خواب، قند و رابطه جنسی چگونه بر پوست زنان اثر می گذارد؟

خواب، قند و رابطه جنسی چگونه بر پوست زنان اثر می گذارد؟

همانطور که احتمالاً تا به حال متوجه شده اید، رابطه ی ما با پوست مان رابطه ی مستقیم و خطی ای نیست. یعنی اینگونه نیست که همه چیز محدود به استفاده از یک کرم خوب باشد. در حقیقت عناصر ظریف و نه چندان ظریف زیادی در زندگی روزمره ی ما وجود دارد که می توانند وضعیت پوست ما را به بهتر یا بدتر تغییر دهند.

در ادامه می خواهیم ببنیم خواب، آلودگی هوا، قند، اضطراب و رابطه جنسی چگونه بر پوست زنان اثر می گذارند.

خواب

وقتی خواب کافی ندارید، بدن شما به چیزهایی مثل تغییرات هورمونی پیش از پریود، واکنش بیش از اندازه ای نشان می دهد، امری که می تواند منجر به جوش شود. به علاوه، وقتی زمانی که نباید، بیدار هستید، سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب تان بالا باقی می ماند. این به معنای افزایش سیاهی و پف زیر چشم ها در کوتاه مدت و بیشتر شدن چین و چروک ها در بلند مدت است.

اما چرت زدن تنها راه حل این مشکل نیست. بلکه کلید حل مسأله، داشتن یک برنامه ی خواب ثابت و ۷ ساعت خواب شبانه است. برای به حداکثر رساندن مراقبت پوستی خود شب ها از موادی مانند رتینول و پپتید استفاده کنید چون زمانی که پوست در حال استراحت است، به تولید کلاژن کمک می کنند.

آلودگی هوا

تحقیقات نشان داده قرارگیری طولانی مدت در معرض آلودگی هوا باعث می شود پوست از رادیکال های آزاد آسیب ببیند، همان کاری که پرتوهای فرابنفش خورشید با پوست انجام می دهند. آلودگی هوا در دراز مدت باعث از میان رفتن کلاژن پوست می شود و می تواند به ایجاد چین و چروک، پیری زودرس و لک شدن پوست بیانجامد.

برای حل این مشکل می توانید شب ها از دستگاه فیس براش یا کرم لایه بردار صورت برای پاکسازی پوست خود از سموم نامرئی استفاده کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید کرم ضدآفتاب تان حاوی آنتی آکسیدان و از نوع طیف گسترده باشد تا پوست تان از آلودگی هوا آسیب نبیند.

به خاطر داشته باشید این اقدامات اثر فوری ندارند و ماه ها طول می کشد تا تأثیر آن ها را روی پوست خود ببینید. دوری از آلودگی هوا در صورت امکان، بهترین سرمایه گذاری برای پوست است.

قند

اگر به جوش بزرگسالی یا روزاسه دچار باشید، قند یکی از اولین چیزهایی است که متخصصان پوست توصیه به کاهش مصرف آن می کنند. اما در واقع این قند نیست که باعث التهاب پوست می شود؛ همه ی کربوهیدرات ها، از شیرینی گرفته تا انگور این تأثیر را دارند. اگر برای چند هفته رژیم غذایی ای کم کربوهیدرات با قند پایین در پیش بگیرید، پوست تان به میزان قابل توجهی شفاف تر خواهد شد. قند ممکن است اثرات به خصوصی داشته باشد: مقادیر زیاد آن باعث وقوع فرآیندی به نام گلیکاسیون می شود که طی آن مولکول های قند به رشته های کلاژن می چسبند، امری که به مرور باعث ایجاد چین و چروک می شود.

بنابراین در مصرف مواد قندی تعادل را رعایت کنید و از محصولات پوستی ای استفاده کنید که از توانایی ترمیم کلاژن برخوردارند.

در صورتی که حساس به قند یا مستعد روزاسه باشید، ماه ها یا حتی بیشتر طول می کشد تا نتیجه ی مصرف کمتر مواد قندی را در پوست خود مشاهده کنید.

اضطراب

رابطه ی میان اضطراب و پوست واقعیت دارد. وقتی مضطرب هستید، بدن تان وارد حالت «جنگ یا گریز» می شود و شروع به پمپاژ هورمون های اضطرابی همچون کورتیزول می کند که پایه ی آن ها استروئید است. این فرآیند به مرور از توانایی بدن در مقابله با مشکلات پوستی مثل جوش می کاهد. اضطراب علت اصلی جوش هایتان نیست، بلکه همان چیز کوچکی است که پوست را به سوی این وضعیت سوق می دهد. اضطراب همچنین می تواند زمینه ساز بروز اگزما، پسوریازیس یا روزاسه شود.

استفاده از روش های مهار اضطراب کمک کننده است. این روش ها صرفاً نباید کارهایی مثل انجام یوگا باشد و می تواند کارهای ساده ای مثل رفتن به پیاده روی یا شرکت در یک دورهمی خودمانی باشد.

از زمانی که تلاش برای مهار اضطراب خود را آغاز کنید، هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا اثر آن در پوست آشکار شود.

رابطه جنسی

نظرها در اینباره متفاوت است، اما برخی متخصصان پوست بر این عقیده اند که میان رابطه جنسی و وضعیت پوست ارتباط وجود دارد. به گفته ی آن ها تقریباً همه ی ساختارهای پوست از صمیمیت جنسی سود می برند. این موضوع ۳ دلیل دارد: اول اینکه، برقراری رابطه جنسی و تجربه ی ارگاسم باعث افزایش گردش خون می شود، بنابراین به همه ی اندام های بدن، از جمله پوست، اکسیژن بیشتری می رسد. دوم اینکه، رابطه جنسی تولید هورمون استروژن را افزایش می دهد، امری که باعث تنظیم آب بدن و افزایش تخلیه ی لنفاوی می شود که برای پوست مفید است. و سوم اینکه، رابطه جنسی تولید تستوسترون را افزایش می دهد، امری که می تواند از سرعت روند ایجاد چین و چروک بکاهد.

اثر رابطه جنسی بر پوست را بلافاصله پس از آن می توان مشاهده کرد. با مصرف مواد غذایی ای که میل جنسی را افزایش می دهند می توانید از این روش طبیعی برای بهبود پوست خود بهره مند شوید.

منبع: glamour
بدون نظر

ورود