۱۵ سریال جنایی جذاب برای طرفداران «کارآگاه حقیقی»؛ از Hannibal تا The Americans

۱۵ سریال جنایی جذاب برای طرفداران «کارآگاه حقیقی»؛ از Hannibal تا The Americans

در شرایطی که به نظر می رسد انتظارهای طولانی برای فصل چهارم سریال True Detective به پایان خود نزدیک می شود، طرفداران این سریال جنایی پلیسی مجبور بودند شکافی که در نبود این سریال محبوب ایجاد شده بود را با سریال های مشابه پر کنند. این سریال جنایی با به هم پیوستن گروهی بااستعداد در جلو و پشت دوربین به نویسندگی نیک پیزولاتو و کری جوجی فوکوناگا در مقام کارگردان با بازیگری متیو مک کانهی و وودی هارلسون آغاز شد. فصل اول سریال True Detective یک داستان جنایی جذاب بود که به همان اندازه که به پرونده جنایی داستان و رازآلودگی آن می پرداخت، مشکلات و درگیری های شخصیت های اصلی که روی این پرونده کار می کردند را نیز مورد پردازش قرار می داد. بدین ترتیب، True Detective به سریالی منحصربفرد تبدیل شد که مخاطبانش را در داستان خود غرق می کرد اما این بدان معنا نیست که هیچ سریال جنایی دیگری نتوانسته حال و هوایی مشابه این سریال محبوب و قوی داشته باشد.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

فصل چهارم سریال True Detective به رویه این سریال در استفاده از بازیگران طراز اول هالیوود با پرونده ای جدید ادامه داد و این بار نوبت به جودی فاستر بازیگر برنده جایزه اسکار رسیده است. در حالی که شاید دیگر سریال های مشابه شاهد قدرت ستارگی در حد و اندازه های کارآگاه حقیقی نباشند، گزینه های بسیاری برای کسانی وجود دارد که به سریال های جنایی با حال و هوایی نسبتاً تاریک علاقه دارند. نه تنها این سریال ها به اندازه کارآگاه حقیقی سرگرم کننده و اعتیادآور هستند بلکه داستان هایی را روایت می کنند که تا پایان خود چشم مخاطب را به صفحه نمایش خیره نگه می دارند. بدین بهانه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ سریال جنایی باکیفیتی آشنا کنیم که تماشای آن ها به طرفداران سریال True Detective توصیه می شود.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۵- Hannibal (2013-2015)

سریال Hannibal کمی از کارآگاه حقیقتی تاریک تر است، از این جهت که یکی از شخصیت های اصلی آن هم یک قاتل سریالی و هم آدمخوار است اما کلیت سریال شباهت های متعددی در حال و هوا با سریال کارآگاه حقیقی دارد. بخش زیادی از تصویرسازی ها و سمبلیسم موجود در فصل اول این سریال نیز شبیه سریال کارآگاه حقیقی است، به ویژه استفاده از شاخ گوزن. اما Hannibal داستان یک محقق جنایی به نام ویل گراهام را روایت می کند که توانایی ترسناکی در درک سایکوپات ها دارد. این موضوع باعث می شود که وی شخصیت محبوب و دوست داشتنی بوده و قدرتش برای حرفه ای که در آن کار می کند بسیار حائز اهمیت باشد. البته، شخصیت مشهور هانیبال لکتر نیز که به شکلی بی نقص و تحسین برانگیز توسط مدس میکلسن بازی می شود، کسی است که سریال را از آنِ خود می کند و جنبه ای جدید به این شخصیت شرور مشهور اضافه می نماید. Hannibal سریالی است که طرفداران بسیار پروپاقرصی داشت که هنوز سال ها بعد از پایان غیرمنتظره سریال در فصل سوم، به دنبال فصل چهارم یا یک نسخه سینمایی از آن هستند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۴- The Killing (2011-2014)

همانند True Detective، سریال The Killing داستان دو کارآگاه جنایی را روایت می کند که سبک های کاری کاملاً متفاوتی دارند، اگر چه نقطه تفاوت این دو سریال این است که در سریال The Killing شخصیت زن نقش رهبری داستان را بر عهده دارد. این سریال جنایی یک سریال کارآگاهی شخصیت محور است. فصل اول در مورد حل پرونده قتل یک دختر محلی است که مشخص می شود بخشی از یک توطئه سیاسی پیچیده بوده است. این سریال حا و هوایی تاریک و جدی دارد که باعث می شود تماشای آن چندان ساده نباشد. اما همانند کارآگاه حقیقی، درماندگی و مشکلات شخصیت ها باعث می شود که مخاطب بیش از پیش به داستان جذب شود، در شرایطی که داستان سریال در این دنیای تاریک، نقبی عمیق تر و عمیق تر می زند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۳- Top Of The Lake (2013-2017)

الیزابت ماس در این سریال درام رازآلود تاریک، دلهره آور، مضطرب کننده و پرتعلیق نقش کارآگاه رابین گریفین را بازی می کند. رابین مسئول حل پرونده مفقود شدن اسرارآمیز دختربچه ای ۱۲ ساله به نام توی می شود، دختری که در هنگام مفقود شدن باردار بوده است. نکته عجیب اینکه آخرین باری که او زنده دیده شده است، زمانی بوده که در داخل یک دریاچه یخ زده ایستاده بوده است. با توجه به کلیت داستان، می توان فهمید که با همین تعریف کوتاه از روایت ماجرا نیز با یک سریال تکان دهنده و تاریک مواجه هستید. در فرآیند تلاش برای حل پرونده مفقود شدن این دختر نوجوان، رابین با یک کمپ زنانه عجیب و یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر آشنا شده و مجبور می شود با اتفاقات ویرانگر گذشته اش نیز روبرو شود. ماس بازی قدرتمندی در نقش اصلی داستان ارائه می کند که این سریال جذاب از جین کمپیون، فیلمساز برنده جایزه اسکار را به سطح کیفی بالاتری منتقل می کند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۲- Fargo (2014-)

Fargo یک درام جنایی آنتالوژی دیگر است که بر اساس یک فیلم کالت مشهور به همین نام ساخته شده است. این سریال بسیار تحسین شده و باکیفیت در طول چهار فصل منتشر شده خود برنده جوایز تلویزیونی متعددی شده و به زودی شاهد انتشار فصل پنجم آن خواهیم بود. این سریال در مورد قتل های هولناک و شوکه کننده ای در منطقه زیبا و البته عجیب و غریب میدوست ایالات متحده در دوره های زمانی مختلف است. در کنار اینکه با یک سریال جنایی بسیار باکیفیت و جذاب مواجه هستیم، سریال فارگو کمدی سیاه بسیاری در خود دارد که باعث می شود در میان دیگر سریال های مشابه متمایز باشد. همانند کارآگاه حقیقی، سریال فارگو نیز در طول فصول مختلف خود شاهد حضور ستارگان طراز اول هالیوود مانند بیلی باب تورنتون، کیرستن دانست، ایوان مک گرگور و کریس راک است.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۱- The Outsider (2020)

سریال The Outsider یک سریال جذاب دیگر از شبکه HBO است که بر اساس رمانی از استفن کینگ به همین نام ساخته شده است. این سریال با حضور برخی از بازیگران سرشناس مانند سینتیا اریوو، جیسون بیتمن و بن مندلسون ساخته شده است. در اینجا با یک درام جنایی در مورد کشف جنازه مثله شده یک پسر نوجوان مواجه هستید. در ابتدا، به نظر می رسد که کارآگاهان با یک پرونده معمولی و سرراست مواجه هستند اما خیلی زود مشخص می شود که چیزی بسیار عجیب و ماوراءالطبیعه در زیر لایه بیرونی این قتل پنهان شده است. The Outsider یکی دیگر از سریال هایی است که به لطف شخصیت های پیچیده اش مخاطب را به درون یک دنیای رازآلود می برد.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱۰- I Am The Night (2019)

در سریال I Am the Night، پتی جنکینز کارگردان فیلم زن شگفت انگیز (Wonder Woman) بار دیگر با کریس پاین همراه می شود تا داستان واقعی فاونا هودل را روایت کند، دختری دورگه که مدت کوتاهی بعد از تولد، توسط مادرش به خانواده دیگری داده می شود. وقتی او تصمیم می گیرد که واقعیت را در مورد خانواده اش پیدا کند، در می یابد که والدینش ممکن است با پرونده بدنام موسوم به کوکب سیاه در ارتباط باشند که در سال ۱۹۴۷ شهر لس آنجلس را در حیرت و وحشت فرو برد. پاین در این سریال نقش یک روزنامه نگار از اعتبار افتاده را بازی می کند که همراه با فاونا برای پیدا کردن رازهای تاریخچه خانواده اش تلاش می کند. با حال و هوای نوآری بیشتر از کارآگاه حقیقی، این سریال نیز حال و هوای تاریک و ناامید کننده مشابهی دارد.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۹- Homecoming (2018-2020)

سریال Homecoming یک داستان پیچیده و جذاب در مورد یک تاسیسات رازآلود را روایت می کند که در ظاهر به سربازان کمک می کند از دوران فعال حضور در ارتش به زندگی روزمره شان بازگردند. اما چیزهایی بسیار بیشتر از آنچه که در ظاهر دیده می شود در این سازمان جریان دارد و این رازآلودگی هم در گذشته و هم در زمان حال در حال فاش شدن است. این سریال بر اساس یک پادکست مشهور و محبوب از گیملت مدیا و با بازی جولیا رابرتس، استفان جیمز و بابی کاناویل ساخته شده و از تریلرهای سیاسی پارانویایی گذشته الهام گرفته است. سریال Homecoming توسط سم اسماعیل خالق سریال آقای ربات تهیه شده و در فصل دوم خود شاهد حضور جنل مونی خواهد بود.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۸- The Night Of (2016)

این مینی سریال هیجان انگیز از شبکه HBO بر اساس فصل اول یک سریال بریتانیایی به نام Criminal Justice ساخته شده و با یک شب سرنوشت ساز و پرحادثه از زندگی نصیر آغاز می شود، یک دانشجوی پاکستانی-آمریکایی (با بازی ریز احمد) و اینکه چطور اتفاقات مرموز این شب باعث می شود وی متهم به قتل یک زن جوان شود. این سریال در ادامه هم در دادگاه و هم از زاویه تحقیقات پلیس به پرونده می پردازد. سریال The Night Of به شکل استادانه از فاش کردن سریع رازهای داستان دوری می کند. اپیزود اول به مخاطب اجازه می دهد راه های مختلفی را ببیند که از طریق آن ها همه چیز در ادامه برای نصیر کابوس وار می شود. این سریال یک داستان رازآلود پیچیده و جذاب دارد که تمام سرنخ هایی که به گناهکاری نصیر اشاره دارند را در ابتدا فاش می کند اما همزمان شک و تردید کافی ایجاد می کند باعث می شود ابهاماتی وجود داشته باشد که باید به آن ها پاسخ داده شود.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۷- Mindhunter (2017-2019)

سریال Mindhunter که بر اساس کتاب Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit ساخته شده، در سال ۱۹۷۷ روایت شده و داستان اولین روزهای بخش روانشناسی و نمایه سازی از قاتلان و جانیان در اف بی آی را روایت می کند. این سریال ساخت نتفلیکس داستان دو مامور اف بی آی با بازی جاناتان گراف و هولت مک کالانی را روایت می کند در حالی که تلاش دارند بفهمند قاتلان سریالی چطور فکر می کنند تا بهتر بتوانند جانیان آینده را شناسایی و دستگیر نمایند. دیوید فینچر که تهیه کننده این سریال جنایی است، کارگردانی ۴ اپیزود از ۱۰ اپیزود فصل اول آن را نیز بر عهده دارد و به همان ژانر قاتل سریالی باز می گردد که با فیلم های Se7en و Zodiac نشان داد تخصص بالایی در آن دارد. این سریال به شکلی مستقیم به سراغ ذهنیت قاتلان سریالی رفته و از پرونده های واقعی به منظور روایت داستان های هیجان انگیز و چند وجهی استفاده می کند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۶- The Americans (2013-2018)

سریال The Americans از شبکه FX، چهار فصل هیجان انگیز و جذاب از یک داستان تاریخی جاسوسی را روایت می کند. این سریال یک تریلر سیاسی پرتنش و آرام سوز است که اگر چه در دهه ۸۰ روایت می شود اما از هر زمان دیگری قابل درک تر و مرتبط تر است. کری راسل و متیو ریس در نقش دو جاسوس روسی بازی می کنند که در دوران اوج جنگ سرد در ایالات متحده زندگی می کنند. این سریال اعتبار و جذابیت خود را بیشتر از آن می گیرد که خالقش، جو ویزبرگ، پیش از تبدیل شدن به یک نویسنده تلویزیونی، در سازمان سیا مشغول به کار بوده است. راسل و ریس بازی های بی نقصی در نقش دو شخصیت اصلی داستان ایفا کرده و نتیجه این بازی ها یک سریال باکیفیت و منسجم است که این دوره از تاریخ ایالات متحده را با تمام پیچیدگی هایش بررسی می کند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۵- Sharp Objects (2018)

سریال Sharp Objects یک سریال ساخته شده در شبکه HBO بر اساس کتای به همین نام نوشته گیلیان فیلین نویسنده Gone Girl است. این سریال در مورد یک گزارشگر جنایی با بازی ایمی آدامز است که برای پوشش قتل دو دختر به زادگاهش فرستاده می شود. در طول حضور در زادگاهش که مدت ها پیش ترک کرده است، او باید با برخی از مشکلات گذشته خود مواجه شده و با گذشته اش آشتی کند. به کارگردانی ژان مارک والی، که سریال تحسین شده و بسیار موفق Big Little Lies را نیز برای شبکه HBO ساخته است، سریال Sharp Objects نه تنها به یک داستان رازآلود در یک شهر کوچک می پردازد بلکه به روابط یک خانواده از هم پاشیده نیز می پردازد که سال ها تروما را برای اعضایش در پی داشته است. با شباهت بسیاری به داستان فیلم Gone Girl، این سریال دارای پایانی بسیار پیچیده و غیرمنتظره است.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۴- Broadchurch (2013-2017)

سریال Broadchurch که در ابتدا یک سریال بریتانیایی بود و بعدها به عنوان یک مینی سریال آمریکایی با عنوان Gracepoint ادامه یافت، داستان دو کارآگاه را روایت می کند که به بررسی پرونده قتل یک پسر نوجوان در یک شهر ساحلی کوچک می پردازند. دیوید تننت و اولیویا کولمن در نقش های اصلی این سریال ایفای نقش می کنند و تننت نقشش را در دنباله Gracepoint نیز تکرار می کند. سریال Broadchurch بخش قابل توجهی از جذابیت خود را مرهون قرار دادن جنایت هولناک داستان در کنار فضای زیبای شهر مشهوری است که داستان در آن روایت می شود. همچنین این سریال بر این موضوع تمرکز دارد که چطور ساکنان این شهر کوچک به افزایش توجه رسانه ها واکنش نشان می دهند. تننت و کولمن بازی های فوق العاده ای در نقش دو کارآگاه ارائه می کنند که هر یک به شکلی متفاوت و کاملاً شخصی با این پرونده دست و پنجه نرم می کنند.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۳- The Sinner (2017-2021)

سریال The Sinner یک سریال رازآلود از شبکه USA Network بر اساس کتابی به همین نام نوشته پترا هامسفهر است. فصل اول این سریال در مرود مادری جوان با بازی جسیکا بیل است که در یک ساحل شلوغ، مردی را با ضربه چاقو به شدت زخمی می کند و اکنون کارآگاهی با بازی بیل پولمن باید بفهمد که چرا این زن دست به چنین جنایتی زده است. چیزی که سریال The Sinner را به یک روایت جذاب تبدیل می کند این است که رازآلودگی آن بر این اساس نیست که چطور این اتفاق افتاده بلکه چرا این جنایت انجام شده است. مخاطب از قبل می داند که شخصیت بیل قاتل است اما تنش واقعی زمانی ایجاد می شود که کارآگاه داستان تلاش دارد بفهمد چه چیزی در ابتدا این زن را به سمت انجام چنین جنایتی سوق داده است.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۲- Twin Peaks (1990-2017)

تا جایی که بحث سریال های رازآلود جنایی در میان باشد، هیچ سریالی وجود ندارد که به اندازه Twin Peaks در تاریخچه این ژانر مورد بحث و اشاره قرار گرفته باشد. این سریال که توسط مارک فراست و دیوید فینچر کارگردان خاص سینمای جهان خلق شد، اولین بار در سال ۱۹۹۰ از شبکه ABC منتشر شد و به سرعت به یکی از عجیب ترین اما پیچیده ترین درام های تلویزیونی دوران خود تبدیل شد. سریال Twin Peaks در اصل در قالب دو فصل تولید شده و در ادامه آن یک فیلم تلویزیونی به نام Twin Peaks: Fire Walk with Me نیز از آن ساخته شد. در سال ۲۰۱۷، برای فصل سوم در شبکه Showtime راه اندازی مجدد شد که ادامه ای بر داستان دو فصل ابتدایی بود. بسیاری از بازیگران دو فصل اول، نقش های خود را تکرار کردند، از جمله کایل مک لاچلان.

15 سریال جنایی پیشنهادی برای علاقمندان به کارآگاه حقیقی

۱- The Wire (2002-2008)

اگر همه فصول منتشر شده سریال True Detective را دیده اید و اکنون به دنبال یک سریال جنایی هستند که بسیار واقع گرایانه و مستند گونه باشد، بدون شک بهترین گزینه شما تماشای پنج فصل سریال The Wire از شبکه HBO است. در تمام سریال، این روایت هیجان انگیز جنایی به تعقیب خلافکاران متعددی در بالتیمور و تلاش های پلیس برای ناکام گذاشتن فعالیت ها و اقدامات آن ها می پردازد. این سریال به خاطر تصویرسازی دقیق و واقع گرایانه از کار پلیسی و همچنین نقدهای تند و تیز اجتماعی و نگاه جامعه به موسساتی که در شهر بالتیمور فعالیت دارند مورد تحسین قرار گرفته است. دیوید سیمون خالق این سریال پیش تر به عنوان روزنامه نگار برای روزنامه بالتیمور سان کار می کرده و به همین خاطر تجربه زیادی در رویکرد این شهر در مقابله با معضلات و مشکلات مختلف داشته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • علی اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۲

    آخ آخ وایر خیلی قشنگ بود