علت ایجاد جرم در گوش چیست؟

علت ایجاد جرم در گوش چیست؟

گوش های پر از جرم علاوه بر آزاردهنده بودن، می تواند باعث درد، کاهش شنوایی، وزوز گوش و سرگیجه شود و بر خلاف تصور، تمیز کردن گوش‌هایتان با گوش پاک‌کن ممکن است باعث بدتر شدن تجمع موم شوند. جرم گوش در داخل گوش شما تولید می شود تا به محافظت از گوش ها در برابر میکروب ها و تمیز نگه داشتن آنها کمک کند. در حالی که معمولاً جرم گوش خود به خود خارج می‌شود، اما ممکن است باعث انسداد گوش شود.

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که ممکن است مانع تخلیه طبیعی جرم گوش ها شود، از هدفون و سمعک گرفته تا شنا کردن. در ادامه، همه عواملی که باعث تجمع جرم گوش می شوند را بررسی می کنیم.

گوش پاک کن

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

بسیاری از مردم رضایت خود را از استفاده از یک غنچه پنبه برای خلاص شدن از شر گوش های خود می دانند. اما گوش پاک کن ها ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر داشته باشند. گوش پاک کن، جرم را بیشتر به داخل گوش فشار می‌دهد و باعث انسداد می‌شود. فشار دادن جرم گوش به داخل حتی منجر به پارگی پرده گوش یا کاهش شنوایی می شود.

شنا کردن

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

عفونت یا اوتیت گوش خارجی (Otitis externa)، یک عفونت باکتریایی، التهاب یا تحریک ناشی از آب در کانال گوش است. مجرای گوش لوله ای است که از دهانه گوش به پرده گوش می رود. وقتی آب در مجرای گوش باقی می ماند، باکتری ها می توانند رشد کنند و به دلیل التهاب مجرای گوش می تواند باعث تجمع جرم گوش شود.

این عفونت عمدتا کودکان را درگیر می کند و از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند.

عفونت گوش خارجی فقط به دلیل فرو رفتن در آب استخر ایجاد نمی شود. قرار گرفتن در مکان‌های گرم و مرطوب، آسیب به مجرای گوش و تمیز کردن یا خاراندن مجرای گوش با انگشتان یا گوش پاک کن نیز می‌تواند از دلایل این عفونت باشد.

هدفون داخل گوش

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

اکثر مردم یک جفت هدفون داخل گوشی دارند، چه با سیم و چه بلوتوث. اما این ابزار ضروری عصر مدرن می تواند برای گوش مضر باشد. در صورت استفاده طولانی مدت از هدفون داخل گوش، خروج جرم از گوش، به طور طبیعی متوقف می شود یا به داخل گوش برمی گردد. همچنین این هدفون ها، احتمال ورود باکتری یا کثیفی به گوش، به دام انداختن جرم و ایجاد عفونت را افزایش می دهند.

علاوه بر آن، این هدفون ها، بر جریان هوا تأثیر می گذارند و از خشک شدن جرم گوش جلوگیری کنند وچسبندگی آن تراکمش را افزایش می دهد.

شرایط پوستی

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

اما فقط چیزهایی که در گوش خود قرار می دهید نیستند که می توانند باعث انسداد آن شوند. بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس نیز می تواند در گوش اختلال ایجاد کنند. هر دو بیماری باعث پوسته پوسته شدن پوست می‌شوند و اگر جرم داخل گوش جمع شود، می‌تواند روی آن تأثیر بگذارد.

اگر اگزما دارید، زمانی که گوشتان در معرض تعرق، رطوبت بالا یا نوعی ضربه مانند خراشیدگی قرار می گیرد، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه در داخل گوش خود هستید. طبق گفته انجمن ملی اگزما، اگزمای گوش عفونی به دلیل خیس شدن طولانی مدت گوش ها ایجاد می شود.

سمعک

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

اگر از سمعک استفاده می‌کنید، احتمالاً تجمع منظم جرم گوش را تجربه خواهید کرد. سمعک‌ها می‌توانند تولید جرم گوش را توسط غدد سرومینوس (غدد عرق در مجرای شنوایی خارجی) افزایش دهند؛ بنابراین اطمینان از تمیز کردن مرتب آن بسیار مهم است. اگر سمعک ها به طور مداوم تمیز نشوند، موم و مواد زائد دوباره وارد گوش می شوند.

گوش گیر

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

مانند هدفون های داخل گوش، گوش گیرها می توانند روند تمیز کردن طبیعی گوش را مختل کنند. انواع مختلفی از گوش گیرها وجود دارد که کارشناسان توصیه می کنند در صورت داشتن مشکل با جرم گوش از برخی از انواع آن اجتناب کنید. متخصصان گوش و حلق و بینی در جنوب انگلستان، فوم و گوش‌گیرهای مخروطی لاستیکی نرم را بدترین عامل مشکلات گوش می دانند.

گوش‌گیرهای سیلیکونی یا سفارشی‌، که با قالبی متناسب با گوش شما ساخته می شوند، فقط سوراخ گوش را پر می‌کنند و به سختی کانال را مسدود می‌کنند، بنابراین انتخاب بهتری هستند.

مو در گوش

چه دلایلی باعث به وجود آمدن جرم گوش می شود؟

کارشناسان می گویند هدف از مو در گوش این است که به عنوان یک مانع در برابر باکتری ها عمل کند و آنها را از گوش دور نگه دارد. اما موهای زیاد داخل گوش، می تواند مشکل ساز شود. موهای زائد می تواند مانع از خروج جرم گوش شود.

هورمون های خاصی مانند تستوسترون می توانند با سیستم فولیکول مو تداخل داشته باشند. این امر می‌تواند باعث شود مردان با افزایش سن، موهای زبرتر و ضخیم‌تری در گوش‌های خود پیدا کنند.

منبع: dailymail
بدون نظر

ورود