سرطان متاستاتیک پستان چیست و مبتلایان چه مدت پس از ابتلا به آن زنده می مانند؟

سرطان متاستاتیک پستان چیست و مبتلایان چه مدت پس از ابتلا به آن زنده می مانند؟

تشخیص سرطان پستان متاستاتیک (Metastatic) ترسناک است. برخلاف سرطان پستان که نرخ بقای بسیار بالایی دارد، سرطان پستان متاستاتیک قابل درمان نیست. اما متخصصان می‌گویند که فناوری و درمان‌ها دائماً در حال پیشرفت هستند و این بدان معناست که تشخیص سرطان پستان به معنای مرگ نیست.

سرطان پستان متاستاتیک چیست؟

منو به حال من رهان نکن

سرطان پستان متاستاتیک یا مرحله چهارم سرطان پستان، سرطانی است که از سینه شروع می شود، اما سلول‌های سرطانی فراتر از سینه‌ها و غدد لنفاوی به سایر قسمت‌های بدن، معمولاً به استخوان‌ها، ریه‌ها، کبد یا مغز گسترش می یابند.

زنانی که سرطان پستان آنها، متاستاتیک تشخیص داده می‌شود، معمولاً از سرطان سینه قبلی خود بهبود یافته اند؛ اما سال‌ها بعد علائم جدیدی مانند درد استخوان، تنگی نفس، کاهش وزن غیرمنتظره یا خستگی مداوم پیدا می کنند که نشان‌دهنده گسترش سلول‌های سرطانی است. کمتر اتفاق می‌افتد زنانی که از قبل به سرطان پستان دچار نشده باشند، یکباره به سرطان پستان متاستاتیک مبتلا شوند. تقریباً از هر ۲۰ زن، یک زن تشخیص اولیه بیماری متاستاتیک را دریافت می‌کند.

منو به حال من رهان نکن

اما همه کسانی که به سرطان پستان مبتلا می شوند به سرطانشان متاستاتیک نخواهند شد. حدود ۳ تا ۳۰ درصد از زنانی که مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شده و درمان می‌شوند، بعداً به سرطان پستان متاستاتیک مبتلا می‌شوند.

به طور کلی، زنانی که سرطانشان، از نوع حساس به هورمون تشخیص داده می شود، به ندرت به سرطان پستان متاستاتیک مبتلا می شوند، اما ممکن است دهه ها پس از تشخیص اولیه، به آن مبتلا شوند. زنان مبتلا به سرطان پستان محرک هورمونی در معرض خطر بیشتری برای گسترش و تبدیل شدن به یک بیماری متاستاتیک هستند.

امید به زندگی پس از تشخیص سرطان پستان متاستاتیک

منو به حال من رهان نکن

سرطان پستان متاستاتیک معمولاً به‌صورت میکروسکوپی به نواحی متعددی از بدن گسترش می‌یابد و به روش‌هایی جهش می‌یابد که در نهایت باعث می شود سرطان از داروهای مورد استفاده برای درمان فرار کنند.

در حالی که میانگین نرخ بقای تشخیص سرطان پستان ۹۰ درصد در طول پنج سال است، این آمار برای سرطان پستان متاستاتیک کاهش می‌یابد و در همان دوره زمانی به تنها ۲۹ درصد کاهش می‌یابد. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان پستان متاستاتیک تنها چند سال عمر خواهند کرد. اما حدود یک سوم آنها حداقل پنج سال پس از تشخیص زنده خواهند ماند. البته افرادی هم هستند که بیش از ۱۵ سال با مرحله چهارم سرطان سینه زندگی می‌کنند.

وقتی سرطان پستان متاستاتیک دارید باید چه کارهایی انجام دهید؟

منو به حال من رهان نکن

در حالی که سرطان متاستاتیک قابل درمان نیست، اما درمان‌های سرطان که شامل همه چیز از داروهای خوراکی گرفته تا شیمی‌درمانی IV، هورمون‌درمانی، ایمونوتراپی، پرتودرمانی و مراقبت‌های تسکینی می شود، به افزایش و بهبود کیفیت زندگی بیمار پس از تشخیص کمک کنند.

برخی از زنان ممکن است تحت عمل جراحی قرار گیرند تا مناطقی از بیماری متاستاتیک که باعث علائم می‌شوند را از بین ببرند، یا استخوان‌هایی را که ممکن است توسط رسوبات تومور ضعیف شده‌ باشند را تثبیت کنند.

منو به حال من رهان نکن

برخلاف سرطان پستان در مراحل اولیه، که تا زمانی که دیگر در بدن تشخیص داده نشود، درمان می‌شود، سرطان پستان پیشرفته نیازمند درمان‌های مداوم برای کنترل بیماری تا زمانی است که ممکن است که در عین حال به مدیریت عوارض جانبی سرطان یا درمان‌ها کمک می‌کند.

تغییرات سبک زندگی همچنین می تواند بر پیش آگهی زنان تأثیر بگذارد و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشد. چیزهایی که قبل از تشخیص سرطان پستان متاستاتیک مفید هستند، بعد از تشخیص سرطان پستان نیز همچنان تاثیرات مثبت خود را دارند؛ چیزهایی مثل ورزش یا فعالیت منظم، داشتن یک رژیم غذایی سالم از غذاها و سبزیجات کامل و فعالیت هایی که استرس و حالت تهوع را کاهش می دهد، مانند طب سوزنی و ماساژ. در نهایت، اتکا به یک جامعه حامی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:

کدام تغییرات پستان ها طبیعی و کدام خطرناک هستند؟

همه چیز در مورد کیست بارتولین ؛ از علائم تا پیشگیری و درمان این بیماری جنسی زنانه

منبع: glamour
بدون نظر

ورود