M60 AVLB؛ خودرو زرهی آمریکایی که به پل تبدیل می شود در راه اوکراین + ویدیو

M60 AVLB؛ خودرو زرهی آمریکایی که به پل تبدیل می شود در راه اوکراین + ویدیو

دوری دیگر از کمک های نظامی ایالات متحده به اوکراین، برای اولین بار شامل خودروهای زرهی موسوم به AVLB خواهد بود. این خودرو زرهی که از تانک  M60 Patton متعلق به دوران جنگ سرد مشتق شده، می تواند یک پل تا شدنی را برای کمک به نیروهای خودی باز کرده تا تانک ها و دیگر خودروهای زرهی سنگین از روی آب ها یا دیگر موانع مانند خندق ها عبور کنند. اعلام این خبر که ارتش اوکراین به زودی این خودرو زرهی را نیز دریافت خواهد کرد نشان می دهد که کشورهای غربی در حال آماده شدن برای ارسال تانک های مدرن و خودروهی زرهی سنگین به جبهه اوکراین هستند.

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

پنتاگون اعلام کرده است که در بسته کمک های نظامی جدید خود به اوکراین، خودروهای زرهی AVLB و راکت توپخانه ۲۲۷ میلیمتری، گلوله توپخانه ۱۵۵ و ۱۰۵ میلیمتری، مهمات توپ خودکار ۲۵ میلیمتری، مهمات های نابود کننده و دیگر آیتم ها را به کی یف خواهد داد. ارزش کلی این بسته ۴۰۰ میلیون است و کاملاً از انبارهای خود ارتش ایالات متحده تامین خواهد شد. هنوز به تعداد خودروهای زرهی AVLB که به اوکراین ارسال خواهد شد اشاره ای نشده است. این خودرو زرهی در اختیار نیروهای تفنگدار دریایی و نیروی زمینی ارتش ایالات متحده بوده و قرار است با نسخه ای که از تانک M1 Abrams مشتق شده، جایگزین شوند.

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

استفاده از خودروهای زرهی AVLB بر پایه M60 در دهه ۱۹۸۰ توسط نیروهای تفنگدار ویژه آغاز شد اما طراحی پایه این خودرو بسیار قدیمی تر است. ارتش ایالات متحده اولین بار در اوایل دهه ۱۹۶۰ بود که از این طراحی استفاده کرد. اولین نمونه این خودرو زرهی که بر اساس تانک M60 ساخته شده بود در سال ۱۹۵۷ وارد سرویس شد. تفاوت اولیه بین M60 AVLB با دو خدمه و تانک M60، برداشته شدن برجک تانک و جایگزینی آن با یک مکانیزم هیدرولیک استقرار پل است. از دیگر تغییرات کمتر آشکارتر می تواند به ساختار درونی برای استقرار پل اشاره کرد. در قسمت جلوی بدنه، جایی که در تانک M60 راننده می نشیند، در خودرو M60 AVLB شاهد تعداد زیادی ساختار هیدرولیکی هستیم. به همین خاطر راننده این خودرو همراه با فرمانده، در جایگاه جدیدی در مرکز بدنه می نشیند، جایی که پیش تر جای رینگ برجک بود.

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

خود پل نیز به دو نیم تقسیم شده و وقتی خودرو در حال حرکت است تا می شود و سپس به کمک مکانیزم استقرار و باز کردن پل، مستقر می شود. طرح اولیه این پل حدود ۱۸.۳ متر طول داشته و عرض آن نیز ۳.۸ متر عرض دارد. در طی سال ها طرح های جدیدی ارائه شده که هر بار نرخ وزن آن افزایش یافته است. اینکه این پل چه وزنی را می تواند تحمل کند به شیوه استقرار آن بستگی دارد، و هر چه سطح بیشتری از آن روی زمین قرار داشته باشد وزن بیشتری را نیز تحمل خواهد کرد. برای مثال، نسخه پلی که در M60 AVLB به کار می رود می تواند وزن نسل کنونی تانک های M1A2 SEPv را تحمل کند، تانکی که حدود ۷۲ تن وزن دارد اما این توانایی تنها در صورتی است که پل روی شکافی حداکثر به طول ۱۴.۶ متر قرار گیرد.

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

استقرار پل حدود ۲ تا ۵ دقیقه طول کشیده و بستن دوباره آن نیز حدود ۱۰ دقیقه وقت می گیرد. خودرو زرهی M60 AVLB هیچ سلاحی ندارد اما بدنه زرهی آن از خدمه در هنگام عملیات محافظت می کند. در مورد دیگر قابلیت های دفاعی، M60 AVLB می تواند به لانچرهایی برای پرتاب نارنجک دودزا یا خلق صفحه های دودی وسیع تر با پمپاژ سوخت به سیستم اگزوز مجهز شود. تعداد اندکی از خودروهای زرهی M60 AVLB می توانند برای اوکراینی ها بسیار مفید باشند، هم در پشتیبانی از عملیت های تهاجمی و هم باز کردن راه هایی برای واحدها به منظور عقب نشینی های استراتژیک یا تغییر موقعیت در شرایط دفاعی.

M60 AVLB خودرو زرهی که پل می شود

لازم به ذکر است که M60 AVLB برای استفاده روی رودخانه های بزرگ یا شکاف هایی به عرض بیش از ۱۸ متر را ندارد و تنها برای شکاف ها یا خندق ها و مجاری آبی کمتر از این عدد می توان آن ها را به کار گرفت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • نصرت اسفند ۲۱, ۱۴۰۱

    انشالله وتعالی روسیه با این اسلحه نلبود م

  • ایمان اسفند ۲۴, ۱۴۰۱

    چیز خفنیه، ابتکار جالبی بوده.