نامگذاری گونه جدیدی از پروانه به نام شخصیت شرور «سائورون» در ارباب حلقه ها

نامگذاری گونه جدیدی از پروانه به نام شخصیت شرور «سائورون» در ارباب حلقه ها

دانشمندان گروه جدیدی از پروانه ها را به نام شخصیت شرور سائورون (Sauron) از رمان های ارباب حلقه ها (Lord of the Rings) نامگذاری کرده اند. این اولین بار نیست که نام شخصیت های یک فیلم یا سریال بر گونه های جدید جانوری گذاشته می‌شود. پیش‌تر با گونه های جانوری که به نام شخصیت های «بازی تاج و تخت» نامگذاری شدند آشنا شدیم.

کارشناسان نام سائورونا را به این دلیل انتخاب کردند که حلقه‌ های سیاه روی بال‌های نارنجی این حشره، آنها را به یاد چشم جهان بینی می‌اندازد که در کتاب‌های جی آر آر تالکین توصیف شده است.

پروانه ای که به نام شخصیت سائورون «ارباب حلقه ها» نامگذاری شد

قدرت مرگبار آقای بازیگر الهام بخش دانشمندان شد؛ نامگذاری یک ضد قارچ به نام کیانو ریوز

موزه تاریخ طبیعی لندن امیدوار است که این عنوان غیرمعمول، توجهات را به این گونه جلب کرده و به تحقیقات بیشتر کمک کند.

دو گونه پروانه به گونه جدید سائورونا اضافه شده است؛ Saurona triangular و Saurona aurigera اعضای اولیه این گروه هستند، اما انتظار می‌رود گونه های بیشتری به آنها بپیوندند.

این نام توسط دکتر بلانکا هوئرتاس (Blanca Heurtas)، متصدی پروانه‌ها در موزه، که بخشی از یک تیم بین‌المللی است که این سرده جدید را در مقاله‌ای منتشر شده در مجله علمی Systematic Entomology توصیف کرده، انتخاب شده است.

پروانه ای که به نام شخصیت سائورون «ارباب حلقه ها» نامگذاری شد

یک گونه درخت استوایی بسیار نادر در کامرون به نام «لئوناردو دی کاپریو» نامگذاری شد

گروهی متشکل از ۳۰ دانشمند از سراسر جهان یک دهه را صرف مطالعه روی زیرطایفه پروانه Euptychiina کرده‌اند.

متخصصان بیش از ۴۰۰ گونه مختلف پروانه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و از پیشرفت‌های DNA برای شناسایی تفاوت‌های بین آنها در سطح ژنتیکی و همچنین ظاهرشان استفاده کردند.

پروانه ای که به نام شخصیت سائورون «ارباب حلقه ها» نامگذاری شد

Saurona triangula و Saurona aurigera اولین موجوداتی نیستند که به نام سائورون نامگذاری شده‌اند. چشم درخشان این شرور به نام یک سوسک سرگین، یک قورباغه و یک دایناسور نیز ارجاع داده شده است.

این تیم همچنین یک سرده پروانه دیگر پیدا کرده است که دکتر هوئرتاس به دلیل فلس های نقره روی بال هایش آن را Argenteria به معنی «معدن نقره» نامیده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود