زلزله ۷.۸ ریشتری ترکیه با پس‌لرزه‌های شدید بیش از ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت + ویدیوها

زلزله ۷.۸ ریشتری ترکیه با پس‌لرزه‌های شدید بیش از ۱۲۰۰ کشته برجای گذاشت + ویدیوها

زلزله ترسناک ۷.۸ ریشتری در ترکیه، که پس لرزه شدید دیگری به دنبال داشت، خانه ها و ساختمان های این کشور را ویران کرد. این زمین لرزه در ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد به وقت محلی، در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد. کانون این زلزله در مرز ترکیه و سوریه و در ۲۶ کیلومتری شمال شرق غازی‌انتپ ترکیه اعلام شده است.

آنچه درباره هارپ باید بدانیم

ویدیوهای ترسناک از زلزله 8 ریشتری ترکیه

آژانس مدیریت حوادث و فوریت های اضطراری ترکیه، شدت این زمین لرزه را ۷.۴ اندازه گیری کرد و گفت که مرکز آن در شهر پازارجیک بوده است. ترکیه از آنجایی که در بالای خطوط گسل اصلی قرار دارد، اغلب دچار زلزله می شود.

شدت زمین‌لرزه به اندازه‌ای بود که مردم، شبانه در بسیاری از شهرهای ترکیه، سوریه و لبنان، از ترس ریزش ساختمان‌ها و پس‌لرزه‌ها، در سرمای زمستان به خیابان‌ها آمدند.

ویدیوهای ترسناک از زلزله 8 ریشتری ترکیه

این زلزله بار دیگر این سوال را مطرح کرد که چرا بیشتر زلزله‌ ها در شب اتفاق می‌ افتند؟ و اینطور به نظر می رسد که اغلب زلزله ها در زمستان رخ می دهند.

سفارت عربستان سعودی در آنکارا از کشته‌شدن دست‌کم ۶ شهروند این کشور در این زمین‌لرزه خبر داده است.

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در گزارشی از آخرین وضعیت زمین‌لرزه در این کشور خبر داد و گفت:«تا این لحظه دست‌کم ۶ پس‌لرزه به بزرگی بیش از ۶ درجه در مقیاس ریشتر در ترکیه ثبت شده که بزرگترین آن‌ها ۶.۶ ریشتر بوده است».

تصاویری که ابعاد وحشتناک زمین لرزه امروز به مرکزیت شمال کوردستان را نشان میدهد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در اولین واکنش خود به این حادثه گفت: «هنوز نمی‌توان برآورد واضحی از حجم خسارات مادی و انسانی زمین‌لرزه ارائه کرد».

ویدیوهای ترسناک از زلزله 8 ریشتری ترکیه

وی افزود: «همه یگان‌ها و مؤسسات و نهادها تحت فرماندهی اداره حوادث و فوریت‌ها به حال آماده‌باش کامل سطح ۴ درآمده‌اند که این حالت، شامل درخواست برای ارسال کمک‌های بین‌المللی نیز می‌شود».

ویدیوهای ترسناک از زلزله 8 ریشتری ترکیه

اردوغان همچنین ضمن آرزوی سلامتی برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در استان قهرمان مرعش اعلام کرد: وزارتخانه‌های بهداشت و کشور و نیز اداره حوادث و فوریت‌ها و ادارات همه استان‌ها و تمامی دیگرمؤسسات باید به‌سرعت، کار امدادرسانی را ادامه دهند.

در ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده، کودکی دیده می شود که زیر آوار زلزله ترکیه مدفون شده و زنده و سالم به نظر می رسد.

این زمین لرزه در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان سعودی و بخش‌هایی از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان و… ثبت شده است.

ویدیوی زیر آثار لرزش های زلزله ترکیه را در یکی از فروشگاه های لبنان نشان می دهد.

انفجار خط لوله گاز در استان ختای ترکیه

در پی وقوع زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری، انفجاری در خطر لوله گاز استان ختای ترکیه به وقوع پیوسته است.

مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه اعلام کرد در پی زمین‌لرزه شدید که مرکز آن در ترکیه بود و مناطقی از غرب آسیا را نیز لرزاند، در حال بررسی احتمال خطر سونامی در منطقه است.

ویدئویی از دوربین مداربسته در یکی از فروشگاههای ترکیه لرزش های زمان وقوع این زمین لرزه را ثبت کرده است:

ویدئویی از لحظه ریزش یک ساختمان هشت طبقه در پی وقوع زلزله ترکیه منتشر شده است.

بر اثر پس لرزه های شدید، ساختمان ها به یکباره فرو می ریزند.

در پی وقوع این زلزله ۷.۸ ریشتری، ترکیه از کشورهای مختلف جهان و نهادهای بین‌المللی درخواست کمک کرده است. وزیر خارجه سوئد در پی وقوع حادثه دلخراش زمین‌لرزه اعلام کرد: «ما از طریق اتحادیه اروپا و ریاست خود در این اتحادیه به ترکیه کمک و هماهنگی‌های لازم برای حمایت در خصوص زلزله را انجام خواهیم داد».

درحالی که شمار کشته‌های زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۱۲۰۰نفر ‌رسیده‌، زلزله‌ای ۷.۸ریشتری مجددا جنوب ترکیه را لرزاند. گفته می شود این زمین لرزه در دمشق و لاذقیه سوریه و اربیل و بغداد عراق هم احساس شده است.

این زمین لرزه همچنین یک پس لرزه ۶ ریشتری داشته و بنابر اعلام مرکز زمین شناسی جمهوری آذربایجان، پس‌لرزه‌های این زمین لرزه ممکن است تا یک ماه ادامه داشته باشد.

هنوز گزارشی از تلفات یا خسارات احتمالی ناشی از وقوع این زمین لرزه جدید منتشر نشده است.

لحظه وقوع زلزله ۷.۸ ریشتری در شهر آدانا ترکیه که دقایقی پیش به وقوع پیوست:

فروریختن یکباره ساختمان ها در ترکیه یک روز پس از زلزله، که باعث وحشت مردم این کشور شده است:

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود