فروش گوشت نهنگ از دستگاه های فروش خودکار در ژاپن علیرغم تاثیر مثبت آن ها در تغییرات اقلیمی

فروش گوشت نهنگ از دستگاه های فروش خودکار در ژاپن علیرغم تاثیر مثبت آن ها در تغییرات اقلیمی

ژاپن یکی از کشورهایی است که هنوز سالانه نهنگ‌ها را به خاطر گوشتشان می‌کشد و حتی آنها را از طریق دستگاه های فروش خودکار به فروش می‌رساند. این در حالی است که نهنگ ها به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می‌کنند.

پس از کمبود مواد غذایی در طول جنگ جهانی دوم و بعد از آن، گوشت نهنگ به منبع رایج پروتئین تبدیل شد. در سال ۱۹۶۲، نهنگ با ۲۳۳ هزار تن فروش در هر سال، دومین گوشت مصرفی در ژاپن بود.

امروزه محبوبیت آن به حدی کاهش یافته است که ۹۵٪ از مردم به ندرت آن را می خورند یا اصلاً نمی‌خورند. کمبود تقاضا به این معنی است که بسیاری از هزار تن فروخته شده در سال به غذای سگ‌ها تبدیل می‌شود.

اما با این وجود، دولت ژاپن که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵ میلیارد ین (نزدیک به ۴۰ میلیون پوند) به این صنعت یارانه پرداخت کرد، می‌خواهد مصرف گوشت نهنگ را افزایش دهد.

فروش گوشت نهنگ از طریق ماشین های فروش خودکار در ژاپن

تلاش‌های گذشته این کشور در استفاده از گوشت این حیوان آبزی به عنوان غذا، شامل استفاده از آن در ناهار مدرسه، ترویج دستورالعمل‌ های آشپزی با گوشت نهنگ، و یک وب‌سایت از فهرست رستوران‌هایی است که آن را می‌فروشند.

اکنون در یک تلاش عجیب دیگر برای تشویق بیشتر ژاپنی ها به خوردن این گوشت، ماشین های فروش خودکار از ماه آینده محصولاتی از جمله گوشت نهنگ قرمز منجمد، پوست و مجموعه هایی از نهنگ های کنسرو شده و پخته شده را به فروش خواهند رساند.

شرکت شکار نهنگ کیودو سنپاکو (Kyodo Senpaku) فروش آزمایشی خود را از ماه دسامبر گذشته با یک دستگاه خودکار در توکیو با تابلوی «فروشگاه نهنگ» آغاز کرده است و برنامه هایی برای افتتاح ۱۰۰ شعبه از آن در سراسر کشور وجود دارد.

فروش گوشت نهنگ از طریق ماشین های فروش خودکار در ژاپن

فروش گوشت نهنگ از طریق ماشین های فروش خودکار در ژاپن

فروش گوشت نهنگ از طریق ماشین های فروش خودکار در ژاپن

دولت ژاپن پنج سال پیش خروج خود را از کمیسیون بین المللی صید نهنگ (سازمان جهانی که شکار نهنگ را تنظیم می‌کند) اعلام کرد. کمپین‌های حمایتی می‌گویند این خروج فقط برای این بود که ژاپنی ها بتوانند آشکارا به کشتن نهنگ‌ برای کسب سود ادامه دهند و این گام دیگری در تلاش برای محافظت از صنعت و معکوس کردن کاهش مصرف گوشت نهنگ در ژاپن است.

استرید فوکس (Astrid Fuchs) فعال حمایت از نهنگ ها و دلفین ها می‌گوید: «فقط یک گروه کوچک اما تأثیرگذار از سیاستمداران و سهامداران صنعت صید نهنگ منافع کشور را برای صید نهنگ هدایت می‌کنند. این ترفند فروش در زمانی انجام می‌شود که آژانس شیلات ژاپن در نظر دارد حدود دو سال دیگر سهمیه‌های صید نهنگ کشور و احتمالا فهرست گونه‌هایی را که می‌توانند کشته شوند افزایش دهد.»

فروش گوشت نهنگ از طریق ماشین های فروش خودکار در ژاپن

نهنگ ها در راس زنجیره غذایی قرار دارند و نقش مهمی در سلامت کلی محیط زیست دریایی ایفا می‌کنند. آنها همچنین نقش مهمی در جذب کربن از جو دارند. هر نهنگ بزرگ به طور متوسط حدود ۳۳ تن CO2 جذب می‌کند و بنابراین نقش مهمی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارد.

صید تجاری نهنگ در سال ۱۹۸۶ ممنوع شد اما ژاپن، نروژ و ایسلند از آن زمان تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار نهنگ بزرگ را کشته‌اند. سالانه بیش از ۱۰۰ هزار دلفین، نهنگ کوچک و گراز دریایی نیز در کشورهای مختلف کشته می‌شوند. این صنعت ظالمانه، غیرضروری است و باید متوقف شود.

بیشتر بخوانید:

پرطرفدارترین غذای جهان در ژاپن با لیست انتظار ۳۰ ساله!

غذاهای چندش آور کشورهای مختلف که در میان مردم خود از محبوبیت زیادی برخوردار هستند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود