اهمیت تفکیک سنی دانش آموزان دبستانی؛ یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مدرسه

اهمیت تفکیک سنی دانش آموزان دبستانی؛ یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مدرسه

انتخاب مدرسه مناسب، یکی از چالش‌های همیشگی والدین محسوب می‌شود. دلیل اهمیت این موضوع این است که دومین فضایی که بچه‌ها بعد از محیط خانه و خانواده، زمان زیادی را در آن می‌گذرانند، مدرسه است. همچنین همه ما می‌دانیم که یک معلم دلسوز و هم‌کلاسی‌هایی درس‌خوان می‌تواند تاثیر بسزایی در جذب بچه‌ها به درس داشته باشد که این امر رابطه مستقیمی با آینده تحصیلی آن‌ها خواهد داشت.

برای داشتن یک انتخاب درست، لازم است تا فاکتورهایی را در نظر بگیرید. ما در این مطلب به معرفی یکی از مهم‌ترین عوامل، یعنی اهمیت تفکیک سنی دانش آموزان دبستانی، جهت تشخیص یک مدرسه خوب پرداخته‌ایم. اگر شما هم این دغدغه را برای فرزند خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فاکتورهای مهم در انتخاب مدرسه
فاکتورهای مهم در انتخاب مدرسه

اهمیت تفکیک دانش آموزان دبستانی در فضاهای عمومی مدرسه

امروزه، با توجه به حضور دانش آموزان پیش دبستانی در دبستان‌ها و وجود ۶ پایه در دبستان، شاهد حضور بچه‌هایی با ۷ سال فاصله سنی در یک مکان هستیم. این فاصله  زیاد سنی از زاویه‌های مختلف ممکن است تبعات ناخوشایندی داشته باشد. قطعا حضور هم‌زمان این بچه‌ها در کنار هم می‌تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که برای والدین و مسئولین مدرسه خوشایند نخواهد بود. برخی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

  • امنیت فیزیکی بچه‌های کوچک‌تر.
  • دسترسی به منابع عمومی مثل آب‌خوری، دستشویی، بوفه و غیره در زمان‌های محدود زنگ تفریح.
  • تفاوت‌های عمده ذهنی به دلیل فاصله سنی زیاد.
  • تفاوت در جثه برای طراحی مکان‌های ارائه سرویس در مدرسه، نوع بازی‌ها و ورزش‌ها و مسائل دیگر.

در چنین شرایطی، احتمال دارد یک دانش آموز پیش دبستانی یا کلاس اولی، به‌راحتی در یک برخورد ناخواسته با یک دانش آموز پایه پنجمی یا ششمی در هنگام دویدن، دچار آسیب شود. حتی ممکن است با وجود دانش آموزان بزرگ‌تر، استفاده از آب‌خوری و خرید از بوفه در زنگ تفریح، برای دانش آموزان کوچک‌تر سخت و حتی غیرممکن باشد.

تفکیک دانش آموزان ابتدایی بر اساس سن

راهکارهای عملی برای حل مشکلات ناشی از تفاوت سنی در پیش دبستانی و دبستان ها

حال که با این مشکلات آشنا شدید، بهتر است بدانید که این مشکلات از طریق راهکارهای کاربردی، قابل مدیریت و کنترل هستند. بنابراین شما به عنوان والدین باید قبل از اقدام به ثبت نام، از روشی که مدرسه برای مدیریت این مشکلات انتخاب کرده است، مطلع شده و با آگاهی کامل نسبت به انتخاب محل تحصیل فرزند عزیزتان اقدام کنید.

بهتر است بدانید که برخی از روش‌های مدیریت این مشکل بسیار کارامد ولی پرهزینه هستند و برخی دیگر تنها نیاز به رسیدگی و مدیریت دقیق دارند. در این بخش به ارائه برخی از این راهکارها پرداخته‌ایم که عبارت‌اند از:

جداسازی حیاط و سرویس بهداشتی و فضاهای عمومی مدرسه

تفکیک حیاط و سرویس بهداشتی جداگانه بر اساس سن دانش آموزان مدرسه

برخی از مدارس برای حل این مشکل، حیاط و محل ارائه سرویس به دانش آموزان را تا جایی که مقدور باشد، تفکیک کرده‌اند. مثلا بخشی از حیاط را به بچه‌های کوچک‌تر و بخشی دیگر را به بزرگ‌ترها اختصاص داده‌اند.

برخی دیگر جهت مدیریت بهتر این چالش، برای این دو گروه سنی، در دو فضای جداگانه سرویس بهداشتی درنظر گرفته‌اند. درست است که این روش‌ها کارآمد است، ولی مشکلاتی هم دارد. یکی از مهم‌ترین مشکلات آن، محدود شدن فضا برای بازی های پرتحرک و ورزش‌های گروهی در حیاط است؛ یا برخی از مدارس فضای کافی برای احداث سرویس بهداشتی جداگانه را ندارند.

جدا کردن زمان زنگ تفریح های پایه ها

برخی دیگر از مدارس با جداکردن زمان زنگ‌های تفریح، به این مشکل پاسخ داده‌اند. به این ترتیب که با پایان یافتن زمان زنگ تفریح برای هر پایه، زنگ تفریح پایه بعدی شروع می‌شود. این نوع تفکیک ممکن است برای ۷ پایه، شدنی نباشد ولی می‌توان هر دو پایه را با هم ادغام کرد؛ برای مثال زنگ تفریح پایه‌های پیش دبستانی و اول و دوم با هم، سوم و چهارم با هم و در نهایت پایه‌های پنجم و ششم.با همدیگر در یک زمان مشخص باشد.

این یک راه حل خوب است، ولی مشکلاتی هم دارد. اجرای این روش نیروی انسانی اداری بیشتری به مدرسه تحمیل می‌کند و ممکن است زمان تعطیل شدن مدرسه و حرکت سرویس ها را با اختلال روبه‌رو کند؛ که حل آن به مدیریت و تجربه زیادی نیازمند است.

تفکیک فیزیکی دبستان بر اساس سن دانش آموزان

تفکیک فیزیکی مدرسه؛ یکی از راهکارهای تفکیک دانش آموزان پیش دستانی در مدارس

یک راه حل بسیار عالی ولی در عین حال بسیار پرهزینه نیز وجود دارد که فقط مدارس محدودی قادر به اجرای آن هستند، و آن تفکیک مدرسه به دو قسمت در دو آدرس فیزیکی جداگانه است. مثلا پایه‌های پیش تا سوم در یک مکان و پایه‌های چهارم تا ششم در یک مکان دیگر مستقر خواهند شد.

رفع دغدغه تفکیک دانش آموزان پیش دبستانی از سایرین؛ با دبستان ستارگان زمین

اجرای این روش عملا به دو مدرسه، دو کادر اداری و اجرایی و دو برابر تجهیزات بیشتر آموزشی نیازمند است، که فقط مدارس بزرگ ممکن است قادر به تامین آن باشند ولی اجرای این روش مشکلات نام‌برده شده را تا حد زیادی مرتفع خواهد ساخت. دبستان ستارگان زمین که یکی از مدرسه‌های خوش‌نام  مدارس منطقه ۵ تهران است، در یک اقدام کم‌نظیر راه حل شماره ۲ و ۳ را در هم ادغام نموده و یک فضای کاملا ایمن را برای تحصیل دانش آموزان مهیا نموده است.

 ستارگان زمین در دو آدرس جداگانه، یکی برای پایه‌های پیش دبستانی تا سوم و دیگری از چهارم تا ششم دایر بوده و علاوه بر این، زنگ‌های تفریح هر پایه راکاملا از بقیه جدا نموده است. در چنین حالتی دانش آموزان یک محیط ایمن و خلوت را با حداکثر آرامش در مدرسه تجربه کرده و رابطه بسیار خوبی با محل تحصیل خود برقرار خواهند کرد.

مدارس دیگری هم هستند که برای مدیریت این مشکلات راه حل‌های خلاقانه دیگری در پیش گرفته‌اند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که راه حل موثر و خلاقانه‌ای برای این موضوع در پیش گرفته، می‌توانید تجربه خود را در شبکه ی اجتماعی مدرسه کلوب با افرادی که دغدغه مشترکی با شما دارند، به اشتراک بگذارید تا سایرین هم بتوانند از این تجارب در انتخاب مدرسه مورد نظرشان استفاده کنند و بهترین گزینه ممکن را انتخاب نمایند.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود