افشاگری علیرضا بیرانوند درباره ماجرای جنجالی پاداش جام جهانی تیم ملی ایران

افشاگری علیرضا بیرانوند درباره ماجرای جنجالی پاداش جام جهانی تیم ملی ایران

علیرضا بیرانوند به برخی شایعات درباره ی پاداش اعضای تیم ملی فوتبال ایران پس از حذف از جام جهانی قطر واکنش نشان داد.

بیرانوند، دروازه بان پرسپولیس، روز گذشته پس از بازی دربی در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش های آن ها پاسخ داد.

او در بخشی از صحبت هایش خطاب به خبرنگاران گفت: «شما رسانه‌ها برای من عزیز هستید اما بعد از جام جهانی، تمام بازیکنان تیم ملی را مقابل پیشکسوتان گذاشتید. پیشکسوتان هر جا می‌رفتند، حتی در قبرستان، جلوی آنها را می‌گرفتید و می‌گفتید بازیکن تیم ملی انقدر پول گرفته است. اجازه بدهید بگویم که بازیکن تیم ملی یک هزار تومانی از تیم ملی پاداش نگرفت. یک پاداشی بود که قول صعود به جام جهانی بود و تا الان هم یک حواله را تایید نکردیم.‌ ما در بازی با ولز پانزده هزار دلار پاداش گرفتیم اما می‌دانید قبل از بازی با آمریکا، نفری هفت هزار (حدود شش میلیارد) برای خیریه گذاشتیم؟ این چیزها را نمی‌بینید.»

او ادامه داد: «بازیکنان تیم ملی قبل از بازی با آمریکا شش میلیارد و خرده‌ای برای خیریه کنار گذاشته بودیم و نذر کردیم که مردم را خوشحال کنیم. از پانزده هزار دلاری که از جیب دولت نبوده و همه می‌بینید مال فیفا و AFC است و فدراسیون هم لطف کرده است. بازیکنانی مثل والیبال و هندبال هم رییس فدراسیون‌شان می‌تواند از فیفا و AFC بگیرد.»

بیرانوند در واکنش به اعتراض ورزشکاران سایر رشته‌ها به پاداش ملی‌پوشان گفت: «پولی که ما می‌گیریم از جیب دولت نیست و از آن طرف است. ما چهار سال زحمت کشیدیم و بازی می‌کنیم و AFC پاداشی به فدراسیون می‌دهد. از قبل هم صحبت شده و رییس فدراسیون این لطف را به ما کردند. رییس فدراسیون هندبال یا هر جای دیگر هم می‌توانند این پول را از آن طرف به بازیکنان‌شان بدهند. حق‌شان است؛ تمام ورزشکاران حق‌شان است که این پول را بگیرند. ما هیچوقت از دولت پول نگرفتیم و پولی هم بعد از بازی با ولز گرفتیم، همان بود و نفری هفت هزار از پانزده هزار را قبل از بازی با آمریکا کنار گذاشتیم اما هیچوقت این را رسانه‌ای نکردید و فقط می‌گفتید درست است بازیکنان تیم ملی پاداش گرفتند؟ اینها برای قبل از بازی با آمریکا بود.»

وی در پاسخ به اینکه بازیکنان تیم ملی به خاطر حواشی، قصد بازگرداندن حواله‌ها را داشتند گفت: «اصلا حواله‌ای به ما دادند که برگردانیم؟ آقای نبی را پیدا کنید تا ببینیم کدام حواله را به ما دادند؟ بچه‌ها هیچ حواله‌‌ای نگرفتند. قرار بود قبل از جام جهانی حواله بدهند اما دم بچه‌ها گرم که تا الان صحبتی نکرده‌اند. در آخرین تماسی که با جناب آقای دکتر سجادی داشتیم، گفتند اوکی می‌شود ولی تا الان هم اوکی نشده و بچه‌ها صبر کرده‌اند و می‌بینید که کسی هم اعتراض نمی‌کند که چرا حواله‌ها را نمی‌دهید. خیال مردم راحت باشد که بازیکنان پول خوبی نگرفته‌اند.»

پس از حذف تیم ملی کشورمان از جام جهانی، انتشار خبر اعطای حواله ی واردات خودرو به ملی پوشان ایرانی به عنوان پاداش با واکنش های زیادی رو به رو شد. برخی معتقد بودند فوتبالیست های ایرانی با توجه به حذف زودهنگام از جام جهانی شایستگی دریافت پاداش را ندارد و برخی ورزشکاران سایر رشته های ورزشی هم از رفتار تبعیض آمیز مسئولان ورزشی با توجه به بدعهدی همیشگی آن ها در پرداخت پاداش به سایر افتخارآفرینان ورزشی کشور، انتقاد کردند.

در این میان شایعاتی نیز مطرح شد. ابتدا به نقل از منابع غیر رسمی گفته شد فوتبالیست های ایرانی حواله های اهدایی را به دلیل داشتن ایراداتی پس داده اند و سپس در یک خبر غیر رسمی دیگر این موضوع تکذیب شد.

همچنین آنا، خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی در خبری مدعی شد اعضای تیم ملی فوتبال قبل از سفر به جام جهانی ۴۵۵ سکه بهار آزادی دریافت کردند که تقریباً به هر نفر ۱۰ سکه اهدا شد. این خبرگزاری همچنین ادعا کرد پس از بازگشت تیم ملی از جام جهانی هم یک بانک خصوصی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به صورت کلی به اعضای تیم ملی فوتبال کشورمان اهدا کرده که این رقم بین کل تیم و افراد مسئول تقسیم شده است.

ادعای اهدای ۱۰ سکه به فوتبالیست های ایرانی از سوی محمد مایلی کهن نیز مطرح شد. مایلی کهن در مصاحبه ای پس از حذف تیم ملی ایران از جام جهانی ادعا کرد اعضای تیم ملی در همان دیدار پرحاشیه ی خود با رئیس جمهور پیش از سفر به قطر، هر یک ۱۰ سکه دریافت کردند.

او در این مصاحبه با انتقاد از عملکرد تیم ملی در جام جهانی گفت: «من اصلا این را قبول ندارم که می گویند بچه ها ما حال شان خوب نبود، روحیه نداشتند و از این طور حرف ها. اینها غیر از بهانه هیچ چیزی نمی تواند باشد. بچه ها می دانستند و می توانستند بازی خودشان را بکنند… چطور آن زمان که رفتند پیش رییس جمهور و ۱۰ سکه گرفتند حال شان خوب بود؟ چطور آن زمان روحیه داشتند؟  همان جا یا نباید سکه ها را می گرفتند یا باید می گفتند که می خواهیم برای یک کار خیر هزینه کنیم. شما شنیدید که بازیکنی این حرف ها را بزند؟ من که نشنیدم. فقط بعد از بازی با ولز شنیدم که ۱۵ هزار دلار هم پاداش گرفتند. فکر کنم کی روش پاداش بیشتری گرفت؛ ۳۰ هزار دلار.»

علاوه بر این ها، طبق خبر اعلام شده از سوی قطری ها درباره ی پاداش تیم های شرکت کننده در جام جهانی، شاگردان کارلوس کی‌روش با وجود حذف شدن در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲، مبلغ ۹ میلیون دلار پاداش کسب کردند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود