خودرو زرهی جدید ارتش ایالات متحده برای جاسوسی، جمینگ و هک کردن پهپادهای دشمن

خودرو زرهی جدید ارتش ایالات متحده برای جاسوسی، جمینگ و هک کردن پهپادهای دشمن

سازمان های اندکی می توانند سرواژه های عجیب و غریبی مانند ارتش ایالات متحده خلق کند اما Terrestrial Layer System (TLS) یکی از جالب ترین آن هاست. نگذارید نام این سیستم گولتان بزند زیرا می تواند یکی از مهم ترین برنامه های مدرن سازی ارتش ایالات متحده در قالب ناوگانی جدید از خودروهای زرهی چرخ دار و شنی دار باشد که به جاسوسی از و جمینگ سیستم ارتباطی دشمن، هک کردن کامپیوترهای آن ها، منحرف کردن موشک های نزدیک شونده، بمب های هوشمند و گلوله های توپخانه ای هوشمند و ساقط کردن پهپادهای جاسوسی و کامیکازه دشمن بدون شلیک یک گلوله کمک خواهد کرد.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

به عبارت دیگر، TLS یک بسته کامل از سیستم های جنگ الکترونیکی زمین محور- شامل جاسوسی سینگالی (هم برای گوش دادن به ارتباطات دشمن و هم شناسایی و مکان یابی فرستنده ها)، حمله الکترونیکی (جمینگ و منحرف کردن مسیریابی ماهواره ای) و توانایی های جنگ سایبری- است که قبلاً روی فرمت های جداگانه به کار گرفتهمی شد. همه این ها روی یک سیستم با معماری باز پیاده سازی شده که از استانداردهای معمول (CMOSS)ی استفاده می کند که امکان روزآمدسازی ساده در آینده را می دهد.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

این پروژه که سال هاست به طور جدی در حال توسعه بوده، ماه گذشته با افزایش بودجه از جانب پنتاگون همراه شد. در ماه مارس و آوریل بود که یک قرارداد ۳۳.۶ میلیون دلاری و سپس ۳۵.۴ میلیون دلاری به لاکهید مارتین داده شد تا سیستم TLS روی نفربرهای زرهی هشت چرخ Stryker در کارخانه ای در سیراکیوز، نیویورک سیتی نصب شود. این ها مدل های آمبولانسی زرهی ۱۸ تنی ویژه ای به نام M1133 هستند که توانایی تولید انرژی الکتریکی بالایی دارند. این قراردادها علاوه بر ۵۸.۹ میلیون دلاری است که در ماه جولای گذشته برای همین پروژه در اختیار لاکهید مارتین قرار گرفت.

تست عملیاتی Stryker TLS قرار است در سپتامبر ۲۰۲۳ انجام شود. نمونه مفهومی لاکهید مارتین نشان می دهد که این خودروها ممکن است دارای سه آنتن گنبدی یا پیله ای شکل روی قسمت عقب بدنه و همچنین شبکه های آنتنی متعدد دیگری باشند. اما در آوریل، پنتاگون یک قرارداد ۳۷.۴ میلیون دلاری دیگر را با لاکهید مارتین برای برنامه ریزی به منظور نصب سیستم TLS روی دو خودرو زرهی شنی دار AMPV که به تازگی از خط تولید کارخانه بیرون آمده بودند، داد. این خودروهای زرهی ۴۰ تنی چند منظوره بر اساس بدنه بدون برجک نفربرهای زرهی Bradley ساخته شده و تنها در مارس ۲۰۲۳ بود که عملیاتی شدند.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

قرار است این خودروهای زرهی جایگزین مجموعه ای از خودروهای زرهی شوند که بر اساس M113 APCهای دوران جنگ ویتنام ساخته شده اند و بدین ترتیب ۷۸ درصد فضای داخلی بیشتر و حفاظت بسیار بهتری را داشته باشند. ارتش ایالات متحده درخواست ۸۴.۶ میلیون دلار برای خرید ۶ فروند Strykers مجهز به سیستم TLS را کرده است. همچنین ارتش ایالات متحده در ابتدا برای هزینه ۲۰۱ میلیون دلاری برای خرید ۲۴ سیستم دیگر TLS-BCT در سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی کرده بود اما این تامین بودجه به ۸۴.۶ میلیون دلار کاهش یافت.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

اکنون نیروی زمینی ارتش ایالات متحده قصد دارد که هر یک از ۳۱ تیپ تهاجمی موسوم به BCT دارای یگان خاص خود از خودروهای زرهی Stryker یا AMPV باشد که به سیستم TLS مجهز بوده که اختصاص آن ها بسته به استفاده آن تیپ ها به بردلی ها یا استرایکرهای شنی دار است. همچنین ارتش ایالات متحده در نهایت تصمیم دارد تا یک سیستم سبک تر و ارزان قیمت تر با قابلیت حمله به شکل کوله پشتی را برای نیروهای پیاده سبک و یگان های چترباز خود خریداری کند.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

تا زمانی که TLS عملیاتی شود، واحدهای جنگ الکترونیک ارتش ایالات متحده از خودروهای زرهی Stryker و Flyer72 مجهز به سیستم جنگ الکترونیکی تاکتیکال (TEWS) استفاده خواهند کرد. جاسوسی سیگنالی برد بلندتر نیز توسط سیستم AN/MLQ-44A Prophet ساخت جنرال داینامیکس انجام می شود که روی خودروهای زرهی M1165 هامووی نصب شده است. واحدهای گارد ملی نیز این سیستم های EW را بعد از جایگزینی با TLS دریافت خواهند کرد.

سیستم Terrestrial Layer System در واقع خود دارای چند لایه است. terrestrial در این سیستم به این واقعیت اشاره دارد که برای دهه ها، جنگ الکترونیک در ارتش ایالات متحده هوامجور بوده و با ترکیبی از هواپیماهای جاسوسی سیگنال بزرگ تر مانند RC-135، پهپادها و هواپیماهای حمله الکترونیکی صورت می گرفته است. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود که ایالات متحده توانمندی های حمله الکترونیکی زمین پایه خود را بازنشسته کرد.

سیستم جمینگ جدید ارتش آمریکا برای جمینگ و ساقط کردن پهپادها

اما بعد از اینکه ارتش روسیه در جریان حمله به اوکراین در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به طور موثر از جنگ الکترونیکی استفاده کردند، پنتاگون به این نتیجه رسید که در جنگ با چین یا روسیه، نیروهای زمینی نمی توانند به صورت ۲۴ ساعته و هر روزه انتظار پشتیبانی جنگ الکترونیک هوایی را داشته باشند زیرا این کشورها دارای سیستم های دفاع هوایی و قدرت هوایی قابل توجهی هستند. و با افزایش سرعت روزافزون استفاده از پهپادهای ارزان قیمت برای عملیات های تهاجمی و شناسایی، حتی کشورهای کوچک و گروه های شبه نظامی نیز می توانند تهدید هوایی قابل توجهی برای نیروهای زمینی ایالات متحده باشند، همان چیزی که در مورد کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در سوریه در جریان حمله پهپادی اتفاق افتاد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود