سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین به خاطر حمله به اوکراین دفاع می کنند

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین به خاطر حمله به اوکراین دفاع می کنند

از لئوناردو دی کاپریو تا ژان کلود ون دام، برخی سلبریتی ها از گرفتن عکس با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه خوشحال بوده و در حالی که لبخند می زدند در کنار پوتین عکس گرفته اند. اما بعد از حمله همه جانبه رهبر روسیه به اوکراین در اکتبر سال گذشته، بسیار با کمال میل از وی فاصله گرفته اند.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

برای مثال، ژان کلود ون دام بازیگر رزمی کار سرشناس، ماه گذشته از اوکراین دیدن کرد و فیلمی از او منتشر شد، در حالی که فریاد می زد «پیروز باد اوکراین» و در کنار سربازان اوکراینی ایستاده بود. در سال ۲۰۰۷، ژان کلود ون دام، دخترش و ولادیمیر پوتین که علاقه زیادی به هنرهای رزمی دارد، در کنار هم از یک مسابقه هنرهای رزمی ترکیبی در سنت پترزبورگ، روسیه دیدن کردند.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

لئوناردو دی کاپریو که در سال ۲۰۱۰ با پوتین دیدار کرد تا در مورد گونه در خطر انقراض ببر سیبری با او صحبت کند نیز بعد از حمله روسیه به اوکراین کمک های بشردوستانه ای در اختیار اوکراین قرار داده است. یک ماه پس از حمله روسیه به اوکراین، دی کاپریو کمک هایی مالی به کمیسیون عالی سازمان ملل در امور پناهجویان و کمک به کودکان اهدا کرد.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

ژرارد دپاردیو، بازیگر سرشناس فرانسوی نیز که رابطه بسیار نزدیکی با ولادیمیر پوتین داشته و شهروندی این کشور را نیز دریافت کرده بود، از زمان حمله روسیه به اوکراین به منتقد ولادیمیر پوتین تبدیل شده و از وی به خاطر «زیاده روی های دیوانه وارش» انتقاد کرده است. در سال ۲۰۱۳ بود که پوتین با امضای فرمانی اجرایی، به دپاردیو شهروندی روسی اعطا کرد. این بازیگر فرانسوی به خاطر بالا بودن مالیات در فرانسه، قصد داشت شهروندی روسیه را دریافت کرده و دارایی های خود را به این کشور منتقل کند. در نامه ای به تلویزیون دولتی روسیه در آن زمان، دپاردیو نوشته بود: «من رییس جمهور شما، ولادیمیر پوتین، را بسیار بسیار دوست دارم و این علاقه دوجانبه است».

بعد از شروع جنگ در اوکراین، دپاردیو در مصاحبه ای با آژانس فرانس پرس گفت: «روسیه و اوکراین همیشه کشورهای برادر بوده اند. من مخالف این جنگ برادرکشی هستم. من می گویم که سلاح ها را متوقف کرده و مذاکره کنید». در مارس ۲۰۲۲، مدت کوتاهی بعد از حمله روسیه به اوکراین، رسانه های فرانسوی مدعی شدند که دپاردیو شهروندی امارات متحده عربی را پذیرفته است اما مشخص نیست که این شهروندی جدید دقیقاً چه زمانی به این ستاره مشهور سینمای فرانسه اعطا شده است.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

در سال ۲۰۰۳ بود که پل مک کارتنی، نفر اول گروه بیتل ها از کرملین دیدار کرد و برای پوتین اجرا نمود. از زمان شروع جنگ اما، مک کارتنی همراهی خود را با اوکراین نشان داده است. در آوریل سال گذشته، مک کارتنی در آغاز تور جهانی ۲۰۲۲ خود در اسپوکان، واشنگتن، پرچم اوکراین را در دست داشته و در هوا چرخاند.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

در سال ۲۰۰۱، جک نیکلسون از ولادیمیر پوتین خواست که تهیه کنندگی فیلم بعدی او را بپذیرد، بعد از اینکه رییس جمهور روسیه به او گفته بود که فیلم One Flew Over the Cuckoo’s Nest با بازی نیکلسون را بسیار دوست دارد. اما نیکلسون در یک سال اخیر حمایت خود را از اوکراین در جنگ علیه روسیه ابراز کرده است. در ویدیویی که چند ماه بعد از حمله روسیه به اوکراین منتشر کرد، نیکلسون سنگی با رنگ های پرچم اوکراین در دست داشت و در شرح آن نوشته شده بود :«ما با مردم اوکراین هستیم».

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

با این وجود، برخی ستارگان طراز اول همچنان به ولادیمیر پوتین و دوستی شان با وی وفادار مانده اند، اگر چه شاید به طور کامل با جنگ در اوکراین موافق نباشند. شاید مشهورترین و واضح ترین پشتیبان ولادیمیر پوتین در میان سلبریتی ها، کسی نیست جز استیون سیگال ستاره هالیوودی و هنرهای رزمی که در سال ۲۰۱۶ شهروندی روسیه را بدست آورد،پس از آنکه ولادیمیر پوتین شخصاً پاسپورت روسی اش را به او تحویل داد. سیگال از دوستان قدیمی ولادیمیر پوتین به شمار می آید.

این بازیگر پیش تر از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ دفاع کرده و از حمله روسیه به اوکراین نیز پشتیبانی کرده است. در فوریه اخیر، پوتین به او مدال دوستی را به خاطر «فعالیت های بین المللی بشردوستانه و فرهنگی»اش اعطا کرد. سیگال که ۷۰ سال دارد، به خاطر بازی در فیلم های اکشن هالیوودی مانند The Patriot و Above the Law شناخته می شود. در سال ۲۰۱۷، اوکراین ورود سیگال به این کشور را به خاطر نگرانی های امنیتی به این کشور ممنوع کرد.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

راجر وارتز، موسس مشترک گروه راک پینک فلوید، نیز در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه گذشته از روسیه حمایت کرده و خواستار دعوت از این کشور برای حضور در این نشست شد. در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل در ۸ فوریه اخیر، واترز خواستار آتش بس فوری در اوکراین شد و گفت: «حمله به اوکراین توسط فدراسیون روسیه غیرقانونی بود. من به قوی ترین شکل ممکن آن را محکوم می کنم. همچنین، حمله روسیه به اوکراین بدون تحریک نبود، پس تحریک کنندگان را نیز به قوی ترین شکل ممکن محکوم می کنم».

در مصاحبه ای دیگر در فوریه اخیر، واترز گفته بود که پوتین «با دقت حکمرانی می کند، بر اساس اجماع در دولت فدراسیون روسیه تصمیم می گیرد». بعد از صحبت های واترز در این مورد، پولی سیمونز، همسر دیوید گیلمور از دیگر اعضای گروه پینک فلوید، او را «مدافع پوتین» نامید. یک هفته پیش از حمله روسیه به اوکراین، واترز به راشا تودی گفته بود که صحبت در مورد هر گونه حمله ای «بی اساس» و «پروپاگاندایی برای ایجاد چهره ای شرور از روسیه» است.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

در اکتبر سال گذشته بود که سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا، از دوستی خود با پوتین دفاع کرده و گفته بود که رهبر روسیه ۲۰ بطری وودکا و یک «نامه بسیار شیرین» برای تولدش ارسال کرده است. در یک فایل صوتی که به صورت مخفیانه ضبط شده بود، صدیای برلوسکونی شنیده می شود که به قانونگذاران ایتالیایی در جریان نشست پارلمان در مورد از سرگیری روابط خود با پوتین می گوید. در این کلیپ صوتی، که دفتر برلوسکونی صحت آن را تایید کرده، نخست وزیر سابق ایتالیا می گوید که رهبر روسیه او را «اولین نفر در پنج دوست واقعی اش» خطاب قرار داده است.

همچنین برلوسکونی، ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین را به خاطر وقوع جنگ در اوکراین سرزنش کرده و ماه گذشته در صحبت با رسانه های ایتالیایی گفته است که زلنسکی می توانست مانع از این جنگ شود: «من قضاوت بسیار بسیار منفی در مورد رفتار این مرد محترم دارم». برلوسکونی پیش تر جنگ در اوکراین را محکوم کرده و در آوریل گذشته نیز تصریح کرده بود که از رفتار رهبر روسیه «عمیقاً ناامید و غمگین» شده است.

سلبریتی هایی که همچنان از ولادیمیر پوتین دفاع می کنند

برنارد اکلستون رییس اجرایی سابق گروه فرمول یک و میلیاردر معروف نیز در تابستان گذشته گفته بود که حاضر است به خاطر ولادیمیر پوتین گلوله بخورد و جان فدای اوست. اکلستون در ژوئن ۲۰۲۲ به گود مورنینگ بریتین گفته بود: «متاسفانه او مانند بسیاری دیگر از افراد حوزه بیزینس است، قطعاً شبیه خودم، که ما گاهی اوقات دچار اشتباهاتی می شویم و وقتی اشتباه می کنید، شما باید نهایت تلاشتان را برای بیرون آمدن از آن انجام دهید». همچنین اکلستون از زلنسکی انتقاد کرده و تصریح کرده که رهبر اوکراین تلاش کافی بزرگی برای صحبت در مورد یک نقشه صلح نداشته و پوتین را «انسانی حساس» توصیف کرده است. او در مورد زلنسکی گفته است: «شخص دیگر در اوکراین، درک می کنم که حرفه قبلی او کمدین بوده است و فکر می کنم به نظر می رسد که می خواهد به حرفه اش ادامه دهد».

بعد از اینکه صحبت های اکلستون در مورد زلنسکی با اعتراضاتی همراه شد، رییس اجرایی سابق فرمول یک عذرخواهی کرده و به اسکای اسپورت گفت: «اغلب افراد، به نظر من، بدون اینکه خیلی فکر کنند بیرون آمده و حرف هایی می زنند. شاید من هم همین کار را کردم، و می توانم درک کنم که مردم فکر می کنند که من از کاری که او [پوتین] در اوکراین کرده است دفاع می کنم که اینطور نیست. من در دوران جنگ بزرگ شده ام، آخرین جنگ، پس می دانم که چطور است. و متاسفم برای مردم اوکراین که مجبورند به خاطر کاری که نکرده اند رنج می کشند. آن ها هیچ کار اشتباهی انجام نداده اند».

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود