ماجرای مسمومیت سریالی مدارس دخترانه قم و تعطیل شدن مدارس

ماجرای مسمومیت سریالی مدارس دخترانه قم و تعطیل شدن مدارس

در سه ماه گذشته بارها شاهد این خبر بودیم که دانش آموزان مدرسه ای در قم به دلایل نامشخص مسموم شده‌اند. این مسمومیت های پی در پی و مشکوک در مدارس قم که هنوز علتی برای آنها اعلام نشده و تاکنون دانش آموزان زیادی را راهی بیمارستان کرده، سبب شده تا مسئولین این استان تصمیم بگیرند برای بررسی این موضوع مدارس را تا روز شنبه تعطیل کنند.

صبح دوشنبه ۱۷ بهمن گزارش شد که گروهی از والدین دانش‌آموزان مدرسه حضرت فاطمه در محله کیوانفر قم برای پیگیری وضعیت سلامت فرزندانشان در مقابل این مدرسه تجمع کردند.

همچنین گزارش شد که عده‌ای از دانش‌آموزان دو مدرسه شاهد رضوی و هنرستان حسن برقعی با علائمی مثل سرفه شدید، حالت تهوع،‌ سرگیجه و سردرد با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

در پی این حادثه، مجید محبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم، از «مسمومیت ۶۱ دانش‌آموز از ۸ مدرسه قم» تنها در روز گذشته، دوشنبه ۱۷ بهمن، خبر داد و گفت که از این عده هنوز «۴۷ دانش‌آموز در مراکز درمانی استان قم تحت نظر پزشکان هستند.»

او وضعیت این دانش‌آموزان را مساعد توصیف کرد و گفت که در صورت پایداری حال عمومی دانش‌آموزان تا ساعاتی دیگر از بیمارستان مرخص می‌شوند.

این در حالی است که در روز یکشنبه ۱۶ بهمن نیز مسمومیت در ۴ واحد آموزشی شهر قم گزارش شده بود. این مقام بهداشتی استان قم همچنین از ادامه بستری بودن ۵ نفر از دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی میثم که روز یکشنبه به بیمارستان منتقل شده بودند خبر داد. او گفت که بیشتر دانش‌آموزان مرخص شدند و فقط ۵ نفر نیاز به مراقبت بیشتر داشتند.

ادامه مسمومیت دانش آموزان دختر در قم و تعطیلی مدارس

تعطیلی مدارس قم

در پی سریال مسمویت دانش آموزان قمی، روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش قم اعلام کرد به جهت بررسی دلایل بروز مسمومیت در مدارس قم، و در خواست اولیای دانش آموزان، تمامی واحدهای آموزشی روزهای سه شنبه و چهارشنبه به صورت مجازی فعالیت می‌کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قم گفت در آزمایشات صورت گرفته از دانش آموزانی که به بیماستان‌های قم منتقل شده‌اند تا کنون مورد خاصی مشاهده نشده است. او در‌باره دلیل بروز این حوادث نیز گفت: «همکاران علائمی دال بر وجود گاز CO در برخی مدارس مشاهده کرده‌اند که البته این نتایج قطعی نیست و نیازمند بررسی‌ها تکمیلی است.»

پیش از این نیز در پی وقوع حوادث مشابه، هشتم بهمن ماه ۱۵ دانش آموز دبیرستانی، دوشنبه دهم بهمن ماه،‌ ۱۷ دانش آموز و یک معلم در مدرسه دخترانه فاطمیه قم،‌ چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۷ دانش آموز و یک معلم،‌ نهم آذرماه ۱۸ دانش‌آموز دختر هنرستان نور در قم، ۲۲ آذر ماه ۵۱ دانش‌آموز این دبیرستان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گفته غلامرضا رضایی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش قم، حدود ۱۰،‌ ۱۱ مدرسه درگیر این مساله شدند که از این تعداد فقط یک مدرسه پسرانه و بقیه مدارس دخترانه بوده است.

همچنین گزارش‌هایی از بروز حادثه مسمومیت در مدارس قرائتی پردیسان، میثم تمار منطقه سالاریه و دو مدرسه طاها و امامی وجود داشت که اعلام شد در بررسی تخصصی مسئولان آتش نشانی و مرکز بهداشت استان قم در سه مدرسه هیچگونه آلودگی شناسایی نشده و فقط در مدرسه امامی قم به دلیل نقص دستگاه گرمایشی ۳ دانش‌آموز به علت مسمومیت با منوکسید کربن به بیمارستان اعزام شدند.

اما این‌بار گزارش شده که دانش‌آموزان وقتی در حیاط مدرسه بودند از بویی نامطبوع شکایت کردند و در اثر استنشاق گازی نامشخص مسموم شدند.

ادامه مسمومیت دانش آموزان دختر در قم و تعطیلی مدارس

نماینده قم در مجلس: این حوادث امنیتی است

مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس ایران چند روز پیش تکرار حوادث مسمومیت دانش آموزان در مدارس استان قم را طبیعی ندانست و گفته بود که این موضوع علاوه بر وزارت آموزش و پرورش از طرف مسئولان امنیتی هم در دست پیگیری است.

چهارشنبه گذشته روابط عمومی دادستانی قم از تشکیل جلسه‌ای با حضور دادستان عمومی و انقلاب قم، معاون استاندار و مسئولانی از پدافند غیرعامل،‌ دانشکده علوم پزشکی، آتش‌ نشانی و آموزش و پرورش استان برای بررسی ابعاد و علل بروز این حادثه و راهکار پیشگیری خبر داد.

مجید محبی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم گفت، که روز یکشنبه ۱۶ بهمن کارشناسانی از سازمان پدافند غیرعامل به قم آمدند و آزمایش‌های لازم را انجام دادند.

ادامه مسمومیت دانش آموزان دختر در قم و تعطیلی مدارس

بوی مشکوک و علائمی شبیه مسمومیت

موضوع مسمومیت دانش‌آموزان داستان عجیب و غریبی است که تاکنون ۱۱ مدرسه را درگیر خود کرده‌است. بر اساس اطلاعات غیررسمی تاییدنشده، دانش آموزان در کلاس درس یا حیاط مدرسه ناگهان بویی به مشامشان می‌رسد و بعد از آن دچار سرگیجه و مسمومیت می‌شوند.

این اتفاق آن‌قدر مشکوک بوده که حالا مسئولان ارشد استان و مقامات امنیتی قم هم درگیر موضوع شده‌اند. غلامرضا رضایی، مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم، به روزنامه شرق گفت: «هنوز این موضوع برای ما معماست، مسئولان استان همه بسیج شدند و در حال پیگیری هستند تا مسئله را حل کنند».

بیشتر بخوانید:

ماجرای تکان دهنده آزار جنسی چند کودک توسط مرد ۷۰ ساله در قم

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود