تیلور سوئیفت؛ سال فراموش نشدنی زن ۵۷۰ میلیون دلاری موسیقی پاپ!

تیلور سوئیفت؛ سال فراموش نشدنی زن ۵۷۰ میلیون دلاری موسیقی پاپ!

تیلور سوئیفت به تازگی ۳۳ ساله شده است؛ او به عنوان یک ترانه سرا، تاجر زن و هنرمندی تاثیرگذار بر صنعت موسیقی، دستاوردهای بسیاری داشته است. رکوردهایی که او اکنون می شکند متعلق به خودش است، مجموعه ای از اولین ها، بیشترین ها، بزرگترین ها و سریع ترین ها.

در ماه اکتبر، او با دهمین آلبوم استودیویی خود «نیمه شب ها» (Midnights)، اولین هنرمند در تاریخ موسیقی شد که موفق شده هر ۱۰ جایگاه نخست جدول «۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد» را از آن خود کند.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت

او از شاعری نوجوان به مغز متفکر موسیقی پاپ تبدیل شده است و اکنون یک خواننده و ترانه سرای تاثیرگذار است و با هر بار انتشار اثر تازه ای طرفداران جدید و قدیمی تری (از جمله پل مک کارتنی ۸۰ ساله) پیدا می کند.

در دورانی که کسی برای حقوق نوازندگان ارزشی قائل نبود، سوئیفت برای حقوق مالی نوازندگانش مبارزه کرد. او هم اسپاتیفای و هم اپل موزیک را مجبور کرد که این حقوق را در نظر بگیرند.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت

تیلور زمانی که فقط ۱۵ سال داشت با انتشارات بیگ ماشین رکوردز قرارداد امضا کرد و پس از اینکه این همکاری را قطع کرد، اسکات بورچتا مدیر عامل این شرکت حق مالکیت شش آلبوم قبلی تیلور را به اسکوتر براون، مدیری که شهرت بدی دارد و در سال ۲۰۱۶ با جاستین بیبر و کانیه وست تیلور را مسخره کرده بودند می فروشد. سوئیفت خشمگین، علناً این رفتار را ظالمانه می داند و آنها را دو مرد بسیار ثروتمند و بسیار قدرتمند که با ۳۰۰ میلیون دلار از پول دیگران برای خرید زنانه ترین آثار وا استفاده می کنند، خطاب می کند.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت
او در سال ۲۰۱۸، شروع به ضبط مجدد آن آلبوم‌های موفق خود کرد و تاکنون «بدون ترس» (Fearless) «نسخه تیلور» و «قرمز» (Red) نسخه تیلور را منتشر کرده است. او در قرارداد جدیدش با یونیورسال، دو شرط داشت: اول اینکه صاحب آثار خودش باشد و دوم اینکه یونیورسال هر پولی را که از فروش سهم اسپاتیفای به دست می‌آورد را با تمام هنرمندان آلبوم تقسیم کند.

ماه گذشته مشکل جدیدی ایجاد شد؛ فروش بلیت‌هایی که برای اولین تور او در پنج سال گذشته برای سال ۲۰۲۳ در نظر گرفته شده بود، باعث از کار افتادن سایت Ticketmaster شد و طرفداران او به دلیل تقاضای بی‌سابقه که می‌توانست ۹۰۰ استادیوم را پر کند، نتوانستند بلیط خریداری کنند.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت

مارک ساترلند، سردبیر سابق هفته موسیقی که اکنون یک روزنامه‌نگار مستقل مستقر در لندن است، می‌گوید: «تیلور از همان روزهای اولیه‌اش به نحوه کار صنعت موسیقی علاقه داشت. او با تمام اتفاقاتی که به نام او می افتد آشنا است. او نشان می دهد که هنرمندان می توانند از خودشان دفاع کنند. این چیزی است که او را به قدرتمندترین فرد در موسیقی تبدیل می‌کند، می‌خواهد نقشی فعال داشته باشد، از تغییر به سمت شکل گیری صنعتی منصفانه‌تر حمایت می کند و قدرت هوادارانش را می داند.»

رابطه سوئیفت با طرفدارانش افسانه ای است. او به‌خاطر ملاقات‌های طولانی مدت با هوادارنش که حتی تا ۱۳ ساعت طول می کشد مشهور است. او حتی مهمانی‌های مخفیانه‌ای با حضور طرفداران سرسختش، معروف به سویفتی ها، برگزار می کند.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت
تیلور آلیسون سویفت در سال ۱۹۸۹ در پنسیلوانیا متولد شد. در مدرسه، موسیقی، مایه آرامش و الهام بخش او بود. او از سن ۹ سالگی در تئاتر موزیکال اجرا می کرد و گیتار را در ۱۲ سالگی آموخت. در ۱۴ سالگی، با اولین قرارداد خود، والدینش را متقاعد کرد که به همراه برادر کوچکترش آستین، از خانه حومه شهر خود به نشویل نقل مکان کنند تا از رویاهای واقعی تر او حمایت کنند. او یک نوجوان خوش‌بین با جاه‌طلبی بالا بود.

سوئیفت که اکنون یک سوپراستار به معنای واقعی است، هیچ گاه اجازه نداد حمله های شدیدی که به او می شد، مانع کار او شود. یکی از انتقادهای همیشگی ای که به او می شود درخصوص روابط عاشقانه اش با مردان اغلب سفید پوست و دوستان دختر متعارف فرهنگ سفید پوستان است.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت

در سال ۲۰۱۶ اتفاقی افتاد که سویفت آن را آخرالزمان می نامد. در آن سال کانیه وست آهنگ «معروف» (Famous) را منتشر کرد که صراحتا در آن به تیلور توهین کرده بود. وکلای سوئیف از او شکایت کردند. کیم کارداشیان که در آن زمان همسر کانیه وست بود، گفت که تیلور در جریان متن آهنگ بوده و رضایت داشته است. اما تیلور قبول نکرد و آن آهنگ را زن ستیزانه دانست. در نهایت کیم کارداشیان تماس تلفنی ضبط شده را منتشر کرد.

سوئیفت یک سال ناپدید شد. او در فیلم Miss Americana گفت: «مردم تصمیم گرفتند که من شرور هستم و آدم خوبی نیستم، این چیزی بود که واقعاً نمی‌توانستم از آن عقب نشینی کنم.»

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت

اما سوئیفت در اواخر سال ۲۰۱۷ با انجام کاری که همیشه انجام می‌دهد بازگشت؛ زندگی واقعی‌اش، هر چند ناخوشایند را در آهنگ‌هایش گنجاند. او آلبوم معروف Reputation را منتشر کرد. او از آن زمان به‌طور فزاینده‌ای صریح‌تر صحبت کرده است؛ پس از سال‌ها سکوت سیاسی، اکنون یک دموکرات پرنفوذ است که به شدت مدافع حقوق سقط جنین و طرفدار و متحد جامعه LGBTQ+ است.

زندگی حرفه ای تیلور سوئیفت
امروزه سوئیفت دارای هشت ملک در سراسر جهان است، اما بیشتر وقت خود را در پرایمروز هیل، شمال لندن سپری کرده و با نامزدش جو آلوین و سه گربه اش زندگی می کند.

بیشتر بخوانید:

رکوردشکنی تاریخی تیلور سوئیفت با تسخیر هر ۱۰ جایگاه نخست «۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد»

تیلور سوئیفت پس از ۵ سال آشنایی با جو آلوین نامزد کرد

منبع: dailymail
دیجیاتو
بدون نظر

ورود