داستان جذاب گران ترین مکعب روبیک در جهان به ارزش ۲ میلیون پوند

داستان جذاب گران ترین مکعب روبیک در جهان به ارزش ۲ میلیون پوند

مکعب روبیک طرفداران زیادی دارد. این پازل جذاب در بسیاری از خانه‌ها پیدا می‌شود، اما مکعب روبیکی که در این مقاله می‌خواهیم از آن صحبت کنیم متفاوت است. این مکعب روبیک شاهکار، کمی بیش از ۲ میلیون پوند ارزش دارد و برای گرامیداشت این پازل معروف ساخته شده است.

این شاهکار که در سال ۱۹۹۵ توسط جواهرفروشی آمریکایی Diamond Cutters International، از معدود الماس‌تراشی‌های آمریکا که بازدید از آن برای عموم آزاد است، به مناسبت پانزدهمین سالگرد ساخت مکعب روبیک رونمایی شد، دارای قاب طلایی ۱۸ عیار است که با سنگ های قیمتی تزئین شده است.

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان

وب‌سایت سان به تازگی مصاحبه‌ای با فرد کوئلار (Fred Cuellar)، رئیس Diamond Cutters International و مرد پشت این مکعب باورنکردنی، انجام داده است.

فرد کوئلار که برای چندین رئیس جمهور جواهراتی طراحی کرده و چندین حلقه Superbowl (حلقه‌ای که به اعضای تیم قهرمان لیگ ملی فوتبال آمریکایی اهدا می‌شود) ساخته است، می‌گوید: «وقتی بچه بودم ورزشکار افتضاحی بودم… اما در ریاضیات و علوم و حل پازل عالی بودم. مکعب روبیک به من آرامش می‌داد و خوشحالم می‌کرد.»

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان

او توضیح داد که بعد از عشق به مکعب روبیک در کودکی، سال‌ها بعد آن را در تلویزیون دید و برای ساخت این شاهکار الهام گرفت.

او به یاد آورد: «فکر می‌کردم که این نباید فقط یک اسباب بازی باشد، این یک شاهکار است. ۴۳ کوئینتیلیون ترکیب ممکن در آن وجود دارد … اما مراکز ثابت هستند … این مکعب همیشه حقیقت را می‌گوید.»

به عقیده او «این مکعب کمی شبیه یک آدم است، شما نمی‌توانید یک آدم را کاملا به هم بریزید.»

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان

فرد کوئلار این مکعب را در سال ۱۹۹۵ به قیمت ۱ میلیون دلار فروخت، اما اندکی بعد احساس پشیمانی شدیدی کرد و مالک آن را که ظاهرا «از آن متنفر بود» پیدا کرد تا در سال ۲۰۰۹ به دو برابر قیمتی که فروخته بود آن را بخرد.

او گفت: «این بزرگترین چیزی است که تا به حال خلق کرده‌ام… این مونالیزای من است و به نظر می‌رسد که زندگی‌اش را به دست آورده است.»

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان
فرد کوئلار در کنار ارنو روبیک، خالق مکعب روبیک

درست مانند نسخه‌های پلاستیکی رایج‌تر خود، دارای شش وجه با رنگ‌های مختلف در شبکه‌ای ۳×۳ از برچسب‌هاست. با این حال، «برچسب» های این مکعب کمی خاص‌ترند زیرا هر کدام دارای ۲۵ سنگ قیمتی با رنگ های روشن هستند که در پایه طلا قرار گرفته‌اند.

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان

فرد با شرکت Seven Towns Ltd مستقر در لندن تماس گرفت، که در آن زمان حقوق نام تجاری مکعب روبیک را در اختیار داشت، و آنها موافقت کردند که در این پروژه خیره‌کننده همکاری کنند. در قرارداد مشخص شده بود که فقط می‌توان یک مکعب روبیک از این نوع ساخت.

به گفته فرد، ساخت این مکعب «وحشتناک» بود. یک تیم باورنکردنی، ۸۵۰۰ نفر در ساعت کار کردند تا ۱۳۵۰ سنگ قیمتی را در قاب طلا قرار دهند. آنها مجبور بودند نسخه پلاستیکی مکعب را کاملا مهندسی معکوس کنند و در قالب گرفتن محصول نهایی مشکلات اساسی داشتند.

داستان جالب گران ترین مکعب روبیک در جهان

فرد در پاسخ به این سوال که آیا هیچ‌وقت با این مکعب شاهکار بازی می‌کند یا خیر، نیشخندی زد. او تأیید کرد که این مکعب کاملا کار می‌کند، اما گفت: «من با آن بازی نمی‌کنم … کسی با مونالیزا شعبده بازی نمی‌کند.»

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود