۲۰ سریال رازآلود جذاب برای طرفداران سریال Lost؛ از The Wilds تا Under The Dome

۲۰ سریال رازآلود جذاب برای طرفداران سریال Lost؛ از The Wilds تا Under The Dome

بیشتر از یک دهه بعد از پایان سریال، طرفداران سریال Lost به دنبال سریال های رازآلود بیشتری در این حال و هوا هستند. این سریال بسیار محبوب و تاثیرگذار به باز شدن راه برای سریال های رازآلودی که با سکانس های تعلیقی به پایان رسیده و مخاطبان را در عطش و حیرت به حال خود رها می کردند باز کرد. از هیولاهای دودی تا سفر در زمان و جزیره استوایی رازآلود، لاست سریالی نقش بسته در تاریخ تلویزیون است که سخت است سریالی بالاتر از آن قرار گیرد. خوشبختانه سریال های تلویزیونی دیگری نیز هستند که می توانند این فضای خالی را پر کرده و تا حدود زیادی شبیه Lost هستند. روایتی که این سریال ها عرضه می کنند در مورد فانتزی، جنبه های علمی تخیلی و شاید هیولا یا هیولاهایی است که از ناکجاآباد ظاهر می شوند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

طرفداران سریال Lost می دانند که هیچ سریالی نمی تواند شبیه اولین سریالی باشد که آن ها را با پایان قوی و احساسی خود درمانده، مبهوت و شگفت زده کرد. ذهن جی جی آبرامز چیزی کم از یک نبوغ شاعرانه ندارد و در حالی که Lost در تمام زیبایی هیولاهای دودی خود این نبوغ را به تصویر می کشید، سال های بسیاری از ریختن اشک های پایانی طرفداران این سریال بر موسیقی متن پایان سریال می گذرد. اما سریال هایی بوده اند که می توانند با Lost رقابت کنند که برخی از آن ها با مشارکت جی جی آبرامز ساخته شده و برخی دیگر نیز زاییده تفکر خالقان دیگر هستند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۰ سریال رازآلود دیگر آشنا کنیم که طرفداران سریال Lost از تماشای آن ها لذت خواهند برد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱- The Wilds (2020-2022)

به لطف محبوبیت قابل توجه سریال Lost، هر سریالی که در مورد افرادی باشد که در جزیره ای، بدون امید و راهی برای نجات گرفتار شده اند، یادآور خاطرات گذشته مربوط به این سریال است. این همان چیزی است که در مورد سریال The Wilds از محصولات آمازون پرایم رخ می دهد و در شرایطی که این سریال رو به توسعه دنیای خود پیش می رود بیش از پیش به سریال لاست شباهت پیدا می کند. چیزی که به عنوان سریالی در مورد گروهی دختر نوجوان پس از گرفتار شدن در یک جزیره آغاز شده بود، به تئوری های توطئه، برنامه های مخفیانه و رازآلودگی بسیار بزرگتری ختم می شود در حالی که The Wilds پیچش های داستانی شوکه کننده خاص خود را دارد. البته همانند لاست، این سریالی نیز به خاطر شخصیت های پیچیده ای که در مرکز داستان دارد به خوبی مخاطب را درگیر خود می کند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۲- Yellowjackets (2021-)

جدیدترین سریالی که به جرگه سریال های شوکه کننده شبیه لاست پیوسته سریال Yellowjackets است. این سریال بسیار شبیه سریال لاست آغاز شده و روی گروهی از افراد تمرکز دارد که پس از سقوط هواپیمایشان در یک جزیره گرفتار می شوند اما پس از آن، مسیری بسیار متفاوت و تاریک تر را در پیش می گیرد. این سریال که از قبل با لاست مقایسه شده، هم در زمان حال و هم در قالب فلش بک ها روایت می شود و مخاطب هرگز به طور کامل نمی داند که واقعیت ماجرا چیست. این سریال شاهد حضور برخی بازیگران جوان در کنار بازیگرانی کهنه کار در نقش دوران میانسالی آن هاست و جذابیت آن به شکلی است که همواره مخاطب عطش هیجان، رازآلودگی و تعلیق بیشتری دارد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۳- The Event (2010)

وقتی فصل ۶ منتشر شده و سریال لاست بالاخره به پایان رسید، به نظر می رسید که همه شبکه ها در حال تلاش برای تکرار جادوی این سریال بودند. شبکه NBC به سرعت با سریال The Event تلاش کرد که این موفقیت را تکرار کند، سریالی در مورد توطئه ها و لاپوشانی های دولت، موجودات فرازمینی و بسیاری چیزهای دیگر. در حالی که داستان سریال بسیار پیچیده و سرگرم کننده بوده و سریال نیز نقدهای مثبتی دریافت کرده بود، مخاطبان چندان به داستان آن جذب نشدند. این موضوع باعث شد که سریال The Event تنها بعد از یک فصل کنسل شده و بسیاری از رازهای آن حل نشده باقی بمانند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۴- The 4400 (2004-2007, 2021-2022)

تقریباً همزمان با انتشار سریال لاست، شاهد پخش سریال دیگری در ژانر علمی تخیلی با حال و هوایی مشابه به نام The 4400 بودیم که اغلب اوقات بیشتر برای مخاطبان خود سوال ایجاد می کرد تا پاسخ سوال هایشان را بدهد. این سریال در مورد گروهی ۴۴۰۰ نفره است که در سال ۱۹۴۶ مفقود شده و بدون اینکه پیر شوند، چند دهه بعد باز می گردند. این رازآلودگی با فصل های جدید در طول دهه ۲۰۰۰ باز می گشت اما خیلی طول نکشید. شبکه CW با راه اندازی مجدد این سریال در سال ۲۰۲۱ تلاش کرد این داستان را دوباره روایت کند اما این راه اندازی مجدد تنها یک فصل ادامه داشت و ادامه آن کنسل شد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۵- Heroes (2006-2010)

دو سال بعد از انتشار Lost و محبوبیت گسترده آن، سریال Heroes آغاز شد و به یکی از محبوب ترین سریال های زمان خود تبدیل گشت. همانند لاست، داستان این سریال نیز در مورد گروهی غریبه با پیشینه های رازآلود است، اگر چه این بار شاهد شخصیت هایی هستیم که قدرت های ابرانسانی دارند. سریال Heroes چهار فصل ادامه داشت و حتی یک راه اندازی مجدد به نام Heroes Reborn داشت. اگر چه جی جی آبرامز در این سریال مشارکتی نداشت اما به نظر می رسید که تولید کنندگانش روند کاری او را دنبال کرده و سکانس های شوکه کننده و پیچش های داستانی غیرمنتظره بسیاری در داستان خود گنجاندند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۶- Castle Rock (2018-2019)

سریال Castle Rock که بر اساس داستان های ترسناک نمادین استفن کینگ ساخته شده، با مشارکت جی جی آبرامز در نقش تهیه کننده اجرایی ساخته شد. با دست داشتن کینگ در روند تولید و استعداد آبرامز برای ساخت سریال های بی نقص، طرفداران ژانر رازآلود می دانستند که باید منتظر سریالی خوبی باشند. سبک روایت منحصربفرد داستان در این سریال شاهد ترکیب برخی از بهترین آثار کینگ با داستانی از نور و تاریکی و افسانه پردازی بود. هر فصل مملو از رازهای جذاب و سرگرم کننده است که از تماشای آن ها لذت خواهید برد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۷- The Leftovers (2014-2017)

به مدت سه فصل، سریال The Leftovers داستان اتفاقات پس از ناپدید شدن دو درصد از جمعیت کل کره زمین را روایت می کند. شاید در نگاه اول چیز زیادی در این سریال برای تماشا کردن وجود نداشته باشد اما اتفاقی که باعث مفقود شدن ۱۴۰ میلیون نفر شده نمی تواند چیز ساده ای باشد. این سریال روی جامعه ای کوچک تمرکز دارد که با این پدیده دست و پنجه نرم کرده، با اندوه و غم از دست دادن عزیزان مواجه شده و حاوی رازهایی است که طرفداران این سریال حتی امروز نیز پس از سال ها که از پایان سریال می گذرد به آن ها فکر می کنند. همچنین بسیاری از طرفداران The Leftovers فکر می کنند که این سریال در روایت داستانی کامل از رازآلودگی که بسیار بهتر از پایان لاست است، موفق بوده است.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۸- The 100 (2014-2020)

سریال The 100 از شبکه CW روی یک جهش زمانی پس از جنگی هسته ای تمرکز دارد که تمدن بشری روی زمین را نابود کرده است. مردمانی که از این اتفاق جان سالم به در برده اند روی یک سفینه فضایی زندگی کرده و ۱۰۰ خلافکار جوان را به زمین می فرستند تا ببینند که آیا زمین قابلیت سکونت انسان ها را دارد یا خیر. اما وقتی این گروه به زمین می رسند، هیچ چیز آنطور که به نظر می رسد نیست. با هفت فصل و ۱۰۰ اپیزود، در این سریال جذاب چیزهای زیادی برای تماشا وجود دارد. سریال The 100 حاوی پیچش های داستانی و رازهای بسیاری است که طرفداران سریال لاست را به خود جلب خواهد کرد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۹- Black Mirror (2011-)

با استفاده از سبکی آنتالوژی که بسیار شبیه سریال علمی تخیلی کلاسیک The Twilight Zone است، سریال Black Mirror روی تاثیر تکنولوژی بر زندگی مدرن به اشکال مختلف تمرکز دارد. برخی اپیزودهای داستان در آینده روایت می شوند در حالی که برخی دیگر در گذشته هستند. بزرگ ترین تفاوتی که این سریال را از شباهت بیش از حد به لاست دور نگه می دارد این است که این سریال رازآلودگی بسیاری ندارد زیرا هر اپیزود داستان مجزای خاص خود را روایت می کند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۰- Manifest (2018-)

یک رقیب دیگر برای بدست آوردن عنوان بهترین سریال در مورد مسافرانی که هواپیمایشان سقوط می کند وجود دارد: سریال Manifest. این سریال داستان مسافران یک پرواز گمشده را روایت می کند که پس از پنج سال دوباره ظاهر می شوند. مسافران این پرواز نه تنها گذر زمان و مسن شدن را تجربه نکرده اند بلکه به سرعت صداها و توهماتی را تجربه می کنند که به رازهای بسیار پیچیده تری منتهی می شود. Manifest از آن دسته سریال های اعتیادآوری است که طرفداران Lost به احتمال فراوان از دیدن آن لذت خواهند برد و به آن جذب خواهند شد. از ابتدای پخش مانیفست، طرفداران این سریال به ایده های عجیبی در مورد ماجرای این مسافران دست یافته اند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۱- Fringe (2008-2013)

شباهت های بین سریال لاست و Fringe برای طرفداران آن ها چندان عجیب نیست، از آنجایی که هر دو سریال توسط جی جی آبرامز تولید شده اند. این سریال دو سال پیش از پایان سریال لاست منتشر شد و شباهت هایی بین این دو در سطوح زیرین روایت وجود دارد. در حالی که فرینج بیشتر شبیه یک درام جنایی ماوراءالطبیعه روایت می شود، آرام آرام وارد دنیاهی موازی شده و راه را برای رشد شخصیت ها به شکلی قانع کننده و باکیفیت باز می کند. در این سریال نیز شاهد سبکی از داستان سرایی آبرامزی هستیم که دائماً مخاطب را در حال حدس زدن در مورد اتفاقات داستان نگه می دارد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۲- Doctor Who (2005-)

برای کسانی که به تماشای بی وقفه سریال ها علاقه دارند، سریال Doctor Who یکی از بهترین گزینه هاست. این سریال قدیمی ترین سریال علمی تخیلی است که هنوز انتشار آن ادامه دارد و برای طرفداران ژانر علمی و تخیلی و رازآلود، یکی از آن سریال هایی است که حتماً باید تماشا کنند. سبک روایت داستان با تغییر بازیگران و شخصیت اصلی خیلی غیرمعمول خود همچنان تازه باقی می ماند. شخصیت دکتر می تواند وارد کالبد انسان های دیگر شود، به دنیاهای دیگر سفر کند و با موجودات فرازمینی دوست شود. بدین ترتیب این سریال فانتزی علمی تخیلی ترکیبی، جایگزین مناسبی برای علاقمندان به سریال های رازآلود است تا در داستان آن غرق شوند. بسیاری این سریال را در طی دهه ها ستوده اند و درک این موضوع ساده است، با توجه به تاثیری که دکتر هو بر سریال های علمی و تخیلی و عجیب بعد از خود، مانند لاست، داشته است.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۳- Sleepy Hollow (2013-2017)

اسب سوار بی سر شخصیتی در ادبیات غرب است که در طی دو قرن گذشته به بخشی از فرهنگ عامه تبدیل شده است. فیلم های متعددی در مورد اسلیپی هالو ساخته شده است، از جمله تفسیر تیم برتون، و در سال ۲۰۱۳ نیز سریال Sleepy Hollow در شبکه Hulu منتشر شد که روایتی دیگر از این داستان بود. گاهی اوقات سریال لاست بسیار ترسناک می شود اما سریال اسلیپی هالو بسیار ترسناک تر است. وقتی ایچابود کرین در قرن بیست و یکم به زندگی باز می گردد و باید از پایان جهان جلوگیری کند، شاهد روایت های علمی تخیلی و فانتزی جذابی هستیم. این سریال به افسانه شناسی خاص خود می پردازد که با پیشرفت داستان، درست همانند لاست، بزرگ تر می شود، در حالی که قطعات بیشتری از پازل به هم متصل می شوند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۴- Twin Peaks (1990-1991, 2017)

یکی از پیچیده ترین سریال های تاریخ تلویزیون سریال Twin Peaks است. این سریال عجیب و جذاب در مورد قتلی در یک شهر کوچک است. زمانی بود که دنیای تلویزیون به تغییری مانند آنچه این سریال ایجاد کرد، نیاز داشت و رازها و شخصیت های آن هنوز هم مورد بحث طرفداران سریال قرار می گیرند. Twin Peaks در سال ۲۰۱۷ با بازگشتی جذاب همراه بود و بار دیگر نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد. سریال هایی مانند لاست که روی آن رازآلودگی های جذاب و یک سرنخ گیج کننده پس از دیگری تمرکز دارند، بدون موفقیت Twin Peaks هرگز اتفاق نمی افتادند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۵- The X-Files (1993-2018)

سریال The X-Files برای دهه ها مشغول پاسخ دادن به فانتزی ها و چه می شد اگرهای مخاطبان تلویزیون و طرفداران داستان های رازآلود و ماوراءالطبیعه بوده است. این سریال یکی از آن سریال هایی است که بیشترین دوران انتشار را در میان سریال های علمی تخیلی در تاریخ تلویزیون داشت و چیزهای زیادی در آن برای کشف وجود دارد. از فعالیت های ماوراءالطبیعه تا مخلوقات عجیب و غریبی که باعث ویرانی می شدند، این سریال انتخاب خوبی برای کسانی است که به دنبال پر کردن شکاف به وجود آمده پس از پایان لاست هستند. همچنین می توانید این سریال را برای مدتی طولانی به شکل بی وقفه تماشا کرده و از این تجربه لذت ببرید.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۶- Westworld (2016-2022)

سریال Westworld از شبکه HBO به خاطر سبک روایی منحصربفرد و علمی تخیلی-طور خود بسیار شبیه لاست است، جایی که در زیر این ظواهر، چیزی درست به نظر نمی رسد. در دنیایی که هیبریدهای انسان-ربات، پارک های سرگرمی به سبک و تم غرب وحشی وجود دارند، مهمانان پارک دوست دارند بعد از ورود به این دنیا، آنطور که دوست دارند تفریح کنند. به لطف ذهن برنامه ریزی شده اندرویدهای میزبان، آن ها نمی توانند به انسان ها آسیب برسانند که همانطور که انتظار می رود ترسناک می شود. این فضای بامزه همانند سریال لاست باعث ایجاد فضایی مناسب برای افسانه پردازی های عمیق تر می شود و به همان شکل، بسیاری از رازهای بی پایان و پیچش های زیاد داستان شکایت می کنند که در نهایت باعث کاهش کیفیت سریال وست ورلد و کنسل شدن آن گردید.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۷- Person Of Interest (2011-2016)

طرفداران سریال Lost بدون شک یکی از شخصیت های مرد این سریال را با نام بن می شناسند اما در Person of Interest او نقش شخصیت هارولد فینچ را بر عهده دارد. مانند همیشه، مایکل امرسون کار فوق العاده ای در به تصویر کشیدن شخصی انجام داده که بسیار بیشتر از آنچه که باید می داند، و تمام مدت بازی را کنترل می کند که هیچ کس فکر نمی کند در انجام دادن آن مشارکت دارد. این سریال اگر چه به اندازه سریال قبلی امرسون پیچیده و علمی تخیلی-طور نیست اما هنوز هم به خاطر ماهیت رازآلودگی و پیچ و تاب هایش دارای ماهیتی مشابه لاست بوده و ارزش تماشا دارد.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۸- Under The Dome (2013-2015)

Under the Dome بر اساس و با الهام از یکی از رمان های مشهور استفن کینگ به همین نام ساخته شده است. علیرغم اینکه تنها بعد از سه فصل به پایان رسید، این سریال از همان ابتدا بینندگان بسیاری را به خود جلب کرد. در حالی که استقبال از آن مانند فصل اول خوب پیش نرفت، سریال Under the Dome هنوز هم ارزش تماشا دارد. این سریال روی شهری تمرکز دارد که ناگهان به وسیله یک گنبد بزرگ از جهان بیرون جدا می شود. شخصیت های منزوی داستان به خوبی یادآور شخصیت های سریال لاست هستند، جایی برای پی بردن به حقیقت و علت حضورشان در این مکان تلاش می کنند.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۱۹- Stranger Things (2016-)

سریال لاست در را برای ژانر عجیب و غریب و روایت های باورنکردنی باز کرد و Stranger Things نیز این ترند را ادامه داد. این سریال اورجینال نتفلیکس نه تنها سقف سریال های علمی تخیلی مدرن را خرد کرد بلکه یک خط زمانی گذشته نگرانه را در خود دارد که بسیار بامزه، منحصربفرد و مناسب سبک روایت داستان است. هر شخصیت از فصل اول خود تاکنون بسیار بلوغ یافته و به بخشی پویا و خاص از شخصیت های سریال تبدیل شده و شخصیت هایی که در فصل پایانی اضافه شده اند به خوبی با ساختار یکی از بهترین سریال های تاریخ تلویزیون سازگار شده اند. این سریال حاوی پیچش های داستانی متعددی است که به اندازه موارد سریال لاست شوکه کننده هستند و شما را به خود جلب می کنند. در شرایطی که Stranger Things در فصل پنجم به پایان می رسد، اکنون زمان مناسبی برای تماشای فصول پیشین و انتظار انتشار فصل آخر است.

20 سریال رازآلود پیشنهادی برای طرفداران سریال لاست

۲۰- Dark (2017-2020)

Dark یکی دیگر از سریال های تحسین شده ژانر علمی تخیلی و رازآلود است که یکی از پیچیده ترین، پرتعلیق ترین و ناامید کننده ترین سریال های ترسناکی است که ساخته شده است. در حالی که شاید مجبور باشید دائماً چشمتان به زیرنویس ها باشد، تماشای سریال دارک تا پایان، ارزشش را دارد. در تمام این مدت، درست همانند سریال لاست، مشخصی نیست که در این شهر کوچک چه اتفاقی در حال رخ دادن است. هر شخصی بار خود را به دوش می کشد اما رفته رفته ارتباط همه آن ها با هم مشخص می شود. علاوه بر این، هر اپیزود سرنخ های ماوراءالطبیعه بیشتری را فاش می کند، اما نه به اندازه ای که بینندگان را برای آنچه که در ادامه داستان روایت می شود، آماده سازد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود