علت خارش واژن چیست؟

علت خارش واژن چیست؟

خارش نقاط مختلف بدن امری طبیعی است. اما خارش واژن در صورت تکرار می‌تواند آزاردهنده باشد. در اکثر موارد این خارش چندان نگران‌کننده نیست اما خارش واژن به چه دلیل رخ می‌دهد؟ در ادامه شما را با برخی از دلایل احتمالی خارش واژن و ناحیه اطراف آن آشنا خواهیم کرد.

مواد تحریک‌ کننده

قرار گرفتن واژن در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده می‌تواند باعث خارش در این ناحیه شود. این تحریک‌کننده‌ها می‌توانند یک واکنش آلرژیک و به دنبال آن بثورات خارش‌دار در مناطق مختلف بدن، از جمله واژن ایجاد کنند. برخی از این محرک های شیمیایی رایج عبارت‌اند از:

 • صابون
 • حمام حبابی
 • اسپری‌ های زنانه
 • دوش
 • استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری موضعی
 • کرم‌ها
 • پماد
 • مواد شوینده
 • نرم کننده‌های پارچه ای
 • دستمال توالت معطر

بیماری‌ های پوستی

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

برخی بیماری‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می‌توانند باعث قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی شوند.

اگزما که به عنوان درماتیت آتوپیک هم شناخته می‌شود، شامل بثوراتی است که در درجه اول در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ایجاد می‌شود. راش‌ها متمایل به قرمز و خارش‌دار با نمای بافت پوسته پوسته هستند که این وضعیت ممکن است در بعضی از زنان مبتلا به اگزما به واژن آنها نیز سرایت کند.

پسوریازیس یک بیماری پوستی شایع است که باعث ایجاد لکه‌های پوسته پوسته، خارش و قرمزی در امتداد پوست سر و مفاصل می‌شود. گاهی اوقات، شیوع این علائم می‌تواند در واژن نیز رخ دهد.

عفونت مخمر

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

مخمرها نوعی قارچ طبیعی هستند که به طور طبیعی در واژن وجود دارند. عفونت مخمری به خودی خود معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما زمانی که رشد آنها از کنترل خارج شود، ممکن است باعث بروز عفونت‌های ناراحت کننده‌ای شود.

این عفونت به عنوان عفونت مخمری واژن شناخته می‌شود که یک بیماری بسیار شایع بوده و در هر دوره از زندگی ۳ تا ۴ زن را مبتلا می‌کند. بسیاری از زنان در طول زندگی خود دچار عفونت مخمری واژن یا کاندیدیازیس واژن (vaginal candidiasis) می‌شوند. عفونت‌های مخمری معمولاً جدی نیستند، اما علائم آنها می‌تواند آزار‌دهنده باشد.

عفونت‌های مخمری اغلب پس از مصرف یک دوره آنتی بیوتیکی اتفاق می‌افتند، زیرا داروهای آنتی بیوتیکی قادرند باکتری‌های مفید را همراه با باکتری‌های مضر از میان ببرند. اما باکتری‌های مفید برای کنترل رشد مخمر لازم هستند. رشد بیش از حد مخمر در واژن می‌تواند علت درد و خارش واژن و علائم ناخوشایندی از جمله سوزش و ترشحات توده‌ای باشد.

یکی از دلایل خارش واژن در هفته اول بارداری مربوط به تغییرات هورمونی است. این تغییرات هورمونی عامل مهمی برای ابتلاء به عفونت‌های مخمری واژن هستند که علاوه بر دوران بارداری می‌تواند به دلیل استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری و حتی دوش واژینال رخ دهد.

واژینوز باکتریایی

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

واژینوز باکتریال(BV) یکی دیگر از دلایل مهم خارش واژن است. همانند عفونت مخمر واژینال، واژینوز باکتریایی به دلیل عدم تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر که به طور طبیعی در واژن حضور دارند، اتفاق می‌افتد. از طرفی واژینوز باکتریال اغلب زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عبارتی این بیماری افرادی را که از نظر جنسی فعال هستند تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی‌شود.

این وضعیت همیشه با بروز علائم همراه نیست و در هنگام ظاهر شدن علائم نیز، به طور معمول شامل خارش، ترشحات غیرطبیعی و بوی بد واژن می‌شود. ترشحات ممکن است به صورت رقیق، خاکستری مات و سفید باشند که البته در بعضی موارد، می‌توانند کف‌دار نیز مشاهده شوند.

بیماری‌ های منتقله از راه جنسی

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

موارد بسیاری از بیماری‌های مقاربتی (STD) می‌توانند در حین رابطه جنسی محافظت نشده منتقل شده و باعث خارش در واژن شود. این عوامل شامل:

 • کلامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • تبخال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس

احتمال بروز علائم بیشتری از جمله:

یائسگی

زنانی که در حال سپری کردن دوران یائسگی خود هستند یا قبلاً یائسه شده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به خارش واژن قرار دارند. این شرایط به دلیل کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی رخ می‌دهد، که می‌تواند منجر به آتروفی واژن شود. آتروفی واژن نوعی نازک شدن مخاط این ناحیه است که می‌تواند منجر به خشکی بیش از حد شود. در صورت عدم درمان خشکی، احتمال تحریک و خارش نیز وجود خواهد داشت. می توانید مقاله خشکی واژن را جهت اطلاعات بیشتر مطالعه کنید .

استرس

استرس جسمی و عاطفی عامل دیگری برای خارش و تحریک واژن است، هرچند که این اتفاق چندان معمول نیست. اما بروز این اتفاق زمانی است که استرس، باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شده و شما را در معرض عفونت‌هایی که باعث خارش می‌شوند، قرار دهد.

سرطان ولوار

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

در موارد نادر خارش واژن ممکن است یکی از علائم سرطان دستگاه تناسلی خارجی زنان (vulvar cancer) باشد. این نوع از سرطان، قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان را درگیر می‌سازد که شامل لب‌های داخلی و خارجی واژن، کلیتوریس و دهانه واژن می‌شود.

سرطان ولوار نیز همیشه با بروز علائم همراه نیست، با این حال در هنگام رخ دادن علائم می‌تواند طیفی از موارد خارش، خونریزی غیرطبیعی یا درد در ناحیه ولو ایجاد کند.

در صورت تشخیص پزشک در مراحل اولیه، سرطان ولوار با موفقیت قابل درمان است. بنابراین این عامل نیز خود دلیل دیگری برای ضروری بودن انجام معاینات سالانه متخصص زنان و زایمان است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

اگر خارش به اندازه‌ای شدید باشد که زندگی روزمره یا خواب شما را مختل کند، مراجعه به پزشک زنان و زایمان برای شما اهمیت ویژه‌ای پیدا خواهد کرد. اگرچه بیشتر دلایل این شرایط چندان جدی نیستند، اما برخی از روش‌های درمانی وجود دارد که می‌تواند به شما در کاهش ناراحتی ناشی از خارش واژن کمک کنند.

اگر خارش واژن شما بیش از یک هفته ادامه یافت یا این خارش همراه با علائم زیر رخ داد، بهتر است هر چه سریعتر برای دریافت یک نوبت از متخصص زنان و زایمان اقدام نمایید:

 • زخم یا تاول در فرج
 • درد یا حساسیت در ناحیه تناسلی
 • قرمزی یا تورم دستگاه تناسلی
 • مشکل ادرار کردن
 • ترشحات غیر‌معمول واژن
 • ناراحتی در هنگام رابطه جنسی

دلیل بوی واژن چیست؟

خارش واژن چه دلایلی دارد؟

در حالی که ممکن است خارش عجیبی در آن ناحیه داشته باشید، این امکان هم وجود دارد که متوجه بویی شوید.

واژن همیشه کمی بو دارد و این به دلیل تعادل pH است که در طول چرخه شما تغییر می‌کند. این متخصص گفت تعادل pH واژن در طول چرخه تغییر می‌کند بنابراین ممکن است بسته به زمان ماه تغییر کند.

در اصل، تا زمانی که بو برای شما عادی است و حالتان خوب است، جای نگرانی نیست. اما گاهی اوقات ممکن است بوی واژن شما تغییر کند. در این مرحله توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی می تواند باعث ایجاد بوی واژن شود که اغلب این با ترشحات نیز همراه است.

اگر بوی واژن شبیه آمونیاک را تجربه می‌کنید، ممکن است مجاری ادرارتان درگیر باشد.

اگر عفونت مجرای ادراری (UTI) دارید این اتفاق می‌افتد. اگر عفونت ادراری درمان نشده باشد و نشت داشته باشید احتمال بیشتری دارد. عفونتی که درمان نشده باشد باعث تب نیز می‌شود و بوی آن کاملاً مشخص است.

به ندرت ترشحات بدبو می‌تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد. با این حال، ترشح و بوی واژن بعید است تنها یا اولین علامت باشد. شما ممکن است خونریزی را در حین مقاربت تجربه کرده باشید، یا شاید لکه بینی گاه به گاه که منظم تر می شود. بوی آن کمی شبیه بوی فلز خواهد بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود