واکنش رئیس صدا و سیما به ماجرای پناهندگی برادرش + ویدئو

واکنش رئیس صدا و سیما به ماجرای پناهندگی برادرش + ویدئو

پیمان جبلی، رئیس صدا و سیما به خبر پناهندگی برادرش که روز گذشته توسط نشریه آمریکایی تایم منتشر شد، واکنش نشان داد.

جبلی در واکنش به خبر پناهنده شدن برادرش گفت: «اظهارات او را دیدم و البته مطمئن نیستم چقدر از این اظهارات ارادی بوده و البته این ها اتفاقات جدیدی نیست و طبیعت این مسیر ریزش ها و رویش ها است.»

نشریه تایم دیروز سه‌ شنبه ۲۰ دی ماه در مصاحبه‌ ای با میثم جبلی، برادر رئیس صدا و سیما، از پناهندگی وی و برادر کوچکترش که نامی از او برده نشده، خبر داد.

گفتگوی تایم با میثم جبلی به مناسبت سومین سالگرد حادثه هواپیمای اوکراینی منتشر شد.

میثم جبلی ۴۳ ساله در این مصاحبه مدعی شده پس از مرگ برادرزاده اش، محمدامین جبلی ۲۹ ساله، از سرنشینان هواپیمای اوکراینی که دی ماه ۹۸  سقوط کرد، او و برادر کوچکترش تصمیم به ترک کشور گرفتند.

به ادعای میثم جبلی، او و برادرش با آنکه می‌ توانستند با وجود برادرشان پیمان جبلی موقعیت «قدرتمندی» در ایران داشته باشند، پس از حادثه هواپیمای اوکراینی، در اواخر سال ۲۰۲۰ از ایران خارج شدند و در حال حاضر در خارج از کشور به سر می برند.

به گفته ی تایم، این دو برادر تقاضای پناهندگی کرده اند، اما در این مصاحبه به کشوری که این دو درخواست پناهندگی کرده‌ اند اشاره‌ نشده است.

میثم جبلی به تایم گفته مرگ برادرزاده‌ اش در حادثه هواپیمای اوکراینی آخرین ضربه‌ ای بود که باعث شد تا با خانواده‌ اش به طور کامل قطع رابطه کند و برای همیشه از ایران خارج شود.

میثم جبلی

میثم جبلی پس از گفتگو با نشریه تایم، روز گذشته نیز مصاحبه ای با شبکه ایران اینترنشنال داشته و در این مصاحبه گفته که از دو سال پیش همراه برادرش در کانادا به سر برده و ظاهراً قصد پناهندگی در این کشور را دارند.

وبسایت عصر ایران در واکنش به خبر پناهندگی برادر رئیس صدا و سیما نوشته است:

نشریه آمریکایی تایم از پناهنده شدن میثم جبلی برادر پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به آمریکا خبر داده و برخی رسانه‌های داخلی از جمله همشهری آنلاین نیز این خبر را منتشر کرده‌اند.

بر اساس این گزارش او گفته بعد از حادثه هواپیمای اوکراینی و قربانی شدن برادرزاده‌اش، چنین تصمیمی گرفته و در همین مصاحبه گفته «همه خانواده‌اش را دوست دارد به جز پیمان برادرش را».

پیمان جبلی در مراسم گرامی داشت یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراین/ تصویر برادر زاده در قاب عکس

۱. سه سال قبل و بعد از سرنگونی هواپیما اعلام شد نام یکی از قربانیان محمد امین جبلی دانشجوی ۲۹ سالۀ رشته پزشکی در دانشگاه تورنتوی کانادا – فرزند دکتر محمد جبلی متخصص قلب – است و تصویری هم از حضور پیمان جبلی که در آن زمان معاون برون مرزی سازمان بود در مراسم منتشر شد. مصاحبه‌ای هم به نقل از پدر محمد امین انتشار یافت که در آن گفته بود پسرم عزادار سردار سلیمانی بود. با این اوصاف پدر محمد امین جبلی به لحاظ فکری مانند پیمان بوده و مشخص نیست چرا برادر دیگر او به خاطر فرزند برادرش چنین تصمیمی گرفته و این در حالی است که برخی هم از پناهندگی هر دو برادر (دکتر محمد و میثم) خبر داده‌اند ولی آنچه تأیید شده میثم جبلی است.

۲. اختلافات سیاسی در هر خانواده‌ای ممکن است و در بسیاری از خانواده های سیاسی که پیش از انقلاب فعال بودند مسبوق است. وقتی فرزند آیت الله جنتی از اعضای ارشد مجاهدین خلق ( منافقین) بوده یا دو پسر آیت الله محمدی گیلانی در خانۀ تیمی کشته شدند یا فرزند حجت الاسلام حسنی اعدام شده بود در رده‌های دیگر نیز محتمل است اما از نگاه اصول‌گرایان حکایت فردی که از دنیا رفته با برادر یا فرزند زنده تفاوت دارد و به همین خاطر به پیروز حناچی شهردار پیشین تهران گیر می‌دادند. در این فقره هم برادر زنده پناهده شده است.

۳. داستان هواپیمای اوکراین به خاطر انکار اصابت موشک در سه روز اول و مقاومت رییس وقت صدا و سیما در قبال انتشار خبر اذعان به اصابت موشک (به گفته دکتر اسدی لاری و همسرشان از داغ دیدگان و از چهره‌های مورد وثوق نظام که تنها با رسانه‌های داخلی مصاحبه می‌کنند) و ابهاماتی که امیدواریم در رسیدگی جاری رفع شود به زخمی بدل شده و تا ابعاد کامل آن روشن نشود ازاین دست خبرها شاید باز هم بشنویم.

۴. در این گونه موارد معمولا گفته یا به تاریخ صدر اسلام ارجاع خواهد شد که برخی از بستگان پیامبر هم از مخالفان ایشان و همراهان مشرکان بودند و رفتار متفاوت در خانواده اجتناب ناپذیر است و مثال پسر نوح هم به کار همین ماجراها می‌آید. حتی گاهی سند افتخار می دانند و می‌گویند لابد برادر از برادر امتیازی خواسته و او نداده و نشان پاک دستی و مسؤولیت شناسی است و حالا مثلا دارد انتقام می‌گیرد. البته تا این لحظه چنین تحلیلی ارایه نداده‌اند ولی بعید نیست چنین بگویند.

۵. اگر به جای برادر رییس صدا و سیما مثلا برادر یک شخصیت غیراصول‌گرا چنین کرده بود این خبر چگونه در همین صدا وسیمای تحت ریاست آقای جبلی انعکاس می‌یافت؟ آیا حالا این موضوع هم سوژۀ طنز سیاسی برنامۀ «پاورقی» شبکه دو خواهد شد یا آقای وحید جلیلی به احترام برادرشان سعید جلیلی که قبل از دیگران در خانه دکتر محمد جبلی حاضر شد از برنامه سازان پاورقی که همکاران سابق و در واقع دست پروردگان او در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی‌ انقلاب (‌انشعابی از حوزه هنری و اهل حسینیه هنر) اند خواهد خواست این قضیه را مسکوت بگذارند و سوژه نکنند.

سعید جلیلی در خانه برادر جبلی و پدر محمد امین (نفر اول در سمت راست عکس)

۶. سه سال پیش البته آقای پیمان جبلی رییس صدا و سیما نبود تا مسؤول کتمان حقیقت دربارۀ سرنگونی هواپیما و پخش مصاحبه های آبروبر از جنس سخنان آن کاپیتان شناخته شود. از این رو مشخص نیست چرا برادر از برادر کینه به دل راه داده است؟ آیا به خاطر پیوندهای او و نقش کلیدی اودر ساختار سیاسی است یا موضع گیری های صدا و سیما در سالگرد؟

۷. اگر پیمان جبلی بخواهد سال ۱۴۰۴ کاندیدای ریاست جمهوری شود آیا این موضوع در تعیین صلاحیت او تأثیر خواهد گذاشت؟ یا برادر با فرزند تفاوت دارد. ولو فرزند تابع همسر و در حال تحصیل بوده باشد.

۸. نکتۀ اصلی اما این است: اگر فردی متقاضی استخدام در صدا وسیما یا شاغل در بخش حساس این سازمان باشد و در این میان خبر رسد که برادر او به آمریکا یا جای دیگر پناهنده شده ( و حتی پناهندگی هم نه اقامت دارد) آیا تأثیری در استخدام و ادامۀ اشتغال او دارد یا نه. اگر دارد چرا برای رییس ندارد و برای مرئوس داشته باشد و اگر ندارد چرا دربارۀ اقوام از متقاضیان استخدام پرس‌ وجو می کنند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

  • سجاد دی ۲۱, ۱۴۰۱

    نفوذی

  • عبدالرضا غیایی شاملو دی ۲۲, ۱۴۰۱

    نه جناب جبلی اشتباه نکنید مسیری که حضرتعالی و دیگر مسئولین در پیش گرفته اید نتیجه اش فقط و فقط ریزش است نه رویش، مسیری که به فقرو تنگدستی بیشتر مردم و همچنین انواع و اقسام مشکلات و بحران های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در مملکت منجر شده، میشود و خواهد شد، یاعلی

  • کپی پیست دی ۲۳, ۱۴۰۱

    چرا اسم‌نویسنده ونام منبع رو ذکر نکردید! از عصر ایران مطلب میذارید باید بگید