هیالورونیک اسید را نخورید. گرچه به آن اسید گفته می شود، اما هیالورونیک اسید، برخلاف اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و سالیسیک که از خاصیت لایه برداری برخوردارند، سلول های مرده ی پوست را از آن جدا نمی کند. نام اسید آن صرفاً از آنزیم سنتزکننده ی هیالورونیک اسید گرفته شده است.

آیا هیالورونیک اسید لکه های پوستی تیره را از بین می برد؟

خیر هیالورونیک اسید لکه های پوستی تیره را از بین نمی برد. برای این منظور باید از محصولات حاوی گلیکولیک اسید استفاده کنید. گلیکولیک اسید چسبندگی میان سلول های مرده پوست را از بین می برد، به همین دلیل سلول های قسمت هایی از پوست که به شکلی غیر طبیعی تغییر رنگ داده اند سریع تر از پوست جدا می شوند.

چقدر طول می کشد تا هیالورونیک اسید اثر کند؟

انتخاب شما چه پودر «خالص» هیالورونیک اسید باشد و چه سرم آن، باید به دنبال محصولی باشید که حاوی هیالورونیک اسیدهایی با وزن مولکولی ختلف باشد. این مختلف بودن وزن مولکولی است که تعیین می کند هیالورونیک اسید تا چه حد به درون پوست نفوذ خواهد کرد. هر چه مولکول کوچک تر باشد، سرم نفوذ بیشتری به درون پوست خواهد داشت.

به طور کلی، هیالورونیک اسیدی که وزن مولکولی بالایی دارد، سطح پوست و لایه های فوقانی آن را آبرسانی می کند. این هیالورونیک اسید رطوبت را حفظ می کند، مانع از دست رفتن آب پوست می شود و ظاهر سالم تری به پوست می بخشد. این تأثیرات اغلب آنی هستند.

هیالورونیک اسیدی که وزن متوسطی دارد در لایه ی اپیدرم پوست (سه لایه ی فوقانی پوست) اثر می کند. یعنی می تواند پوست را پُر، محکم و نرم کند و باعث شود چین و چروک ها کمتر مشخص شوند.

هیالورونیک اسیدی که وزن اندکی دارد، از تأثیر عمیق تری برخوردار است. این هیالورونیک اسید وقتی به رشته های کلاژن و الاستین می رسد، می تواند آن ها را با آب پیوند دهد، امری که باعث افزایش خاصیت کشسانی پوست می شود. این هیالورونیک اسید لایه های پایین تر پوست را آبرسانی می کند، باعث تولید دوباره ی کلاژن می شود و پوست را محکم می کند.

مورد دیگری که در فهرست محتویات یک محصول باید به دنبال آن بگردید سدیم هیالورونات، مشتق نمکی هیالورونیک اسید است. این ماده همه ی فواید هیالورونیک اسید را دارد، با این تفاوت که راحت تر از آن جذب پوست می شود. کارشناسان توصیه می کنند به دنبال محصولی باشید که حاوی هر دو ماده، هیالورونیک اسید و سدیم هیالورونات باشد تا پوست از بیشترین آبرسانی برخوردار شود.

هیالورونیک اسید به همراه چه چیزهایی نباید استفاده شود؟

کارشناسان عمدتاً توصیه می کنند از استفاده از محصولات متعدد در روتین پوستی خود پرهیز کنید. اما از جهت نظری، امکان ترکیب هیالورونیک اسید با برخی اکتیوها وجود دارد، به شرط آنکه نحوه ی ترکیب محصولات در روتین پوستی فکر شده باشد.

هنگام ترکیب سرم ها با یکدیگر باید از مکمل بودن آن ها اطمینان حاصل کرد، به عبارت دیگر، همگی باید کاربرد یکسانی برای پوست داشته باشند. برای مثال، اگر به دنبال رفع مشکل چربی پوست خود و جوش هایتان هستید، باید نیاسینامید را با سالیسیک اسید ترکیب کنید. یا به دنبال سرم هایی باشید که مکمل یکدیگرند، مثل ویتامین C و هیالورونیک اسید. و یا برای شب ها از رتینول و هیالورونیک اسید استفاده کنید.

منبع: glamourmagazine
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود