خواهر رهبر کره شمالی تمسخر ماهواره جاسوسی این کشور را «عوعو سگ» و «آشغال» دانست

خواهر رهبر کره شمالی تمسخر ماهواره جاسوسی این کشور را «عوعو سگ» و «آشغال» دانست

خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، ادعاهای کارشناس های خارجی مبنی بر اینکه تصاویر ماهواره جاسوسی این کشور بسیار بی کیفیت تر از آن بوده اند که به عنوان ابزاری برای جمع آوری اطلاعات به کار گرفته شود را «عو عو سگانه» و «بی ارزش» خواند. همزمان با رد کردن تردیدها در مورد قدرت نظامی کشورش، کیم یو جونگ کشورهای غربی و کره جنوبی را با یک تست موشک بالستیک قاره پیما با حداکثر برد تهدید کرد.

پاسخ تند خواهر رهبر کره شمالی به انتقادها از ماهواره جاسوسی کره شمالی

کره شمالی مدعی شده است که یک ماهواره آزمایشی را برای توسعه اولین ماهواره نظامی جاسوسی خود تست کرده و همزمان یک موتور سوخت جامد را در روزهای گذشته برای استفاده روی یک موشک بالستیک قاره پیمای با برد بیشتر آزمایش کرده است. خواهر رهبر کره شمالی از عبارت های استهزاء آمیز متعددی مانند «بدگویی کینه توزانه»، «بی ارزش»، «آشغال» و «عو عو سگ» برای رد کردن برآوردهای کشورهای خارجی در مورد توسعه ماهواره جاسوسی در کره شمالی استفاده کرد. کره شمالی مدعی است که پرتاب موشک اخیر این کشور در یکشنبه گذشته مربوط به تست سیستم هایی برای اولین ماهواره جاسوسی نظامی این کشور بوده و و دو تصویر با کیفیت پایین از شهرهای کره جنوبی از نمای فضا را منتشر کرد.

پاسخ تند خواهر رهبر کره شمالی به انتقادها از ماهواره جاسوسی کره شمالی

اما برخی کارشناسان غیرنظامی در کره جنوبی و دیگر کشورهای جهان گفته اند که این تصاویر بسیار خام و بی کیفیت بوده و برای اهداف جاسوسی کاربردی نداشته و تست های صورت گرفته پوششی برای تکنولوژی موشکی کره شمالی بوده اند. ارتش کره جنوبی مدعی شده که کره شمالی دو موشک بالستیک میان برد شلیک کرده است. کیم یو جونگ مدعی شد که ماهواره آزمایشی حامل یک دوربین تجاری بوده زیرا هیچ دلیلی برای استفاده از یک نمونه گرانقیمت، با کیفیت بالا برای یک تست تک پرتابه وجود نداشته است. او گفت که کره شمالی از دو موشک قدیمی به عنوان راکت پرتاب کننده این ماهواره به فضا استفاده کرده است.

پاسخ تند خواهر رهبر کره شمالی به انتقادها از ماهواره جاسوسی کره شمالی

خواهر رهبر کره شمالی در شبکه دولتی این کشور گفت: «آیا فکر نمی کنند که ارزیابی هایشان بیش از حد نادرست و توهین آمیز است وقتی تنها با دو عکس که در روزنامه مان منتشر کرده ایم در مورد توانایی های توسعه ماهواره ای ما و آماده سازی های مرتبط با آن صحبت می کنند؟». یک ماهواره جاسوسی در میان سیستم های تسلیحاتی پیشرفته ای بود که کیم جونگ اون گفته است برای مقابله بهتر با خصومت ایالات متحده خواستار ساخت آن ها شده است. دیگر سلاح هایی که کیم می خواهد بسازد شامل موشک هایی با چندین کلاهک، موشک های دوربرد با سوخت جامد، موشک های هسته ای با قابلیت شلیک در زیر آب، زیردریایی های هسته ای و موشک های هایپرسونیک هستند.

پاسخ تند خواهر رهبر کره شمالی به انتقادها از ماهواره جاسوسی کره شمالی

برخی کارشناسان بر این باورند که کره شمالی در نهایت از این سلاح های مدرن و زرادخانه بزرگ هسته ای خود برای فشار به ایالات متحده به منظور کاهش تحریم ها و امتیازات دیگر استفاده خواهد کرد. خواهر کیم ارزیابی های دولت کره جنوبی مبنی بر اینکه کره شمالی هنوز نتوانسته موانع فنی اصلی برای عملیاتی کردن موشک های بالستیک قاره پیما و هدف قرار دادن خاک اصلی ایالات متحده- از جمله توانایی حفاظت از کلاهک ها در مقابل شرایط سخت اتمسفری در مرحله بازگشت به جو زمین- را از سر راه بردارد را رد کرد: «فکر می کنم بهتر است دست از یاوه گویی بردارند، با احتیاط رفتار کنند و کمی از نو فکر کنند».

تمامی تست های هسته ای کره شمالی با زوایای تند و به منظور جلوگیری از ورود به حریم هوایی کشورهای همسایه انجام شده است و برخی کارشناسان گفته اند که بدون پرتاب استاندارد موشک های هسته ای بالستیک قاره پیما، کارآیی این سلاح ها قابل تایید نیست.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود