همه چیز درباره وام ازدواج ۱۴۰۲؛ از مبلغ تا اقساط و نحوه ثبت نام

همه چیز درباره وام ازدواج ۱۴۰۲؛ از مبلغ تا اقساط و نحوه ثبت نام

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۲ افزایش یافت. وام ازدواج سال ۱۴۰۲، حداقل ۱۸۰ میلیون و حداکثر ۲۲۰ میلیون به‌ ازای هر نفر ارزش دارد.

بر اساس این مصوبه، مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲ برای زوج هایی که تاریخ ازدواج آن ها از اول فروردین سال ۹۸ به بعد بوده باشد، ۱۸۰ میلیون تومان است. این حداقل رقم قابل پرداخت به متقاضیان وام ازدواج در سال ۱۴۰۲ است که در صورت اقدام همزمان زن و شوهر به ۳۶۰ میلیون تومان خواهد رسید.

وام ازدواج 1401

شرط سنی در قوانین پرداخت وام ازدواج قید نشده، اما در صورتی که سن زوجین مشمول قانون جوانی جمعیت باشد، مبلغ وام افزایش خواهد یافت.

بر این اساس، اگر مرد بالای ۲۵ سال و زن زیر ۲۳ سال باشد، به هر یک از آن‌ ها ۲۰۰ میلیون تومان وام تعلق می‌ گیرد که در صورت اقدام همزمان زوجین ۴۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

در حالت سوم اگر هم مرد زیر ۲۵ سال و هم زن زیر ۲۳ سال باشد، سقف وام ازدواج سال ۱۴۰۲ یعنی ۲۲۰ میلیون تومان به هر یک از زوجین تعلق خواهد گرفت که در صورت اقدام همزمان زن و شوهر در مجموع ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

وام ازدواج ۱۴۰۲ با مهلت بازپرداخت ۱۰ ساله (معادل ۱۲۰ ماه) پرداخت می‌ شود و متقاضیان باید علاوه بر اصل پول، اقساط را با کارمزد ۴ درصدی تسویه کنند. کارمزد ۴ درصدی در طول ۱۲۰ ماه سرشکن می‌شود تا متقاضیان ۱۰ قسط را با رقم بالاتری به بانک پس بدهند.

قسط وام ازدواج ۱۴۰۲ با رقم ۱۸۰ میلیون، به این ترتیب ماهی یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان و با رقم ۲۲۰ میلیون، ماهی ۲ میلیون محاسبه می‌شود، به‌جز ۱۰ ماه که به‌خاطر همان کارمزد به‌طور ویژه محاسبه می‌شود.

اگر در ازدواج (یا ازدواج‌های) قبلی وام دریافت نکرده باشید، در سال جدید می‌توانید ثبت‌نام کنید. همچنین اگر قبلا ثبت‌نام کرده‌اید، اما به هر دلیل تا الان وام نگرفته‌اید، می‌توانید برای دریافت رقم بیشتر، ثبت‌نام قبلی را لغو کرده و از نو اقدام کنید. در این صورت به جای ۱۲۰ میلیون تومان، ۱۸۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهید کرد.

وام ازدواج 1401

اقساط وام ازدواج ۱۸۰ میلیون تومانی

همانطور که گفته شد دریافت‌کنندگان وام ازدواج ۱۸۰ میلیون تومانی باید ماهانه یک میلیون و ۶۳۶ هزار تومان قسط دهند. اما کارمزد چهار درصدی در طول ۱۲۰ ماه سرشکن می‌شود تا متقاضیان ۱۰ قسط را با رقم بالاتری به بانک پس بدهند. به عنوان مثال:

اولین قسط وام ازدواج ۱۴۰۲ با رقم ۱۸۰ میلیون، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود و اولین قسط سال دوم، به ۶ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می‌رسد.

قسط وام ازدواج در ابتدای سال سوم، ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و در ابتدای سال چهارم معادل ۵  میلیون و ۴۰ هزار تومان خواهد بود.

در ابتدای سال پنجم باید ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان قسط بدهید و سال ششم با پرداخت قسط ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی آغاز خواهد شد.

اولین قسط سال هفتم، ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان است. در ابتدای سال هشتم، باید ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان قسط دهید.

قسط اول در سال نهم، به یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان و در سال دهم یعنی سال ۱۵۰۲، به ۷۲۰ هزار تومان می‌رسد.

به‌جز این ۱۰ قسط که استثنا هستند، باقی اقساط وام ۱۸۰ میلیون تومانی در طول مدت ۱۰ سال بازپرداخت همانطور که گفته شد یک میلیون و ۶۳۶ هزار و ۳۶۴ تومان است.

اگر زن و شوهر هر دو همزمان برای دریافت وام ازدواج اقدام و روی هم ۳۶۰ میلیون دریافت کنند، مبلغ تمامی اقساط برای آن ها ضربدر ۲ می‌شود. برای مثال، در ماه‌های عادی باید حدود ۳ میلیون و ۲۷۳ تومان قسط دهند.

وام ازدواج 1401

اقساط وام ازدواج ۲۲۰ میلیون تومانی

همانطور که گفته شد دریافت‌کنندگان وام ازدواج ۲۲۰ میلیون تومانی باید ماهانه ۲ میلیون تومان قسط دهند. اما کارمزد چهار درصدی در طول ۱۲۰ ماه سرشکن می‌شود تا متقاضیان ۱۰ قسط را با رقم بالاتری به بانک پس بدهند. به‌عنوان مثال:

اولین قسط وام ازدواج ۱۴۰۲ با رقم ۲۲۰ میلیون، ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود و اولین قسط سال دوم، به ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان می‌رسد.

قسط وام ازدواج در ابتدای سال سوم، ۷ میلیون و ۴۰ هزار تومان و در ابتدای سال چهارم معادل ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان خواهد بود.

در ابتدای سال پنجم باید ۵ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان قسط بدهید و سال ششم با پرداخت قسط ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی آغاز خواهد شد.

اولین قسط سال هفتم، ۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان است. در ابتدای سال هشتم، باید ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان قسط دهید.

قسط اول در سال نهم، به یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان و در سال دهم یعنی سال ۱۵۰۲، به ۸۸۰ هزار تومان می‌رسد.

باقی اقساط وام ازدواج ۲۲۰ میلیونی به‌جز این ۱۰ ماه که استثنا، ۲ میلیون تومان است.

اگر زن و شوهر هر دو برای دریافت این رقم اقدام و روی هم ۴۴۰ میلیون وام ازدواج دریافت کنند، مبلغ تمامی اقساط برای آن ها ضربدر ۲ می‌شود. برای مثال، در ماه‌های عادی باید ۴ میلیون تومان قسط دهند و رقم قسط اول آن ها، به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد.

وام ازدواج 1401

روش ثبت‌نام وام ازدواج ۱۴۰۲

ثبت‌نام وام ازدواج از طریق سامانه www.ve.cbi.ir انجام می‌شود و حداقل در شروع کار، نیازی نیست حضوری به بانک بروید.

در فرآیند ثبت‌نام متقاضیان می‌توانند بین بانک‌های عامل، یکی را انتخاب کنند. خود سامانه توصیه می‌کند بانکی را انتخاب کنید که امکان تامین ضامن را داشته باشید. این پیام یعنی قبل از انتخاب بانک عامل از شرایط بانک برای اخذ ضامن اطلاع پیدا کنید تا فرآیند دریافت تسهیلات برای شما تسهیل شود.

بانک مرکزی می‌گوید منابع بانک‌های عامل برای پرداخت وام ازدواج از سوی بانک مرکزی در هفته اول هر ماه شارژ می‌شود. هر بانکی بسته به تعداد ثبت‌نام‌هایی که دریافت می‌کند، سهمیه می‌گیرد. به‌این ترتیب انتخاب مجدد آن‌ها به عنوان بانک‌عامل پرداخت وام ازدواج در اوایل ماه بعد و پس از شارژ شدن سهمیه آن‌ها برای متقاضیان امکان‌پذیر خواهد بود، اما گاهی ممکن است با درخواست بانک‌هایی که سهمیه آن‌ها برای پرداخت وام ازدواج به پایان رسیده است، بانک مرکزی پیش از ابتدای ماه با درخواست آن‌ها موافقت کند و با تمدید سهمیه برای پرداخت وام ازدواج بتوان آن‌ها را در سامانه به عنوان بانک عامل انتخاب کرد.

متقاضیانی که پیش از سال ۱۴۰۲ برای دریافت وام ازدواج روی سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و پیش از تشکیل پرونده به‌هردلیلی هنوز موفق نشده‌اند وام بگیرند، می‌توانند درخواست خود را لغو کرده و از نو درخواست خود را ثبت کنند. در این صورت عوض وام ۱۲۰ میلیون امسال، مشمول وام ازدواج ۱۴۰۲ می‌شوید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • اهورا اسفند ۲۳, ۱۴۰۱

    بجای این ک ۱۰ سال باشه بزنید ۱۵ سال ک من جون هم بتونم وامم رو پس بدم ن این ک اول زندگی دولت با این تورم و بیکاری بهم فشار بیاره

  • اهورا اسفند ۲۳, ۱۴۰۱

    اگه من جوون داشته باشم یک ماه ۱۶ میلیون قسط بدم و ماه های بعد هم ماهیی ۳۵۰۰ ک لازم ندارم وام بگیرم اصلا مجلس نشین ها و غلطی میکنید بجایی این ک پشت سر من جوون باشید رفتید داخل مجلس می‌خورید و می‌خوابید و فقط بفکر خودتون و خانواده خودتون هستید