پیرترین شیر وحشی جهان توسط گله داران در کنیا کشته شد

پیرترین شیر وحشی جهان توسط گله داران در کنیا کشته شد

شیری که با ۱۹ سال سن گمان می‌رود یکی از پیرترین شیرهای زنده حیات وحش بوده است، به خاطر تلاش برای شکار دام ها از روی گرسنگی، توسط گله داران به طرز وحشیانه‌ای کشته شد.

لونکیتو (Loonkiito) ۱۹ ساله بود و با سن خود پژوهشگران را شگفت‌زده کرده بود، زیرا سال‌ها بود که از سن مورد انتظار برای شیرهای وحشی که تنها ۱۳ سال است عبور کرده بود.

به گزارش سرویس حیات وحش کنیا، لونکیتو در روستای اولکلونیت در کنیا پس از سرگردانی برای جستجوی غذا درگذشت. جنگجویان ماسای موران پس از آنکه این شیر پیر تلاش کرد دام‌هایشان را بخورد، او را با نیزه کشتند.

پیرترین شیر وحشی جهان در کنیا با نیزه کشته شد

دهکده ای که این حیوان در آن کشته شد، در حاشیه پارک ملی آمبوسلی، یکی از معروف ترین پارک های حیات وحش کنیا است.

پائولا کاهمبو که یک حامی حیات وحش است گفت که از کشتن لونکیتو رنجیده است. او گفت: «این نقطه شکست درگیری انسان و حیات وحش است و ما باید به عنوان یک کشور بیشتر برای حفظ شیرهایی که در معرض انقراض هستند تلاش کنیم.»

سرویس حیات وحش کنیا از Loonkiito به عنوان یک «جنگجوی افسانه ای گربه بزرگ» یاد کرد که به خاطر دفاع از قلمرو خود شناخته شده است.

پیرترین شیر وحشی جهان در کنیا با نیزه کشته شد

Lion Guardians، که یک سازمان غیرانتفاعی است، در ادای احترامی احساسی به این شیر محبوب، او را «نماد پایداری و همزیستی» خواند و نوشت:‌

یک دهه پیش، ما در این چشم‌انداز شیرهایی که از ۱۰ سالگی عبور کرده باشند نداشتیم. اینکه لونکیتو و دیگر شیرهای مسن‌تر امروزه در حیات وحش وجود دارند، مدیون تلاش‌های بسیار و در درجه اول جوامعی است که بار سهیم شدن زمین با شیرها را به دوش می‌کشند. به لطف آنهاست که اکنون می‌توانیم شاهد شیرهایی باشیم که بیشتر از «سال های طلایی» خود زندگی می‌کنند.

پیرترین شیر وحشی جهان در کنیا با نیزه کشته شد

در سال های اخیر گزارش‌های مربوط به ولگردی حیات وحش در زیستگاه های انسانی در کنیا افزایش یافته است زیرا این حیوانات تحت فشار فزاینده‌ای از سوی شهرهای در حال گسترش هستند.

بر اساس اولین سرشماری ملی حیات وحش این کشور که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، حدود ۲۵۰۰ شیر در کنیا وجود دارد.

پیرترین شیر وحشی جهان در کنیا با نیزه کشته شد

در سال ۲۰۲۰، وست ماتیوسون، ۶۸ ساله، مدافع محیط زیست، که دو شیر سفید کمیاب را از زمانی که توله بودند بزرگ کرده بود، در یک حمله وحشتناک توسط آنها کشته شد. او هنگامی که بازیگوشانه با شیرهای ماده محبوبش دمی و تانر کشتی می‌گرفت، مورد حمله ناگهانی یکی از آنها قرار گرفت.

همین جانوران در سال ۲۰۱۷ یک کارگر مزرعه را در لژ درختی آقای ماتیوسون در نزدیکی پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی به قتل رسانده بودند. اما سرپرست مهربان به بازی‌ و تمرین هر روزه با آنها ادامه داده و معتقد بود که هرگز به او حمله نمی‌کنند. او بر اثر جراحات وارده در راه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • Mahdi اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۲

  اون شیر وحشی نبوده
  اون گله دار وحشیه
  این حیوانات در حال انقراض هستند،بعد به خاطر یه دونه دام ،شیر بیچاره رو کشته

  • امیر اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۲

   برای اون گله دار، یک دامی که داره، به معنی زندگیشه.