اعتراض شدید مصری‌ها به انتخاب یک بازیگر سیاه پوست برای بازی در نقش کلئوپاترا

اعتراض شدید مصری‌ها به انتخاب یک بازیگر سیاه پوست برای بازی در نقش کلئوپاترا

مستند «ملکه کلئوپاترا» نتفلیکس، اخیراً واکنش یک آژانس دولتی مصر را برانگیخته است. آدل جیمز که یک بازیگر سیاه‌پوست است در نقش کلئوپاترای هفتم، فرمانروای افسانه‌ای آفریقای شمالی در یک مستند سریالی چهار قسمتی داستانی که جزئیات زندگی و سلطنت او بر مصر را شرح می‌دهد، بازی می‌کند. بلافاصله پس از مشخص شدن بازیگر نقش کلئوپاترا، تینا غروی، کارگردان ایرانی الاصل این مستند سریالی نتفلیکس، با واکنش‌های شدیدی مواجه شد.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

شورای عالی آثار باستانی مصر (SCA)، در بیانیه‌ای که توسط مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مص منتشر شد، با بیان این نکته که این آژانس ۱۶۰ ساله تلاش می‌کند تا اسنادی را در مورد قومیت و نژاد کلئوپاترا هفتم مستند کند، اظهار داشت که بر اساس مدارک به دست آمده، پوست کلئوپاترا روشن بوده و ویژگی‌های هلنیستی (یونانی) داشته است. به گفته این آژانس، تصاویر اولیه این ملکه مصری، با پوست روشن، بینی کشیده و لب های نازک ترسیم شده است.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

بیانیه‌ی شورای عالی آثار باستانی مصر را در زیر بخوانید:

ظاهر شخصیت اصلی، جعل تاریخ مصر و یک مغالطه آشکار تاریخی است. به خصوص که این فیلم در زمره فیلم های مستند و نه یک اثر نمایشی طبقه بندی می شود، که لازم است متولیان تولید آن دقت و اتکا به تاریخ داشته باشند تا حقایق تاریخی تمدن ها را جعل نکنند.

عدم پذیرش درست بودن این مستند قبل از اکران آن به دلیل دفاع از تاریخ ملکه «کلئوپاترا هفتم» است که بخش مهم و معتبری از تاریخ باستان مصر است و به دور از هرگونه نژادپرستی قومی و با احترام کامل به تمدن های آفریقایی و برای برادران ما در قاره آفریقا می باشد.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

برای بیش از یک قرن، کلئوپاترا که آخرین فرمانروای مصری سلسله بطلمیوسی بوده است، در هنر، سینما و تلویزیون به اشکال مختلف به تصویر کشیده شده است. برخی از برجسته ترین بازیگران مانند الیزابت تیلور در فیلم «کلئوپاترا» در سال ۱۹۶۳ و لیندزی مارشال در سریال «رم» HBO، پیش از این نقش این ملکه مصری را بازی کرده اند. به خاطر تصاویر متفاوت به جای مانده از کلئوپاترا، شکاف عمیقی در مورد شجره خانوادگی او و اصل و نسب یونانی کلئوپاترا وجود داشته و سال هاست که بحث ها در مورد قومیت این ملکه ادامه داشته است.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

از زمان شروع اعتراض ها به خاطر انتخاب یک بازیگر سیاه پوست برای نقش کلئوپاترا، این مجموعه مستند توسط بسیاری بایکوت شد و مخالفان با طومارهای متعددی با امضای ده ها هزار نفر، خواستار حذف این سریال از سرویس پخش نتفلیکس شدند.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

اما نتفلیکس اخیراً بیانیه خود را مبنی بر دفاع از مجموعه «ملکه کلئوپاترا» با تبلیغ این کار و مصاحبه با مورخان برجسته و کارشناسان مصری منتشر کرد و در عین حال بر اختلاط نژادی این ملکه تاکید دوچندان کرد تا تئوری‌هایی درباره اصل و نسب احتمالی کلئوپاترا در مصر و ماهیت چندفرهنگی مصر باستان را منعکس کند.

ماجرای اعتراض مصری ها به مستند ملکه کلئوپاترا نتفلیکس چیست؟

نژاد کلئوپاترای هفتم در سال‌های اخیر با یک فیلم زندگی‌نامه‌ای با بازی گال گدوت در نقش این ملکه پیش از این هم واکنش ها را برانگیخت بود؛ اعتراضا مخالفان، این بار به سفید بودن ملکه مصری بود. به نظر می رسد که جلب رضایت هر دو طرف غیرممکن است.

منبع: screenran
مطالب مرتبط
۳ نظر

ورود

 • فقط مصر نبوده اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

  فقط مصر نبوده همه دارن اعتراض میکنن. خودمم معترضم
  مثل این میمونه یه سفید پوست بیاد نقش نلسون ماندلا رو بازی کنه
  فیلم the little mermaid هم یه سیاه پوست اومده نقش اول رو بازی کرده.
  این هالیوود خیلی وقته خراب شده

  • Farhad اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

   حالا اگه برعکسه این بود میگفتین هالیوود نژاد پرست خخخ
   همیشه چیزی دارین واسه حمله کردن در صورتی که خودتون هیچی ندارین
   نمیگم هالیوود خوبه، دارم از خصوصیات آدما حرف میزنم برادرا میدونین که چی میگم

 • کل ممد اردیبهشت ۶, ۱۴۰۳

  نتفلیکس گند زده به همه چی همرو سیاه پوست کرده از اکت طرق همشون ال آجی بی تین