شرکت رادین مبین غرب و نقشی در ماجرای خودروهای شاسی بلند مجلس داشته است

شرکت رادین مبین غرب و نقشی در ماجرای خودروهای شاسی بلند مجلس داشته است

این روزها بحث نمایندگان مجلس و خودروهای شاسی بلندی که ادعا می شود به آن ها داده شده تا از استیضاح رضا فاطمی امین وزیر سابق صمت عقب نشینی کنند بسیار داغ شده و نام افراد متعددی در داخل و خارج مجلس بر سر زبان ها می افتد. احمد علیرضا بیگی نماینده تبریز در مجلس مدعی شده بود که در تابستان ۱۴۰۱ و در بحبوحه استیضاح اول رضا فاطمی امین، شرکت بهمن خودرو بدون نوبت و با قیمت کارخانه خودرو‌های فیدیلیتی و دیگنیتی این شرکت را به بیش از ۱۴۰ نفر از نماینده مجلس و بستگان و کارکنان واگذار کرده است. در این میان از شرکت رادین مبین غرب صحبت به میان آمد که واسطه این انتقال بوده است.

همه چیز در مورد شرکت رادین مبین غرب و خودروهای شاسی بلند

بازرس ویژه رئیس‌جمهور درباره متخلفان این پرونده‌ توضیح داد: در گزارشی محرمانه، دستگاه‌ها و افراد متخلف را به رئیس‌جمهور معرفی کردیم و در همان بدو امر مدیرعامل ایران خودرو نیز در همین رابطه برکنار شد. حجت الاسلام حسن درویشیان در این باره گفته است: «بررسی‌های قبلی انجام شده و مدارک به‌دست آمده حاکیست تفاهم‌نامه‌ای از تابستان ۱۴۰۰ و قبل از تشکیل کابینه دولت سیزدهم بین یک شرکت شبه کاغذی غیرمرتبط (رادین مبین غرب) با آن خودروساز منعقد شده است. طبق مستندات بدست آمده، با کارسازی یکی از مسؤلان وقت در مجلس نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو به قیمت کارخانه و بدون قرعه‌کشی به تعدادی از ایشان و براساس معرفی و واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده و این رویه تا اواسط ۱۴۰۱ ادامه یافته که طبق بررسی انجام شده، وزیر وقت صمت اطلاعی از وقوع و یا کم و کیف آن نداشته و ظاهراً تعدادی از نمایندگان هم از آن بی اطلاع بوده‌اند». محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز دریافت خودرو شاسی بلند از جانب نمایندگان برای انصراف از استیضاح وزیر صمت را کذب دانسته است.

اکنون پایگاه خبری رویداد ۲۴ در مطلبی به تفصیل به این ماجرا و هویت شرکت رادین مبین غرب پرداخته است که در ادامه خواهد آمد.

پایگاه خبری رویداد ۲۴ در این باره نوشته است:

همه چیز در مورد شرکت رادین مبین غرب و خودروهای شاسی بلند

شرکت رادین مبین غرب متعلق به کیست؟/ رد پای «میدون» و «امام صادقی‌ها» در واگذاری خودروهای شاسی بلند به نمایندگان

بازرسی ویژه ریاست جمهوری در گزارش خودروهای شاسی بلند که به نمایندگان داده شده، از یک شرکت کاغذی سخن گفته به نام «رادین مبین غرب» که آدرس پستی آن دقیقا همان آدرسی بوده که برنامه میدان را تولید می‌کرده‌ است.

ماجرا از این قرار بود که هفته قبل از استیضاح رضا فاطمی‌امین وزیر صمت، احمد علیرضابیگی نماینده تبریز اعلام کرد «شرکت بهمن خودرو بدون نوبت و با قیمت کارخانه خودرو‌های فیدیلیتی و دیگنیتی این شرکت را به بیش از ۱۴۰ نفر از نماینده مجلس و بستگان و کارکنان واگذار کرده است.»؛ اقدامی که به گفته علیرضابیگی در جریان استیضاح قبلی فاطمی امین رخ داده بود و مانع از برکناری وزیر در تابستان ۱۴۰۱ شد.

فاطمی امین در جلسه استیضاح به این شایعه واکنش تندی نشان داد و گفت اصل ماجرا نه تنها با استیضاح او ربطی نداشته بلکه این شرکت خودروساز میلیارد‌ها ریال هزینه کرده تا در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها علیه او خبرسازی کنند. فاطمی امین گفت ماجرای خودرو‌ها به قبل از روی کار آمدن دولت رئیسی مرتبط بوده و اصلا در دوره او این اتفاق نیفتاده و اینکه این شرکت خودروساز یعنی بهمن خودرو چندین میلیارد پرونده تعزیراتی دارد.

علیرضا بیگی این اظهارات وزیر را تکذیب کرد و به رویداد۲۴ گفت «بهمن خودرو حامی سفت و سخت فاطمی امین بوده و وزیر سابق حرفی برای زدن نداشته و برای همین به بهمن خودرو اتهام زده است.»

همه چیز در مورد شرکت رادین مبین غرب و خودروهای شاسی بلند

افشاگری نماینده ویژه رئیس جمهور درباره شرکت رادین مبین غرب

در روز‌های بعد نماینده ویژه رئیس جمهور در مبارزه با فساد به پرونده ورود کرد و روز ۱۳ اردیبهشت گزارشی از اصل ماجرای واگذاری رانتی خودرو به نمایندگان مجلس منتشر کرد. حسن درویشان نماینده ویژه رئیس‌جمهور از وجود تفاهمنامه‌ای خارج از روال فروش خودرو به عموم مردم بین از تابستان ۱۴۰۰ بین یک شرکت صوری به نام «رادین مبین غرب» با بهمن خودرو خبر داد.

او گفته با کارسازی یکی از مسؤلان وقت در مجلس نسبت به واگذاری بیش از یکصد خودرو به قیمت کارخانه و بدون قرعه‌کشی به تعدادی از ایشان و براساس معرفی و واسطه‌گری شرکت صوری مذکور انجام شده و این رویه تا اواسط ۱۴۰۱ ادامه یافته است.

منظور درویشان از «یکی از مسئولان وقت»، حسنعلی غفاری معاون اجرایی سابق مجلس است. علیرضابیگی در نامه‌ای که برای توضیح ماجرای خودرو‌های واگذار شده نوشته به تماس تلفنی علیرضا نیکزاد عضو هیات مدیره مجلس در ارتباط با این افشاگری اشاره کرده و گفته نیکزاد به او تشر زده که چرا ماجرا را بعد از فیصله پیدا کردن، رسانه‌ای کرده است. نیکزاد به علیرضا بیگی گفته «آقای غفاری (معاون اجرایی مجلس) بخاطر همین زد و بند با آقای حسینیان (رابط پارلمانی بهمن خودرو) عزل شده» و از بیگی خواسته که در خصوص مطالب اظهار شده پیرامون مسئولیت هیئت رئیسه، تکذیبیه صادر کند که البته علیرضا بیگی با این درخواست موافقت نکرده است.

در گزارش پرونده که توسط بازرس ویژه ریاست جمهوری منتشر شده گفته شده شرکت «رادین مبین غرب» شرکت واسطه‌ای بوده که با کارسازی غفاری با شرکت بهمن خودرو در ارتباط با واگذاری‌های رانتی وارد معامله شده است.

علیرضا بیگی هم پیشتر در پیوست نامه‌ای که خطاب به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در ارتباط با افشای واگذاری خودرو‌های شاسی‌بلند زده بود، تصویرنامه‌ای مورخ ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ را ضمیمه کرده بود. بر اساس این پیوست، شرکت رادین مبین غرب با مهر «محرمانه» نامه‌ای به معاون فروش و خدمات پس از فروش گروه بهمن ارسال کرده و طی آن ۵۷ نفر را برای اخذ خودرو معرفی کرده بود.

همه چیز در مورد شرکت رادین مبین غرب و خودروهای شاسی بلند

شرکت رادین مبین غرب متعلق به کیست؟

به گزارش رویداد۲۴ شرکت «رادین مبین غرب» سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرده و برای فعالیت‌های شرکت مجوز هر کسب و کار تجاری که فکرش را بکنید اعم از نصب، اجرا و راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری کلیه پروژ‌های عمرانی، کامپیوتری، الکترونیکی و مکانیکی و همچنین انجام پروژه‌های مرتبط با فضای سبز و پیمانکاری خرید و فروش، واردات و صادرات و ایجاد شعبه نمایندگی در سراسر ایران و جهان و اخذ وام و تسهیلان ارزی، ریالی از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری داخل و خارج از کشور و شرکت در کلیه نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی را دریافت کرده است. این شرکت با شراکت دو نفر به نام‌های زهرا کونانی و اعظم کونانی تاسیس شده است.

شرکت رادین مبین غرب

بر اساس گزارش بازرس ویژه ریاست جمهوری، این شرکت صوری است؛ بنابراین در آدرس ثبتی شرکت در روزنامه رسمی باید دنبال شرکت دیگری به جز «شرکت رادین مبین غرب» باشیم. بر اساس گزارش تغییرات روزنامه رسمی شرکت رادین مبین غرب، آخرین آدرس ثبتی این شرکت در تهران، خیابان توحید، خیابان نیایش شرقی، پلاک ۳۷، طبقه پنجم، واحد ۵۰۱ به کد پستی ۱۴۵۷۸۸۷۳۹۱ است.

این آدرس از شهریور ۹۷ در روزنامه رسمی رادین مبین غرب تغییری نکرده است. اما جالب است بدانید در تیرماه ۹۸ موسسه دیگری به نام «حامی کسب و کار میدان» دقیقا در همین آدرس پستی به ثبت رسیده است.

همه چیز در مورد شرکت رادین مبین غرب و خودروهای شاسی بلند

این موسسه همان موسسه‌ای ست که مسابقه «میدون» را در شبکه سوم سیما برگزار می‌کند. محمدهادی زاهدی وفا معاون وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد و وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت کار که برای مدتی سرپرستی این وزارتخانه را هم برعهده داشت جزو سهامداران اولیه این موسسه است. زاهدی‌وفا دانش آموخته دانشگاه امام صادق است.

محمدحسین هاشمی گلپایگانی و سید مرتضی احمدزاده دو سهامدار دیگر این موسسه، در سال‌های گذشته فرمانده بسیج دانشگاه امام صادق بوده‌اند. بدون بازگویی این سوابق هم برای مخاطب روشن بود که قرار دادن یکی از طولانی‌ترین و مهمتریم بخش‌های آنتن صداوسیما در دست یک موسسه نباید بدون ارتباطات امکان‌پذیر باشد. شرکت صوری رادین مبین غرب به تبع رابطه نزدیکی با موسسه حامی کسب و کار میدان دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • حمبد اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۲

    خوب دوست عزیز این کسانی که شما نامبرده خوب معلوم از کدوم قشر هستن آدم عادی که نمی تونه همچین موسسه ای رو داشته باشه آقایون هستن پس اگر رانتی و کاری هم میشه بدونید با عمل دانستن انجام میشه