ادعای خبرساز رئیس سابق بنیاد مستضعفان درباره ویلای مصادره ای حسن روحانی

ادعای خبرساز رئیس سابق بنیاد مستضعفان درباره ویلای مصادره ای حسن روحانی

ادعاهای خبرساز طهماسب مظاهری، رئیس سابق بنیاد مستضعفان درباره خانه مصادره ای که پس از انقلاب در اختیار حسن روحانی قرار گرفته بود، با واکنش وی مواجه شده است.

طهماسب مظاهری، رئیس سابق بنیاد مستضعفان در سال های ۶۳ تا ۶۸ که در دولت اول محمود احمدی نژاد نیز مدتی ریاست بانک مرکزی را برعهده داشت، به تازگی کتابی از خاطرات خود به نام «لحظه‌ ای از تاریخ» منتشر کرده که در بخشی از آن روایتی از چالش‌ های میان بنیاد مستضعفان و حسن روحانی بر سر خانه ای ویلایی متعلق به این بنیاد در خیابان پاسداران ِ تهران مطرح کرده است. مظاهری در روایت خود مدعی شده حسن روحانی در مدت اقامت خود در این خانه‌ ویلایی نه حاضر به پرداخت هزینه ی اجاره ی خانه بوده و نه هزینه ی خرید آن.

ویلای حسن روحانی

در این کتاب آمده است:

یکی از خانه‌های ویلایی بنیاد در خیابان پاسداران در دوران حضور آقای روحانی در مجلس در اختیار ایشان قرار گرفته بود، در آن زمان به ایشان ابلاغ شد یا خانه را بخرند یا اجاره آن را پرداخت کنند؛ برای اجرای آن کار به مدت دو ماه با ایشان بحث شد، اما کار جلو نمی‌رفت! روزی از آقای کرباسیان که نماینده بنیاد در این امر بود پرسیدم که چرا این موضوع این‌قدر طول کشید! ایشان پاسخ داد که چندبار برای بررسی، مشاهده و ارزیابی به دم منزل ایشان رفتیم، اما روحانی در را به روی ما باز نکرد!

سرانجام کارشناس، همراه با مأمور دادستانی به در منزل ایشان فرستاده بودند تا بتوانند ارزیابی لازم را از آن منزل انجام دهند، این اتفاق در حالی روی داد که همه افرادی که آن زمان از خانه‌های بنیاد استفاده می‌کردند حاضر بودند اجاره آن را پرداخت کنند، تا جایی که آقای هاشمی می‌گفت تا زمانی که اجاره آن منزل را نداده بودم در مجلس نماز می‌خواندم! اما روحانی از پرداخت اجاره منزلی که متعلق به بیت‌المال بود سرباز می‌زد! اگرچه فرستادن ضابط قضایی به در منزل روحانی باعث دلخوری ایشان شد، اما من از کار معاون خود در بنیاد حمایت کردم. قیمت آن خانه در آن زمان حدود سیزده و نیم میلیون تومان بود، اما آقای روحانی ادعا می‌کرد که کارشناس قیمت را بالا زده و این خانه حدود ۸ میلیون تومان ارزش دارد!

برای رفع اختلاف کارشناس دیگری را فرستادم و به آقای روحانی اعلام کردم که اگر کارشناس جدید قیمت کمتری را اعلام کند من نظر دومی را اعمال می‌کنم، اما کارشناس دوم قیمتی در حدود چهارده و نیم میلیون تومان برای این خانه برآورد کرد. من به روحانی گفتم شما همین مبلغ ۱۳ میلیون و ۵۰۰ را بدهید و طبق قانون ما می‌توانیم تا ۱۰ درصد نیز به شما تخفیف بدهیم، اما در کمال تعجب روحانی خواستار ۴۰ درصد تخفیف بود!

من به ایشان اعلام کردم که نمی‌توانم خلاف آیین‌نامه عمل کنم، اما روحانی در جواب گفت آیین‌نامه را خودتان نوشته‌اید پس می‌توانید به من تخفیف بیشتری بدهید، در نهایت به ایشان گفتم پس معامله کنسل است و شما بهتر است این ملک را اجاره کنید که روحانی از من دلخور شده و با اوقات تلخی از دفترم خارج شد.

ویلای حسن روحانی

پس از انتشار این خبر، وبسایت حسن روحانی در مطلبی با تیتر «حسن و خسین و طهماسب؛ ماجرای خرید خیالی ویلای اعیانی!» ادعاهای طهماسب مظاهری را رد کرد.

در مطلب وبسایت روحانی آمده است:

طهماسب مظاهری، رئیس اسبق بانک مرکزی در کتاب خاطراتش که به تازگی منتشر شده، روایتی از دوره ریاست خود بر بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی (۶۸-۱۳۶۳) درباره نقل و انتقال یک خانه در خیابان پاسداران خاطره‌پردازی کرده ولی متاسفانه با خلط مباحث دچار تحریف تاریخی شده است.

مظاهری در این روایت خود چندین موضوع را با یکدیگر تلفیق کرده که علتش یا یاری نکردن حافظه بوده یا عدم اطلاع او از سوابق موضوع اما حاصلش قصه این خانه ویلایی خیابان پاسداران شده است.

بنا به بررسی خبرنگار ما اشتباهات فاحش آقای مظاهری از این قرار است:

۱- این خانه در خیابان قلهک بوده نه پاسداران.

۲- پس از فاجعه هفتم تیر و کشف یک خانه تیمی در کنار منزل دکتر روحانی، دستگاه‌های امنیتی به آقای هاشمی هشدار می‌دهند که ادامه سکونت برخی مسئولان در منزل خود به مصلحت نیست؛ به خصوص که دستگاه‌های امنیتی مستنداتی از تحرکات و عملیات یک خانه تیمی منافقین جنب منزل روحانی در اختیار داشتند. تا در اختیار گذاشتن خانه جدید، دکتر روحانی چندین هفته در محل مجلس شورای اسلامی می‌ماند. آقای هاشمی و بسیاری مقامات دیگر نیز در آن مقطع برای حفظ امنیت و تا تامین خانه جدید، مجبور به اقامت در مجلس شدند که در خاطرات آقای هاشمی به آن اشاره شده است. نهایتا بنیاد مستضعفان خانه‌ای را به آقای هاشمی واگذار کرد و ایشان هم آن را در اختیار دکتر روحانی قرار داد؛ بنابراین خانه در اصل از سوی بنیاد مستضعفان به آقای هاشمی واگذار شده بود نه دکتر روحانی. در خاطرات هاشمی هم به آن اشاره شده است.

۳. بنیاد مستضعفان هیچگاه پیشنهاد فروش خانه به دکتر روحانی را نداده است.

۴- در نهایت آن خانه به قیمت ۷ میلیون تومان فروخته شد. مبلغ ۱۳.۵ میلیون تومان رقم فروش این خانه و خانه کناری آن بود که محمدجواد لاریجانی در آن سکونت داشت.

۵- در این مدت دکتر روحانی نه آقای مظاهری را دیده و نه به دفتر او مراجعه کرده است، بلکه فقط با آقای کرباسیان مسئول وقت املاک بنیاد صحبت کرده که موضوع آن هم خرید خانه نبوده چون خانه مالک جدیدی داشت.

۶- در همان زمان آقای مظاهری مکاتبه‌ای در این مورد با نخست‌وزیر وقت داشته که پاسخ مناسب نیز دریافت کرده است.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود