محمد قبادلو کیست و چه اتهامی دارد؟ + ویدئو

محمد قبادلو کیست و چه اتهامی دارد؟ + ویدئو

محمد قبادلو از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر است که حکم اعدام وی به تأیید رسیده است.

چند روز قبل خبری مبنی بر پذیرش فرجام خواهی دو تن از متهمان اعتراضات اخیر از جمله محمد قبادلو منتشر شده بود اما روز گذشته روابط عمومی دیوان عالی کشور این خبر را رد و اعلام کرد حکم اعدام قبادلو در دیوان عالی تأیید شده است.

جرم محمد قبادلو چیست؟

محمد قبادلو کیست و چه اتهاماتی دارد؟

محمد قبادلو متولد سال ۷۹ و آرایشگر است که در جریان اعتراضات اخیر در شهر پرند دستگیر شد.

او متهم به زیر گرفتن مأموران موتوری نیروی انتظامی با یک خودروی سواری در روز ۳۱ شهریور ماه امسال است که به مرگ یک مأمور پلیس و مجروح شدن ۵ مأمور دیگر انجامید. وی همان روز در محل حادثه دستگیر شد.

اولین جلسه ی دادگاه محمد قبادلو ۷ آبان برگزار و حکم اولیه ی وی روز ۲۵ آبان صادر شد. محمد قبادلو به اتهام افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی ‌کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی به اعدام محکوم شد.

جرم محمد قبادلو چیست؟

جرم محمد قبادلو چیست؟

جزئیات حادثه

خبرگزاری میزان، رسانه ی رسمی قوه قضاییه جزئیات حادثه را اینگونه شرح داده است:

بامداد ۳۱ شهریور ماه به دلیل اغتشاشات ایجاد شده، یگان موتوری یگان امداد به همراه فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم، به دلیل حضور اغتشاشگران در پرند در این منطقه متمرکز می‌شوند. حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد که اغتشاش فروکش می‌کند و اغتشاشگران متفرق می‌شوند پایان ماموریت به یگان‌های امداد اعلام و ماموران حافظ امنیت برای بازگشت به مقر فرمانده‌‌ای آماده می‌شوند. گروه یگان امداد متشکل از ۶ دستگاه موتورسیکلت در مسیر بازگشت به مقر پارک فدک چند دقیقه‌‌ای پشت چراغ قرمز توقف می‌کنند.

در همان زمان، محمد قبادلو همانطور که خودش عنوان کرده است، با نقشه قبلی، با خودرو پیکان با سرعت حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت یگان موتور سوار حمله ور می‌شود. خودروی وی پس از برخورد با موتورهای یگان امداد متوقف می‌شود. در این برخورد ، ۶ مامور حافظ امنیت حضور داشتند که پنج تن از آنها آسیب شدید دیدند و یکی از ماموران آن هم به دلیل افتادن از روی موتور صدمه کمتری دید.

قبادلو پس از ارتکاب جرم قصد فرار داشته اما به دلیل قرار گرفتن یک دستگاه موتورسیکلت یگان امداد در زیر خودرو، موفق به این کار نمی شود.

استوار فرید کرم پور حسنوند مأمور پلیسی است که در این حادثه جان خود را از دست داد. وی متولد شهرستان چگنی و ساکن شهر پرند بود که پس از این حادثه روز ۵ مهر ماه درگذشت. طبق نظریه ی پزشکی قانونی، کرم پور به دلیل ضربه شدید وارده به سر و له شدگی بافت مغز خونریزی کرده و همین موضوع علت مرگ وی بوده است.

جرم محمد قبادلو چیست؟

جرم محمد قبادلو چیست؟

ماجرای ویدئوی مادر محمد قبادلو

چند روز پس از برگزاری اولین جلسه ی دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو، مادر وی ویدئویی از خود منتشر کرد که در آن ضمن استمداد کمک و حمایت از مردم مدعی شد فرزندش حتی از داشتن وکیل محروم بوده و عدالت اسلامی برای فرزندش رعایت نشده است. مادر محمد قبادلو همچنین مدعی بود دادگاه در همان جلسه اول حکم اعدام را صادر کرده است.

ماجرای ابتلای محمد قبادلو به بیماری دو قطبی

در جلسه ی دادگاه محمد قبادلو، امیر رئیسیان وکیل وی مدعی شد موکلش دچار بیماری دوقطبی است و تعادل روانی ندارد و در زمان حرکت به سمت ماموران از خود اراده ای نداشته است. پس از صحبت‌های رئیسیان، بازپرس پرونده از قبادلو درباره ی بیماری روانی وی پرسید. محمد قبادلو در پاسخ گفت که سال ۹۴ متوجه بیماری خود شده اما پیش از این در بیمارستانی برای درمان بستری نبوده است، فقط گهگاه به پزشک مراجعه می‌کرده است و آخرین درگیری و یا نزاع وی هم برمی‌گردد به سال اول دبیرستان.

محمد قبادلو در جلسه ی دیگر دادگاه درباره ی وضعیت روانی خود در زمان وقوع حادثه گفت: «در زمان حادثه دو ماه بود که داروهایم را نخورده بودم و سه شب هم نخوابیده بودم و با فیلم‌هایی که در فضای مجازی دیدم عصبانی و تحریک شده بودم ، در آن لحظه من نبودم که پشت فرمان قرار گرفته بودم. یک حیوان در آن لحظه رانندگی می‌کرد.»

پزشکی قانونی نیز درباره وضعیت روانی محمد قبادلو اعلام کرده است: «معاینه روانپزشکی انجام شد. با توجه به معاینه و شرح حال نامبرده سوابقی از تشخیص و درمان اختلالات خلقی را ذکر می کند. در حال حاضر علائم و شواهد از اختلال عمده‌ی روانپزشکی که باعث فقدان قوه تمییز و کنترل ارائه گردد، در زمان وقوع جرم در نامبرده مشاهده نمی شود و مسئول اعمال و رفتار خود بوده است.»

در ادامه ویدئویی از دادگاه محمد قبادلو را مشاهده می کنید:

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود