کشف قدیمی ترین رد پای انسان مربوط به ۳۰۰,۰۰۰ سال پیش در آلمان + تصاویر

کشف قدیمی ترین رد پای انسان مربوط به ۳۰۰,۰۰۰ سال پیش در آلمان + تصاویر

دانشمندان بر این باورند که اولین رد پای انسان را کشف کرده اند؛ ردپایی که توسط خانواده ای از انسان های منقرض شده در ۳۰۰ هزار سال پیش باقی مانده است.

ردپای کاملا حفظ شده یک خانواده کوچک از «مردم هایدلبرگ»، گونه‌ای از انسان که مدت‌هاست منقرض شده‌اند، در آلمان کشف شد. این زیرگونه از انسان های باستانی که به طور رسمی به عنوان هومو هایدلبرگنسیس Homo heidelbergensis شناخته می‌شود، اولین کسانی بودند که برای خود خانه ساختند و حیوانات بزرگ را شکار کردند اما حدود ۲۸هزار سال پیش از روی زمین ناپدید شدند و کارشناسان علت آن را تغییرات آب و هوایی می‌دانند.

کشف قدیمی ترین رد پای انسان در آلمان + تصاویر

این رد پا در مجموعه سایت پارینه سنگی شونینگن (Schöningen) در نیدرزاکسن به همراه آثار باستانی حیوانات، از جمله اولین شواهد از حضور فیل ها در این منطقه کشف شد.

این کشف توسط دانشمندان دانشگاه توبینگن (SHEP) انجام شد که آثار باستانی یافت شده در این مکان را یک جا جمع کرده‌اند.

کشف قدیمی ترین رد پای انسان در آلمان + تصاویر

این تیم در اطلاعیه‌ای نوشت: «در جنگلی از درختان توس و کاج، دریاچه ای به طول چند کیلومتر و عرض چند صد متر وجود دارد که گله های فیل، کرگدن و جانوران سم‌دار برای نوشیدن و آب‌تنی به سواحل گل آلود آن می‌آیند. در میان این منظره، یک خانواده هسته ای (مرکب از پدر و مادر و فرزندان) از «مردم هایدلبرگ» نیز وجود دارد.»

دانشمندان دو مورد از سه ردپای انسانی در شونینگن را به افراد جوانی اختصاص دادند که از دریاچه و منابع آن استفاده می‌کردند.

دکتر فلاویو آلتامورا، نویسنده اول این مطالعه گفت: «بسته به فصل، گیاهان، میوه ها، برگ ها، شاخه ها و قارچ ها در اطراف دریاچه موجود بودند. یافته های ما تایید می‌کند که گونه های انسانی منقرض شده در سواحل دریاچه ها یا رودخانه هایی با آب کم عمق زندگی می‌کردند.

با توجه به رد پای کودکان و جوانان، این بیشتر شبیه به یک گردش خانوادگی است تا گروهی از شکارچیان بزرگسال.

کشف قدیمی ترین رد پای انسان در آلمان + تصاویر

علاوه بر رد پای انسان، این تیم یک سری رد پای فیل متعلق به گونه منقرض شده Palaeoloxodon antiquus را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد؛ یک فیل با عاج راست که در آن زمان بزرگترین حیوان خشکی بود و نرهای بالغ آن تا ۱۳ تن وزن داشتند. رد پای این فیل به اندازه قابل توجه ۵۵ سانتیمتر می‌رسد.

کشف قدیمی ترین رد پای انسان در آلمان + تصاویر

یک رد پا نیز مربوط به یک کرگدن – Stephanorhinus kirchbergensis یا Stephanorhinus hemitoechus است و اولین رد پای این گونه از دوره پلیستوسن است که در اروپا پیدا شده است.

کشف قدیمی ترین رد پای انسان در آلمان + تصاویر

در سال ۲۰۲۱، دانشمندان مجموعه ای از ردپای انسان ۲۳۰۰۰ ساله را کشف کردند که در نیومکزیکو به عنوان اولین شواهد از فعالیت انسان در قاره آمریکا، ۱۰۰۰۰ سال زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد، کشف شد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • خسرو تورک قشقایی از شاگردان پرفسور سزگین اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

  به احتمال زیاد این رد پای اجداد تورکان اروپایی می باشد چون اولین ساکنان اروپایی تورکتباران سکایی بودند که بازماندگان آنها ملت های تورکتبار ولز و ایرلند و بریتانیا و آتروسک و کروات و بلغارستان مجارستان فنلاند و نروژ و سوئد و صربستان می باشند که همگی جز ملت های تورکتبار هستند

  • جاسم از آبادان اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

   با این توصیف ما عرب ها هم ترکتبار هستیم خجالت نکش ما رو هم ترک کن جان مادرت

  • مایکی خرداد ۷, ۱۴۰۲

   خسرو برو آدم شو اینقدر به چیزت ترک ترک نچسبون اینقدر ترک ترک کردین کجا رو گرفتین؟ نمیدونم کی میخواید شما توهمات مغز فندقی زنگ زده از خواب توهمات تاریخی جعلی تون بیدار بشید خدا میدونه یکی شما روی هر چی متوهم رو سفید کردید یکی فیلم‌های هندی

 • هادی اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۲

  خسرو جان پروفسور سزگین بهت نگفت ناندرتال ها و کرمانیون ها هم ترک هستند!؟