رفتن علی شمخانی از شورای عالی امنیت ملی بعد از ۱۰ سال؛ علی اکبر احمدیان کیست؟

رفتن علی شمخانی از شورای عالی امنیت ملی بعد از ۱۰ سال؛ علی اکبر احمدیان کیست؟

رسانه های داخلی از کنار رفتن دریابان علی شمخانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی و جایگزینی او با سردار علی اکبر احمدیان خبر می دهند. پایگاه خبری نورنیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی از قصد علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای کناره‌گیری خبر داده است. در حالی که طی هفته‌های اخیر در محافل مختلف، شایعات زیادی در خصوص قصد دریابان شمخانی برای کناره‌گیری از دبیری شورای عالی امنیت ملی بر سر زبان‌ها بود، انتشار شعری معنادار از محتشم کاشانی در صفحه شخصی او در توییتر، نشان می‌دهد که کناره‌گیری شمخانی از این سمت پس از ده سال، قطعی است. علی شمخانی قریب به ۱۰ سال پیش با حکم حسن روحانی در این جایگاه قرار گرفت و توافق ایران با عربستان جز مهمترین دستاوردهای او در این مدت است.

سردار علی اکبر احمدیان کیست؟

سردار علی اکبر احمدیان کیست؟

پیش تر صابرین نیوز از رسانه های انقلابی در خبری غیررسمی و تایید نشده نوشته بود که سردار علی اکبر احمدیان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب می‌شود، خبری که ساعاتی بعد تایید شد. در عین حال برخی رسانه ها از سردار رشید و رحیم صفوی به عنوان جانشینان احتمالی شمخانی نام می بردند.

علی اکبر احمدیان کیست؟

علی اکبر احمدیان (زاده ۱۳۴۰ شهربابک) از سال ۱۳۸۶ تاکنون، ریاست مرکز راهبردی سپاه پاسداران را برعهده دارد. او همچنین از اعضای حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد. وی از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران بود و در فاصله سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران را برعهده داشت. احمدیان همچنین یکی از ۵ عضو جدیدی بودند که رهبر انقلاب ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ به ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضافه کردند.

سردار علی اکبر احمدیان کیست؟

احمدیان فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از سال ۱۳۵۹ آغاز کرد و در طول جنگ ایران و عراق از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران محسوب می‌شد و ریاست ستاد قرارگاه نوح را برعهده داشت. وی از سال ۱۳۶۴ تا انتهای جنگ نیز رئیس ستاد نیروی دریایی سپاه بود. احمدیان در عملیات‌های فتح‌المبین، خیبر، والفجر مقدماتی و والفجر ۳، کربلای ۳ و کربلای ۴، حضوری فعال داشت. سردار احمدیان پس از جنگ از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه بود و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ نیز به‌عنوان فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. او در فاصله سالهای ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ ریاست ستاد مشترک سپاه پاسداران را برعهده داشت. احمدیان دانش‌آموخته دکتری دندان‌پزشکی از دانشگاه تهران، همچنین کارشناسی ارشد علوم دفاعی و دکتری مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی می‌باشد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود