آخرین زیردریایی روسی کلاس «آکولا» و الهام بخش فیلم The Hunt for Red October نیز بازنشسته شد

آخرین زیردریایی روسی کلاس «آکولا» و الهام بخش فیلم The Hunt for Red October نیز بازنشسته شد

بیش از ۴۰ سال پس از اینکه برای اولین بار وارد سرویس شد، روسیه زیردریایی دمیتری دونسکوی (Dmitri Donskoy) را از سرویس خارج کرد و با این کار، فصلی در تاریخ زیردریایی های روسیه بسته شد. زیردریایی دونسکوی که روزگاری یکی از مرگبارترین و بزرگ ترین سلاح های جهان بود، بعد از پایان خدمتش به سمت یک مرکز اسقاط خواهد رفت. این زیردریایی کلاس آکولا (Akula) که سلاح های معادل ۲۰ میلیون تن تی ان تی را در خود جای داده بود، الهام بخش رمانی به نام The Hunt for Red October در سال ۱۹۸۴ و نسخه سینمایی آن به همین نام با بازی شان کانری و دنزل واشنگتن در سال ۱۹۹۰ شد.

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

زیردریایی دمیتری دونسکوی همراه با دو کشتی دیگر در همین کلاس در انتظار اسقاط خواهند بود. دو رآکتور هسته ای OK-650 آن که هر کدام ۱۹۰ مگاوات الکتریسیته تولید می کنند نیز پیش از بدنه خود زیردریایی، اسقاط خواهند شد و سپس نوبت به بقیه سیستم انرژی هسته ای و بدنه زیردریایی خواهد رسید. زیردریایی دمیتری دونسکوی که با شماره روی بدنه اش TK-208 نیز شناخته می شود آخرین زیردریایی روسی در کلاس آکولا بود که هنوز در خدمت حضور داشت. زیردریایی های کلاس آکولا در میان کشورهای غربی با نام تایفون (Typhoon) شناخته می شوند، اگر چه این نام هم به خود زیردریایی و هم موشک هایش اطلاق می شد. دونسکوی اولین زیردریایی در کلاس آکولا نیز بود که ساخت آن در سال ۱۹۷۶ آغاز شده و در سال ۱۹۸۱ به آب انداخته شد.

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

چند موشک پیشرفته برای روسیه باقی مانده است؟ برآورد اوکراین، غرب و تحلیلگران مستقل

رتبه بندی پیشرفته‌ ترین و خطرناک‌ ترین زیردریایی‌ های جهان؛ از «اوهایو» تا «فاتح» ایرانی

The Hunt for Red October (1990)

زیردریایی های کلاس آکولا بزرگ ترین و قدرتمندترین زیردریایی هایی هستند که تاکنون ساخته شده اند. هر کدام از این زیردریایی ها ۵۶۶ فوت (بیش از ۱۷۲.۵ متر) طول داشته و ستون آن نیز ۷۶ فوت (بیش از ۲۳ متر) طول داشت، در حالی که توان حمل ۳۳,۰۰۰ تن بار در حالت بارگیری کامل را داشت. هر زیردریایی کلاس آکولا به ۶ لانچر اژدر ۵۳۳ میلیمتری و ۲۰ فروند موشک های بالستیک زیردریایی-پرتاب SS-N-20 Sturgeon (R-39) مجهز بود. هر موشک حامل ۱۰ کلاهک است و هر کدام از این کلاهک ها دارای قدرت انفجار ۱۰۰ کیلو تنی هستند. برای مقایسه باید بدانید که زیردریایی های کلاس اوهایو (Ohio) ایالات متحده معمولاً ۲۴ فروند موشک Trident C-4، هر کدام دارای ۱۰۰ کلاهک، حمل می کند که در مجموع قدرت انفجاری آن ها به ۱۹.۲ مگاتن می رسد. موشک های Trident C-4 دقت و کارآیی بیشتری نسبت به موشک هایی داشتند که در زیردریایی های کلاس آکولا وجود داشتند.

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

همچنین زیردریایی های کلاس Akula به خاطر تنها گروهی از زیردریایی ها که دارای سوناهای داخلی بود نیز شناخته می شوند. سونای داخل این زیردریایی نسبتاً کوچک بوده و بر اساس گزارش های دولتی، هرگز عملاً مورد استفاده قرار نگرفت و تنها استفاده آن ها محفظه ای برای انبار کردن سیب زمینی بود. اما چنین امکانات تفریحی به ندرت در زیردریایی های جنگی دیده می شود. شاید مشهورترین ویژگی زیردریایی های کلاس Akula این بود که الهام بخش ابرزیردریایی اکتبر سرخ (Red October) در رمان شکار اکتبر سرخ شد.

روسیه آخرین زیردریایی کلاس آکولا را بازنشسته کرد

زیردریایی اکتبر سرخ یک نسخه بزرگ تر و روزآمد از کلاس آکولا به طول ۶۰۰ فوت (حدود ۱۸۳ متر) با شش لانچر موشک اضافه نسبت به نسخه های قبلی بود. این زیردریایی به سیستم پیشرانه دریایی مگنتوهیدرودینامیک (MHD) نیز مجهز بود که به آن امکان می داد بدون شناسایی شدن به عمق آب برود که از لحاظ نظری آن را به سلاحی موثر برای حمله پیشدستانه تبدیل می کرد که می توانست در یک حمله غافلگیر کننده ایالات متحده را نابود سازد.

۱۰ فیلم دیدنی اما نادیده گرفته شده ژانر زیردریایی که دیدن آن‌ها را به شما توصیه می‌کنیم

Velikiye Luki؛ رونمایی از جدیدترین زیردریایی دیزلی- الکتریکی روسیه در کلاس Lada

البته زیردریایی Donskoy از مدت ها قبل از نیروهای بازدارنده هسته ای روسیه حذف شده و برای دهه ها تنها به عنوان کشتی آزمایشی برای موشک های بالستیک زیردریایی-پرتاب کلاس بولاوا ( Bulava) به کار می رفت. ساخت موشک بالستیک بولاوا بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ با فراز و نشیب های بسیار همراه بود و برخی از فروندهای این موشک بلافاصله پس از پرتاب منفجر می شدند اما مشکل در نهایت شناسایی شده و این موشک در زیردریایی های جدید کلاسک بوری ( Borei) به کار گرفته شد.

بازنشسته کردن زیردریایی دونسکوی باعث می شود که اکنون رکورد بزرگ ترین زیردریایی جهان به زیردریایی های آمریکایی کلاس اوهایو برسد. روسیه در بازنشسته کردن آخرین فروند از زیردریایی کلاس آکولای خود مردد بود زیرا شخصیت این زیردریایی مانع بازنشستگی آن می شد، همان اتفاقی که در مورد بازنشستگی تنها ناو هواپیمابر روسیه، ناو آدمیرال کوزنتسف (Admiral Kuznetsov) رخ داد، علیرغم این که در سال های اخیر به هیچ وجه شرایط خوبی نداشته است. همانند ناوگان بزرگ تانک های روسی که این روزها در اوکراین شرایط خوبی ندارند، زیردریای دونسکوی نیز میراث دوران اتحاد جماهیر شوروی بود و ناتوانی در جایگزینی آن نشانه ای دیگر از کاهش قدرت نظامی روسیه پس از فروپاشی شوروی است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • شهروند بهمن ۲۳, ۱۴۰۱

    کلا روسیه کشوری مزخرف و عقب افتاده ست ، تمام تجهیزات شم آهن پاره ایی بیش نیستند