مورد عجیب فیلی که یاد گرفته موز را پوست بکند + ویدیو

مورد عجیب فیلی که یاد گرفته موز را پوست بکند + ویدیو

موز میوه ای خوشمزه و سرشار از پتاسیم و یکی از بهترین میان وعده هاست. اما فقط انسان ها نیستند که اینطور فکر می کنند؛ این میوه یک غذای لذیذ و محبوب برای بسیاری از حیوانات از جمله گوریل ها، خفاش ها و فیل ها است. بیشتر اوقات، فیل ها موز را با خرطوم خود بر می دارند و کل آن را در دهان خود می گذارند. اما فیلی به نام پانگ فا (Pang Pha) در باغ وحش برلین علاقه دارد پوست موز خود را بِکَند. 

پوست کندن موز توسط یک فیل در باغ وحش برلین

از آنجایی که پانگ فا به تنهایی زندگی می کند، دانشمندان معتقدند که او احتمالاً این تکنیک را با تماشای مراقبانش در باغ وحشش که خودشان پوست موز را می کندند، آموخته است. این تغییر رفتار نشان می دهد که فیل ها توانایی شناختی برای یادگیری رفتارهای پیچیده انسان را دارند.

دکتر مایکل برشت، از مرکز علوم اعصاب محاسباتی برنشتاین، می‌گوید: «ما یک رفتار بسیار منحصربه‌فرد کشف کردیم. چیزی که پوست موز کندن پانگ فا را منحصر به فرد می کند، ترکیبی از عواملی مانند مهارت، سرعت، فردیت و منشأ انسانی آن به جای یک عنصر رفتاری است».

پانگ فا هر موزی که به او داده می شود را پوست نمی کند، زیرا مانند همسالانش موزهای کاملا سبز یا زرد را به طور کامل می خورد. او موز کاملا قهوه‌ای را رد می‌کند، اما وقتی موز زرد با تکه‌های قهوه‌ای به او داده می‌شود، تکنیک خاص پوست کندن خود را انجام می‌دهد.

پوست کندن موز توسط یک فیل در باغ وحش برلین

در واقع، او تنها زمانی این کار را می کند که به تنهایی از میوه‌ی میان وعده خود لذت می برد. پانگ فا هنگامی که با انبوهی از موزهای قهوه‌ای و زرد در اطراف فیل‌های دیگر روبرو می‌شود تا جایی که می‌تواند آنها کامل می‌خورد و آخرین موز را ذخیره می‌کند تا بعداً پوستش را بکند.

هیچ یک از فیل های دیگر در این باغ وحش این رفتار را نشان نمی دهند و تنها تعداد انگشت شماری از موارد ثبت شده از آن وجود دارد.

پوست کندن موز توسط یک فیل در باغ وحش برلین

محققان آلمانی در مطالعه خود در مورد پانگ فا می گویند که هنوز مشخص نیست که چرا او اصلاً موزهایش را پوست می کند، چه رسد به اینکه چرا رفتارهایی متفاوت دربرابر موزهای متفاوت دارد.

تئوری اصلی آنها این است که او این کار را با تماشای نگهبانانش که توسط آنها بزرگ شده، یاد گرفته است که قبل موز دادن به او، جلوی خودش پوست موز را جدا می کردند.

پوست کندن موز توسط یک فیل در باغ وحش برلین

فیل‌ها در استفاده از خرطوم‌ خود مهارت دارند و از آنها برای نقاشی کردن، نفوذ به ماشین های غذا و قلقلک دادن انسان استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، آنها اغلب هوش پیشرفته ای از خود نشان می دهند و می توانند درک کنند که چیزی که به آن اشاره می شود مورد علاقه است و می توانند سن و قومیت یک انسان را حدس بزنند.

اما پوست موز کندن پانگ فا سطح جدیدی از توانایی های شناختی را نشان می دهد.

پوست کندن موز توسط یک فیل در باغ وحش برلین

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا پانگ فا تنها فیلی در باغ وحش برلین است که پوست موز را می کند. آنها نوشتند: «این واقعیت که آنچالی، دختر پانگ فا، کندن پوست موز را بلد نیست، نشان می دهد که این مهارت به راحتی با یادگیری منتقل نمی شود».

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • لویزانی فروردین ۲۷, ۱۴۰۲

    اتحادیه اروپا منو در باغ وحش برلین استخدام میکنی؟؟؟؟‌من حیوانات را خیلی دوست دارم