۴ نکته مهمی که هر مردی باید در مورد هورمون تستوسترون بداند

۴ نکته مهمی که هر مردی باید در مورد هورمون تستوسترون بداند

تستوسترون یکی از محبوب ترین هورمون ها در میان مردان است که همه آن را دوست دارند و از داشتن آن سیر نمی شوند. باور عمومی بر این است که تستوسترون نقش مهمی در تنظیم روابط عمومی دارد، عضلات بدن را حفظ کرده و باعث می شود قدرت مردانگی تان خود را نشان دهد. تا حدود زیادی این باورها درست هستند. واقعیت دیگر این است که برخی سوء درک ها در مورد تستوسترون نیز وجود دارد، به ویژه در مورد مقدار کم این هورمون که با نام هورمون جنسی نیز شناخته می شود.

در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با چهار نکته اساسی آشنا کنیم که هر مردی باید در مورد تستوسترون بداند.

4 نکته ای که هر مردی باید در مورد تستوسترون بداند

بالاترین میزان تستوسترون در هنگام صبح است

اگر می خواهید نهایت استفاده را از تستوسترون ببرید، سحرخیز باشید. تستوسترون در ارتباط کامل با ریتم خواب یا همان ساعت بدن است. سطح تستوسترون در اوایل صبح بین ساعت های ۷ تا ۱۰ در بالاترین سطح خود قرار داشته و در طول عصر و شب به کمترین میزان خود می رسد. برای استفاده از میزان بالای تستوسترون در جریان تمرینات ورزشی، اطمینان حاصل کنید که این کار را در طول صبح انجام دهید. سطح بالای تستوسترون در طول صبح می تواند باعث تمرینات ورزشی بهتر و تمرکز بیشتر برای اکثر مردان باشد و انگیزه بیشتری برای انجام کارها داشته باشند.

4 نکته ای که هر مردی باید در مورد تستوسترون بداند

تستوسترون بر مغز و بدن تاثیرگذار است

اگر چه ارتباط مستقیمی بین سطح تستوسترون و رشد عضله و میل جنسی وجود دارد، اما سطح تستوسترون در بدن با چیزهایی فراتر از سلامت فیزیکی در ارتباط است. مطالعات بسیاری وجود دارد که بین سطح پایین تستوسترون و افسردگی و دیگر بیماری های مرتبط با خلق و خو ارتباطات مستقیم یافته اند. حتی سطح پایین تستوسترون با شروع زوال عقل و از دست رفتن حافظه نیز در ارتباط است. موضوعی که آن را با نام مغز مه آلود می شناسیم و دشواری در تمرکز و انگیزه نداشتن نیز همگی با کمبود سطح تستوسترون در بدن مرتبط هستند. افزایش سطح تستوسترون در این افراد، به وضوح با بهبود انگیزه و به یاد آوردن خاطرات همراه می شود.

4 نکته ای که هر مردی باید در مورد تستوسترون بداند

چند نوع هورمون تستوسترون وجود دارد

همه فکر می کنند که تستوسترون برای مردان و استروژن برای زنان نقش هورمون های مردانه و زنانه و هورمون های جنسی را دارند و همه ماجرا همین است اما واقعیت چیز دیگری است. در مورد تستوسترون، در واقع سه نوع هورمون تستوسترون در دسترس سلول ها قرار دارد. اول از همه تستوسترون آزاد است که به آسانی در دسترس سلول ها قرار دارد که استفاده کنند. دو نوع دیگر تستوسترون (و بخش اعظم تستوسترون موجود در خون) به پروتئین هایی در خون موسوم به آلبومین و گلوبولین مرتبط با هورمون جنسی (SHBG) متصل هستند. علاوه بر تستوسترون آزاد، تستوسترون متصل به آلبومین نیز در دسترسی بدن برای مصرف قرار دارد؛ این دو نوع تستوسترون با نام تستوسترون در دسترس زیستی (bioavailable) شناخته می شوند.

نوع سوم تستوسترونی است که به پروتئین های SHBG متصل است و برای استفاده در دسترس بدن نیست. با بالا رفتن سن در مردان، میزان SHBG افزایش یافته و سطح تستوسترون متصل به این پروتئین نیز افزایش می یابد. همه این ها را گفتیم که بدانید با یک تست خون می توانید میزان تستوسترون آزاد و سطح کل تستوسترون بدنتان را بفهمید.

4 نکته ای که هر مردی باید در مورد تستوسترون بداند

درمان جایگزینی تستوسترون ارتباطی با استروئیدها ندارد

مصرف استروئیدها بدون نسخه و دستور پزشک غیرقانونی است، و به همین خاطر است که بسیاری از مردان فکر می کنند که درمان جایگزینی تستوسترون نوعی درمان غیرقانونی مرتبط با استروئیدهاست اما این دو کاملاً با هم متفاوت هستند. جایگزینی تستوسترون به معنای افزایش سطح تستوسترون بدن از سطح پایین به سطح نرمال است، همان کاری که افراد با سطح هورمون تیرویید پایین یا افراد دیابتی دارای سطح انسولین پایین انجام می دهند.

در سوء مصرف استروئید آنابولی، افراد با سطح تستوسترون نرمال از استروئیدها برای بالا بردن سطح تستوسترون بدنشان استفاده می کنند. اما اگر سطح تستوسترون بدنتان پایین باشد، روش درمانی جایگزینی یا جبران تستوسترون می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و با امنیت کامل در مراکز درمانی انجام شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود