نابودی سیستم دفاع هوایی پاتریوت در اثر حمله موشکی روسیه به کی یف + ویدیو

نابودی سیستم دفاع هوایی پاتریوت در اثر حمله موشکی روسیه به کی یف + ویدیو

تصاویر منتشر شده نشان می دهند که یک سیستم موشکی پاتریوت ساخت آمریکا که ۱.۱ میلیارد دلار قیمت دارد، پیش از منفجر شدن در اثر برخورد موشک روسیه، آسمان شهر کی یف را پر از راکت می کند. بر اساس گزارش ها، نیروهای روسیه این آتشبار دفاع هوایی پیشرفته را در جریان تازه ترین حمله موشکی به کی یف مورد هدف قرار داده اند. بر اساس ادعاها، پوتین در واکنش به ارسال موشک های دوربرد Storm Shadow از بریتانیا به اوکراین دستور حمله موشکی بی سابقه ای را به پایتخت این کشور داده است. پس از اعلام خبر ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته دیگری به اوکراین از سوی کشورهای غربی، سخنگوی کرملین از «پاسخ مناسب» به این اقدام خبر داده بود.

هدف قرار گرفتن سیستم پاتریوت در اوکراین

با این وجود مقامات آمریکایی مدعی شده اند که آسیب وارده به سیستم پاتریوت در کی یف بسیار جزیی بوده و هنوز مشخص نیست این سیستم به چه خاطر آسیب یدیده است. سی ان ان مدعی شده که سه مقام رسمی ایالات متحده این موضوع را تایید کرده و گفته اند که تیمی از بازرسان برای بررسی این موضوع به کی یف اعزام شده اند. ایالات متحده گفته است که توسط همتایان اوکراینی خود در جریان آسیب به سیستم ضد موشکی پاتریوت قرار گرفته اند. آن ها مدعی هستند که خود سیستم پاتریوت هنوز عملیاتی بوده و بخش راداری سیستم که یکی از مهم ترین و حیاتی ترین بخش های آن است نیز صدمه ای ندیده. آن ها همچنین بر این باورند که نیازی به انتقال این سیستم برای تعمیر یا خارج کردن موقتی اش از سرویس نیست زیرا آسیب به آن جزیی است.

بدین ترتیب هنوز مشخص نیست که کدام بخش از سیستم آسیب دیده و آیا به خاطر موشک های پرتابی روسیه یا ریختن بقایای این موشک ها بعد از رهگیری شدن آسیب دیده است. نیروی هوایی اوکراین مدعی شده است که صبح روز سه شنبه، تمام ۶ موشک کینژال پرتاب شده توسط روسیه را با استفاده از همین سیستم پاتریوت رهگیری و ساقط کرده است. یوری ایهنات سخنگوی فرماندهی نیروی هوایی اوکراین با اشاره به اینکه پاتریوت یک سیستم چند بخشی است که می توان آن ها را دور از هم قرار داد، گفته است: «برای سرنوشت پاتریوت نگران نباشید. از جنبه فنی ماجرا، پاتریوت یک سیستم است». روز سه شنبه مقامات آمریکایی مدعی شدند که سیستم پاتریوت مستقر در اوکراین صدمه دیده اما نابود نشده است. اوکراین در حال حاضر دو سیستم پاتریوت مستقر در خاک خود دارد که یک سیستم آن اهدایی آلمان و دیگری اهدایی هلند است. هنوز مشخص نیست کدام یک از این سیستم ها آسیب دیده اما خارج شدن هر یک از این سیستم ها حتی برای مدتی کوتاه نیز توانایی اوکراین برای دفاع از حریم هوایی کی یف در برابر موشک باران های هر شب روسیه آسیب پذیر خواهد کرد.

ایالات متحده مدعی شده است که روسیه پیش تر نیز در ۴ ماه می با موشک مافوق صوت (هایپرسونیک) قصد نابود کردن سیستم پاتریوت را داشته که به شکست انجامیده است و اوکراینی ها پیش از برخورد موشک با هدف، توانستند آن را رهگیری و نابود کنند. آمریکایی ها بر این باورند که روس ها با شناسایی سیگنال هایی که این سیستم برای یافتن موشک های شلیک شده در فاصله دور منتشر می کند، توانسته اند موقعیت مکانی آن را پیدا کرده و سعی کنند با موشک هایپرسونیک آن را نابود کنند. برخلاف دیگر سیستم های دفاع هوایی کوتاه برد مستقر در اوکراین که متحرک و کوچکتر هستند، سیستم پاتریوت یک سامانه دفاع هوایی بزرگ بوده که شناسایی محل استقرار آن راحت تر است.

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

و به نظر می رسد که با حمله به سیستم دفاع موشکی سطح به هوای آمریکایی، روسیه واکنش خود را به شدیدترین شکل ممکن نشان داده است. بر اساس تصاویر منتشر شده و ادعای مقامات روسی، سیستم دفاع هوایی پاتریوت (Patriot که کوتاه شده عبارت Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target است) در تازه ترین بمباران شهر کی یف نابود شده است. این سیستم در رهگیری موشک های روسی توسط جنگنده های اوکراینی و نابودی آن ها نقش بسیار مهمی داشت. پاتریوت دارای رادار پیشرفته و قوی، یک ایستگاه کنترلی، یک ژنراتور برق، ایستگاه های پرتاب و دیگر خودروهای پشتیبانی است.

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

قیمت این سیستم دفاع هوایی ۱.۱ میلیارد دلار است که ۴۰۰ میلیون دلار آن برای سیستم و ۶۹۰ میلیون دلار برای موشک هایی است که در هر آتشبار به خدمت گرفته شده است اما در مقابل حملات هوایی روسیه به کی یف نقش بسیار حیاتی داشته است. هر موشکی که از سیستم پاتریوت شلیک می شود ۴ میلیون دلار قیمت دارد و تصاویر منتشر شده از هدف قرار گرفتن این سیستم توسط موشک های روسی نشان می دهد که ده ها مورد از این موشک ها در هنگام برخورد، به هوا پرتاب می شوند. در صورتی که نابود شدن این سیستم دفاع هوایی واقعیت داشته باشد، ضربه سختی به سیستم دفاع هوایی اوکراین وارد شده و این کشور بار دیگر برای دفاع از آسمان کی یف با مشکل مواجه خواهد شد.

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

خبر انهدام این سیستم ضد هوایی و ویدیو مربوط به آن توسط یک کانال تلگرامی روسی به نام Military Informer منتشر شده و در شرح آن نوشته است: «ویدیوهای زیادی از کی یف وجود دارد که آتشبارهای بسیار متراکم سام پاتریوت MIM-104 آمریکایی را نشان می دهد و به محض اینکه تمام موشک های SAM شلیک می شود، انفجار بزرگی در محلی صورت می گیرد که شلیک ها از آنجا صورت می گرفت». در روزهای گذشته ادعا شده بود که سیستم پاتریوت برای اولین بار توانسته یک موشک «غیرقابل توقف» روسی کینژال به معنای خنجر که یک موشک هایپرسونیک پیشرفته است را ساقط کرده است.

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

لحظه نابودی سیستم پاتریوت در حمله موشکی روسیه به کی یف

علیرغم آسیب احتمالی یک سیستم ضد موشکی پاتریوت در کی یف، اوکراین و ایالات متحده تاکنون این خبر را تایید نکرده اند اما اوکراینی ها مدعی شده اند که شب گذشته شش موشک کینژال دیگر را بر فراز این شهر ساقط کرده اند. اوکراین مدعی است که تمام ۱۸ موشکی که در طی شب به اوکراین شلیک شده اند را ساقط کرده است. در روزهای اخیر انواعی از سیستم های دفاع هوایی غربی به اوکراین رسیده است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴۴ نظر

ورود

 • علی اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

  با سلام.
  اصلا نابود نشده،اسیب جزئی دیده و دوباره شروع به کار کرده البته معلوم نیس آسیب وارده اش در اثر بقایای خود موشک پدافندی بوده یا چیز دیگه .

  • رضا اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

   چه قدر چرت و پرت نوشتی!

 • zedvi اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

  منتظر حمله ساندیس خوران به زیر این پست باشید

  • امیرحسین اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲

   اینا هایی که برای آمریکا ماله می کشند خبر ندارند یمنی ها تونستن پدافند آمریکایی در عربستان شکست دهند آنوقت زدن روسیه آنقدر عجیبه براتون؟

 • قادر اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

  این خبر واقعیت ندارد . و احتمال این هست که یکی از موشک‌های روسی که ساقط شده قطعاتش به سیستم پرتابه موشک پاتروبت برخورد کرده و خرابی جزعی داشته اون اتشانفجار هم اگه دقت کنید مربوط به شلیک آخرین موشک در تصویر هست. سیستم پاتریوت که تونسته مخوف‌ترین موشک روسی رهگیری و نابود کنه. خب های جعلی فیک از روسیه زیاد هست زیاد جدی نگیرید چون پیشرفته ترین موشکشون توسط پاتروبت نابود شده. و این وجه جنبه خیلی بدی برای روسیه اشغالگر داره

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲

   دوست عزیز اولا اون تصویری که قبلا منتشر کردن
   شباهتی به کلاهک کینژال نداشت و کشیده تر و کوچک
   تر بود همچنین کینژال حدود۱۳ ماخ سرعت داره و سرعتش از پاتریوت بیشتر هست و در تمام مراحل مانور
   فرار انجام میده این ادعای مضحک که شش موشک زدیم خیلی مسخره است همچنین به اعلام روسیه در اون
   حمله اصلا این تعداد موشک شلیک نشده و موشک های منهدم شده کینژال نبودن و اوکراینی ها اونهارو اشتباه گرفتن این ادعا به دلیل قابلیت های کینژال منطقی بنظر میاد ثانیا من فیلم واضح تری از از انهدام
   پاتریوت رو دیدم شما میتونید با جستوجو اون فیلم رو
   تماشا کنید همچنین برای اطلاعات عمومی عرض میکنم
   موشک قدرت مند روسیه موشک سامارت با کلاهک
   آوانگارد هست که تقریبا بیش از ۲۵ ماخ سرعت داره
   وکلاهک این موشک یعنی آوانگارد سرعت هایپر سونیک
   و ابر هایپرسونیک رو رد کرده و به سرعت 《اذرگوی》
   یعنی سرعت《 سیارک!》رسیده باتشکر قادر جان

   • آرش اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

    بوی جنگ جهانی میاد

  • نادر اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲

   چه تحلیل مسخره و دروغی داشتی

 • محمد اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲

  جنگ بده حتی اگه ۱۰۰ ماخ هم سرعت داشته باشه به فکر اون زن وبچه ای باید باشی که متاسفانه اون صدای هولناک میشنوه

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۲

   دوست من بهت پیشنهاد میکنم فیلم زنده به گور کردن روس تبار ها رو توسط سربازان اوکراینی ببینی اوکراین داره خیلی نایس از سلاح شیمیایی استفاده میکنه آهای آدمایی که برای اوکراین گریه میکنید آیا فیلم زنده به گور کردن اسیر روس رو دیدید؟ آیا فیلم زنده خاک کردن یک روس تبار رو دیدید؟ آیا نیروهای داعش در جبهه اوکراین که پرچم خودشون و پرچم اوکراین روی بازوشون زده بودن دیدید؟ آیا زدن یک ایسگاه قطار در اوکراین که اوکراین گردن روسیه انداخت و بعد قطعات موشک توچکا او خودش اونجا پیدا شد رو دیدید؟ آیا حمله با نارنجک از کواتکوپتر به روس تبار ها رو دیدید؟آیا وقتی سر یک سرباز روس رو بریدن شما خودتون رو پاره کردید؟
   آیا وقتی یک پزشک اوکراینی ویدئو ضبط کرد و به روسها
   گفت من اعضای بدن و جگر و چشمای شمارو میکَنم و به آلمان میفرستم بهش جنایت گفتید؟ آیا وقتی نئونازی ها یک پیرزن حدودا ۸۰ ساله رو بخاطر طرف داری از پوتین کشتن و به مغز و قلبش تیر زدن محکومشون کردید؟ وقتی تک تیر اندازای اوکراینی یک روس تبار رو وقتی رفته بود خرید کنه کشتن ایوای جنایت سر دادین؟
   وقتی هشت سرباز روس رو اعدام کردن چی؟ وقتی اوکراینی ها روی پرچمشون علامات داعش کشیدن تروریست خطابشون کردید؟

   وقتی دارن۱۵۰۰۰ نفر رو نسل کشی میکنند روسیه نباید روستبار ها رو نجات بده و نوکر ناتو رو نابود کنه؟

   • اورهان خرداد ۴, ۱۴۰۲

    میشه‌…ه‌شی‌لطفا

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۵, ۱۴۰۲

     فشاری بد بخت درس بحث کن

     • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

      برو‌بابام‌فکر‌میکنی‌کی‌هستی‌یه‌خبر‌گزاری‌بر‌
      وفق‌مرادت‌نگفت‌دروغ‌میگه‌تو‌هم‌مغز‌خیس
      شست‌وشو‌شدتو‌یکم‌خشکش‌‌کن‌‌و‌به‌کار‌بنداز

   • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

    ‌همش‌رو‌از‌خبر‌گزاری‌فارس‌و‌دولتی‌روسیه‌میشنوی‌اونوقت‌
    هرچی‌اونا‌میگن‌درسته‌هرچی‌بقیه‌ی‌خبرگزاری‌ها‌میگن‌غلطه

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

     من خبر گزاری های زیادی رو مطالعه میکنم نمی شینم فقط خبر گذاری غرب زده بخونم اگر توان بحث داری بحث کن

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

     درباره کامنت اول اگه یک کم دانش نظامی داشته باشی میتونی به این این نتیجه برسی که ادعای اوکراین درباره کینژال چه قدر دروغ بوده اون تصویری که قبلا منتشر کردن
     شباهتی به کلاهک کینژال نداشت و کشیده تر و کوچک
     تر بود همچنین کینژال حدود۱۳ ماخ سرعت داره و سرعتش از پاتریوت بیشتر هست و در تمام مراحل مانور
     فرار انجام میده این ادعای مضحک که شش موشک زدیم خیلی مسخره است همچنین به اعلام روسیه در اون
     حمله اصلا این تعداد موشک شلیک نشده و موشک های منهدم شده کینژال نبودن و اوکراینی ها اونهارو اشتباه گرفتن این ادعا به دلیل قابلیت های کینژال منطقی بنظر میاد

     حالا میخوای درست بحث کنی یا مثل عقب مونده ها دوباره حرف از شستوشوی مغزی میزنی

 • سعید خرداد ۳, ۱۴۰۲

  از قدیمی ها و پدربزرگ مادربزرگ هات بپرس روس ها وقتی وارد ایران شدن چه جنایت هایی کردن بعد بیا سنگ روس رو به سینه بزن .

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۳, ۱۴۰۲

   اون روسیه تزاری بود الان فدراسیون روسیه است سعید
   جان

   • شایان خرداد ۴, ۱۴۰۲

    تو‌فرق‌روسیه‌تزاری‌و‌امپراطوری‌روسیه‌رو‌نمیفهمی‌میخوای‌برا
    مردم‌چرت‌وپرت‌بنویسی‌ساندیس‌خور‌…

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۵, ۱۴۰۲

     من جواب آقای سعید رو دادم تو چرا فشاری میشی بعدش هم امپراتوری روسیه به دلیل این که به امپراطورش تزار میگفتن به این نام معروف بوده یکم تاریخ بخونی ضرر نداره فشاری بدبخت

   • شایان خرداد ۴, ۱۴۰۲

    راستی‌روسیه‌اصلا‌نزدیک‌کی‌نیست‌بسوز‌‌شست‌و‌شوی‌‌مغزی‌
    شده

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۵, ۱۴۰۲

     سوزش از شماست عزیز دل پماد بدم خدمتتون ؟شما چون خودتون رو رسانه های غرب گدا شستوشوی مغزی دادن فکر میکنید همه مثل خودتون مغرفندقی هستن یکم اون مغز رو به کار بنداز

     • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

      فعلا‌مغز‌شما‌داره‌میسوزه‌‌‌انگار‌شستوشو‌ها‌
      کارساز‌نبوده‌بدبخت

 • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

  بهتره‌خودت‌یکم‌درباره جنایت‌روسیه‌تو‌جنگ‌جهانی‌اول‌ودوم‌بخونی‌‌
  راستی‌اون‌روسیه‌به‌عراق‌تا‌ایران‌بیشتر‌اسلحه‌میفروخته‌و‌جوونای‌مردم
  رو‌شهید‌میکرده‌بدبخت‌فشاری

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

   درباره کامنت اول عقل شما همینه بجای بحث کردن فقط بلدید بگید که طرف شستوشوی مغزی شده آقاشایان سوزش رو کسی داره که توان بحث و استدلال نداره

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

   درباره کامنت دوم اولان فشاری بدبخت کسی هست که توان بحث نداره ثانیا اون ماجراها برای روسیه تزاری و شوروی بوده

   • شایان خرداد ۷, ۱۴۰۲

    وقتی‌روسیه‌به‌گرجستان‌بعد‌اوکراین‌حمله‌کرد‌به‌متحد‌های‌
    چندین‌و‌چند‌سالش‌خیانت‌کرد‌اونوقت‌میخواد‌مارو‌با‌سپر‌
    هسته‌ایش‌محافظت‌کنه‌ساده‌لوح‌اون‌مغزو‌به‌کار‌بنداز

    • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

     شایان من روسیه رو دوست دارم مثل بعضی ها که آمریکا یا ترکیه یا انگلیس رو دوست دارن دلیل اینکه از روسها دفاع میکنم اینه که تازهگی ها دروغ دربارشون زیاد میگن

 • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

  بهتره‌یکم‌درباره‌‌ جنایات‌روسیه‌تو‌جنگ‌جهانی‌اول‌و‌دوم‌بخونی‌راستی
  روسیه‌‌‌چندین‌تا‌موشک‌و‌سلاح‌شیمیایی‌و‌اسلحه‌برای‌عراق‌تو‌جنگ‌ایران
  و‌عراق‌فرستادو‌جوونای‌مردم‌رو‌شهید‌کرد‌‌بدبخت‌فشاری

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

   اولان فشاری بدبخت کسی هست که توان بحث نداره ثانیا اون ماجراها برای روسیه تزاری و شوروی بوده

   • شایان خرداد ۷, ۱۴۰۲

    فعلا‌متاسفانه‌شما‌فشار‌میخوری‌برو‌داروخونه‌کرملین‌از‌ارباب
    پوتین‌یه‌داروی‌ضد‌فشار‌بگیر‌‌بدبخت‌یا‌اینقدر‌ازش‌میترسی

   • شایان خرداد ۷, ۱۴۰۲

    روسیه‌هم‌یه‌روز‌‌مثل‌اوکراین‌و‌گرجستان‌به‌ما‌خیانت‌کنه‌
    اینو‌از‌‌لحاظ‌تاریخ‌معاصر‌میگم

 • شایان خرداد ۶, ۱۴۰۲

  راستی‌اینقدر‌جوش نخور‌بدبخت‌برای‌مغز‌شست‌وشو‌شدت‌ضرر‌داره😂🤣🤣😂😂

  • به قول برعندازان گرامی ساندیس خور خرداد ۷, ۱۴۰۲

   شما به جای فرستادن استیکر بیا درست بحث کن ببینیم کی فشار میخوره ولی این کار رو بهت پیشنهاد نمیکنم خیلی از کاربرها توی بحث با من بیچاره شدن جوری که دیگه تو مطالبی که من کامنت میزارم کامنت نمی زارن

   • شایان خرداد ۷, ۱۴۰۲

    انگار‌خیلی‌از‌خودت‌مطمئنی‌‌‌ولی‌از‌تاریخی‌که‌روسیه‌اراضی‌
    مختلف‌کشور‌ها‌از‌جمله‌آبخازیا‌،اوستیای‌جنوبی،ترانس‌تنیا،
    لوهانسک‌و‌دونتسک‌رو‌در‌نظر‌نمیگیری‌فقط‌امثال‌شما
    فکر‌میکنن‌هر‌کشوری‌ضد‌آمریکاست‌باشما‌دوست‌و‌خوبه
    ولی‌تو‌این‌لحاظ‌اشتباه‌میکنین

 • شایان خرداد ۷, ۱۴۰۲

  خیلی‌از خودت‌مطمئنی‌اما‌وقتی‌روسیه‌اراضی‌کشور‌ها‌رو‌مثل‌آبخازیا
  اوستیای‌جنوبی‌،ترانس‌تنیا،لوهانسک‌و‌دونتسک‌رو‌اشغال‌کرد‌شما‌به
  اون‌اهمیت‌ندادین‌امثال‌شما‌فکر‌میکنن‌هر‌کشوری‌ضدآمریکاست‌با‌شما‌خوبه‌ولی‌اشتباه‌میکنین