ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟

ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

یکی از راه‌ها برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور ویزای بشر دوستانه کانادا (H & C) یا Humanitarian And Compassionate است. اعطای اقامت در این روش از راه‌های بشر‌دوستانه و دلسوزانه انجام می‌شود؛ اما برای اینکه این اتفاق بیافتد افراد باید ثابت کنند که تحت شرایط به‌خصوصی همچون جنگ با فشارهای سیاسی و اجتماعی شدید قرار دارند و جان آن‌ها در خطر است. در این مطلب به بررسی پاسخ سوال «ویزای بشردوستانه چیست؟» خواهیم پرداخت. اگر می‌خواهید با شرایط این ویزا، نحوه ثبت‌نام و میزان شانس خود برای دریافت این ویزا آشنا شوید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا؛ چه کسانی واجد شرایط این برنامه هستند؟

ویزای بشردوستانه کانادا (H&C) برنامه‌ای برای درخواست اقامت دائم از داخل کانادا به‌ دلایل بشر دوستانه و دلسوزانه است. این برنامه هیچ‌گونه ارتباطی با موضوع پناهندگی ندارد؛ بنابراین اگر یک تبعه خارجی هستید که در‌حال‌حاضر در کانادا زندگی می‌کنید، برای درخواست ویزای بشر دوستانه کانادا باید بتوانید چند موضوع را به اثبات برسانید. این موضوعات مرتبط با شرایط جنگی یا فشارهایی هستند که ممکن است جان شما را به‌خطر بیاندازد.

به‌عنوان مثال تهدید سلامت جسم و جان به‌دلیل شکنجه یا فشار از طرف جریان‌های سیاسی شامل این موارد می‌شود. در واقع این ویزا به افرادی تعلق خواهد گرفت که در مصیبت و مخاطره‌ای جدی هستند. توجه داشته باشید که گروه‌هایی همچون همسر یا شریک زندگی، قیم کودکان و پرستاران افراد، پناهندگان و دارندگان اقامت موقت همچون ویزای کاری کانادا، در دسته‌بندی افراد واجد شرایط برای دریافت اقامت دائم از داخل کانادا و از طریق ویزای بشردوستانه کانادا قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین شانس دریافت اقامت دائم از طریق این برنامه به‌دلیل محدودیت‌های شدیدی که دارد، چندان بالا نیست و فقط به گروه‌های خاصی پیشنهاد می‌شود.

ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟

گروه اول واجد شرایط ویزای بشر دوستانه کانادا؛ نیاز به محافظت در برابر شکنجه

یکی از گروه‌هایی که می‌توانند برای دریافت ویزای بشر دوستانه و دریافت اقامت دائم از داخل کانادا اقدام کنند، گروه‌های نیازمند به محافظت هستند. به‌طورکلی این افراد در صورت بازگشت به کشور خود به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند. در‌صورتی‌که به دولت کانادا ثابت شود که این مجازات ظالمانه و غیر‌عادلانه هستند و برای فرد خطر جانی دارند، با درخواست اقامت متقاضی موافقت می‌کنند. توجه داشته باشید که فقط در‌صورت اثبات این موارد به آفیسر مجوز اقامت برای شما صادر خواهد شد.

گروه دوم واجد شرایط ویزای بشردوستانه؛ درگیری نظامی و جنگ در کشور مبدا

گروهی دومی که واجد شرایط دریافت ویزای بشر دوستانه (H&C) هستند، گروه‌هایی هستند که کشورشان دچار جنگ داخلی است. این شرایط افراد را با رنج و مشکلات جدی درگیر کرده و جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. توجه داشته باشید که آفیسر ادعای شما را به‌دقت بررسی می‌کند؛ بنابراین اگر نشانه‌ای از جنگ و درگیری در کشورتان وجود نداشته باشد، درخواست شما رد خواهد شد. اگر برای برنامه دیگری هم‌چون ویزای جاب آفر کانادا اقدام کرده‌اید امکان این را نخواهید داشت که به‌طور‌ هم‌زمان برنامه ویزا بشردوستانه را پیش ببرید.

شرایط اعطای ویزای بشر دوستانه کانادا برای همسر و فرزند متقاضی اصلی

اگر متاهل هستید و فرزندانی دارید، این امکان وجود دارد که نام آن‌ها را نیز در درخواست خود برای دریافت اقامت بشر دوستانه کانادا قرار دهید. البته توجه داشته باشید که پردازش و بررسی این موضوع به‌صورت هم‌زمان انجام نمی‌شود. با این‌حال باید هنگام تنظیم درخواست مشخصات همه اعضای خانواده که در داخل یا خارج از کانادا اقامت دارند را ذکر کنید. برای تعلق گرفتن اقامت دائم باید همسر و فرزندانتان نیز شرایط مورد‌نیاز برای ویزای بشر‌دوستانه کانادا را داشته باشند.

فرزندانی که زیر ۲۲ سال سن داشته و مجرد باشند، واجد شرایط دریافت ویزای بشر‌دوستانه خواهند بود. البته مواردی همچون وابستگی و نیاز به حمایت مالی باید در این افراد بررسی شود. به‌عنوان مثال باید ثابت شود که فرزند متقاضی تا قبل از ۲۲ سالگی به‌دلیل شرایط روحی یا جسمی قادر به تامین مالی خود نیست و به حمایت مالی والدین نیاز دارد. در غیر‌این‌صورت افراد باید از طریق یکی از روش‌های اقامتی همچون اکسپرس اینتری کانادا یا برنامه‌های سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت کانادا اقدام کنند.

مراحل اخذ ویزای بشر دوستانه کانادا؛ تکمیل فرم‌های اداره مهاجرت کانادا

اعطای اقامت در برنامه ویزای بشر دوستانه کانادا با بازرسی شدید و دقت بالایی انجام می‌شود. به‌همین‌دلیل شانس دریافت اقامت در این برنامه بسیار پایین و حدود ۲۰ درصد است. اگر می‌خواهید شانس دریافت این ویزا را برای خود بالا ببرید باید اول به این نکته توجه کنید که آیا واجد شرایط مورد‌نظر دولت کانادا هستید یا خیر؟ درصورتی‌که پاسختان به این سوال مثبت است، باید نسبت به تهیه و تکمیل فرم‌ درخواست H&C با نام (Applying for Permanent Residence within Canada — Humanitarian & Compassionate Cases) اقدام کنید. این فرم‌ها در سایت مهاجرت کانادا در دسترس هستند.

به‌منظور تکمیل ثبت‌نام، فرم ویزای بشر دوستانه کانادا و فرم‌های الحاقی باید به‌طورکامل پر شوند. آفیسر فرم‌های ناقص را بررسی نمی‌کند و وظیفه‌ای در قبال آگاه‌سازی شما در مورد نقص مدارک نخواهد داشت؛ بنابراین در صورت ناقص بودن اطلاعات، درخواست‌ متقاضی عودت داده می‌شود. نحوه طراحی سوال‌ها در فرم‌ها به گونه‌ای است که به پردازش دقیق شرایط شما کمک می‌کند. بهتر است قبل از ارسال مدارک یک کپی از آن‌ها تهیه کرده و برای خود نگه دارید.

مدارک مورد‌نیاز برای ثبت نام در برنامه ویزای بشر دوستانه کانادا

برای ثبت‌نام در هر برنامه مهاجرتی و دریافت اقامت از کانادا، متقاضیان به مدارک مشخصی نیاز خواهند داشت. با استناد به این مدارک هویت متقاضی و شرایط او قابل بررسی خواهد بود. در واقع قصد و نیت مسئولان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از دریافت این مدارک این است که بدانند شما چه کسی هستید و آیا در صورت بازگشت به کشور خود با مشکل مواجه می‌شوید؟ برای پاسخ‌گویی به این سوالات به مدارک اثبات هویت همچون کارت شناسایی یا ملی، پاسپورت معتبر، کارت‌های اعتباری، گواهینامه، سوابق تحصیلی از جمله دیپلم و ریز نمرات و دیگر مدارک تحصیلی، قبض آب و برق و سند ملکی یا اجاره‌نامه نیاز خواهید داشت.

هزینه پردازش ویزای بشر دوستانه در داخل کانادا برای متقاضی اصلی ۵۵۰ دلار کانادا و هزینه حق اقامت دائم ۵۰۰ دلار کانادا است. همچنین تقاضای اخذ اقامت برای همسر متقاضی ۱۰۵۰ و برای هر یک از فرزندان ۱۵۰ دلار کانادا هزینه دارد. هزینه بیومتریک نیز به ازای هر نفر ۸۵ دلار کانادا است. معمولا بعد از ۲۲ تا ۳۶ ماه به درخواست متقاضی برای دریافت اقامت کانادا از طریق برنامه ویزای بشر دوستانه پاسخ داده می‌شود. 

ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟

درخواست برای ویزای بشر دوستانه از داخل خاک کانادا

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که ویزای بشر دوستانه کانادا چیست؟ این برنامه یک روش مهاجرتی محسوب نمی‌شود. زیرا اقدامات لازم برای دریافت و صدور آن از داخل کانادا انجام می‌شود. در واقع افرادی که به واسطه اقامت موقت در کانادا زندگی می‌کردند و با پایان اعتبار ویزایشان باید به کشور خود برگردند برای این برنامه می‌توانند اقدام کنند. البته در‌صورتی امکان ارسال درخواست برای ویزای بشر دوستانه وجود دارد که جان متقاضی با بازگشت به کشور متقاضی به خطر بیفتد.

باتوجه‌به پایین بودن شانس این ویزا، اقدام و ثبت درخواست به‌معنای جلوگیری قطعی از اخراج شما از کانادا نخواهد بود. اگر تقاضای شما برای برنامه بشر دوستانه رد شود، با طرح شکایت به دادگاه فدرال کانادا می‌توانید نسبت به بررسی مجدد پرونده درخواست دهید. اگر به‌منظور تغییر اقامت موقت به اقامت دائم در کانادا به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با مراجعه به سایت visamondial.com می‌توانید از خدمات کارشناسان و وکلای با‌تجربه در شرکت کانادایی ویزا موندیال بهره ببرید.

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • خودم ترکیه بودم فروردین ۱۷, ۱۴۰۲

    ترکیه بودم اونقدر تقاضا زیاده و اونقدر بدبخت دیدم که همیشه گفتم جزو خوشبخت ترین ادمای دنیاییم. به خدا راست میگم. حتی تو همون ترکیه خانواده هایی دیدم شاید نهارشون نون و پیاز بود. بعد من یکی که کیس به یو ان داده بودم به راحتی میتونست یه رستوران متوسط برم نهار بخورم