چرا نباید بعد از غذا دندان هایمان را مسواک بزنیم؟

چرا نباید بعد از غذا دندان هایمان را مسواک بزنیم؟

هیچ شکی نیست که مسواک زدن یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای حفظ سلامت دهان و دندان خود انجام دهیم. اما انجام این کار در زمان نادرست ممکن است در برخی موارد همه ی تلاش های شما برای حفظ سلامت دندان هایتان از میان ببرد. شاید شستشوی دندان ها و تازه کردن نفس خود بلافاصله بعد از غذا وسوسه انگیز باشید، اما بهتر است دندان تان را قبل از غذا مسواک بزنید، چون بسیاری از مواد غذایی ممکن است مینای دندان را تضعیف کنند، امری که باعث آسیب ناخواسته ی شما به دندان هایتان می شود.

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا نباید دندان های خود را بلافاصله بعد از غذا مسواک بزنیم.

۱- ممکن است به مینای دندان ها آسیب بزند

مسواک زدن بعد از غذا به مقابله با باکتری ها و حفظ مینای دندان ها کمک می کند، اما در برخی موارد می تواند اثر معکوس داشته باشد. وقتی چیز اسیدی ای می خورید یا می نوشید، اسید سیتریم درون آن ها می تواند مینای دندان را به طور موقت نرم کند و مسواک زدن بلافاصله پس از غذا می تواند مینای دندان را تضعیف کند.

اگر خوراکی اسیدی ای در وعده ی غذایی تان بود بهتر است بعد از غذا نیم ساعتی برای مسواک زدن صبر کنید تا مینای دندان هایتان آسیب نبیند. و اگر بعد از غذا دیگر فرصت مسواک زدن ندارید، بهتر است قبل از غذا این کار را انجام دهید.

۲- ممکن است روی رنگ دندان ها تأثیر بگذارد

کار مینای دندان مراقبت از دندان است و گرچه سخت ترین بافت درون بدن انسان محسوب می شود، اما مسواک زدن بعد از غذا می تواند در برخی موارد باعث صدمه دیدن آن شود. وقتی هم که مینای دندان آنچنان که باید مستحکم نباشد، این امر می تواند به اشکال مختلفی بر روی دندان ها اثر بگذارد و احتمال تغییر رنگ آن ها را بیشتر کند.

۳- ممکن است دندان ها را حساس تر کند

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که هنگام خوردن یا نوشیدن چیز داغ یا سردی دندان تان تیر بکشد، این امر ممکن است به معنای حساس شدن بیش از اندازه ی دندان هایتان باشد. حسایت دندانی می تواند دلایل مختلفی داشت باشد که یکی از آن ها ضعیف شدن مینای دندان است. از آنجایی که مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا می تواند حساسیت دندانی را افزایش دهد، بهتر است از این عارضه جانبی ناخوشایند پیشگری کنید و دندان هایتان را قبل از غذا مسواک بزنید.

۴- مسواک زدن پیش از غذا، تولید بزاق را افزایش می دهد

مسواک زدن پیش از غذا باعث افزایش تولید بزاق دهان می شود. بزاق دهان دارای خاصیت ضد میکروبی است، به همین دلیل به تجزیه ی بهتر مواد غذایی کمک می کند و باکتری های مضری را از میان می برد که عامل پوسیدگی دندان ها هستند.

منبع: brightside
۴ نظر

ورود

 • امیرعلی فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر، با تشکر از سایت سرگرم کننده تان
  لطفا مطالب علمی را از سایت های به روز و مقالات علمی آپدیت کنید و نه از سایت های اطلاعات جذاب و هرزنامه مثل brightsight.
  اطلاعات ذکر شده در این صفحه مقایر با رعایت بهداشت سلامت دهان و دندان می باشد.
  این مطلب را از اینجانب با ۲۰ سال سابقه کار دندانپزشکی به یاد داشته باشید.
  یادتان باشد رعایت بهداشت دهان و دندان پس از هر وعده غذایی بسیار مهم است.
  باتشکر از توجه شما.

 • فرشید فروردین ۱۳, ۱۴۰۲

  سپاس ولی این مقاله گمراه کننده و اشتباهه. زمان درست مسواک زدن درست بعد از خوردن غذاست. شاید توی شرایط خاص موجب عوارض کم و موقتی بشه ولی مسواک زدن بعد از غذا به شدت از دندان محافظت میکنه پس نباید مزیت های اصلی اون رو فراموش کنیم و روی یذره معایبش مانور بدیم و مردم رو گمراه کنیم

 • عبدالله فروردین ۱۴, ۱۴۰۲

  از ارائه مفید بخش معلومات تان سپاسمند هستم استاد جان.

 • بهزاد فروردین ۲۰, ۱۴۰۲

  نا امید شدم دیگه نمیام روزیاتو