چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم + ویدیو

چگونه درب لباسشویی قفل شده را باز کنیم + ویدیو

احتمالا شما هم وقتی لباس های خود را از پشت درب لباسشویی می‌بینید در حالی که درب قفل شده و نمی‌توانید آنها را بیرون بیاورید دچار استیصال می‌شوید؛ به خصوص اگر پشت این درِ بسته، لباس‌ها در آب غوطه ور باشند.

زمانی که درب لباسشویی قفل شده و باز نمی‌شود، باید سریعا به دنبال راه حل باشید زیرا اگر لباس‌ها برای مدت طولانی داخل لباسشویی بمانند، بو می‌گیرند و حتی ممکن است کپک بزنند! چندین دلیل احتمالی برای قفل شدن درب لباسشویی وجود دارد. در اولین مرحله باید دلیل این اتفاق را شناسایی کنید و بعد به دنبال راه حل باشید.

علت اول: تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

یکی از علل باز نشدن درب ماشین لباسشویی تمام نشدن مرحله آخر شستشو و ماندن آب درون آن است.

راه کار: باید یک بار دیگر ماشین لباسشویی خود را برای شستشو و یا آبکشی تنظیم کنید. اگر مشکلی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد، این بار آب آن تخلیه می‌شود و می‌توانید درِ آن را باز کنید.

در صورتی که باز هم نتوانستید درب ماشین لباسشویی را باز کنید، علت آن انسدادی در مسیر تخلیه است. برای رفع گرفتگی در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی، باید تمامی فیلترهای مسیر تخلیه تمیز شوند. تمیز نکردن فیلتر می‌تواند با عواقبی چون گیر کردن مسیر تخلیه، تمیز نشدن لباس ها، آسیب دیدن درام و … همراه باشد؛ بنابراین حتما آن را جدی بگیرید.

در صورتی که حتی پس از تمیز کردن فیلتر تخلیه باز هم با انسداد رو به رو بودید، بهتر است فرآیند تعمیر را به فردی حرفه‌ای بسپارید.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

چگونه لباسشویی را به صورت دستی تخلیه کنیم؟

در صورتی که مطمئن هستید تخلیه نشدن ماشین علت باز نشدن درب آن است، با کمک مراحل زیر، دستگاه را به صورت دستی تخلیه کنید:

 • ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید. سیم برق را به جایی بچسبانید تا خیس نشود. توجه داشته باشید که زمانی که کف زمین خیس است، به سیم یا پریزر برق دست نزنید.
 • فیلتر پمپ تخلیه را پیدا کنید. معمولا فیلتر تخلیه را در جلو و پایین دستگاه، پشت یک پنل می‌توانید پیدا کنید.
 • پنل را باز کنید.
 • مقداری پارچه یا حوله و یک ظرف بزرگ، مثل تشت را زیر فیلتر قرار دهید تا کف زمین خیس نشود.
 • فیلتر را تخلیه کنید.
 • فیلتر پمپ را باز کنید.
 • اجازه دهید آب روی پارچه و یا ظرف تخلیه شود.
 • فیلتر را تمیز کنید. هرگونه مو، پرز و دیگر اشیایی که در طول زمان می‌تواند باعث انسداد شود را نیز بردارید.
چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

در برخی لباسشویی ها، شلنگ تخلیه نیز در کنار فیلتر قرار دارد. در صورتی که شما هم از این مدل دستگاه ها استفاده می‌کنید:

 • آن را از جای خود جدا کنید.
 • شلنگ را روی ظرف قرار دهید.
 • سپس در پوش آن را بردارید تا آب تخلیه شود.
 • آن را در جای خود قرار دهید و درپوش آن را بگذارید.

علت دوم: خرابی قفل در ماشین لباسشویی

تمام ماشین لباسشویی‌ها دارای قفل یا میکروسوییچ هستند، که وظیفه دارد حین کار کردن دستگاه، در را به طور کامل بسته نگه دارد و مانع باز شدن آن بشود. همچنین اگر این قفل کامل بسته نشود، ماشین لباسشویی روشن نشده و شروع به کار نخواهد کرد.

راه کار: اگر پس از استفاده از لباسشویی قفلِ در باز نشد و لباس‌ها داخل آن مانده بود، می‌توانید برای غیرفعال کردن آن از ضامن دستی استفاده کنید. این ضامن زیر قفل و یا در بخش مواد شوینده قرار دارد. پس از پیدا کردن آن می توانید در را باز کنید. اما فراموش نکنید که پس از بازکردن در با استفاده از ضامن، باید اقدام به تعویض قفل (میکرو سوییچ) کنید.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

علت سوم: پوسیدگی و خرابی لولای در ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی در قسمت درب خود، دارای زبانه و لولا هستند که برای قفل و چفت شدن آن به کار می‌رود. این لولا معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده است و باعث چرخش راحت درب می‌شود. این امکان وجود دارد که خرابی و پوسیدگی لولا، دلیل باز نشدن درِ ماشین لباسشویی و قفل شدن آن باشد.

راهکار: شما می‌توانید با بررسی لولا، از خرابی و یا سلامت زبانه اطمینان حاصل کنید؛ همچنین دقت کنید که تمامی پیچ‌ها سفت بسته شده باشند. در صورتی که متوجه هرگونه خرابی در لولا، زبانه، پیچ ها، واشر و … لباسشوی خود شدید، می‌توانید با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

در صورتی که از لباسشویی های درب از بالا استفاده می‌کنید، کمی قضیه فرق می‌کند؛ چراکه درب لباسشویی قفل شده، معمولا به دلیل معیوب شدن لولا ها اتفاق می‌افتد. این لولاها می‌توانند با گذشت زمان فرسوده شده و آسیب ببینند؛ به خصوص اگر به‌جای فلز از جنس پلاستیک ساخته شده باشند. در صورت خرابی لولاها عملیات تعویض آن ها را باید به فردی مجرب بسپارید تا از خرابی و صدمات بیشتر جلوگیری کنید.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

علت چهارم: خرابی یا شکستگی دستگیره ماشین لباسشویی

اگر دستگیره در (فلاپی) ماشین لباسشویی‌ تان شل شده است، احتمال شکستگی آن وجود دارد.

راه کار: خرابی دستگیره از مواردی است که ممکن است برای هر مدل ماشین لباسشویی اتفاق بیفتد. اما نوع آسیب دیدگی می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر این مورد را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید.

توجه: تلاش فرد غیرمتخصص در راستای باز کردن درب لباسشویی به وسیله کارت یا سیم و اشیائی از این دسته، می‌تواند باعث آسیب بیشتر به دستگاه شود.

علت پنجم: مشکل سوئیچ فشار ماشین لباسشویی

اگر سوئیچ فشار خراب بوده و یا در سیستم فشار انسدادی وجود داشته باشد، حتی اگر آب هم به درستی از پمپ خارج شده باشد، درب لباسشویی می‌تواند گیر کند. علت این امر امکان به دام افتادن هوایی است که قفل درب را کنترل می‌کند. در برخی از ماشین های لباسشویی اگر سوئیچ فشار ریسِت نشود، قفل درب بسته نگه داشته می‌شود.

راه کار: لباسشویی را خاموش کنید و اجازه دهید قفل درب خنک شود. درب بعد از چند دقیقه باز خواهد شد.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

علت ششم: قفل حرارتی ماشین لباسشویی

قفل حرارتی باید حدود دو دقیقه پس از پایان چرخه، درب ماشین لباسشویی را رها کند. در واقع وظیفه قفل حرارتی جلوگیری از گسترش گرما در لباسشویی است؛ بنابراین حتی وقتی ماشین لباسشویی خاموش است، بلافاصله قفل درب باز نمی‌شود.

راه کار: ماشین لباسشویی را برای حدود پنج دقیقه خاموش کنید تا قفل خنک و آزاد شود؛ در نهایت شما قادر خواهید بود درب را باز کنید. گاهی اوقات، خود قفل حرارتی گیر می‌کند. در چنین مواردی ضربه محکم به ناحیه زبانه، ممکن است باعث آزاد شدن قفل شود.

علت هفتم: مسائل مربوط به گرم شدن خیلی زیاد

اگر از لباسشویی خود زیاد استفاده می‌کنید، گاهی اوقات گرمای بیش از حد باعث می‌شود ماشین لباسشویی از کار بیفتد و یا به صورت عادی کار کند اما فقط درب آن باز نشود.

یکی از نکاتی که همواره باید مراقب آن باشید، دمای درب ماشین لباسشویی است. اگر با لمس در متوجه شدید که خیلی گرم است، بهتر است قبل از استفاده مجدد از دستگاه، مدتی صبر کنید.

راه کار: درهنگام مواجهه با گرمای بیش از حد، برای خنک شدن مدتی به دستگاه زمان دهید؛ دستگاه دمای خود را اصلاح خواهد کرد.

توجه داشته باشید که باید از گرم شدن مداوم لباسشویی خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند باعث آسیب شدید و حتی سوختن مدارهای موجود در دستگاه شود.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

علت هشتم: فعال شدن قفل کودک ماشین لباسشویی

فعال شدن قفل کودک هم از مواردی است که می‌تواند علت باز نشدن درب لباسشویی باشد.

راه کار: از آنجایی که غیرفعال کردن قفل کودک در هر برند متفاوت است، باید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی‌تان مراجعه کنید. همچنین با جستجوی نام و مدل دستگاه در اینترنت هم می‌توانید درب لباسشویی خود را باز کنید.

به عنوان مثال: اگر درب لباسشویی ال جی شما باز نمی‌شود و علت درب لباسشویی قفل شده ال جی شما، فعال شدن قفل کودک آن باشد، بر روی صفحه نمایش لباسشویی کد خطای CL را مشاهده می‌کنید. همچنین اگر علت قفل شدن لباسشویی سامسونگ نیز همین مورد باشد، علامتی قرمز رنگ، شبیه به صورت کودک می‌بینید. در این حالت باید قفل کودک را غیر‌فعال کنید تا بتوانید درِ لباسشویی سامسونگ خود را باز کنید.

ساز و کار باز کردن قفل کودک لباسشویی سایر برندها نیز مشابه همین موارد، اما با تفاوت‌های جزئی است.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

علت نهم: شکستن دستگیره در

دستگیره های ماشین لباسشویی شکننده و حساس هستند، بنابراین به راحتی آسیب می‌بینند. سعی نکنید درب ماشین لباسشویی را به زور باز کنید، در عوض، از یک نوار یا نخ باریک استفاده کنید. توجه داشته باشید که این روش چندان توصیه نمی‌شود، اما در مواقع ضروری ممکن است به کارتان بیاید.

ریسمان را دور چارچوب در بپیچید و به سمت دیگر قفل درب بکشید. نکته این کار در حرکت دادن ریسمان است که قفل در باز شود.

در صورتی که این روش هم کارساز نبود، بالای ماشین لباسشویی را باز کنید. سپس گیره درب را پیدا کنید و آن را فشار دهید تا در را رها کند.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

چرا درب لباسشویی قفل نمی‌شود؟

حال که تمامی دلایل درب لباسشویی قفل شده را برسی کردیم، خوب است که آن روی سکه را هم ببینیم؛ یعنی قفل نشدن درب لباسشویی.

این مشکل، مربوط به مکانیزم قفل شدن یا آزاد سازی درب است و می تواند برای هر ماشینی که بیش از ۳ سال استفاده شده، اتفاق بیافتد. در چنین مواقعی، احتمالا با وضعیت زیر رو به رو می‌شوید:

۱- وقتی درب لباسشویی را می‌بندید، صدای کلیک می‌دهد، اما ماشین قفل نشده و یا روشن نمی‌شود.

۲- در هنگام بستن درب، اصلا صدا نمی‌دهد.

۳- دستگاه را روی یک چرخه شستشو قرار دادید و آن را فعال کردید. اما وقتی که برگشتید، متوجه شدید که درب دستگاه باز است، آن هم درحالی که دستگاه در حال کار است.

برای حل این مشکل، می‌توانید اقدام به تعویض قفل درب کنید. در ادامه، آموزش تمامی مراحل تعویض قفل درب لباسشویی را آورده‌ایم.

چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟
چگونه قفل ماشین لباسشویی را باز کنیم؟

مراحل تعویض قفل درب ماشین لباسشویی

اگر علت باز یا بسته نشدن درب لباسشویی از قفل آن باشد باید آن تعویض کنید. مراحل تعویض قفل که در زیر برای ذکر شده است، برای هر نمونه ماشین لباسشویی کاربرد دارد:

 1. دوشاخه ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید.
 2. سیم برق را از دستگاه جدا کنید.
 3. با توجه به مدل ماشین لباسشویی، پنل بالا یا جلوی ماشین را جدا کنید.
 4. لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را به آرامی جدا کنید.
 5. در این مرحله پیچ‌های اطراف قفل را باز کنید و آن را تعویض کنید.
 6. حتما توجه داشته باشید این کار با دقت انجام گیرد و پیچ‌های مربوط به آن را محکم ببندید.
 7. تسمه دور در ر ا با دقت نصب کنید.
 8. پنل‌های مربوط به ماشین را به آرامی و با دقت در قسمت مربوط به خود قراردهید.

نکته: در مراحل اولیه جداسازی، چگونگی اتصالات را بخاطر بسپارید و با دقت و به درستی آن را انجام دهید. همچنین در پایان از اتصال قفل درب لباسشویی به برد اصلی اطمینان حاصل کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود