غذاهایی که هنگام سردرد و میگرن باید از آن ها اجتناب کنید

غذاهایی که هنگام سردرد و میگرن باید از آن ها اجتناب کنید

وقتی سردرد شروع می‌شود، بسیاری از مردم برای کمک به تسکین درد خود به سراغ مسکن‌ ها می‌روند، اما این‌طور که پیداست غذا و نوشیدنی‌ مصرفی‌تان نیز می‌تواند تأثیر زیادی در این میان داشته باشد.

بسیاری از ما با بروز سردرد فورا به سراغ هر مسکنی که دم دستمان باشد می‌رویم، چه ایبوپروفن و چه استامینوفن. اما به نظر می‌رسد که باید نسبت به چیزی که مصرف می‌کنیم حساسیت بیشتری به خرج بدهیم. و به گفته یک متخصص، همچنین باید به مواد غذایی و نوشیدنی هایی که هنگام سردرد مصرف می‌کنیم نگاه دقیق‌تری داشته باشیم، در غیر این صورت ممکن است ناخواسته احساس بدتری در خودمان ایجاد کنیم.

عباس کنعانی، پزشک داروسازی که در داروخانه Chemist Click در بریتانیا فعالیت می‌کند در مورد بهترین راه‌ های درمان سردرد و محرک‌هایی که باید از آنها اجتناب کنیم صحبت کرده است.

اگر سردرد دارید از این غذاها دوری کنید

او ابتدا بر اهمیت دانستن نوع سردردی که تجربه می‌کنید تأکید کرد؛ به عنوان مثال، سردرد تنشی عضلانی، سردرد ناشی از کم ‌آبی، سردرد ناشی از کمبود خواب یا میگرن. هنگامی که بدانید با چه نوع سردردی روبه‌رو هستید، انتخاب بهترین درمان و اجتناب از محرک‌ها آسان‌تر خواهد بود.

کمپرس گرم و/یا سرد می‌تواند سردرد تنش عضلانی را تسکین دهد. برای این کار کیسه یخ را در یک پارچه یا حوله سبک بپوشانید و هر بار تا ۱۰ دقیقه روی منبع درد قرار دهید.

بسته‌ های حرارتی معمولا برای خرید در داروخانه‌ها در دسترس هستند. خودتان هم می‌توانید مقداری برنج را در مایکروفر گرم کنید و در یک تکه پارچه بپیچید و برای تسکین روی سر و گردنتان بگذارید.

اگر سردرد دارید از این غذاها دوری کنید

سردرد کم آبی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما کم آب باشد و اغلب همراه با علائم دیگر ازجمله سرگیجه، تشنگی شدید و خشکی دهان ظاهر می‌شود. نوشیدن آب با دمای اتاق، استراحت و مصرف داروهای مسکن معمولا به توقف درد کمک می‌کند.

این متخصص همچنین بر لزوم اجتناب از برخی غذاها یا نوشیدنی های خاص که باعث افزایش سردرد می‌شوند تاکید کرد.

به گفته او پنیر کهنه حاوی تیرامین است که می‌تواند سلول های عصبی را برای ترشح نوراپی نفرین تحریک کند، هورمونی که فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد.

اگر سردرد دارید از این غذاها دوری کنید

قندها و شیرین کننده ها نیز مفید نیستند، زیرا می‌توانند هم سطح انسولین و هم حساسیت به درد را افزایش دهند. کافئین و گوجه فرنگی نیز از جمله مواردی هستند که می‌توانند باعث کاهش اسیدیته بدن شوند، زیرا می‌توانند سطح اسیدی بدن و درد التهابی را افزایش دهند.

نکات دیگر شامل پرهیز از نور شدید صفحه ‌نمایش و بستن پنجره‌ها و پرده‌ها و همچنین کاهش سطح استرس و وقت گذاشتن برای استراحت است، زیرا کم‌ خوابی می‌تواند باعث سردرد شود. بهبود میزان و کیفیت خواب نه تنها علائم سردرد فعال را تسکین می‌دهد، بلکه به جلوگیری از بروز سردردهای بعدی نیز کمک می‌کند.

علاوه بر این، گرفتن دوش یا حمام آب گرم می‌تواند درد سردرد را تسکین دهد.

اگر سردرد دارید از این غذاها دوری کنید

و هنگامی که صحبت از پاراستامول (استامینوفن) در مقابل ایبوپروفن می‌شود، به نظر می‌رسد که هر دو به یک اندازه برای درمان سردرد مفید هستند، اما اگر علائم دیگری مانند تب داشته باشید، ایبوپروفن مفیدتر خواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود